معرفی رشته دندان پزشکی

سه شنبه ، 06 آذر 1397
در این محتوا به معرفی رشته دندان پزشکی, رتبه قبولی در این رشته , وظایف , دروس عمومی و تخصصی و بازار و آینده کاری آن میپردازیم
معرفی رشته دندان پزشکی

رشته دندان پزشکی یکی از رشته های پر طرفدار و محبوب بین دانش آموزان تجربی میباشد چرا که دوران تحصیلی راحتتری نسبت به رشته داروسازی و پزشکی دارد و شیفتهای طاقت فرسا و شبانه ندارد و حتی با وجود مدرک دکتری و بدون تخصص هم میتوان درآمد خوبی را کسب کرد, در گذشته دندانساز و دندان پزشک یکی بود اما امروزه چنین نیست دندانسازها میتواند با گذراندن دوره کاردانی پروتزهای دندانی در کنار دندان پزشکان بعنوان دستیار مشغول بکار شوند حتی با داشتن مدرک دیپلم و با گذراندن یک دوره دندانسازی هم میتوان مهارت لازم برای دندانسازی را کسب کرد اما دندان پزشکی علاوه بر مهارت در دندانسازی باید توانایی تشخیص و درمان بیماریها را هم داشته باشد , و دندان پزشکی که بیس علمی خوبی ندارد عملا چیزی جز دندانسازی نیاموخته چرا که گاها میبینیم که دانشجویان این رشته مطالعه و انگیزه کافی برا یادگیری ندارندو مهارت کلینیکی را کافی میدانند در صورتی که بیس علمی قوی و توانایی و دقت در تشخیص و درمان پیشتر و مهمتر از مهارت کلینیکی است . 

دروس و واحدهای درسی رشته دندان پزشکی:

طول کل دوره تحصیلی دانشجویان دندان پزشکی ۶ سال است که به دو دوره علوم پایه ,۲ سال و دوره تخصصی همراه با کارآموزی ۴ سال تقسیم میشود .در دوره علوم پایه دانشجو دو سال به یادگیری بیوشیمی , فیزیولوژی نظری, فیزیولوژی عملی, آناتومی, آمار پزشکی و دندان پزشکی و روش تحقیق, بهداشت عمومی, بافت شناسی , ژنتیک انسانی, میکروب شناسی و ایمونولوژی میپردازد و پس از دو سال در صورت قبولی در دروس علوم پایه به دوره بعدی راه میابد. در دوره تخصصی دروسی مانند آسیب شناسی فک و دهان , ارتودنسی, اندودنتیکس, پروتزهای ثابت و اکلوژن , پروتزهای متحرک فک و صورت , پریودنتولوژی ,ترمیمی و مواد دندانی, بیماریهای دهان و دندان, جراحی دهان و فک و صورت, دندان پزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت تدریس میشود. همچنین در این دوره از رشته دندان پزشکی دانشجویان به کاراموزی در کلینیکهای دانشکده و یا بیمارستانها و مراکز مرتبط رفته و بصورت بالینی دروس تئوری آموخته شده را می آموزند.و در پایان این دوره همچون یک دندان پزشک عمومی به تشخیص و درمان بیماریها میپردازند.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

دندان پزشکان میتوانند پس از دوره دکتری عمومی در دوره تخصص هم آزمون داده و درصورت قبولی  عنوان متخصص زیر اسم و قبل از گرایش ذکر میگردد.

  • ارتودنتیکس: متخصص ارتودنسی , تصحیح ردابط نامناسب فکی و دندانی , تنظیم و تصحیح روابط بین دندانهاو استخوانهای سر و صورت و به طور کلی ناهنجاریهای فکی و دهانی و صورت از جمله وظایف یک متخصص ارتودنسی بشمار میرود طول دوره این تخصص رشته دندانپزشکی ۳ ساله است.معمولا بهترین رتبه های آزمون تخصص وارد این رشته میشوند. 
  • پاتولوژی فک و دهان و صورت :اسیب شناسی,  توانایی متخصصان این رشته دندان پزشکی بررسی نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان , فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع بدخیمی , سرطان و سایر ناهنجاریهای بافتی میباشد.
  • اندودنتیکس :تخصص بیماریهای لثه و بافتهای نگه دارنده  دندان, این افراد در گذاشتن ایمپلنت, تشخیص بیماریهای لثه, عملکرد و زیبایی ساختار لثه تخصص پیدامیکنند.
  • دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی :ترمیم و بازسازی دندانهای طبیعی و تامین زیبایی ظاهری دندانها بخشی از وظایف متخصصان این شاخه رشته دندان پزشکی است.
  • جراحی فک و دهان و صورت , رشته دندان پزشکی کودکان و تخصص پروتزهای دندانی هم از دیگر شاخه های تخصص دندانپزشکی هستند.

بازار کار, درآمد و آینده شغلی:

هم اکنون ۱۸ دانشکده دندان پزشکی کشور سالانه ۱۰۰۰ دندانپزشک را فارغ التحصیل میکند و ۱۲۰۰۰ هزار دندانپزشک نیز در کشور وجود دارد بعلاوه بخش بین الملل هم تعداد زیادی دندان پزشک فارغ التحصیل میکند . بعلاوه وضعیت رسیدگی به بهداشت دهان و دندان در ایران همانند دیگر کشورها پیشرفت کرده و در سالهای آینده بهتر نیز,خواهد شد, حالا سوال اینجاست آیا بازار کار برای این تعداد فارغ التحصیل وجود دارد?

در شهرهای محروم البته نیاز به دندان پزشک مبرم و بیشتر است اما در شهرهای بزرگ بازار کار برای دندان پزشکان جوان سخت است.

رتبه قبولی در رشته دندان پزشکی دولتی روزانه و پردیس خودگردان:

رتبه های لازم برای قبولی رشته دندان پزشکی دانشگاههای دولتی باهم متفاوت است, و بستگی به چند عامل دارد, مثلا دندان پزشکی روزانه باشد یا تعهد خدمت یا ظرفیت مازاد یا پردیس خودگردان,اینکه کدام دانشگاه باشد , و منطقه ای داوطلب در اون قرار دارد منطقه ۱ ,۲ یا ۳, رتبه زیر گروه یک چند باشد, بومی ناحیه مورد نظر باشید یل نه و حتی برای دوره روزانه جنسیت هم تاثیر دارد چون رشته دندان پزشکی جز رشته هایی هست که ظرفیت پذیرش روزانه اش بین خانمها و آقایان تقسیم شده است .همه این عوامل روی آخرین رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی موثر است. آخرین رتبه های قبولی در دو سه سال اخیر تا زیر ۳۰۰۰ منطقه سه و زیر ۴۰۰۰ منطقه دو بوده است که ظرفیت مازاد یا پردیس خودگردان دانشگاههایی مثل زاهدان و بندرعباس قبول شدن, به همین ترتیب دانشگاههای تیپ بالاتر و دوره های روزانه نیاز به رتبه بهتری میباشد.

1912 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش