صفحه اصلی اخبار دکتری جذب دانشجوی دکتری با رساله کاربردی

جذب دانشجوی دکتری با رساله کاربردی

شنبه ، 20 شهریور 1400
وزیر علوم گفت: اساتید می‌توانند بر مبنای نیازهای جامعه تحقیقات کاربردی تعریف کنند و دانشگاه بر مبنای تعداد دانشجوی دکتری و ارشد مورد نیاز این تحقیقات، دانشجو جذب کند.
جذب دانشجوی دکتری با رساله کاربردی

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره وضعیت دانشگاه ها در سال تحصیلی 1401ـ1400، اظهار کرد: تصمیم گیری در این خصوص با ستاد کروناست و ما هم موظفیم که از تصمیمات این ستاد تبعیت کنیم البته در بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که برای رساله ها و پایان نامه های شان، کارهای کارگاهی، آزمایشگاهی و میدانی داشتند و پروپوزال آنها تصویب شده بود، حضور داشتند و امکانات هم در اختیارشان بود که بتوانند کارهای مربوط به رساله ها و پایان نامه های شان را پیگیری کنند.

وزیر علوم در پاسخ به این پرسش که چرا رساله های دکتری و کارشناسی ارشد، کاربردی نیست، گفت: تا کنون سیستم انگیزشی، سنجشی و مدیریتی ما به گونه ای بوده است که تحقیقات بنیادی را ترغیب و تشویق می کرده است و برونداد های حاصل از تحقیقات بنیادی، مورد تقدیر قرار می گرفته و هدف بوده است؛ از این به بعد ضمن اینکه تحقیقات بنیادی را محترم می شماریم و کسانی که در این راستا گام بر می دارند را قدر می دانیم و بر صدر می نشانیم، تلاش خواهیم کرد که سیستم جدیدی را ایجاد کنیم که تحقیقات کاربردی را هم بتوانند پیگیری کنند و بخشی از پتانسیل پژوهشی دانشمندان و اندیشمندان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مان در این راستا هدایت شوند.

وی با بیان اینکه دسته تحقیقات شامل تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی و تحقیقات توسعه ای داریم، گفت: تاکنون سیستم ها برای تحقیقات بنیادی برنامه ریزی شده بود و هست. برای تحقیقات کاربردی نمی گویم نبوده است ولی سیستم منسجمی نداشتیم.

زلفی گل اظهار کرد: سعی خواهم کرد که سیستم نظام پیشنهادات را جاری و ساری کنم البته به حمایت های فرابخشی نیاز دارد. یک بخشی باید مجلس شورای اسلامی حمایت کند زیرا نیاز داریم که یک ردیف بودجه ای داشته باشیم و نیاز داریم که پایگاه استنادی جهان اسلام که در شیراز هست را توسعه دهیم. نیاز هست که یک سری قوانین و مقررات خاصی طراحی، تدوین، تصویب، اجرا و نظارت شود که جزو برنامه های مان هست و شروع کردیم. طرح اولیه را هم تدوین کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که «نیاز سنجی چگونه اتفاق خواهد افتاد؟»، گفت: اولویت های تحقیقات صنایع خصوصی و دولتی را از طریق شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که مدیریت کلان تحقیقات کشور را دارد و رئیس آن، رئیس جمهور است، احصا می کنیم و به پایگاه استنادی جهان اسلام ارسال می کنیم تا ثبت و کدگذاری شود. ضمن اینکه فرمی طراحی می کنیم و از مردم با هر شغل، صنف و درجه علمی، می خواهیم که اگر نیازی را تشخیص دادند، داخل فرم تکمیل کنند و به پایگاه استنادی جهان اسلام یا جای دیگر که این وظیفه بر عهده آنها قرار داده شده است، ارسال کنند. بعد از یک داوری، اگر نیاز منطقی بود، ثبت، کدگذاری و نمایه گذاری می شود.

وی اضافه کرد: در داخل دانشگاه ها، اساتیدی که علاقه دارند در راستای نیازهای نمایه دار، پروپوزال و طرح بنویسند و پیشنهادی داشته باشند، به تصویب گروه آموزشی مربوطه و دانشکده می رسد؛ در آن طرح پیش بینی می شود که چه تعداد دانشجوی فوق لیسانس و دکتری نیاز است تا طرح انجام شود. دانشگاه ها آنها را جمع بندی کرده و از طریق سازمان سنجش، دانشجوی ارشد و دکتری با رساله کاربردی پذیرش می کنند. در اینجا عنوان پایان نامه و رساله در راستای نیازهای جامعه است و باید در این زمینه تحقیق کنند و نظام ارزشیابی آنها متفاوت خواهد بود.

29 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش