آموزش چاپ مقاله چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس ( SCOPUS)

چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس ( SCOPUS)

سه شنبه ، 15 آبان 1397
اسکوپوس یکی از پایگاههای بسیار مهم محصولات الزویر است که استفاده از اطلاعات آن نیاز به اشتراک و پرداخت هزینه دارد. اسکوپوس همه حیطه‌های علوم که شامل علوم زیستی، فیزیک و شیمی و علوم اجتماعی می‌شود را در برمی‌گیرد.
چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس ( SCOPUS)

در حال حاضر 4 موسسه چاپ مقاله در جهان وجود دارد که از لحاظ اعتبار با هم تفاوت دارند. این موسسات شامل:

 • شرکت تامسون رویترز (Thomson Reuters)
 • اسکوپوس (Scopus)
 • پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) 
 • در زمینه پزشکی هم پاب مد (PubMed) 

آشنایی با مجلات اسکوپوس (Scopus)

اسکوپوس(Scopus) یکی از محصولات ناشر پرطرفدار هلندی یعنی الزویر است که بعد از مجلات ISI ایمپکت دار، معتبرترین مجلات به شمار می روند. چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس به صورتی است که تمام نشریات از سراسر دنیا میتوانند درخواست خود را در پایگاه این موسسه ثبت نمایند و پس از رعایت استاندارد های لازم این موسسه میتوانند اجازه چاپ را دریافت کنند. اسکوپوس یک پایگاه جامع اطلاعاتی دارد. تمام مقالاتی که در نشریات نمایه شده در اسکوپوس چاپ میشوند در این پایگاه نیز نمایه میشوند. با این ویژگی شما میتوانید تعداد استنادات به هر مقاله را محاسبه کنید. اینگونه میتوان فهمید که یک مقاله تاکنون چند بار توسط سایر مقالات مورد استناد قرار گرفته است که در واقع بهترین شاخص برای تعیین کیفیت مقاله است .این خصوصیت باعث می شود تعداد ارجاعات به یک مقاله خاص و یا تعداد مقالات یک نویسنده خاص و … را به راحتی جست و جو کرد و پیدا کرد. از معایب آن می توان رایگان نبودن آن اشاره نموده شما برای دسترسی به این پایگاه نیاز به اشتراک سالانه خواهید داشت.
یکی از مزیت های این پایگاه این است کاربرانی که تازه کار هستند نیز میتوانند در آن به جستجو بپردازند.در این پایگاه می‌توان در یادکردها به جلو و عقب رفت. یعنی مقاله به چه منابعی ارجاع داده یا چه مقالاتی به این مقاله ارجاع داده‌اند. همچنین از آنجا که این پایگاه بین رشته‌ای است می‌توان  به مقالاتی که خارج از رشته محقق است نیز دست یافت. اسکوپوس همچنین برای هر نویسنده، پروفایل هم ارائه می‌دهد که اطلاعات مهمی را در بر دارد مانند affiliation (وابستگی به دانشگاه یا موسسات دیگر)، تعداد آثار چاپ شده و اطلاعات کتابشناسی آنها، مراجع و تعداد یادکردهایی که هریک از مقالات دریافت کرده است. همچنین این پایگاه، شناسه اچ را برای نوسینده مقاله محاسبه می‌کند.

مزیتهای چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس (SCOPUSE)

داشتن مقاله اسکوپوس دارای امتیازات ویژه ای می باشد. مثلا اگر قصد شرکت در مصاحبه دکتری را دارید و یا می خواهید از یکی از دانشگاه های معتبر جهان بورسیه تحصیلی بگیرید ، داشتن مقاله چاپ شده در اسکوپوس می تواند امتیازات پژوهشی شما را افزایش دهد. اگر میخواهید جذب هیات علمی دانشگاه شوید و یا استاد دانشگاه هستید و در فکر ارتقاء سطح خود می باشید، چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس می تواند به شما در این زمینه کمک نماید.

رتبه بندی مجلات scopus

مجلات اسکوپوس scopus از q1 تا q4 درجه بندی میشود که به صورت زیر می باشند.

 • اکسپت مقاله Q1 بهترین نوع اکسپت مقاله اسکوپوس scopus است و برای دفاع ارشد و یا گرفتن اکسبت از دانشگاه های خارجی بسیار مناسب است.البته با هماهنگی دانشگاه.
 • اکسپت مقاله Q2 فقط کمی پایین تر از  Q1 است ولی با این حال برای دفاع ارشد و یا گرفتن اکسبت از دانشگاه های خارجی مناسب است.
 • اکسپت مقاله Q3 ارزش کمتری دارد و اکثرا برای رزومه کلی و یا ارشد و … استفاده میشود.
 • اکسپت مقاله Q4 ارزشش با Q3 تقریبا برابری میکند با این تفاوت که مجله Q3 با کمی تلاش میتواند رتبه اش را Q2 کند ولی مجله Q4 راه زیادی در پیش روی دارد.

برای چاپ مقاله در پایگاه اسکوپوس به موسسه سینا اعتماد کنید. چرا که ما با تجربه چندین ساله در زمینه سابمیت و چاپ مقاله در انواع مجلات اسکوپوس و سایر مجلات شما عزیزان را یاری می رسانیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مجلات اسکوپوس با مشاورین آنلاین ما در ارتباط باشید.

319 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
ثبت دیدگاه

بحث های داغ
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.