اخبار بین المللی هزینه تحصیل در ژاپن و بورسیه تحصیلی برای متقاضیان ایرانی

هزینه تحصیل در ژاپن و بورسیه تحصیلی برای متقاضیان ایرانی

یکشنبه ، 02 اردیبهشت 1397
شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای متقاضیان ایرانی در ژاپن و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور
هزینه تحصیل در ژاپن و بورسیه تحصیلی برای متقاضیان ایرانی

هزینه تحصیل در ژاپن
شهریه دانشگاه مطمئنا مهم‌ترین جز هزینه تحصیل در ژاپن خواهد بود. اگرچه هزینه تحصیل در ژاپن نسبت به دیگر کشورهای آسیایی یکی از بالاترین‌ها است اما باز هم از بسیاری از کشورهای غربی از جمله انگلستان و آمریکا به مراتب پایین‌تر است. به طور کلی شما باید منتظر پرداخت عددی بین ۵۰۰ هزار ین تا ۱ میلیون ین (۱۹ میلیون تا ۳۸ میلیون تومان) در سال برای شهریه دانشگاه باشید. اما این‌گونه نیست که هرچه رتبه دانشگاه در جهان بالاتر باشید شهریه بالاتری نیز از دانشجویان اخذ می‌کند. برای مثال دو تا از بهترین دانشگاه‌های این کشور طبق رتبه‌بندی دانشگاهی QS، یعنی دانشگاه توکیو و اوساکا، تقریبا برای تمامی رشته‌های کارشناسی و مقاطع بالاتر شهریه‌ای برابر با ۵۳۵ هزار ین (۲۰ میلیون تومان) در سال از دانشجویان طلب می‌کنند. البته علاوه بر شهریه، این دو دانشگاه هزینه دیگری به مقدار ۲۸۲ هزار ین (۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) بابت «هزینه پذیرش» از دانشجویان اخذ می‌کند. به علاوه دانشجویان سالانه باید بین ۱۷ هزار ین تا ۳۰ هزار ین (۶۵۰ هزار تا ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان) بابت «هزینه امتحانات» پرداخت کنند.

هزینه زندگی در ژاپن
در کنار هزینه تحصیل در ژاپن ، هزینه زندگی در این کشور نیز مهم است. متوسط هزینه زندگی در ژاپن ۸۸ هزار ین (۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان) در ماه است. طبیعتا گران‌ترین شهر ژاپن پایتخت این کشور، توکیو، است. سازمان خدمات دانشجویی ژاپن (JASSO) هزینه بالغ بر ۱۰۳ هزار ین (۴ میلیون تومان) در ماه را برای مخارجی همچون کرایه خانه، غذا، بیمه، تفریح و دیگر هزینه‌ها مناسب می‌داند.

اگرچه بسیاری از دانشگاه‌های این کشور مسکن مناسبی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته‌اند. هزینه این مسکن‌ها به نسبت پایین است اما تعداد آن‌ها به اندازه همه دانشجویان خارجی نیست. بنابراین باید زودتر از موعد نسبت به اجاره آن‌ها اقدام کرد. سوپرمارکت‌های این کشور هم برای تامین مایحتاج غذایی قیمت‌های بسیار مناسبی دارند. به طور کلی یک دانشجو ماهیانه حدود ۱۰ هزار ین (۳۸۰ هزار تومان) باید صرف غذا کند.

بیمه
دانشجویان خارجی که به قصد اقامت بیش از سه ماه وارد این کشور می‌شوند باید برای تهیه «بیمه سلامت ملی» اقدام کنند. همین که به ژاپن رسیدید در نزدیک‌ترین اداره، حق بیمه «بیمه سلامت ملی» را پرداخت کنید. بعد از این‌که حق بیمه پرداخت و ثبت‌نام شما نهایی شد باید به صورت ماهیانه هزینه بیمه را بپردازید.

فرصت‌های بورسیه تحصیلی کشور ژاپن برای دانشجویان خارجی
بورسیه های کشور ژاپن

به لطف سیاست‌های جاه‌طلبانه دولت ژاپن، دانشجویان خارجی اکنون فرصت‌های بیشتری برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی نسبت به گذشته دارند. از آنجایی که درصد دانشجویان خارجی به مراتب پایین‌تر از برنامه‌های دولت این کشور است بنابراین دریافت بورسیه‌های تحصیلی نیز برای دانشجویان خارجی ساده‌تر می‌شود. «بورسیه دولت ژاپن» از جمله بورسیه‌هایی است که با توصیه یک دانشگاه ژاپنی یا سفارت ژاپن در کشور متقاضی به دانشجو اعطا می‌شود.

برای کسب اطلاعات مناسب در رابطه با بورسیه‌های تحصیلی کشور ژاپن می‌توان از وبسایت JASSO دیدن کرد یا در پایگاه داده‌ای که اداره پشتیبان آموزشی ژاپن (JPSS) فراهم آورده است جستجو کرد. برقراری ارتباط با قسمت پذیرش دانشگاه مد نظر یا سفارت کشور ژاپن از دیگر گزینه‌ها است.

برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی کشور ژاپن برای دانشجویان خارجی عبارتند از:

برنامه بورسیه ژاپن – ADB: بورسیه تحصیلی برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی از کشورهای آسیایی و حاشیه اقیانوس آرام که به قصد تحصیل در ژاپن و در رشته‌های مربوط به توسعه از جمله اقتصاد، مدیریت و علوم و فناوری وارد این کشور می‌شوند.
برنامه بورسیه Aichi برای دانشجویان آسیایی: بورسیه‌های گوناگون برای دانشجویان آسیایی متقاضی تحصیل در مقاطع تکمیلی در رشته‌های تحصیلی صنعتی مورد تایید دولت در ژاپن.
برنامه بورسیه Japan-IMF برای آسیا: بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که در حال حاضر در یکی از ارگان‌های دولتی مربوط به اقتصاد و امور مالی فعالیت دارند و به قصد تحصیل وارد کشور ژاپن می‌شوند. این بورسیه تنها برای برخی از کشورهای آسیایی فراهم شده است.
بورسیه‌های پژوهشی وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش و فناوری ژاپن برای دانشجویان خارجی: بورسیه‌های دولتی برای تحصیل در مقاطع تکمیلی در ژاپن.
بورسیه پست دکترای JSPS: بورسیه‌های تحصیلی برای افراد دارای مدرک PhD که برای پژوهش وارد کشور ژاپن می‌شوند.
بورسیه «طراحی برای فردا» دانشگاه کیو برای دانشجویان خارجی: بورسیه تحصیلی دانشگاه کیو برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در رشته‌های مختلف این دانشگاه.
بورسیه رشته‌های مهندسی مقطع PhD دانشگاه KUT برای دانشجویان خارجی: بورسیه تحصیلی برای دانشجویان رشته‌های مهندسی مقطع PhD در دانشگاه فناوری کوچی (KUT)
بورسیه نهاد اوتسوکا توشیمی: بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در رشته‌های پزشکی، داروسازی، تغذیه، تربیت بدنی یا مدیریت بازرگانی.
بورسیه ویژه دانشگاه توکیو برای دانشجویان خارجی: بیش از ۱۰۰ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در مقاطع تکمیلی در دانشگاه توکیو.

به علاوه اگر به تحصیل در شهر توکیو علاقه‌مند هستید، دانشگاه‌هایی که به جز دانشگاه توکیو و موسسه فناوری توکیو، بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته‌اند عبارتند از:

 • دانشگاه آئویاما گاکویین
 • دانشگاه اوچانومیزو
 • دانشگاه کلان‌شهر توکیو
 • دانشگاه علوم توکیو
 • دانشگاه واسدا

بورسیه‌های تحصیلی سفارت ژاپن در ایران
همان‌طور که اشاره شد یکی از راه‌های کسب بورسیه‌های تحصیلی کشور ژاپن اقدام از طریق سفارت این ژاپن در کشورهای مبدا است. وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ، تربیت بدنی، علوم و فناوری (MEXT) برای چهار مقطع تحصیلی زیر بورسیه‌های مناسبی در نظر گرفته است. توجه داشته باشید که از معدود فرصت‌های موجود در جهان برای کسب بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و پایین‌تر همین فرصت‌های بورسیه تحصیلی دولت ژاپن است.

اگر به تحصیل در ژاپن ، کشور قطارهای سریع‌السیر، بازی‌های کامپیوتری و رشته‌های آماده علاقه‌مند هستید، شاید بهتر باشد ابتدا با برخی از بهترین دانشگاه های ژاپن آشنا شوید. و البته فراموش نکنید که نه تنها شما علاقه‌مند به تحصیل در ژاپن هستید، بلکه کشور ژاپن هم به شدت به دنبال جذب دانشجویان خوب خارجی است.

دولت ژاپن برنامه ویژه‌ای برای جذب دانشجویان خارجی در دستور کار خود قرار داده است به طوری که می‌خواهد تا سال ۲۰۲۰، حداقل ۳۰۰۰۰۰ دانشجوی خارجی را به دانشگاه‌های کشور خود جذب کند (از سال ۲۰۰۳ به بعد کشور ژاپن بیش از ۱۰۰۰۰۰ دانشجو خارجی در خود داشته است). از این جهت دانشگاه‌های این کشور به ویژه بهترین دانشگاه های ژاپن تمرکز خود را بر بهبود شرایط زندگی دانشجویان خارجی قرار داده‌اند؛ به گونه‌ای که برای دانشجویان خارجی از فرآیند پذیرش از دانشگاه گرفته تا پیدا کردن شغل پس از فارغ‌التحصیلی بسیار ساده‌تر شده است.

یکی از مواردی که در جذب دانشجویان خارجی بسیار تاثیرگذار است، راه‌اندازی هرچه بیشتر رشته‌هایی است که بخشی از آن‌ها یا حتی همه آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دیگر مواردی که بر جذب دانشجویان خارجی اثرگذار است عبارتند از:

استخدام کارمندان مخصوص برای حمایت از دانشجویان خارجی
آغاز سال تحصیلی در اوایل پاییز (در حال حاضر آغاز سال تحصیلی در ژاپن اوایل فصل بهار است)
استخدام هرچه بیشتر اعضای هیات علمی خارجی
افزایش برنامه‌های مبادله دانشجو با دانشگاه‌های کشورهای دیگر
جدا از این‌ها داشتن دانشگاه‌های مطرح در سطح جهان هم از دیگر نکات تاثیرگذار در جذب دانشجویان خارجی است. در این کشور تقریبا ۷۸۰ دانشگاه وجود دارد که بیش از ۸۰ درصد از آن‌ها خصوصی هستند. به علاوه کالج‌ها و موسسات آموزشی تخصصی‌تری هم وجود دارد که تمرکز خود را بیشتر بر آموزش‌های حرفه‌ای‌تر قرار داده‌اند.

بهترین دانشگاه های ژاپن
بهترین دانشگاه کشور ژاپن در حال حاضر دانشگاه توکیو است که رتبه مشترک ۲۸ را در آخرین رتبه‌بندی دانشگاهی QS از آن خود کرده است. این دانشگاه نسبت به سال گذشته ۶ رتبه صعود داشته است. بعد از این دانشگاه دو دانشگاه کیوتو با رتبه مشترک ۳۶ و موسسه فناوری توکیو با رتبه ۵۶ جزو ۴۰ دانشگاهی هستند که در میان بهترین دانشگاه های ژاپن و جهان قرار می‌گیرند. در این مقاله ۶ دانشگاه از بهترین دانشگاه های ژاپن را برای شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 • دانشگاه توکیو

دانشگاه توکیو که در صدر فهرست بهترین دانشگاه های ژاپن قرار می‌گیرد، اولین دانشگاه دولتی این کشور است و در سال ۱۸۷۷ افتتاح شد. دانشگاه توکیو یا «تودای» مدت‌ها است که بهترین دانشگاه این کشور است و شهرت فراوانی در رشته‌های مختلف تحصیلی در سطح جهان از آن خود کرده است.

۳۹ رشته تحصیلی این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ از میان ۴۶ رشته‌ای که دانشگاه‌ها بر مبنای آن‌ها توسط موسسه QS رتبه‌بندی می‌شوند، حضور داشته‌اند؛ به گونه‌ای که این دانشگاه در تمام ۳۹ رشته در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. حتی فراتر از آن، این دانشگاه در رشته‌های زبان‌های مدرن، فیزیک و ستاره شناسی، داروسازی، شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی جزو ۱۰ دانشگاه برتر جهان است.

این دانشگاه ۱۰ دانشکده، ۱۵ مدرسه آموزش عالی، ۱۱ مرکز پژوهشی، ۱۳ مرکز دانشگاهی، ۳ کتابخانه و ۲ موسسه برای مطالعات پیشرفته دارد.

 • دانشگاه کیوتو

دانشگاه کیوتو که در پایتخت تاریخی ژاپن، شهر کیوتو، قرار دارد دومین رتبه را در میان بهترین دانشگاه های ژاپن از آن خود کرده است. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ژاپن و همیشه در میان بهترین دانشگاه‌های آسیا قرار داشته است و در حال حاضر در آخرین رتبه‌بندی دانشگاهی QS در رتبه مشترک ۳۶ قرار دارد.

در رتبه‌بندی دانشگاهی QS بر مبنای رشته‌های تحصیلی هم این دانشگاه در ۳۵ رشته از ۴۶ رشته در میان برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است. در این میان این دانشگاه در ۱۸ رشته مختلف از جمله علوم بیولوژیکی، چندین رشته مهندسی، علوم مواد، زبان‌های مدرن و فیزیک و ستاره‌شناسی در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

دانشگاه کیوتو در حال حاضر نزدیک به ۲۲۰۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی و بالاتر دارد که این دانشجوها در ۱۰ دانشکده، ۱۶ مدرسه آموزش عالی، ۱۳ موسسه پژوهشی و ۲۱ مرکز پژوهشی- آموزشی تحصیل می‌کنند.

این دانشگاه همچنین تا کنون دانشمندان بسیاری را به جهان معرفی کرده است. در میان موفق‌ترین دانشمندان این دانشگاه می‌توان ۱۰ برنده جایزه نوبل، ۲ برنده جایزه فیلدز و یک برنده جایزه گاوس را مشاهده کرد.

 •  دانشگاه اوساکا

دانشگاه اوساکا که در سومین شهر پر جمعیت کشور ژاپن قرار دارد، در آخرین رتبه‌بندی دانشگاهی QS رتبه ۶۳ را از آن خود کرده است و همچنین با نام «هاندایی» شناخته می‌شود. این دانشگاه در رشته‌های مختلف تحصیلی- پژوهشی شهرتی جهانی دارد به گونه‌ای که در ۲۹ رشته از رتبه‌بندی QS بر مبنای رشته‌های تحصیلی نام این دانشگاه دیده می‌شود. برای مثال، در رشته‌هایی همچون شیمی، علوم بیولوژیکی، مهندسی شیمی، فیزیک و ستاره‌شناسی، دندان‌پزشکی و علوم مواد جزو ۵۰ دانشگاه برتر جهان است.

 • دانشگاه توهوکو

دانشگاه توهوکو که ساختمان‌های آن عمدتا حول زمین‌های جنگ‌زده شهر سندایی ساخته شده است، در سال ۱۹۱۳ تبدیل به اولین دانشگاه ژاپنی شد که دانشجوی زن پذیرش کرد. این واقعه پس از تعیین اولین رئیس جمهور تاریخ این کشور در سال ۱۹۱۱ یعنی ماساتارو ساوایاناگایی، که در آن زمان معاون وزیر آموزش بود، صورت پذیرفت. به علاوه دانشگاه توهوکو اولین دانشگاه ژاپنی است که دانشجوی خارجی پذیرش کرد.

در سال ۲۰۰۹ دانشگاه توهوکو جزو ۱۳ دانشگاهی بود که دولت ژاپن آن‌ها را برای ارائه تحصیلات تکمیلی به دانشجویان خارجی تعیین کرد. از آن زمان این دانشگاه رشته‌های تحصیلی جدیدی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند وارد برنامه‌های درسی خود کرد.

 •  دانشگاه ناگویا

طی سال‌های اخیر دانشگاه ناگویا سه هدف اصلی برای دستیابی به شهرت جهانی برای خود تعیین کرده است. این اهداف عبارتند از افزایش همکاری‌های بین‌المللی، بهبود مناسبات انسانی و افزایش دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی؛ همین اهداف بوده است که موجب شده تا دانشگاه ناگویا همواره جزو ۵ دانشگاه برتر ژاپن باشد.

این دانشگاه ۹ دانشکده، ۱۳ مدرسه آموزش عالی دارد که تمرکز اصلی خود را بر پژوهش قرار داده‌اند. به علاوه شایان ذکر است که این دانشگاه تا کنون ۶ برنده جایزه نوبل داشته است که از این نظر پس از دانشگاه‌های کیوتو و توکیو قرار می‌گیرد.

 • موسسه فناوری توکیو

ششمین دانشگاهی که از فهرست بهترین دانشگاه های ژاپن برای شما خوانندگان عزیز معرفی می‌شود، موسسه فناوری توکیو، یکی از پیشروان علم و فناوری در ژاپن است. این دانشگاه تنها دانشگاه خارج از گروه ۷ دانشگاه دولتی ژاپن است که در میان پنج دانشگاه برتر این کشور قرار می‌گیرد.

موسسه فناوری توکیو در سال ۱۸۸۲ افتتاح شد و کتابخانه این دانشگاه بزرگ‌ترین کتابخانه علوم و فناوری کشور ژاپن است. پذیرش از این دانشگاه به شدت رقابتی است به طوری که یکی از سخت‌ترین دانشگاه کشور ژاپن برای اخذ پذیرش است. از همین نظر است که این دانشگاه تنها ۱۰۰۰۰ دانشجو دارد که به نسبت عدد کوچکی است.

در هر صورت آن‌چه که عیان است کیفیت بالای بهترین دانشگاه های ژاپن به منظور تحصیل در خارج از کشور است. تا اینجا شرایط کلی تحصیل در این کشور و بهترین دانشگاه های ژاپن برای شما خوانندگان گرامی مطرح شد. خبر خوب این است که سفارت این کشور در ایران بورسیه‌های اختصاصی برای دانشجویان ایرانی در نظر گرفته است و در مقاله‌های بعد شما را با بورسیه‌های تحصیلی و هزینه زندگی و تحصیل در این کشور آشنا خواهیم کرد.

196 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
ثبت دیدگاه

بحث های داغ
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.