دانلود نظام مهندسی آزمون نظام مهندسی ساختمان چیست؟

آزمون نظام مهندسی ساختمان چیست؟

سه شنبه ، 10 مهر 1397
آزمون نظام مهندسی ساختمان، سالانه دوبار به منظور سنجش و ارزیابی مهندسان فارغ التحصیل به منظور اعطای پروانه اشتغال برگزار می شود.
آزمون نظام مهندسی ساختمان چیست؟

همه ساله آزمونی تحت عنوان آزمون نظام مهندسی ساختمان برای ارزشیابی مهندسان به منظور اعطا پروانه اشتغال پایه ۳ توسط دفتر مقررات ملی ساختمان برگزار می شود. تمامی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته های عمران، معماری، برق، مکانیک، ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری می توانند در این آزمون شرکت نمایند. البته لازم به ذکر است که این افراد بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی نمی توانند در این آزمون شرکت نمایند بلکه بایستی ۳ سال از مدرك كارشناسی یا ۲ سال از مدرك كارشناسی ارشد و یا ۱ سال از مدرك دكترای آنها گذشته باشد تا بتوانند در آزمون نظام مهندسی شركت كنند. افرادی که دارای مدرک کاردانی پیوسته هستند، هر پنج سال از تاریخ مدرک کاردانی شان، معادل یک سال کارشناسی محسوب می شود.

براساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان جدول كد رشته‌هاي مختلف و نوع پروانه اشتغال بكار (اعم از اصلي يا مرتبط) براساس عنوان مدرك تحصيلي دانشگاهي و آخرين مصوبات كميسيون هم ارزي رشته‌ها از دفتر سازمان‌هاي مهندسي و امور بين‌الملل وزارت مسكن و شهرسازي به كليه سازمان‌هاي نظام‌ مهندسي ساختمان استان‌ها به شرح زير ابلاغ شده که داوطلبان باید با تطبیق آن با مدرک خود اقدام به ثبت نام در آزمون نمایند.

رشته و گرایش های آزمون نظام مهندسی

این آزمون در هفت رشته اصلی برگزار می شود:

 1. عمران : در سه گرایش محاسبات، نظارت و اجرا
 2. معماری : در سه گرایش طراحی، نظارت و اجرا
 3. تاسیسات برقی : در دو گرایش طراحی و نظارت
 4. تاسیسات مکانیکی : در دو گرایش طراحی و نظارت
 5. ترافیک
 6. شهرسازی
 7. نقشه برداری

چگونگی پذیرش در آزمون نظام مهندسی

به جز آزمون نظام مهندسی طراحی معماری، بقیه آزمون ها به صورت تست های چهار گزینه ای برگزار می شود. این آزمون ها به صورت رقابتی نبوده و هر داوطلبی که بتواند حداقل به پنجاه درصد پرسش ها پاسخ درست دهد، پذیرفته خواهد شد.

نحوه ثبت نام در آزمون نظام مهندسی

ثبت نام این آزمون به صورت الکترونیکی در سایت دفتر مقررات ملی انجام می شود.

زمان برگزاری آزمون در آزمون نظام مهندسی

آزمون در سال های اخبر دو بار در سال ( نیم سال اول :خرداد یا شهریور ماه و در نیم سال دوم: آذر یا بهمن ماه) برگزار می شود. فراخوان برگزاری آزمون در اوایل اردیبهشت ماه اعلام می شود و در آن زمان برگزاری آزمون مشخص می شود.

373 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش