آموزش چاپ کتاب قطع کتاب چیست؟

قطع کتاب چیست؟

دوشنبه ، 13 خرداد 1398
قطع کتاب در واقع اشاره به سایز های مختلف کتاب دارد کتاب هایی که در کتابخانه مشاهده میفرمایید در سایز بندی های متفاوتی هستند که به این اختلاف در سایز کتاب ها قطع کتاب گفته میشود.
قطع کتاب چیست؟

قطع کتاب چیست؟

کتاب ها بر حسب کاربرد و مقدار مطالبی که در آنها جا شده است در سایز بندی های مختلف در بازار وجود دارند کتاب ها اصولا به دو دسته کلی تقسیم میشود کتاب هایی که برای استفاده در دانشگاه مدرسه کتاب خانه و یا در منزل هستند و کتاب هایی که برای مطالعه در مسافرت و خارج از منزل و کتابخانه هستند.برخی از افراد دوست دارد در مسافرت در طول مسیر حتی مسیرهای داخل شهری و بسیار کوتاه کتاب مورد علاقه خود را همراه داشته باشند و آنرا مطالعه کنند خلاصه سایز کتاب باید به صورتی باشد که راحت قابل حمل باشد و شخص مشکلی در حمل آن نداشته باشد.برخی کتاب کوچک و قابل حمل دوست دارند و برخی دیگر به دلیل مشکلات بینایی و یا هر گونه دلایل دیگری کتاب های بزرگ با فونت نوشته های بسیار درشت دوست دارند  و میخواهند که کتاب های با سایز بزرگ را مطالعه کنند خلاصه که در انتخاب سایز کتاب عوامل زیادی تاثیر دارد از جمله عوامل بسیار تاثیر گذار در سایز کتاب میتوان به  علاقه شخصی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.چند نوع اندازه و یا قطع رایج برای کتاب ها داریم که مهم ترین آنها عبارتند از:قطع کتاب در واقع پهنا یا درازای کتاب میباشد.

قطع

اندازه کاغذ (سانتیمتر)

ابعاد برش (سانتیمتر)

رحلی (A4)

29/7 * 21

28/6 * 20/5

وزیری (B5)

25 * 17/5

24 * 17

رقعی (A5)

21 * 14/85

20/4 * 14/4

جیبی (B6)

17/5 * 12/5

16/8 * 12

خشتی (مربعی)

22 * 22

21/5 * 21/5

پالتویی

22 * 11/5

21/5 * 11

  • طبیعتا به دلیل ابعاد بزرگتر کاغذ مصرفی در قطع رحلی، هزینه چاپ کتاب در این اندازه بیشتر از سایر قطع های نوشته شده در جدول بالا می­باشد. این سایز معمولا مناسب مجلات و کتابهای نفیس می­باشد.
  • دو سایز رقعی و وزیری بسیار پرکاربرد هستند. اکثر کتابهای علمی و دانشگاهی در سایز وزیری چاپ می­شوند. معمولا کتاب داستان­ها، شعر و تجارب شخصی در سایز رقعی به چاپ می­رسند.
  • قطع خشتی معمولا برای کتابهای کودک و کتابهای هنری استفاده می­شود. قطع پالتویی و جیبی معمولا برای کتابهای ادعیه و یا زبان استفاده می­شوند.
  • در پایان باید خاطر نشان شود که قطع کتاب بسته به سلیقه نویسنده می­تواند تغییر کند؛ به عنوان مثال نویسنده­ای تمایل دارد کتاب خود را که در زمینه کودک است در قطع وزیری چاپ نماید. موارد گفته شده بالا پیشنهاد­هایی هستند تا به نویسندگان و ناشران در زمینه چاپ کتاب اطلاعاتی ارائه دهند و رعایت آنها اجباری نیست.

اصطلاحات رایجی که برای سایز های مختلف کتاب ها به کار برده میشود کتاب جیبی میباشد که مثلا برای کتاب هایی که راهنمای زبان یا جاهای گردشگری مسافران میباشند بهتر است از سایز کتاب های جیبی استفاده کنیم و همچنین برای یادگیری لغات و اصطلاحات واژه های دانش آموزان کنکوری نیز گاها از سایز جیبی کتاب استفاده میشود تا دانش آموز بتواند همیشه کتاب را با خود حمل کند و هر موقع که نیاز شد آنرا مطالعه کند.

اما در این بین برخی دیگر از انواع کتاب ها هستند مانند کتاب های علمی و دانشگاهی که برای چاپ اینگونه کتاب ها بهتر است از سایز های استاندارد یا نسبتا بزرگ استفاده کنیم تا مطالعه آن راحتتر باشد.زمانی که میخواهید کتابی را چاپ کنید باید سایز مناسبی که برای چاپ کتاب در نظر دارید را به کارشناس موسسه اطلاع دهید و یا اگر نمیدانید که چه قطعی مناسب کتاب شما میباشد میتوانید در خواست مشاوره کنید کارشناسان موسسه مناسب ترین سایز را برای کتاب ها در نظر میگیرند و با سایز دلخواه شما کتاب را چاپ میکنند.

میتوانید برای سفارش چاپ کتاب در سایز های دلخواه از کارشناسان یا مشاورین موسسه سنیا کمک بخواهید در موسسه سینا چاپ کتاب در تمامی سایز ها با بهترین کیفیت ارائه میشود و میتوانید سایز مورد نظرتان را انتخاب کنید و به بخش چاپ ارسال نمایید.

تلفن ثابت: ⌕

تلفن همراه: 09149724522

pub.sina@gmail.com

ثبت سفارش به صورت آنلاین

949 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش