صفحه اصلی آموزش نگارش مقاله مقاله خود را با چه نرم افزاری بنویسیم؟

مقاله خود را با چه نرم افزاری بنویسیم؟

یکشنبه ، 03 مرداد 1400
امروزه، زمان یکی از گرانبهاترین دارایی‌های همه انسان‌ها به‌خصوص محققین دانشگاهی است. به همین دلیل، هر روز شاهد رشد و توسعه نرم‌افزارهای مدیریت زمان برای بهبود فعالیت‌های انسانی هستیم.
مقاله خود را با چه نرم افزاری بنویسیم؟

کاربرد نرم افزارهای مقاله نویسی

نرم افزارهای نگارش علمی دانشگاهی، یار و همراه محقق هستند تا بتواند مقاله، یا گزارش تحقیقاتی و یا رساله دکتری و ارشد خود را بر روی رایانه خویش با ابزارهای موثری به صورت کارآمد مدیریت کند به نحوی که در نهایت، یک متن علمی توصیفی، تحلیلی و انتقادی کارآمد و متقاعدکننده را به جامعه علمی بین المللی ارائه دهد.

نرم افزارهای مقاله نویسی مورد نظر به محقق کمک می کنند تا از نظر کیفیت زبانی و گرامر، متن نهایی خود را کنترل کند. به نحوی که بسیاری از ایرادهای مرسوم در نگارش را به راحتی در چند دقیقه از متن چندین صفحه ای خود رفع کند و در زمان ارائه آن، دیگر با مشکل رد مقاله در مجلات علمی تنها به دلیل ضعف ساختار نگارش زبانی مواجه نشود.

این نرم افزارهای نوشتن مقاله به محقق کمک می کنند تا شواهد علمی، مراجع و ارجاعات علمی خود را به صورت مستدل و با اطمینان خاطر و به صورت قابل دفاع در متن نهایی خود وارد کند و ایرادهای رایج در خصوص ارجاع دهی و رفرنس گذاری را از متن پایان نامه یا گزارش علمی یا مقاله خود به راحتی بزداید.

در نهایت، این برنامه های مقاله نویسی می توانند به محقق این اطمینان را بدهند که متن خود را از نظر اصالت آن به راحتی و در چند دقیقه کنترل کند و مشکلات رایج در خصوص محتوا که به سرقت علمی احتمالی و ناخواسته مربوط می شود را خیلی آسان و سریع تشخیص داده و بر طرف کنند.

اکنون همراه با ما در این مقاله، برخی از مهم ترین نرم افزارهای مقاله نویسی را که به عنوان یک محقق علمی و دانشگاهی باید بر آن اشراف داشته باشید و از آنها بهره ببرید، برخواهیم شمرد و اشاره ای کوتاه به کاربرد آنها و نحوه دانلود یا استفاده از آن ها به صورت آنلاین خواهیم کرد.

نرم افزارهای نگارش متن

بدون شک، چه در حال نگارش پایان نامه خود باشید یا تهیه کردن گزارش علمی برای ارائه گزارش به استاد یا مدیران بالاتر و یا تهیه مقاله برای ارسال نتایج کار تحقیقاتی تان به مجلات معتبر بین المللی، مهم ترین کاری که شما به عنوان نویسنده متن علمی باید بلد باشید، نگارش متن علمی توسط یک نرم افزار مناسب و کارآ است.

امروزه خوشبختانه انبوهی از این قبیل نرم افزارها برای یاری شما وجود دارند. انتخاب نرم افزار مناسب کمی سلیقه ای است اگرچه مواردی چون هزینه و در دسترس بودن و سهولت کاربری نیز اهمیت دارند.

برای نگارش متن خود می توانید از نرم افزارهای پولی یا رایگان کمک بگیرید. البته شاید جامعه علمی بین المللی بیشتر تمایل داشته باشد به سمت نرم افزار متحدی که به صورت تخصصی برای کار علمی استفاده می شود حرکت کند. همین طور برخی از پلتفرم های آنلاین مورد علاقه روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان هستند.

همچنین برخی از سیستم های آنلاین دیگر در جامعه دانشگاهی و علمی برای اشتراک گذاری اطلاعات و کار همزمان بر روی یک پروژه مشترک، جذابیت بیشتری پیدا کرده اند. برخی از معروف ترین این نرم افزارها در خصوص نگارش متن به شرح زیر هستند:

 • Microsoft Word
 • Latex
 • OpenOffice
 • LibreOffice
 • Scrivener
 • GoogleDocs
 • DropBoxPaper
 • TypeSet

نرم افزار Microsoft Word

بدون شک، MS Word پرکاربردترین ابزار در حوزه نگارش متن است. این نرم افزار دارای ویژگی های فوق العاده ای است و دایما در دست تکامل است.

برخی از ویژگی های محبوب آن عبارتند از: کنترل گرامر و املای نگارش کلمات، اصطلاح نامه، توانایی قالب بندی و تراز کردن متن، شماره گذاری، ایجاد آسان سرصفحه ها و پاورقی، رفرنس گذاری، فهرست بندی و شماره گذاری صفحات، داشتن قالب های آماده و… شما می توانید افزونه ها و برنامه های شخصی زیادی را برای بهبود و ارتقای تجربه کاربری خود نصب کنید. انتخاب مناسب افزونه ها می تواند سبب صرفه جویی در زمان و هزینه شما شود.

Latex

LaTeX یک سیستم حروف چینی و نگارش متن تخصصی برای ارتباطات بین محققین و انتشار اسناد علمی است. این نرم افزار رایگان است.

نویسنده، ابتدا متن را در یک قالب ساده می نویسد و سپس برچسب های نشانه گذاری را برای قالب بندی متن اضافه می کند. لاتکس به طور گسترده ای برای انتشار مقالات علمی، پایان نامه و کتاب در بسیاری از زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لاتکس ویژگی های متنوعی از جمله جداول ارجاع متقابل، مدیریت کتابخانه، چیدمان صفحات، عنوان بندی فصل و بخش ها و شماره گذاری را ارائه می دهد.

مبتدیان برای افزایش تخصص در کاربرد لاتکس مدتی زمان نیاز دارند ولی به مرور و سریع توانایی های خود را ارتقا می بخشند. افرادی که در برنامه نویسی تجربه بسیار کمی دارند، ممکن است مدتی طول بکشد تا به لاتکس عادت کنند، زیرا این کار شبیه به یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید است.

بیشتر ناشران به عنوان بخشی از دستورالعمل های ارسال مقاله، الگوی لاتکس را در کنار الگوی MS Word در دسترس قرار می دهند.

Open Office

OpenOffice یک نرم افزار رایگان open source و مانند MS Office است. این نرم افزار مجموعه محصولاتی شامل Writer (Word) ، Calc (Excel) ، Impress (Powerpoint) و Base (Access)، به علاوه ویرایشگر گرافیک و Draw (Visio) را ارائه می دهد.

فرمت پیش فرض پرونده ها OpenDocument Format (ODF) است. با این وجود، می توانید اسناد را با پسوندهای DOC و DOCX باز و ذخیره کنید.

OpenOffice برای ویندوز، لینوکس و macOS در دسترس است و تحت لیسانس Apache توزیع می شود. بسیاری از ویژگی های نرم افزار MS Word مانند خروجی PDF در OpenOffice به صورت رایگان در دسترس است. پرداخت هیچ هزینه ای برای افزودنی ها و به روزرسانی ها لازم نیست. این ابزار بیش از ۴۰ زبان را پشتیبانی می کند و خدمات کنترل گرامر و بررسی املایی متن را شامل می شود.

LibreOffice

LibreOffice یک مجموعه نگارشی رایگان و مشابه OpenOffice است. پروژه LibreOffice از پروژه OpenOffice در سال ۲۰۱۰ جدا شد و توسط The Document Foundation مدیریت می شود.

ممکن است برخی تفاوت های جزئی بین ویژگی های OpenOffice و LibreOffice مشاهده کنید. با این حال، آنها از لحاظ طرح و عملکرد کاملاً مشابه هم هستند. LibreOffice به دلیل تجمیع با پکیج لینوکس از شناخت بهتری در بین جامعه کاربران لینوکس برخوردار است، در حالی که شما باید OpenOffice را به صورت دستی دانلود و نصب کنید.

Scrivener

Scrivener ابزاری برای نگارش متن است که به شما امکان می دهد یک سند طولانی مانند پایان نامه دکتری را بنویسید و مدیریت کنید؛ پایان نامه یا رمانی با فصل ها، بخش ها و زیر بخش های زیاد.

Scrivener برای Windows و Mac در دسترس است. یکی از ویژگی های عالی Scrivener این است که می توانید نوشته های خود را به صورت قطعات کوچک یا بخش بخش تقسیم کنید.

شما می توانید این تکه ها را به راحتی بررسی و محتوای خود را مجددا سازماندهی کنید. می توانید با استفاده از نماهای مختلف، سند خود را تجسم کنید. در یکی از نماها پیام کوتاه وجود دارد که خلاصه هر فصل را به عنوان یک یادداشت پیوسته در صفحه ارائه می دهد. می توانید انبوه پوشه ها و زیر پوشه ها را برای ذخیره اسناد، تصاویر، PDF ، فایل های صوتی و تصویری و صفحات وب مورد نیاز برای نوشتن خود ایجاد کنید.

شما به سادگی می توانید با یک کلیک، این مطالب را به متن خود اضافه کنید. پس از اتمام نگارش متن، کاربر می تواند از پروژه به صورت قالب های مختلفی خروجی بگیرد. البته فراموش نکنید که Scrivener یک نرم افزار رایگان نیست.

با توجه به این که آیا شما در حال نوشتن رمان، مقاله تحقیقاتی، اسکریپت یا انواع دیگری از متن هستید، Scrivener به شما کمک می کند تا اطلاعات مرتبط را جمع آوری و یادداشت برداری کنید و تحقیقات را در حین نوشتن متن خود مشاهده و ایده های پراکنده را سازمان دهی کنید. بدین ترتیب می توانید یک مقاله منسجم ایجاد کنید. اصولاً این نرم افزار تمام ابزارهایی را که شما نیاز دارید در یک جا در اختیار شما قرار می دهد.

Google Docs

Google Docs یک نرم افزار نوشتن مبتنی بر وب است که توسط Google ارائه شده است. این مجموعه شامل Google Docs، Google Sheets و Google Slides است که به ترتیب نسخه های ساده شده MS Word ، MS Excel و MS PowerPoint هستند.

می توانید فایل ها را بصورت آنلاین ایجاد و ویرایش کنید. یکی از ویژگی های قدرتمند اسناد گوگل، امکان اشترک گذاری آنها با سایر کاربران آنلاین است. تغییرات ایجاد شده توسط چندین کاربر در همان اسناد با یک رنگ خاص برای هر کاربر متمایز می شود.

اسناد Google به طور گسترده در صنعت انتشارات مورد استفاده قرار می گیرد که در آن مقالات به طور عمده حاوی متن و تصاویر با حداقل قالب بندی هستند. این پروژه Google به طور فعال به روزرسانی می شود. کاربرد این نرم افزار برای همکاری همزمان شما و همکاران تان یا استادتان در حوزه تحقیق پیشنهاد می شود. مثلا می توانید هم زمان با هم روی یک متن مقاله کار کنید.

DropBox Paper

Dropbox Paper یا برای سادگی Paper، یک سرویس ویرایش اسناد مبتنی بر وب است که توسط Dropbox ساخته شده است. Paper از نظر عملکرد تقریباً شبیه به Google Docs است.

Paper دارای یک رابط کاربری بسیار سبک است و قادر به پشتیبانی از طیف گسترده ای از محتواها است. این مسئله کاربرد Paper را برای طیف گسترده ای از پروژه ها آسان کرده است. اسناد را می توان به راحتی با دیگران به اشتراک گذاشت.

اسناد می توانند به صورت جداگانه به اشتراک گذاشته شوند یا در یک پوشه با دسترسی گروهی اضافه شوند. همچنین می توانید افراد مختلف را برای ویرایش (یا مشاهده) یک پرونده از طریق ایمیل یا با URL خاص دعوت کنید. ایجاد جدول و گالری تصاویر در سند Paper بسیار آسان است. Paper همچنین میانبرهای زیادی را ارائه می دهد که باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

علاوه بر این، سیستم کنترل نسخه بسیار کارآمدی وجود دارد. شما می توانید تمام تغییراتی که در اسناد ایجاد شده است را ببینید و اینکه چه کسی این تغییرات را انجام داده است. از آنجا که عنوان ها به صورت پیوند در پانل سمت چپ قرار دارند، می توان به بخش های مختلف حرکت کرد.

در هنگام استفاده از Paper فراموش نکنید که در حال حاضر DOCX وMD تنها فرمت های پرونده موجود برای خروجی گرفتن از اسناد هستند. همچنین، Paper در حال حاضر از قالب های spreadsheet و presentation پشتیبانی نمی کند. امیدواریم این مورد در به روزرسانی های آینده گنجانده شود.

TypeSet

TypeSet به عنوان یک راه حل نرم افزاری فوق العاده، تحقیق و نوشتن دانشگاهی را ساده کرده است. این نرم افزار به شما امکان می دهد تا به طور مؤثری روی یافتن اطلاعات مناسب برای مقاله خود تمرکز کرده و ایده های خود را یادداشت کنید. با TypeSet، اکنون می توانید محتوای خود را به هزاران قالب موجود اضافه کنید.

به این ترتیب، دیگر وقت با ارزش خود را برای قالب بندی مقاله تان خود هدر نمی دهید. استناد به منابع با کمک TypeSet آسانتر است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که بر روی گزینه Cite در نوار ابزار کلیک کنید، مرجع خود را انتخاب کنید و تمام! همین مورد برای تهیه کتابخانه نیز استفاده می شود. این نرم افزار همچنین قالب مقاله شما را بررسی می کند، و مطمئن می شود که هیچ بخش اجباری را از دست ندهید. ویژگی کنترل نسخه TypeSet به شما امکان می دهد پیشرفت کار را در سند خود ردیابی، نسخه قدیمی را بازیابی کنید و حتی نسخه های مختلف مقاله خود را نیز مقایسه کنید. به این ترتیب، امکان بازگرداندن تغییرات ناخواسته را برای شما آسان تر می کند.

114 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش