صفحه اصلی مجلات انواع مجلات همه چیز درباره آی اس آی ISI

همه چیز درباره آی اس آی ISI

یکشنبه ، 21 شهریور 1400
در دنیای تحقیقات و پژوهش‌های حرفه‌ای که اساتید، محققان و دانشجویان با آن سروکار دارند، همیشه حرف از نوعی مقالات موسوم به isi هم هست. شما هم حتما چیزهایی در این‌باره شنیده‌اید. اگر می‌خواهید به‌طور حرفه‌ای و دقیق وارد دنیای مقاله‌نویسی و پژوهش‌هایی شوید که خریدار و طرف‌دار جهانی دارند باید بیشتر درباره مقالات isi اطلاعات کسب کنید. در این نوشته از
همه چیز درباره آی اس آی ISI

آی اس آی ISI به چه معناست؟

برای آشنایی با مقالات ISI ابتدا باید با مفهوم لغوی ISI آشنا شویم. ISI مخفف Institute for Scientific Information به معنای موسسه اطلاعات علمی است.

این موسسه در سال ۱۹۶۰ توسط فردی به نام یوجین گارفیلد تاسیش شد و سپس در سال ۱۹۹۲ از سوی موسسه علمی تامسون خریداری شد و همه آن را به نام Thomson ISI می شناسند. کار این موسسه ارائه خدمات مربوط به چاپ مقاله و نشریات است.

لغت ISI برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری کاملا آشنا است چرا که برای پیشرفت در مقطع تحصیلی و افزایش رتبه علمی شان نیاز دارند تا مقالات علمی خود را به این موسسه ارسال کرده و پذیرفته شوند. تمامی مقالات ISI به زبان انگلیسی نوشته می­ شوند بنابراین نویسندگان مقالات باید اطلاعات و دانش قوی در نگارش مقاله به زبان انگلیسی داشته باشند.

ISI

مقاله isi چیست؟

ابتدا به تعریف و توضیح مقاله ISI میپردازیم تا بدانید وقتی از مقاله ISI صحبت میکنیم دقیقا منظورمان چه چیزی است.

در دنیای پژوهش و مقاله نویسی هم مانند هر زمینه دیگری نیاز به وجود معیار و بستری است که دست به رتبه بندی و سنجش میزان اعتبار آثار منتشرشده از سوی دانشجویان، اساتید و به طور کلی محققان بزند. همان طور که قبل تر هم گفته شد در دنیای علم، موسسه ای به نام isi یا موسسه اطلاعات علمی(institute for scientific information) وجود دارد که سعی می کند، مقالات علمی در حوزه های مختلف را از نظر اعتبار بررسی کند و خدماتی در زمینه نمایه سازی مجلات و مقالات ارزشمند ارائه نماید.

شیوه کار موسسه ISI به این شرح است که به طور سالیانه اقدام به بررسی مجلات انگلیسی زبان می کند و اگر مجلات با معیارهایش سازگاری داشته باشند، آنها را به عنوان نشریه هایی معتبر معرفی می کند و به فهرست خود اضافه می نماید.

بیش از ۱۵۰۰ مجله در هر سال به فهرست این موسسه اضافه می شود. اما این را هم باید بدانید که اگر مجله ای به پانتئون مجلات پایگاه isi اضافه می شود، این حضور تا ابد نخواهد بود و امکان دارد که سال بعد نتواند معیارهای حضور را حفظ کند و از فهرست خارج شود.

در حال حاضر، چیزی در حدود ۲۰هزار مجله در پایگاه isi نمایه شده اند. این موسسه یعنی isi با اقداماتی که در خصوص شناسایی و فهرست بندی مجلات انجام می دهد، نقش مهمی در تسهیل پیش برد تحقیقات در دنیا دارد. ضمن اینکه می تواند اساتید و پژوهشگران مختلف را در زمینه های علمی گوناگون به هم پیوند بدهد. سوال اینجاست که یک مجله چطور می تواند در فهرست isi قرار بگیرد؟ دلایلی برای پذیرش یک مجله در فهرست این موسسه وجود دارد:

 • هماهنگی ویژگی های مجله با معیارهای کمیته علمی موسسه؛
 • تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در هر مجله؛
 • نشر به موقع و منظم مجله.

به عبارت دیگر، مجله ای می تواند از سوی موسسه isi پذیرش شود و لقب مجله isi را یدک بکشد که از سوی هیأت داوری قوی و معتبر این موسسه تایید شود.

مجله ای که isi می شود، مقالاتی خواهد داشت که از آنها به عنوان مقالات isi یاد می شود. داشتن مقالاتی با این عنوان برای نگارنده آنها ارزش و اعتبار زیادی به همراه می آورد. کسی که در رزومه حرفه ای خود دارای چنین مقالاتی باشد، در موقعیت های مختلف مورد توجه قرار می گیرد. مثلا برای شرکت در آزمون های مصاحبه دکتری یا پست دکتری، در هنگام پذیرش برای دانشگاه های خارجی و موارد متعدد دیگر، داشتن مقالات isi به رزومه افراد وجاهت و اعتبار می دهد. پس مقاله isi، مقاله ای است که در مجله ای به چاپ رسیده که از سوی موسسه isi پذیرش شده است.

ویژگی های مقاله isi چیست؟

برای نگارش مقاله ای که از سوی ژورنال علمی معتبری پذیرفته شود، نیاز به رعایت نکاتی وجود دارد. پس اگر می خواهید مقاله عملی تان از سوی مجله ای isi پذیرش شود باید به نکات زیر دقت کنید:

 • انتخاب موضوع قابل اعتنا و مهم؛
 • نگارش درست و اصولی مقاله؛
 • پرداخت درست به عناوین مقاله و داشتن نوآوری در مطرح کردن موضوع؛
 • داشتن نتایج و جمع بندی های مناسب؛
 • استفاده از منابع معتبر و استناددهی صحیح به آنها؛
 • رعایت نکات مرتبط با ارسال مقاله به مجله موردنظر.

در ابتدا باید موضوعی مهم و قابل اعتنا انتخاب کنید تا مقاله نگارش شده بتواند شانس پذیرش در مجلات معتبر ISI را داشته باشد.

اگر موضوعی تکراری و با روشهای قدیمی و کارشده نگارش کنید، شانسی برای پذیرش از مجلات معتبر نخواهید داشت. تنها زمانی می توانید از پذیرش مقاله تان از سوی مجلات مهم مطمئن شوید که مقاله شما دارای نوآوری و به روز باشد.

نگارش صحیح و مناسب مقاله به زبان انگلیسی بسیار مهم باشد. اگر علت آن را سوال کنید باید بگوییم که چون حتی اگر محتوای علمی پژوهش و مقاله تان بسیار درست و مناسب باشد اما نتوانید آن را به شکل و شیوه ای مناسب به زبان انگلیسی ترجمه کنید، نمیتوانید در مجله ی معتبر به چاپ برسانید. یکی از مهم ترین ابعاد نگارش مقاله خارجی، رعایت اصول نگارشی و دستوری و البته محتوایی انگلیسی در ترجمه مقاله است. اگر خودتان هم به زبان انگلیسی واقف نیستید، باید از مترجمان خبره ای کمک بگیرید که توانایی و تجربه کافی در عرصه ترجمه دارند.

منابع و مآخذی که در مقاله استفاده می کنید باید معتبر باشند. همچینن به یاد داشته باشید که در نگارش و فرمت بندی بخش های مختلف کار هم از دستورالعمل های موردنظر مجله موردنظرتان کاملا پیروی کنید. شیوه ارسال و نکات مرتبط با آن را یاد بگیرید و به دقت پیگیری کنید. در این صورت است که احتمال پذیرش مقاله و چاپ آن در مجله ای isi میسر و شدنی خواهد بود.

مقاله ISI

انواع مقالات isi

نکته مهمی درباره مقالات isi وجود دارد که باید بدانید. به طور کلی، به تمام ژورنال هایی که در پایگاه موسسه تامسون رویترز نمایه می شوند، isi می گویند. اما نمایه ها به دو دسته بندی تقسیم می شوند:

 • مجلات isi که دارای ضریب تاثیر یا ایمپکت فکتور (impact factor) هستند و به آنها jcr گفته می شود؛
 • مجلات isi-listed که فاقد ضریب تاثیر هستند.

برای اینکه به تفاوت این دو نمایه پی ببرید، لازم است که درباره ضریب تاثیر برایتان توضیحاتی بدهیم.

ضریب تاثیر معیاری است که به واسطه آن، تعداد استنادات یا همان مرجع خوردن های مقالات یک ژورنال را به طور میانگین نشان می دهند. هر چقدر که این شاخص بیشتر باشد، ارزش و اعتبار مجله هم بالاتر خواهد رفت. چون بالابودن شاخص ضریب تاثیر برای هر ژورنال نشان می دهد که تعداد سایتیشن ها (citation) یا همان استناد مقالات دیگر به مقالات موجود در مجله زیاد بوده است. مجلات jcr به طور سخت گیرانه تری اقدام به پذیرش مقالات می کنند.

مزایای چاپ مقاله isi چیست؟

همان طور که پیش تر هم اعلام شد، مقالات isi از معتبرترین آثار علمی هر فرد به حساب می آیند. اعتباری که وجود این دسته از مقالات می تواند به رزومه تان اضافه کند، بسیار زیاد است. برای مثال:

 • با داشتن این مقالات در رزومه خود می توانید نمرات بهتری در دفاع از پایان نامه و تِز خود در دوران تحصیلات تکمیلی به دست بیاورید.
 • اساتید با داشتن تعداد مشخصی از مقالات isi امکان ارتقای درجه پیدا می کنند.
 • در مصاحبه های دکتری، داشتن مقالات isi در رزومه موجب دریافت امتیاز می شود و شانس قبولی را بیشتر می کند.
 • اگر خواهان دریافت پذیرش دانشگاه های خارجی هستید، باید بدانید که این دانشگاه ها به رزومه تان نگاهی دقیق دارند و در صورت وجود مقالات معتبری مانند isi، شانس تان برای پذیرش بیشتر می شود.
 • وجود رزومه ای پربار که در آن مقالات علمی isi وجود دارد، اعتبار و شأن حرفه ای تان را بالا می برد و به عنوان چهره ای قابل اعتماد شما را به جامعه حرفه ای و تخصصی تان معرفی می کند.
 • امکان توسعه همکاری ها میان افراد و شرکت های مختلف از طریق حضور در مجلات معتبر بیشتر می شود. بسیاری از ایده های علمی و پژوهشی در سایه انتشار در مجلات معتبر مورد توجه شرکت ها قرار می گیرند و زمینه تولید و ساخت ایده ها و به کارگیری عملی نظرات میسر می گردد.

ISI بودن یک مجله را چطور تشخیص دهیم؟

لیست تمامی مجلات ISI که به مجلات معتبر تامسون رویترز نیز مشهور است هر سال توسط موسسه تامسون در اختیار دانشمندان و محققان سراسر جهان قرار می گیرد. این لیست در سایت تامسون رویترز وجود دارد و می توانید با جست وجو کردن به آن­ها برسید و بدانید هر مجله کدام یک از پوشش های ISI را داراست.

از طریق لینک زیر هم امکان بررسی مجلات مختلف isi را خواهید داشت:

مجلات isi سال ۲۰۲۰ میلادی

در آخر

چنانچه قصد چاپ مقاله در مجلات معتبر ISI را دارید می توانید از کارشناسان موسسه سینا راهنمایی بگیرید. حتی اگر مقاله آماده نداشته باشید میتوانید پایان نامه خود را به محققان موسسه سینا بسپارید تا مقاله ای با کیفت بالا از پایان نامه استخراج شود و بعد از ترجمه تخصصی توسط مترجم رشته خود، مقاله آماده تان رای اخذ پذیرش و چاپ به مجلات معتبر ISI ارسال شود.

31 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش