آموزش واریز هزینه کارمزد حواله ارزی چقدر است؟

کارمزد حواله ارزی چقدر است؟

سه شنبه ، 17 اردیبهشت 1398
موسسات، صرافی ها و بانک های کارگزار که خدمات حواله ارز به خارج از کشور انجام می دهند برای این کار دستمزد دریافت می کنند که محاسبه مقدار آن در روش های مختلف انتقال ارز متفاوت است.
کارمزد حواله ارزی چقدر است؟

حواله ارزی

حواله ارزی عبارت است از نوعی دستور پرداخت، که به موجب آن، یک بانک یا مؤسسه مالی به تقاضای مشتری یا دارنده یک حساب بانکی، به یکی از از بانک‌های کارگزار خود در خارج از کشور، حواله‌ای را صادر می‌کند و از آن موسسه می‌خواهد مبلغ حواله را به ذی‌نفع آن، پرداخت نماید. حواله های ارزی شامل دو گروه حواله های صادره و حواله های وارده هستند.

 • حواله های ارزی صادره: حواله ارزی صادره عبارت است از نوعی دستور پرداخت که به موجب آن یک بانک به تقاضای مشتری خود به یکی از بانک های کارگزار خود در داخل و خارج از کشور صادر و از او می خواهد که وجه آن را به ذینفع حواله پرداخت نماید.
 • حواله های ارزی وارده: حواله ارزی وارده دستور پرداختی است که از طرف کارگزاران (بانک های خارجی و داخلی) به یک بانک صادر می شود. سپس به شعبه مربوطه اعلام و امکان دریافت وجه توسط مشتری فراهم می گردد.

امروزه حواله‌های ارزی از طریق شبکه جهانی سوئیفت انجام می‌شود. در همه این روش‌های حواله ارز، ارسال کننده پول ابتدا از اینکه بانک مقصد دارای کد رهگیری یا سوییفت معتبر است اطمینان حاصل کرده و سپس واحد پول ارسالی را تعیین می کند و معادل آن را بر مبنای واحد پول بانک مبدا جهت ارسال حواله تحت عنوان حواله رمیت تحویل بانک می دهد.حواله‌های ارزی از طریق بانک ثالثی (که بر مبنای واحد پول ارسالی متغیر است) به بانک مقصد می‌رسد و بسته به نوع حساب شخص یا شرکت در بانک مقصد به واحد پول رایج تبدیل شده و یا در حساب ارزی وی/شرکت ثبت می شود.

کارمزد حواله ارزی چقدر است؟

هزینه ای که توسط کارگزار برای ارائه خدمت دریافت می گردد با عنوان کارمزد شناخته می شود. بنابراین شرکت هایی که خدمات حواله ارز به خارج از کشور را ارائه می دهند برای این کار دستمزد می گیرند. هر حواله صادره دارای یک سری کارمزدهای ارزی و ریالی است که تعدادی از این کارمزدها قبل از حواله و تعدادی بعد از ارسال حواله از مشتری اخذ می شود. در متن حواله های ارزی به مبلغ کارمزد ارزی و پرداخت کننده آن اشاره می شود.

 • کارمزد ریالی حواله صادره: با توجه به تعرفه کارمزد ریالی شعب باید از مشتری برای ارسال، ابطال، اصلاح و انتقال ارز از یک حساب به حساب دیگر ریال دریافت کنند.
 • کارمزد ارزی حواله صادره: حواله های صادره علاوه بر کارمزدهای ریالی که توسط شعبه مبدا اخذ می شود دارای کارمزدهای ارزی نیز می باشد که بعد از ارسال حواله توسط بانک دریافت کننده پیام حواله و یا ذینفع حواله اخذ می گردد.
تصویر
 

نحوه ابطال و اصلاح حواله‌ ارزی

نحوه‌ ابطال حواله: ارایه تقاضای کتبی جهت ابطال حوله ارسالی توسط متقاضی حواله الزامی است. ضمناً استرداد وجه حواله منوط به دریافت تأییدیه ذینفع از طریق بانک کارگزار خواهد بود. بدیهی است در صورت عدم تأیید ذینفع حواله، عودت وجه حواله ارسالی غیر ممکن می‌باشد.

نحوه اصلاح حواله: ارایه تقاضای کتبی جهت اصلاح مورد اشتباه در حواله ارسالی و ذکر صحیح آن توسط متقاضی حواله الزامی می‌باشد.

نحوه محاسبه کارمزدهای حواله ارزی

 • نیم در هزار ـ حداقل 3 دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر 50 دلار یا معادل ریالی
 • یک در هزار ـ حداقل 3 دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر 100 دلار یا معادل ریالی آن
 • کارمزد برعهد گیرنده حواله ارزی: یک و نیم در هزار (حداقل 3 دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر 150 دلار یا معادل ریالی آن)
 • کارمزد برعهده فرستنده حواله ارزی: یک و نیم در هزار + معادل ریالی 5 دلار + تکمیل فرم تعهدنامه (حداقل 8 دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر 155 دلار یا معادل ریالی آن)
 • کارمزد ابطال حواله وارده: مقطوع 25دلار و یا معادل ریالی آن
 • کارمزد ابطال حواله ارسالی: مقطوع 10 دلار و یا معادل ریالی آن
 • کارمزد اصلاح حواله ارسالی: مقطوع 5 دلار و یا معادل ریالی آن

موسسه سینا با سال ها سایقه فعالیت در زمینه حوالجات ارزی به اقصی نقاط دنیا می تواند شما را در انجام حوالجات ارزی همراهی کند. تمامی پزداخت ها در موسسه سینا در سریع ترین زمان ممکن طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت توسط کارشناسان موسسه انجام می شوند و رسید بانکی در اختیار شما قرار می گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره برای حوالجات ارزی با کارشناسان موسسه سینا تماس بگیرید تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه به صورت صد در صد تضمینی در خواست شما انجام شود

2134 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
ثبت دیدگاه

« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.