صفحه اصلی خدمات ما چاپ کتاب اصول چاپ کتاب چیست؟

اصول چاپ کتاب چیست؟

سه شنبه ، 21 اردیبهشت 1400
این سوال برای بسیاری از علاقه‌مندان به نویسندگی پیش می‌آید که چگونه کتاب چاپ کنیم؟ اغلب افراد تصور می‌کنند که مراحل چاپ کتاب بسیار سخت و زمان‌بر می باشد و به همین خاطر اقدام به نوشتن کتاب و چاپ آن نمی کنند.
اصول چاپ کتاب چیست؟

در این مقاله ابتدا به نحوه نگارش و چاپ کتاب اشاره می کنیم و در ادامه به توضیح اصول و قوانینی که وزارت ارشاد برای چاپ کتاب تعیین کرده است، می پردازیم.

چند گام مهم برای نگارش و چاپ کتاب

چند گام مهم برای نگارش و چاپ کتاب وجود دارد که در ذیل به بررسی آنها می پردازیم:

مشخص کردن هدف از نگارش کتاب

ابتدا باید هدف خود از نگارش کتاب را مشخص کنید. کتاب یا می تواند تالیفی باشد، یا ترجمه و گردآوری. کتاب تالیفی در واقع حاصل تفکرات، اعتقادات و یا پژوهش های نویسنده می باشد. در نوع گردآوری شده، مولف، اطلاعاتی راجع به یک موضوع خاص را گردآوری می کند. در مواردی نیز، کتاب جالب و مفیدی را میتوان از زبان دیگر به زبان کشور خود ترجمه کرده و به چاپ رساند.

ویراستاری کتاب

یکی از دلایلی که مانع چاپ کتاب توسط نویسندگان می باشد ویرایش و نگارش ضعیف متن کتاب میباشد. نویسندگانی که تسلط کافی در ویرایش ادبی متون فارسی ندارند با این ترس روبه رو می شوند که امکان دارد کتاب نگارش شده آنها مورد تایید سازمان فیپا قرار نگیرد و نتوانند کتاب خود را به چاپ برسانند. موسسه سینا میتواند با بررسی اصول و قواعد نگارشی و دستوری، تمام ایرادات مربوط به ویرایش ادبی را رفع نموده و برای اخذ مجوزهای چاپ و شناسه کتاب اقدام میکند.

انتخاب ناشر مناسب

انتخاب ناشر مناسب که از صفر تا صد مراحل چاپ کتاب ( از صفحه آرایی و طراحی جلد تا اخذ مجوزها و چاپ کتاب ) را انجام دهد بخش مهم چاپ کتاب می باشد. موسسه سینا در این مرحله نیز در کنار نویسنده می باشد و تمام خدمات چاپ کتاب از جمله صفحه آرایی ، طرح جلد، اخذ شابک و فیپا و مجوزهای چاپ کتاب، چاپ 3 جلد اضافه و ارسال به کتابخانه ملی، چاپ و پست کتابها درب منزل نویسنده را انجام می دهد.

اصول چاپ کتاب

برای اینکه کتاب خود را به چاپ برسانید باید ابتدا مجوز چاپ کتاب از وزارت ارشاد صادر شود. اقدام برای اخذ مجوز چاپ کتاب توسط ناشر انجام می شود.

  • مدارک لازم برای گرفتن مجوز قبل از جاپ کتاب
  1. دریافت شماره شابک(شابم برای کتب موسیقی).
  2. دریافت فهرست نویسی پیش از انتشار(فیپا) و ارائه در فایل نهائی کتاب ، به آدرس کتابخانه ملی.
  3. ثبت درخواست مجوز قبل از چاپ کتاب در سامانه https://ketab.samandehi.ir
  4. درصورت به کاربردن هرگونه لقب(دکتر ،مهندس و ....) به عنوان پیشوند نام مولف یا مترجم، ارائه مدرک معتبر موید لقب الزامیست این مدرک می بایست در اول فایل PDF اسکن شود .
  5. تذکر: پس از اخذ مجوز قبل ازچاپ، ارائه طرح جلد کتاب و تایید آن توسط این دفتر الزامیست.

موارد یک تا سه توسط ناشر انجام میگیرد و در پایان کتاب شما به تعداد تیراژ دلخواه شما چاپ شده و به آدرس پستی شما ارسال می گردد.

164 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش