آموزش چاپ مقاله چاپ مقاله بعد از پذیرش چقدر طول می کشد؟

چاپ مقاله بعد از پذیرش چقدر طول می کشد؟

سه شنبه ، 01 آبان 1397
گاهی اوقات ممکن است مقاله ما اکسپت شود ولی چاپ نشود و زمان زیادی برای چاپ انتظار بکشیم زمانی حتی نزدیک به یک سال در این مواقع چه باید کرد؟آیا قرار نیست مقاله چاپ شود؟
چاپ مقاله بعد از پذیرش چقدر طول می کشد؟

مقالاتی که نوشته میشوند از نظر اعتبار در داخل و خارج از کشور ما متفاوت هستند.چون مقالات علمی پژوهشی داخلی به زبان فارسی هستند و انگلیسی نیستند یعنی به زبان رسمی بین المللی که قابل قبول تمام مجلات isi است نیستند و این مشکل باعث میشود که اعتبار کمتری نسبت به آنها داشته باشد .در سال های گذشته مجلات علمی پژوهشی داخلی در سطح مجلات isi قرار گرفتند. البته، محافل علمی تخصصی هنوز از مجلات ISI خوب و مجلات علمی پژوهشی تفاوت قائل هستند.ولی به لحاظ قوانین رسمی (مانند قوانین ارتقای اساتید و یا پذیرش دانشجویان کارشناسی و دکترا) ارزش مقالات علمی پژوهشی داخلی نیز چندان کمتر از مقالات ISI نیست.برای اینکه مقاله شما در مجلات خارجی اکسپت شوند نیازمند ویراش دقیق و فرمت بندی های خاصی است که احتمال دارد خود محقق از عهده آن بر نیاید و آنرا به موسسات واگذار نماید.

مراحل ارسال مقاله

پس از اینکه نگارش مقاله به اتمام رسید به دنبال مجلات معتبر مربوطه برای چاپ مقاله میگردیم و پس از اینکه مجله مورد نظر را انتخاب کردیم مقاله را ارسال میکنیم و منتظر نتیجه اکسپت مقاله میمانیم سردبیر و داوران مقاله را مطالعه میکنند و بعد از مطالعه اگر مقاله از هر نظر قابل قبول بود آنرا پذیرش میکنند ولی اگر نیاز به اصلاحات داشته باشد آنرا دوباره برای شما ارسال میکنند تا اصلاحات و ویرایش های لازم را انجام دهید البته ممکن است که مقاله در این مرحله رد شود و نیاز به اصلاحات هم نداشته باشد. در مرحله ویرایش باید اصلاحاتی که داوران برایمان ارسال میکنند را کامل مطالعه کنیم وایرادات و فرمت بندی هارا ویرایش کنیم و دوباره مقاله را ارسال کنیم پس از اولین بازبینی اگر ایرادی نداشته باشد که اکسپت میشود ولی اگر باز هم ایراداتی داشته باشد دوباره به بازبینی فرستاده میشود.

نقد و بررسی مقالات با سیستم داوری مقالات


داوران زمان کافی برای مطالعه چندین بار مقاله صرف میکنند اولین مطالعه برای این است که درباره محتوای مقاله ذهنیت به دست آورند داوران در صورتی که در اولین مطالعه ایرادات زیادی مشاهده کنند میتوانند مقاله را رد کنند در غیر این صورت تعداد بررسی ها زیادتر میشود .در نهایت نتیجه بررسی‌ها به همراه نظر نهایی رد Reject  یا تایید Accept  و یا درخواست بررسی مجدد مقاله Revise  به نویسنده اعلام می‌شود.بعد از این مراحل ژورنال ها نتایج داوران را مشاهده میکنند اگر اختلاف نظر چشم گیری درنظر آنها وجود نداشت که نظر آنها اعمال میشود ولی اگردر نظرات اختلاف زیادی وجود داشته باشد تعداد زیادی از داوران را دعوت میکنند.بعد از آن که نظرات داوران تایید شدند و نتیجه نهایی گرفته شدژورنال نتیجه و تصمیم نهایی را به همراه نکات بررسی شده توسط داوران به نگارنده مقاله ارسال می‌کند. ارسال یا عدم ارسال نام داوران بسته به موسسه متفاوت می‌باشد.

دلایل عدم پذیرش یک مقاله در نشریات علمی

 • ابهام در موضوع مقاله و وجود تعداد زیاد مقالات مشابه پیشین
 • عدم تبیین زمینه اصلی تحقیق
 • نمونه گیری نامناسب
 • عدم رعایت اصول مقاله نویسی مورد نظر نشریه
 • عدم ذکر صحیح ارقام آماری
 • فقدان بحث و پرداختن به نتایج
 • چکیده های خیلی کوتاه و خیلی زیاد
 • بی دقتی در تهیه متن (غلط تایپی ، اشتباهات متن)
 • عدم ارتباط موضوع مقاله با رویکرد نشریه

وقتی مقاله ای پذیرفته شده ولی چاپ نشده چه باید کرد؟

در بسیاری از موارد ممکن است که مقاله شما پذیرش شده است ولی هنوز به چاپ نرسیده است. شاید شما نزدیک به یک سال است که منتظر هستید نگران نباشید مقاله شما در صف انتظار است .وقتی شما مقاله را تحویل میدهید یک شماره یکتا به نام DOI دریافت میکنید این تاییدیه و DOI کافی است که با استناد به آن بتوانید ثابت کنید که مقاله اتان در یک مجله خارجی اکسپ شده است. و این فاصله زمانی برای چاپ به خاطر این است که مقاله شما در صف انتظار قرار گرفته  تا در کنار مقالات مرتبط دیگر چاپ شود.  

148 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
ثبت دیدگاه

بحث های داغ
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.