خدمات ما ویرایش مقاله فرمت نگارش مقالات

فرمت نگارش مقالات

یکشنبه ، 14 اردیبهشت 1399
تحقیقات و پژوهشهای محققان اصولا از جهات مختلفی حائز اهمیت است. چرا که در معرض مطالعه و استفاده تعــداد زيــادی از افــراد از قشرهای مختلف جامعه قرار میگیرد.
فرمت نگارش مقالات

تحقیقات و پژوهشهای محققان اصولا از جهات مختلفی حائز اهمیت است. چرا که در معرض مطالعه و استفاده تعــداد زيــادی از افــراد از قشرهای مختلف جامعه قرار میگیرد. بر این اساس، مقالات علمی ای که در مجلات و ژورنالهای مختلف چاپ میشوند بایستی به شکلی قابل قبول و منطقی تنظیم و تمام استانداردهای لازم بر روی آنها پیاده شود. به بیان دیگر، یک مقاله علمی ره آورد تجربه و تمرین در سازماندهی فکری و ذهنی است.  یعنی نویسنده مقاله می آموزد که نتایج پژوهشهای خود را به شکلی منظم و سیستماتیک طبقه بندی و به ساده ترین شکل ممکن ارائه کند. بنابراین لازم است محققان با فرمت نگارش مقالات علمی آشنا باشند تا بتوانند با استفاده از شیوه های صحیح و با سهولت، نتایج تحقیقات و مطالعات خود را به صورت مقاله در اختیار علاقمندان قرار دهند. چرا که حتی اگر شما بهترین موضوع را انتخاب کنید و با روش‌های مناسب و دقیق، فرضیه‌های تحقیق را بررسی کنید، اما با روش صحیح مقاله را نگارش نکنید، از ارزش علمی مقاله شما کاسته می‌شود. نوشتن مقاله مستلزم رعایت اصولی در ابعاد مختلف محتوایی، ساختاری و نگارشی و صدالبته داشتن طرحی مدون است.

امروزه تحقیقات بسیاری در سطح دنیا انجام ميشود، اما تنها بخش كوچكی از آنها در مقالات منتشر ميگردد. یكی از دلایل آن، عدم مهارت محقق در تهیه و تدوین ساختاری مقاله علمی است. ساختار مقاله و تهیه گزارش از یك پژوهش علمی، با توجه به روش به كار گرفته شده در پژوهش، متفاوت است.  صاحبنظران امر در این حوزه، در یك تقسیم بندی كلی، روشهای استفاده شده در پروسه تحقیق و مطالعه را به دو دسته تقسیم ميكنند: روشهای كمی كه در آنها از داده های كمی در تحقیق استفاده ميشود (تحقیقات میدانی) و روشهای كیفی كه در آنها از داده های كیفی (تحقیقات كتابخانه ای) استفاده ميشود. از آنجا كه نوشتن صحیح و مناسب یك مقاله یك ركن اساسی برای چاپ مقالات علمی میباشد، مراحل گزارش یك پژوهش (مقاله) با توجه به روش اتخاذ شده در تحقیق، در این گفتار بطور خلاصه بیان ميگردد. به طور كلی هر مقاله علمی پژوهشی شامل اجزای اصلی زیر است:

عنوان

- نام نویسنده یا نویسندگان 

- اطلاعات تماس 

چكیده

- واژگان كلیدی

- مقدمه 

- مباني نظری تحقیق 

- روش تحقیق 

- یافته های تحقیق 

- بحث و نتیجه گیری 

- فهرست منابع

 

مسلما محدودیت هایی در شكل و ساختار مقالات علمی وجود دارد. در یك مقاله علمی علاوه بر در نظر گرفتن نكاتی كه مورد نظر مجلات علمی مختلف است باید مقدمه، مواد و روشها، نتایج و بحث در مورد نتایج در ارتباط با تئوری اولیه آورده شود. ماهیت مقالات علمی بیان نتایج و بحث بدون خطا (bias)، محدودیتهایی را در نحوه نگارش مقاله ایجاد ميكند: بیان نتایج در جملات با فعل مجهول (passive) به آن شكل غیر شخصی ميدهد و لزوم به كار بردن مراجع مختلف نیز مانع ميشود كه متن مقاله به خوبی دنبال شود. با این وجود، این قوانین به قدری انعطاف پذیر هستند كه بتوان مقاله ای نوشت كه حاوی مطالب مفید و جالب توجه باشد.

همانطور که میدانید دانشجویان و محققینی که در رزومه پژوهشی خود مقالات علمی چاپ شده در مجلات معتبر داخلی و خارجی دارند، شانس بالاتری برای دریافت پذیرش در مقاطع بالاتر تحصیلی به ویژه در مقطع دکترا دارند. به همین دلیل این دسته از افراد گرایش بیشتری به انجام کارهای پژوهشی و تدوین و نگارش یافته های مطالعاتی خود در قالب مقاله علمی دارند تا با چاپ و انتشار آنها در مجلات معتبری همچون isi، علاوه بر مطرح کردن شخصیت علمی خود در مجامع علمی، از مزایای مختلفی همچون کسب امتیازات پژوهشی در مصاحبه دکتری، کسب مجوز دفاع از رساله دکتری، اپلای در دانشگاههای خارجی، عضویت در هیئت علمی دانشگاهها، ارتقاء رتبه برای اعضای هیئت علمی و ارتقاء رتبه شغلی در برخی از مشاغل برای افراد حرفه ای بهره مند شوند. 

فرمت بندی مقالات علمی در موسسه سینا

 از آنجایی که مجلات از سراسر دنیا مخاطبانی دارند، فرمت محتوای مقالاتی که در مجله چاپ میشود اصولا باید یک دست و هماهنگ و طبق یک استاندارد تعریف شده باشد. به همین دلیل یک چهارچوب و ساختار خاصی در مجلات برای مقالات تعریف شده که همه مقالات باید فقط در این چهارچوب مشخص باشند. بنابراین باید تا حد ممکن قبل از ارسال مقاله فرمت و ساختار تعیین شده را در مقاله اعمال کنید تا روند پذیرش و چاپ مقاله شما سرعت بیشتری بگیرد. یکی از خدمات ارائه شده در موسسه سینا به فرمت بندی مقالات اختصاص دارد. برای انجام فرمت بندی توسط موسسه سینا کافی است مقاله خام خود را به همراه فرمت مجله مورد نظر برای ما ارسال نمایید تا در کمترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت مقاله شما در فرمت مجله مورد نظر تنظیم گردد.

بیشتر بخوانید:

فرمت بندی قبل از چاپ مقاله چیست؟

فرمت مقالات علمی

فرمت بندی مقاله در کمترین زمان

نحوه فرمت بندی مقاله ISI

201 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش