خدمات ما چاپ مقاله برای مصاحبه دکترا مقاله چاپ کنم یا کتاب؟

برای مصاحبه دکترا مقاله چاپ کنم یا کتاب؟

دوشنبه ، 05 اسفند 1398
سوالی که ممکن است برای متقاضیان ورود به دوره دکتری مطرح شود اینست که برای تقویت رزومه علمی-پژوهشی خود، اقدام به چاپ مقاله کنند یا چاپ کتاب؟
برای مصاحبه دکترا مقاله چاپ کنم یا کتاب؟

دانشجویان تحصیلات تکمیلی خصوصا در مرحله ورود به دوره دکتری حتما باید بدانند که لازمه ورود به این مقطع، داشتن رزومه قوی و پربار علمی –پژوهشی در حوزه تخصصی دانشجوست. البته بحث رزومه زمانی مطرح میشود که نمره قبولی را در آزمون دکتری کسب کرده باشید. پس از قبولی در آزمون مرحله مصاحبه را در پیش خواهید داشت. در مصاحبه اساتید و داوران برجسته، رزومه علمی دانشجو را مورد بررسی قرار داده و امتیازهای پژوهشی او را محاسبه میکنند. از مجموع ۴۰ امتیاز پژوهشی در مصاحبه دکتری ۴ نمره مختص تالیف یا ترجمه کتاب و بین ۱ تا ۷ امتیاز مختص هر مقاله است.

نکته لازم به ذکر اینست که اگرچه امتیاز پژوهشی چاپ کتاب نسبت به مقاله کمتر است، اما تاثیر بسزایی در دیدگاه و نظر مثبت داوران و اساتید مصاحبه کننده نسبت به دانشجو دارد. چرا که داشتن یک کتاب تالیفی یا ترجمه یا پایان نامه تبدیل به کتاب شده در واقع دلیل محکمی بر تخصص و دانش علمی دانشجو است. سوالی اصلی که در اینجا مطرح میشود اینست که کسانی که قصد ورود به دوره دکترا و تقویت رزومه علمی-پژوهشی خود را دارند، برای اینکار اقدام به چاپ مقاله کنند یا چاپ کتاب؟

چاپ مقاله

از آنجایی که چاپ مقاله در نشریات معتبر بین المللی همچون ISI ، نشان دهنده دانش، تخصص و مهارت فرد در حوزه تخصصی خود و یکی از بهترین روشها برای نشر دانش و نتایج تحقیقات و فعالیتهای علمی و کسب مقبولیت در مجامع علمیست، بسیاری از اعضای جامعه علمی از جمله دانشجویان، اساتید و نخبگان در صدد چاپ مقالات خود در این نشریات هستند. از جمله مزایای دیگری که میتوان برای چاپ مقاله برشمرد، موارد زیر است:

- دریافت بورس تحصیلی از دانشگاههای معتبر بین المللی برای دانشجویان

- ارتقاء رتبه علمی اساتید

- عضویت در بنیاد علمی برای نخبگان

- استخدام در هیئت علمی دانشگاهها و مراکز تحقیقات

- افزایش حقوق و مزایا برای شاغلان و اساتید

- تقویت رزومه و پذیرش در مصاحبه مقطع دکتری برای دانشجویان

چاپ کتاب

هماطور که در ابتدای بحث اشاره شد چاپ کتاب بطور معمول 4 نمره از امتیاز پژوهشی را به خود اختصاص میدهد. اما این رقم ممکن است در دانشگاههای مختلف، متفاوت باشد و حتی تا 20 نمره را میتواند به خود اختصاص دهد. از طرفی، بدلیل نسبت پایین کتب تالیفی و تعداد دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی، اساتید و داوران از چاپ کتاب استقبال میکنند.

هدف از چاپ کتاب، نشر دانش و انتقال افکار و دیدگاهها، ارتقاء جایگاه و موقعیت اجتماعی و کسب مقبولیت و اعتبار، بهبود اعتماد بنفس، ثبت و ضبط آثار به نام نویسنده اثر و البته کسب درآمد است. اگر شما ظرفیت و توانایی علمی لازم برای ورود به این مبحث را در خود احساس میکنید پیشنهاد ما به شما چاپ کتاب است. چه کتاب تالیفی باشد چه ترجمه از کتب خارجی معتبر و شناخته شده و چه تبدیل پایان نامه کارشناسی ارشد خود به کتاب، در هر سه حالت میتوانید از مزایای آن بهره مند شوید. ضمنا بهتر است بدانید لزومی به چاپ کتاب در تیراژهای بالا با هزینه های سنگین نیست؛ بلکه حتی با تیراژهای پایین ( 20-50 جلد ) میتوانید از این مزایا بهره مند شوید.

تفاوتهای چاپ کتاب و چاپ مقاله

در مصاحبه دکتری 40 درصد نمره به سوابق پژوهشی، 30 درصد به سوابق آموزشی و 30 درصد نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده  که در بخش پژوهشی بالاترین امتیاز متعلق به مقالات و کتب است. مجلات ISI از جمله مجلات شناخته شده و معتبر در مجامع علمی سطح دنیاست که چاپ مقاله در این مجلات مراحل به مراتب سخت تری نسبت به سایر مجلات دارد. مقالات چاپ شده در ژورنالهای ISI بالاترین امتیاز و مقالات چاپ شده در همایش ها و کنفرانس ها پایین ترین امتیاز را در این زمینه دارند. در خوش بینانه ترین حالت، 7 امتیاز از چاپ مقاله در مجلات ISI در مصاحبه دوره دکتری به شما تعلق میگیرد. در صورت تالیف یا ترجمه کتاب، بسته به رشته تخصصی و محتوای علمی آن، امتیازی بین 5-20 نمره عاید شما خواهد شد. موارد دیگری نیز در خصوص تفاوتهای این دو مقوله قابل ذکر است که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

1- تفاوت در ارزش و اعتبار کتاب و مقاله: بالطبع نگارش یک کتاب یا ترجمه از کتب معتبر در قیاس با نگارش و چاپ مقاله در نشریات مختلف، اعتبار و مقبولیت قابل توجهی برای نویسنده آن در پی خواهد داشت.

2- تفاوت در دسترسی به مقاله و کتاب: هر اندازه که دسترسی به مقالات در ژورنالهای مختلف محدود بوده و فقط شامل مخاطبین آن ژورنالهاست، در مورد کتاب اینگونه نیست. برعکس، کتابهای چاپ شده در دسترس عموم مردم بوده و امکان ارائه آنها به اشخاص یا مراکز علمی مختلف وجود دارد.

3- تفاوت در دو فاکتور زمان و هزینه: مدت زمانی که برای پروسه چاپ مقاله سپری میشود، بدلیل مراحل مختلف آن، طولانی بوده و هزینه بالایی نیز در بردارد. در مقابل، برای چاپ کتاب میتوانید در کوتاهترین زمان اقدام کنید و با صرف هزینه ای بسیار کمتر از چاپ مقاله صاحب کتاب شوید. البته این در صورتیست که قصد تبدیل پایان نامه کارشناسی ارشد خود به کتاب را داشته باشید.

اگرچه با مقایسه ای سطحی، چاپ کتاب روش آسانتری بنظر میرسد، اما با همه این تفاسیر، باز هم انتخاب به عهده خود شماست تا با در نظر گرفتن شرایط و موقعیت و محدودیتهای زمانی خود تصمیم به چاپ و نگارش مقاله بگیرید یا کتاب. در هر دوصورت، کارشناسان مجرب موسسه سینا آماده ارائه خدمت در هر دو حوزه چاپ مقاله و چاپ کتاب به شما فرهیختگان عزیز میباشد.

ثبت سفارش
122 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش