صفحه اصلی آموزش تحصیل در خارج مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج کشور

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج کشور

دوشنبه ، 02 اردیبهشت 1398
دانشجویان و فارغ التحصیلان در رشته ها و مقاطع تحصیلی دغدغه ی اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی را دارند و از طرفی بسیاری از دانشگاه ها در سراسر دنیا در مقاطع مختلف به ویژه کارشناسی ارشد و دکتری فرصت بسیار خوبی از نظر امکانات تحصیلی و کیفیت علمی فراهم آورده اند بنابراین اپلای کردن یا اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی بسیار مورد توجه قرارگرفته است.
مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج کشور

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی که امروزه مورد توجه بسیاری از فارغ التحصیلان و دانشجویان کشور قرار گرفته است، دارای مراحل و مقدماتی است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

معمولا دانشگاه ها در هر سال، دو نوبت پذیرش دارند: یکی پاییز Fall و دیگری بهار Spring که بسته به کشور و دانشگاهdeadline  های مختلفی دارند. این دو احتمال دارد از نظر دریافت کمک هزینه با هم تفاوت هایی داشته باشند.

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج کشور

 1. تعیین هدف

قبل از هر اقدامی باید هدف خود را از اپلای کردن مشخص کنید و مزایا و معایب رفتن یا ماندن را به طور کامل برای خود بنویسید و پس از ارزیابی دقیق آنها تصمیم بگیرید.

 1. انتخاب کشور

اولین اقدام بعد از تعیین هدف برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، انتخاب کشور مناسب است که دانشجو باید به دقت اعتبار دانشگاه، هزینه دانشگاه، امکان گرفتن کمک مالی، هزینه تحصیل، فضای اجتماعی، آینده کاری

 امکان اقامت و... را بررسی نماید

 1. ارتقا مهارت زبانی

ارتقا مهارت زبانی منطبق با استانداردهای ورودی دانشگاه از دیگر اقدامات برای اخذ پذیرش است چراکه هر دانشگاه برای پذیرش دانشجویان بین المللی فیلتر های خاص خود را دارد که در اکثر موارد از دانشجویان میخواهد که در آزمون های بین المللی زبان شرکت کنند.

 1. آماده سازی علمی

دانشجویان هر رشته بنا به مقتضیات رشته تحصیلی خود برای آغاز و ادامه تحصیل در آن رشته باید از دانش و سطح علمی مشخصی برخوردار باشند بنابراین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی دارند باید ملزومات علمی دانشگاه های کشور مقصد خود را یافته و آنها را  بدست آورند.

 1. انتخاب رشته و دانشگاه

از آنجا که طیف وسیعی از رشته ها و گرایش ها وجود دارد دانشجو باید با توجه به شرایط و علاقه رشته ی مورد نظر خود را انتخاب و به طبع آن از میان دانشگاه های ارائه دهنده ی آن رشته برای اخذ پذیرش اقدام نماید.

 1. آماده کردن مدارک مورد نیاز

پس از تعیین هدف و هنگامی که تصمیم قطعی گرفتید که می خواهید برای اخذ پذیرش اقدام کنید باید مدارک مورد نیاز آن را فراهم کنید. این مدارک شامل موارد  زیر است:

 • مدرک بین المللی زبان انگلیسی
 • آزمون GRE General : برای دانشگاه های امریکا و برخی از دانشگاه های کانادا و سایر کشورها
 • آزمون GRE Subject : برای برخی رشته ها مثل فیزیک، زیست و…
 • آزمون GMAT : برای رشته مدیریت
 • مدارک تحصیلی (دانشنامه): کارشناسی برای اپلای ارشد یا دکترای پیوسته و ارشد برای دکترا
 • رزومه
 • مقالات علمی و کتاب (برای داشتن امتیاز بیشتر)
 • ریز نمرات تحصیلی (Official Tronscript) :برای دانشجویان سال آخر ریزنمرات تا آخرین نمره ترم جاری
 • توصیه نامه اساتید (Letter of Recommendation)
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال (مخصوص رشته دکتری)
 • پورتفولیو (مخصوص رشته های هنر)
 1.  آزادسازی مدرک

برای دانشجویانی که از آموزش رایگان استفاده کرده و متعهد شده اند به میزان متناسب با زمان آموزش درکشور کار کنند.

 1. تکمیل فرم پذیرش

تکمیل فرم پذیرش که هم به صورت آنلاین در وبسایت دانشگاه ها یافت می شود و هم به صورت کاغذی تکمیل می گردد یکی از مهم ترین مراحل اخذ پذیرش تحصیلی است. در این فرم  اطلاعات دقیق، کامل و انتخاب رشته مناسب با رشته پیشین مشخص می شود.  

 1. ارسال مدارک و پیگیری

تمامی مدارکی که به آن اشاره شد با توجه به رشته و مقطع تحصیلی باید برای دانشگاه مورد نظر ارسال شوند. که می توان به صورت آنلاین یا از طریق پست انجام داد. بعد از ارسال و گرفتن تاییدیه دریافت مدارک باید به صورت دوره ای فرآیند پذیرش را چک کنید.

10- دریافت پذیرش و اقدام برای ویزا

پس از صدور نامه پذیرش از سوی دانشگاه و دریافت آن  دانشجو باید برای گرفتن ویزا اقدام نماید.

موسسه سینا در مراحل آماده سازی علمی از جمله چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی، استخراج مقاله از پایان نامه، ترجمه تخصصی مقالات و... در کنار شما خواهد بود. می توانید برای ثبت سفارش آنلاین از طریق وبسایت موسسه اقدام نمایید. 

1965 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
041 3325 0787
0914 972 4522
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش