صفحه اصلی خدمات ما چاپ مقاله چگونه در مصاحبه دکتری قبول شویم

چگونه در مصاحبه دکتری قبول شویم

چهارشنبه ، 18 فروردین 1400
مصاحبه دکتری مانند ازمون کمتری تاثیر 50 درصدی در قبولی داوطلبان دوره دکتری دارد. اما در واقعیت تاثیر آزمون مصاحبه بیشتر از این مقدار است چرا که حد نصاب نمره مصاحبه دکتری توسط برخی دانشگاه ها در نظر گرفته میشود که در صورت نداشتن این نمره، داوطلب نمی توند در هر صورت در مقطع دکتری پذیرش شود.
چگونه در مصاحبه دکتری قبول شویم

مصاحبه دکتری مانند ازمون کمتری تاثیر 50 درصدی در قبولی داوطلبان دوره دکتری دارد. اما در واقعیت تاثیر آزمون مصاحبه بیشتر از این مقدار است چرا که حد نصاب نمره مصاحبه دکتری توسط برخی دانشگاه ها در نظر گرفته میشود که در صورت نداشتن این نمره، داوطلب نمی توند در هر صورت در مقطع دکتری پذیرش شود.به همین دلیل هست که وقتی یک داوطلب سوال می کند که «با چه رتبه ای دکتری کجا قبول میشم؟»، نمی توان به آن پاسخ قطعی داد.

با در نظر گرفتن اهمیت مصاحبه آزمون دکتری، لازم هست نکات مهمی که برای آمادگیلازم داریم را مرور کنیم.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری

بعد از این که نتایج ازمون کتبی دکتری از سوی سازمان سنجش منتشر شد میتوانید در کارنامه نتایج اولیه دکتری، رتبه و نمره تراز خود را مشاهده نمایید.

بعد از اعلام نتایج ، دفترچه انتخاب رشته دکتری از سوی سازمان سنجش و دانشگاه ازاد به طور مجزا منتشر می گردد و داوطلبان می توانند در زمان اعلام شده ، نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

با توجه به نمره حدنصابی که هر دانشگاه مشخص کرده است، انتخاب رشته داوطلبان بررسی شده و نتایج انتخاب رشته دکتری (دعوت به مصاحبه دکتری) اعلام می گردد..

در این مرحله داوطلبان دکتری فرصت دارند تا در زمانی که از سوی سازمان سنجش (و یا خود دانشگاه ها) و دانشگاه آزاد اسلامی اعلام می شود، در مصاحبه دکتری شرکت کنند.

هر ساله مصاحبه آزمون دکتری از اواخر اردیبهشت ماه آغاز شده و تا اواخر مرداد ممکن است ادامه داشته باشد. تنها در سال 99 به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا و تعویق کنکور دکتری، زمان مصاحبه دکتری با تغییراتی همراه بود.

علاوه بر داوطلبان آزمون دکتری، داوطلبان پذیرش دکتری بدون آزمون نیز باید در مصاحبه دکتری شرکت کنند. مصاحبه این داوطلبان ممکن است همزمان با مصاحبه داوطلبان بدون آزمون و یا در تاریخی مجزا برگزار شود.

چگونه برای مصاحبه دکتری آماده شویم؟

برای حضور در جلسه مصاحبه دکتری باید نکاتی را به یاد داشته باشید که در ذیل به آنها اشاره می کنیم:

1- مدارک خود را یک روز قبل از جلسه مصاحبه دکتری آماده و مرتب کنید تا به علت استرس ناشی از شروع مصاحبه چیزی را فراموش نکنید.

2- یک رزومه مناسب و مختصر آماده کنید و به تمیز و مرتب بودن آن اهمیت دهید.

3- منابع درسی خود را مرور کنید. هیچ بعید نیست که در مصاحبه دکتری از شما سوالات تخصصی پرسیده شود.

4- دانشگاه هایی که فکر می کنید شانس دعوت به مصاحبه دارید را خوب بشناسید. اساتید هر دانشگاه را در سایت دانشگاه بررسی کنید و سعی کنید مروری بر مقالات و کتاب هایشان داشته باشید.

5- اگر رزومه قوی ندارید، هر چه سریع تر دست به کار شوید. نداشتن رزومه منجر به پایین آمدن امتیاز شما در مصاحبه می گردد، همچنین اگر مشغول تدوین مقاله و کتاب هستید و همین مقالات و کتاب های در دست انجام را در مصاحبه دکتری ارائه نمایید، به اساتید نشان می دهید که فعال هستید و در ذهنشان اثر خوبی می گذارید.

6- در مصاحبه دکتری از شما ممکن است سوالات زبان انگلیسی پرسیده شود. بنابراین، برای آن اماده شوید. در ادامه انواع به این بخش بیشتر می پردازیم.

7- برای قرار گرفتن در شرایط جلسه مصاحبه خود را کاملا آماده کنید. یادتان باشد که اساتید یک ارزیابی همه جانبه از شما در مصاحبه خواهند داشت. بنابراین، ممکن است شرایط روانی نامناسبی برای شما ایجاد کنند تا عکس العمل شما را بسنجند. خودتان را از قبل برای چنین شرایطی آماده کنید.

جدول امتیازدهی مصاحبه دکتری

اگر چه یک جدول امتیازدهی مصاحبه دکتری توسط وزارت علوم ارائه شده است، اما در حقیقت این جدول تنها یک پیشنهاد است! هر یک از دانشگاه ها نحوه امتیازدهی را خودشان مشخص خواهند کرد.

اما به طور کلی مواردی که در مصاحبه دکتری برای شما امتیازآور است را در ذیل توضیح می دهیم:

 • نمره معدل و پایان نامه
 • کیفیت دانشگاه های محل تحصیل مقاطع قبلی
 • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی شامل تالیف و ترجمه کتاب، چاپ انواع مقالات علمی (کنفرانسی و ژورنالی) و مشارکت در طرح های پژوهشی
 • سوابق تدریس دانشگاهی
 • نمره مدرک زبان
 • نمره کتبی آزمون دکتری

توجه داشته باشید که باید از همه ی کارها و فعالیت هایی که داشته اید (تدریس، مقاله، ترجمه، ...) فهرستی فراهم کنید و برای هر یک تأییدیه و گواهی های لازم را تهیه نمایید تا برای مصاحبه دکتری ارائه دهید؛ در غیر این صورت احتمالاً هیچ امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

امتیاز مقاله و کتاب در مصاحبه دکترا

ازجمله مواردی که در مصاحبه های دکتری برای داوطلبان امتیاز بالایی به همراه دارد، شامل موارد زیر است:

 • مقالات علمی-پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی
 • مقالات علمی-ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی
 • مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی)
 • تألیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی

نحوه امتیازدهی به هر یک از این موارد بسته به نظر اساتید ممکن است متغیر باشد.

به خاطر داشته باشید ممکن است اساتید از متن کتاب و مقالاتتان نیز از شما سوال کنند. بنابراین، تسلط لازم را داشته باشید.

نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری چقدر مهم است؟

هر ساله این سوال برای داوطلبان دکتری مطرح می گردد که آیا بدون رزومه پژوهشی و مقاله هم امکان قبولی در دوره دکتری را دارند یا خیر؟

باید بگوییم که این سوال جواب ثابتی ندارد، زیرا به متغیرهای مختلفی بستگی دارد.مثلاً اگر شما تازه از مقطع ارشد فارغ التحصیل شده اید، اساسا از شما انتظار رزومه قوی نخواهند داشت.

بنابراین، پاسخ به سوال فوق نمیتواند جواب یکسانی داشته باشد . در نظر داشته باشید که داوطلب با کسب امتیاز های دیگر نیز بدون مقاله میتواند در مصاحبه دکتری قبول شود.

امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری چقدر است؟

در حقیقت در جدول امتیازدهی مصاحبه دکتری اشاره ای به امتیاز تدریس نشده است و به همین دلیل برخی دانشگاه ها به سابقه تدریس داوطلب امتیازی نمی دهند. البته دانشگاه هایی نیز وجود دارند که نه تنها به تدریس بلکه به سابقه کار حرفه ای هم امتیاز می دهند. به خصوص در رشته هایی که اساساً به آموزش مرتبط است مانند رشته آموزش زبان.

سوالات پایان نامه در مصاحبه دکتری

سوالات پایان نامه در مصاحبه آزمون دکتری دو دسته است:

 1. سوالات پایان نامه کارشناسی ارشد
 2. سوالات مرتبط با رساله دکتری در آینده

در مصاحبه ممکن است از پایان نامه کارشناسی ارشد از شما سوال کنند. این که چرا اصلاً این موضوع را انتخاب کرده بودید؟ با چه استادی کار کردید و علت آن چه بود؟ روش کار شما چه بوده است؟ از چه منابعی استفاده کرده بودید؟ کدام متخصصین و پژوهشگران در این زمینه کار کردند؟ چه نتیجه ای گرفتید؟ و ...

حتی ممکن است اساساً پایان نامه کارشناسی ارشد شما را زیر سوال ببرند تا میزان اطلاعات شما را بسنجند.

درمورد پایان نامه دکتری نیز امکان دارد سوالات مهمی پرسیده شود. به هر حال اساتید داور شما را به عنوان دانشجوی آینده خود تصور می کنند و می خواهند بدانند که اولاً چه برنامه ای برای پژوهش در دوره دکتری دارید، و دوم این که آیا تسلطی بر موضوعی دارید و مهم تر از اینها اصلاً با حوزه کاری آنها مرتبط هستید یا خیر.

زبان در مصاحبه دکتری

زبان در کنکور دکتری اهمیت خیلی بالایی دارد. در مرحله کتبی زبان جزء سوالات آزمونی است و در مرحله مصاحبه نیز بسیار مهم است. در مصاحبه دکتری، اگر مدرک زبان ارائه دهید امتیاز خواهید گرفت. اما اساتید به مدرک زبان بسنده نخواهند کرد. بسیار محتمل است که از شما سوالات زبان انگلیسی هم پرسیده شود.

سوالات زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری

بر اساس تجربه مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری در سالهای گذشته موارد زیر متداول ترین سوالات زبان در مصاحبه می باشد:

 • معرفی خود به زبان انگلیسی
 • شرح مختصری بر پایان نامه کارشناسی ارشد
 • توضیح موضوع مدنظر برای رساله دکتری
 • پرسش از لغات تخصصی مرتبط با رشته
 • روخوانی و ترجمه یک بخش تخصصی از کتاب یا مقاله مرتبط با رشته

سوالات مصاحبه دکتری

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد (سوالات پایان نامه، سوالات از مقالات و کتاب ها و زبان انگلیسی)، چند نوع سوال دیگر نیز ممکن است در جلسه مصاحبه مطرح گردد:

 1. سوالات تخصصی رشته تحصیلی
 2. سوالات عمومی مانند سن و سال، محل اقامت، محل درآمد و ...
 3. سوال مذهبی در دانشگاه های خاص

برای قبولی دکتری 1400 چه باید کرد؟

همان طور که بحث شد تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری 1400 بسیار حائز اهمیت می باشد، اما همان طور که توضیح دادیم داشتن مقاله در رزومه پژوهشی خود، تنها معیار قبولی در مصاحبه دکتری نمی باشد. برای قبولی در مصاحبه دکتری 1400، لازم است در تمامی زمینه ها رزومه خود را قوی نمایید.

اگر تا به امروز برای تقویت رزومه خود اقدام نکردید می توانید با کمک موسسه تحقیقاتی سینا در کم ترین زمان رزومه علمی تان را ارتقا داده و شانس قبولی مصاحبه دکتری خود را افزایش دهید.

از موارد امتیاز آور برای تقویت رزومه مصاحبه دکتری می توان به ترجمه و تالیف کتاب می باشداشاره کرد که میتوانید با تبدیل پایان نامه ارشد خود به کتاب و چاپ آن توسط موسسه سینا امتیاز تالیف کتاب را اخذ نمایید. یا با معرفی کتاب جدیدالنشر خارجی توسط موسسه سینا برای ترجمه و چاپ آن اقدام نمایید.

41 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش