صفحه اصلی آموزش چاپ مقاله دلیل ریجکت و عدم پذیرش مقاله در مجلات ایمپکت دار

دلیل ریجکت و عدم پذیرش مقاله در مجلات ایمپکت دار

پنجشنبه ، 06 خرداد 1400
دلایل رد شدن مقاله از جمله چالش های بزرگی است که معمولا اکثر نویسندگان و پژوهشگران با آن مواجه هستند. معمولا بسیاری از محققین جوان و تازه کار، پس از رد مقاله تصور می کنند که پژوهش آنها به اندازه کافی خوب نبوده و از ادامه مسیر دلسرد می شوند. در حالی‌که آشنایی با علل ریجکت مقاله، می تواند تجربه گرانبها و ارزشمندی برای پژوهش‌های بعدی آنها باشد.
دلیل ریجکت و عدم پذیرش مقاله در مجلات ایمپکت دار

شاید برای شما هم پیش آمده است که مقاله خود را برای مجلات ایمپکت دار ارسال کرده باشید و طی چند روز اعلام ریجکت شده باشد، یا مدت زمان طولانی در داوری مانده و حتی درخواست اصلاحات از سمت ادیتور شده باشد ولی در نهایت اعلام عدم پذیرش مقاله تان را دریافت کرده باشید. چند دلیل برای ریجکت مقاله وجود دارد که در این مقاله به مهم ترین علت های ریجکت مقاله می پردازیم.

ریجکت مقاله پیش از نظر داوران

پس از ارسال مقاله توسط نویسنده به مجلات ایمپکت دار JCR، بلافاصله سردبیر و هیئت تحریریه یا ادیتور مجله یک بررسی اولیه انجام می دهند و در همان ابتدا پاسخی مبنی بر ویرایش مقاله به نویسنده مسئول ارسال می شود که در این صورت می بایست مقاله توسط نویسنده تصحیح و مجددأ به مجله ارسال گردد. از طرفی ممکن است در همان ابتدا مقاله ریجکت شده و یا به نویسنده توصیه شود که مقاله را به ژورنال دیگری ارسال کند که این مورد از انواع ریجکت مقاله محسوب می شود.

از جمله دلایل ریجکت مقاله در بررسی اولیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاله دارای سرقت ادبی یا تشابه باشد
 • تعداد کلمات مقاله بیشتر یا کمتر از حد مجاز اعلامی توسط مجله باشد
 • مقاله به صورت ضعیف نگاش شده باشد و یا دارای اشتباهات دستوری، املایی، گرامری باشد
 • نوآوری در محتوای مقاله وجود نداشته باشد
 • موضوع مقاله با حوزه فعالیت مجله هم راستا نباشد
 • به منابع یا مرجع استنادها در مقاله اشاره نشده باشد
 • رعایت نکردن فرمت بندی درخواستی مجله ( مجلات فرمت بندی درخواستی خود را در قسمت راهنمای نویسندگان قرار میدهند)

ریجکت مقاله براساس نظر داوران

یکی دیگر از انواع ریجکت مقاله بر اساس رأی داوران است. در این مرحله و پس از آنکه در بررسی اولیه، نظر سردبیر یا ادیتور مجله بر آن بود که مقاله در راستای اسکوب مجله می باشد و از استانداردهای ژورنال پیروی می کند، مقاله برای هیئت داوری فرستاده خواهد شد.

این روند داوری برای چاپ مقالات علمی پژوهشی کاربرد بیشتری دارد و درواقع یک نوع مکانیسم کنترل کیفیت مقالات علمی تحقیقاتی به حساب می آید. در این فرایند کیفیت مقاله جهت انتشار به تایید داوران مجله می رسد. با این حال، داوران برای پذیرش یا رد مقالات، تصمیم گیرنده نیستند و تنها نظر خود را در این باره، به سردبیر یا هیئت تحریریه اعلام می نمایند. به این ترتیب، سردبیر مجله در محوریت روند تصمیم گیری برای پذیرش یا رد مقاله قرار دارد.

پس از ارسال مقاله به داوری و در صورت عدم برخورداری مقاله از فاکتورهای لازم جهت پذیرش و چاپ مقاله در مجله، طی ایمیلی به نویسنده مسئول اعلام می گردد که مقاله براساس نظر داوران ریجکت شده و حتی ممکن است درخواست شود که از ارسال مجدد آن پس از اصلاح خودداری شود. در این حالت بهتر هست بعد از اصلاح مقاله به مجله دیگری ارسال گردد.

ریجکت مقاله به دلیل تحریم ها

از شایع ترین انواع ریجکت مقاله از مجلات JCR به تحریم های یک جانبه آمریکا بر علیه کشورمان که متاسفانه از دو سال پیش تا کنون، میتوان اشاره کرد. درواقع دانشجویان مقطع دکترا برای اخذ مجوز دفاعیه پایان نامه، ملزم به چاپ مقاله isi از پایان نامه خود در مجلات دارای ضریب تاثیر JCR می باشند. اما از سال ۱۳۹۷ و به دلایل سیاسی و افزایش تحریم ها، اغلب مجلات معتبر بین المللی از پذیرش و چاپ مقاله های دانشجویان ایرانی، امتناع می کنند. همین مسئله باعث شده که در سال های اخیر، بسیاری از دانشجویان مقطع دکتری و پس از فارغ التحصیلی، با این چالش مواجه گردند و عملأ موفق به اتمام تحصیلات و دفاع از پایان نامه خود نشوند.

در این شرایط و پس از ارسال مقالات به مجلات مورد نظر، ادیتور این ژورنال ها به صراحت اعلام می کند که به دلیل تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، قادر به پذیرش و بررسی مقاله های شهروندان ایرانی و یا محققینی که به نوعی با دولت ایران در ارتباط یا وابسته هستند، نمی باشد و کلیه مقالات ایرانی، پیش از بررسی و مطالعه توسط داوران، ریجکت می شوند.

251 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش