خدمات ما چاپ مقاله چگونه و کجا پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنیم؟

چگونه و کجا پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنیم؟

دوشنبه ، 05 اسفند 1398
اگر توام با هنر نویسندگی مهارت ترجمه نیز داشته باشید، میتوانید اقدام به ترجمه و چاپ کتاب کنید و اگر در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستید و پایان نامه ای در خور چاپ دارید تبدیل پایان نامه به کتاب نیز روش دیگری برای چاپ کتاب است.برای اطلاع از چگونگی و نحوه انجام اینکار در این مقاله با ما همراه باشید.
چگونه و کجا پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنیم؟

امروزه هر  کسی که مهارت نویسندگی دارد یا در زمینه های مختلف علمی فرهنگی و هنری حرفی برای گفتن دارد، میتواند دست به قلم ببرد و از طریق چاپ کتاب، دیگران را در دانسته های خود شریک کند. در بین اقشار علمی جامعه نیز تب چاپ کتاب به دلایل  مختلف بالاست. دلایلی مانند ارتقاء موقعیت شغلی، ارتقاء درجه علمی، دریافت امتیازهای پژوهشی و... . در صورتی که توام با هنر نویسندگی مهارت ترجمه نیز داشته باشید، میتوانید اقدام به ترجمه و چاپ کتاب کنید و اگر در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستید و پایان نامه ای در خور چاپ دارید تبدیل پایان نامه به کتاب نیز روش دیگری برای چاپ کتاب است.

چاپ کتاب چه تالیفی باشد، چه ترجمه از کتب خارجی و چه تبدیل پایان نامه به کتاب، می تواند مهر تاییدی بر تخصص و احاطه فرد نویسنده بر موضوع کتاب باشد. البته که پس از نگارش نیز مراحل متعددی برای رفتن کتاب به زیر چاپ بایستی طی شود. شاید بتوان گفت تبدیل پایان نامه به کتاب در قیاس با تالیف و ترجمه کتاب کار به نسبت راحت تری باشد. چرا که میتوان با اعمال تغییرات جزئی در پایان نامه ارشد یا رساله دکتری، آن را به عنوان کتاب چاپ و در کتابخانه ملی ثبت کرد.

مزایای چاپ کتاب در مصاحبه دکتری

اگرچه از مجموع 40 امتیاز آموزشی و پژوهشی فقط4 امتیاز مختص تالیف، ترجمه یا چاپ کتاب است، اما دانشجویان و محققینی که در رزومه خود سابقه چاپ کتاب دارند، به مراتب شانس بالاتری برای پذیرش در این آزمون دارند. چرا که از نظر اساتید، داشتن کتاب دلیلی بر توانایی و تخصص دانشجو است. از این رو، نظر داوران و اساتید مصاحبه کننده نسبت به دانشجو مثبت خواهد بود. چرا که چاپ کتاب مستلزم عبور از فیلترهای مختلف است که فرد متقاضی همه آنها را پشت سر گذاشته و موفق به چاپ کتاب شده است.

کدام پایان نامه ها قابلیت تبدیل شدن به کتاب را دارند؟

 • پایان نامه هایی که از لحاظ علمی غنی و پربار بوده و در همایشهای علمی حائز امتیاز شده باشد؛

 • نمره بالای 18 داشته باشد؛

 • محتوای آن قابل تدریس در سیستم آموزشی باشد؛
 • موضوعی بکر، به روز، مورد نیاز جامعه هدف و قابل فروش داشته باشد؛

چه مراحلی را برای تبدیل پایان نامه به کتاب باید طی کنیم؟

برای ورود به این پروسه، در گام اول باید بدانید که اعمال چه تغییراتی در پایان نامه برای تبدیل به کتاب ضروریست. نکته اول انتخاب نام متناسب با محتوا و موضوع کتاب است. چون دقیقا عنوان پایان نامه را نمیتوان برای عنوان کتاب انتخاب کرد. تیترها و عناوین فصلهای مختلف نیز به فراخور موضوع و ضوابط نگارش کتاب باید تغییر کنند. روی متن پایان نامه باید فرایند روان سازی انجام بگیرد و کل ساختار متن به قالب کتاب تبدیل شود. هر قسمتی که  نشان دهنده پایان نامه بودن است باید تغییر داده شده و کلماتی مانند پایان نامه، استاد راهنما، مقاله و تحقیق از متن حذف شوند. بخشها و فصلهای مختلف، ذکر منابع و رفرنسها باید طبق اصول نگارش کتاب تنظیم شده باشند.

هر کلمه یا اصطلاحی که معادل لاتین دارد، حتما در پاورقی ذکر شود. اضافه کردن مواردی مانند مقدمه و پیش گفتار و حذف مواردی مثل اهداف، فرضیات و بیان مسئله که مختص نگارش پایان نامه هستند، از دیگر تغییراتیست که باید اعمال شوند. جزییات دیگری نیز در طی این مراحل وجود دارد که میتوانید با مراجعه به کارشناسان بخش چاپ کتاب موسسه سینا همه آنها را بدون نقص در پایان نامه خود اعمال کنید.

پس از ویرایش کامل محتوا و اعمال تغییرات، پایان نامه وارد پروسه چاپ میشود. این پروسه شامل مراحل زیر است:

 •  صفحه آرایی
 • اقدام به دریافت شابک به اسم نویسنده
 • طراحی جلد
 • دریافت مجوز فیپا و مجوز ارشاد
 • صدور مجوز پیش از چاپ 
 • چاپ و صحافی
 • ارسال کتاب ها به نویسنده

بدیهیست که برای طی این پروسه در مراحل مختلف نیاز به کمک و مشاوره و تخصص کارشناسان خبره در این امر خواهید داشت. از جمله موسساتی که میتوانند در این مسیر همراه و یاریگر شما باشند، موسسه سیناست که با تجربه چند ساله و در اختیار داشتن کارشناسان و ویراستاران مجرب در این حوزه کار سخت چاپ کتاب و گرفتن مجوزهای لازم برای اینکار را برای شما آسان خواهد کرد. از جمله خدماتی که موسسه در این راستا به محققین و دانشجویان ارائه میکند میتوان به ویرایش ادبیاتی و تخصصی فایل کتاب در صورت نیاز، صفحه آرایی کتاب، اخذ شابک و فیپا از کتابخانه ملی، اخذ مجوز چاپ کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد، ارسال کتاب برای چاپ و صحافی و معرفی کتاب جهت فروش در وب سایت‌های مختلف علمی آموزشی اشاره کرد.

36450 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش