آموزش چاپ مقاله آشنایی با اکسپت مقاله و مراحل آن

آشنایی با اکسپت مقاله و مراحل آن

سه شنبه ، 17 بهمن 1396
بسیاری از دانشجویان این عبارت که مقاله فردی اکسپت شده است به گوششان خورده است. ولی شاید سوال برایشان پیش بیاید که اکسپت مقاله علمی به چه معناست و مراحلی که طی می شود تا یک مقاله اکسپت شود چیست؟ به دلیل اهمیت این موضوع موسسه سینا بر آن شد تا در این مقاله به بررسی اکسپت مقاله علمی و چیستی آن بپردازد و شما را با این عبارت بیشتر آشنا کند.
آشنایی با اکسپت مقاله و مراحل آن

مراحل اکسپت مقاله علمی  

امروزه و در جامعه علمی و آکادمیک کشور به خصوص در بین دانشجویان، مقاله نویسی و ارسال آن به مجلات معتبر خارجی و یا ایرانی برای چاپ، پیشرفت داشته و تقاضا برای این کار افزایش پیدا کرده است. اما صرف ارسال یا سابمیت کردن یک مقاله ملاکی برای ارزشمند بودن آن مقاله نیست و نمی توانید آن را برای رزومه علمی خود ارزشمند بدانید زیرا شما هر مقاله ای را می توانید به مجلات ارسال کنید. اینکه مقاله شما داوری شده و اکسپت شود باعث می شود که بسته به مجله ای که در آن این فرآیند اکسپت شدن انجام گرفته، مقاله شما دارای اعتبار علمی گردد.

اکسپت یک واژه انگلیسی و به معنای پذیرش است و وقتی می گوییم که یک مقاله اکسپت شده است بدین معناست که مقاله شما توسط مجله و هیئت داوری آن پذیرفته شده است. اکسپت مقاله علمی در روندی سه مرحله ای صورت می گیرد.

ابتدا سردبیر مجله مقاله خام شما را که هنوز در مرحله داوری است و منیواسکریپت نام دارد دریافت می کند. سپس بر اساس معیارها و استانداردهایی که مجله برای خود تعریف کرده است مقاله شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. موارد مورد بررسی مانند اسکوپ یا حیطه و زمینه موضوعی مقاله، سبک نگارش و نکات نگارشی مقاله، طول مقاله و موارد گوناگون است. سردبیر مقاله را بررسی می کند و اگر منطبق بر استانداردهای تعریف شده مجله باشد، آن را به ویراستار می سپارد.

ویراستار نیز بر اساس معیارها و استانداردهای تعریف شده مجله، مقاله شما را بررسی می کند اما این بررسی و سنجش موشکافانه تر و دقیق تر از سردبیر انجام می شود و ویراستار می تواند مقاله شما را اگر معیارهای فوق را رعایت نکرده باشند رد کند. در صورت تایید ویراستار، مقاله جهت بررسی فنی و علمی به دست داوران سپرده می شود.

معمولا تعداد داوران بین 3 یا 4 نفر می باشد که افرادی متخصص در زمینه علمی مجله می باشند و مقاله ارسالی را از لحاظ فنی و علمی مورد بررسی قرار می دهند. داوران رای خود را اعلام می کنند که می تواند اکسپت یا پذیرش مقاله باشد و یا اکسپت یا پذیرش به شرط اصلاح باشد که در این حالت مقاله به نویسنده برگشت داده می شود تا اصلاحات مورد نظر داوران را انجام دهد و دوباره داوران مقاله را بررسی می کنند و در صورت رضایت از اصلاحات انجام شده، آن را اکسپت می کنند. در نهایت ممکن است از لحاظ علمی و فنی مقاله شما توسط داوران رد یا رجکت شود.

در نهایت گروه تحریریه یا سردبیر، نویسنده را از تصمیم مجله در رابطه با چاپ مقاله مطلع می کنند.اگر مقاله رجکت شده باشد دلایل عدم پذیرش و رجکت شدن آن را برای نویسنده شرح می دهند و اگر شرطی پذیرفته شده باشد اصلاحات خواسته شده را از نویسنده می خواهند.

بعد از اکسپت مقاله علمی روند چاپ و انتشار مقاله در مجله شروع می شودکه اگر مجالی باشد در آینده بیشتر در این رابطه صحبت خواهیم کرد.

1197 بازدید | 2 دیدگاه
اشتراک گذاری
دیدگاه ها
موسسه سینا
14 دی 1398 | 23:34
باسلام وعرض ادب دوست عزیز کارشناسان موسسه در اسرع وقت برای راهنمایی ومعرفی مجلات با جنابعالی تماس خواهند گرفت. باتشکر
گوهر
14 دی 1398 | 16:24
چا\ مقاله isi در کمترین زمان ممکن مقاله آماده است شماره تلفن 09124323682 ارسال ژورنال جهت ارسال به استاد راهنما
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش