صفحه اصلی اخبار عمومی نمونه نامه اداری

نمونه نامه اداری

پنجشنبه ، 27 دی 1397
هر گونه درخواستی که از ادارات دولتی یا سازمانهای رسمی داشته باشیم باید درخواست خود را در قالب یک نامه اصولی ارائه دهیم.اگر نامه طبق اصول معین شده برای نامه های اداری نوشته نشود بی اعتبار خواهد بود و ممکن است به درخواست شما ترتیب اثر داده نشود برای نوشتن نامه اصولی ابتدا باید چند نمونه از هر کدام را مشاهده فرمایید.
نمونه نامه اداری

ممکن است تا به حال برای شما نیز پیش آمده باشد که از ادارات دولتی و سازمانهایی که با عموم مردم در ارتباط هستند درخواستی داشته باشید سازمان ها و نهاد هایی همانند بانکها.مدارس.دانشگاه ها.اداره آب و فاضلاب.اداره برق و بسیاری دیگر از ادارات وجود دارند که موظف به بر طرف کردن نیاز های مردمی هستند و عموم مردم میتوانند در خواست خود را در قالب نامه های اداری به این نهاد ها تحویل دهند و منتظر پاسخ باشند.نامه اداری یکی از مرصوم ترین و رایج ترین راه های ارتباط مردم با مسئولین به حساب می آید اما طرز نگارش نامه از مواردی است که حتما باید رعایت شود.برای نوشتن نامه به هر اداره و سازمان اصول نگارشی خاصی وجود دارد.سعی کنید قبل از نوشتن نامه با اصول هر یک آشنا شوید و سپس شروع به نوشتن کنید چون همان طور که ذکر شد اگر نامه با اصول نامه نگاری سازمان مربوطه مطابقت نداشته باشد ممکن است کم اهمیت تلقی شود و به درخواست ذکر شده در نامه ترتیب اثر داده نشود.شیوه نگارش اصولی نامه برای هریک از ارگانهای دولتی را به همراه یک نمونه در این بخش مطالعه فرمایید:

نمونه یک نامه اداری به مدرسه

نامه زیر یک نمونه نامه اداری میباشد که از طرق یک مسئول به اداره آموزش و پرورش جهت ثبت نام در مدرسه فرستاده شده است.کلمه نام خدا در بالای صفحه و در وسط موضوع نامه در بالای سمت راست و تاریخ در گوشه سمت چپ نوشته شده است.بعد درخواست را باید طبق تصویر بنویسید و در پایین برگه در گوشه سمت راست نام و نام خانوادگیتان را بنویسید و در سمت چپ امضا کنید توجه داشته باشید که حق جابه جایی هیچ یک از نوشته ها را ندارید و نامه باید دقیقا در این شکل نوشته شود.

تصویر

ارسال درخواست یک موسسه به ارگان

نامه زیر یک نمونه از نامه ارسال درخواست از یک موسسه به ارگان است. که در ابتدای صفحه و در قسمت وسط آن کلمه به نام خدا باید نوشته شود و بعد از آن از گوشه سمت راست شروع به نوشتن موضوع نامه کنید و بعد در وسط صفحه به ترتیب تاریخ.شماره و پیوست های مربوطه را بنویسید.ترتیب نوشتن به ید همانند تصویر فوق باشد و هیچ یک از عنوان یا یا کلمات را جابه جا نکنید.

تصویر

شیوه نوشتن نامه برای درخواست امریه

نامه ای که برای درخواست امریه نوشته میشود با چند حالت فوق متفاوت است و سبک نگارشی این نامه به صورت تصویر زیر است.در این نامه نیازی به نوشتن کلمه به نام خدا نیست و ترتیب موضوعات را رعایت کنید و هیچ یک از بخش ها را جابه جا نکنید.

تصویر

شیوه نگارش نامه برای درخواست وام

برای درخواست وام از بانک یا اداره و یا درخواست حقوق میتوانید یک نامه به صورت زیر بنویسید و به اداره و سازمان مربوطه تحویل دهید تا درخواست شما پی گیری شود.

تصویر

درخواست تغییر زمان امتحان درس سخت

اگر احساس میکنید که برای مطالعه یک درس سخت به زمان زیادی احتیاج دارید میتوانید یک نامه به استاد یا بخش آموزشی دانشگاه بنویسید و طی نامه از استاد درخواست نمایید که تاریخ امتحان به روز دیگری موکول شود شیوه نگارش این نامه به صورت زیر است.برای اینکه رسیدگی به نامه قطعی شود حتما سعی کنید اصول نگارشی را در نظر بگیرید.

تصویر

نامه درخواست وام از دانشگاه

برای درخواست وام از دانشگاه باید یک نامه با اصول و قواعدی که در تصویر زیر مشاهده میکنید بنویسید و نامه را به بخش مسئول دانشگاه تحویل دهید.

تصویر

نامه درخواست تشویقی کارمندان

نامه درخواستی تشویقی کارمندان به صورت زیر میباشد.

تصویر

درخواست غرفه در نمایشگاه

همه ساله غرفه هایی با مناسبت های متفاوت برگزار میشوند که افراد زیادی هم خواهان دریافت غرفه از این نمایشگاه ها میباشند برای اینکه بتوانید از موسسه مربوطه درخواست غرفه کنید باید یک نامه همانند نامه زیر را به مسئول مربوه تحویل دهید و منتظر پاسخ نامه باشد.

تصویر

نوشتن نامه ادرای برای انتقال یا مهمان دانشجویان

دانشجویان در دانشگاه های مختلف ممکن است بنابر دلایلی در اواسط سال تحصیلی مجبور به جابه جایی یا نقل و انتقال شوند در این صورت باید به مسئولین دانشگاه یک نامه اداره ککنند و طی نامه درخواست خود را مطرح نمایند و همچنین دلیلی که به خاطر آن مجبور به این جابه جایی شده اند را باید به صورت کامل و واضح شرح دهند.این نامه مطابق تصویر زیر خواهد بود.

تصویر

نامه برای اعتراض به نمره 

ممکن است یک دانشجو بعد از ثبت نمره از نمره ناراضی باشد و فکر کند که اشتباهی رخ داده است در این صورت میتواند یک نامه برای استاد یا بخش آموزشی دانشگاه بنویسید و رد آن نامه از استاد درخواست تغییر نمره و بازبینی داشته باشد. این نامه باید همانند تصویر زر نوشته شود.

تصویر

نامه اداری و رسمی برای نوشتن نامه اداری بازگشت به کار

اگر بنابر هر دلیلی از سمت یا پستی که در یک اداره داشتید برکنارشده اید و میخواهید درخواستی صادر کنید که دوباره مشغول به کار شوید میتوانید کاملا محترمانه درخواستتان را در قالب نامه زیر به رئیس اداره یا بخش مربوطه تحویل دهید.

تصویر

 

نامه های فوق نمونه از نامه های ادرای میباشند که ممکن است شما برای ارسال درخواست به هر یک از سازمان های مربوطه به این نامه ها نیاز داشته باشید توجه داشته باشید که کاغذ نامه باید یک کاغذ a4سفید و تمیز و بدون هر گونه ایرادی باشد.هر ارگان یا سازمان شیوه نگارشی خاصی دارد که باید طبق آن اصول نوشته شود در غیر این صورت نامه مورد قبول واقع نخواهد شد.نامه ای که با اصول معین آن سازمن نوشته شود حتما مورد بررسی قرار خواهد گرفت اما زمان پاسخگویی به نامه بستگی به سازمان مربوطه و درخواست شما دارد بنابر این منتظر نباشید که در کمترین زمان نامه شما مورد بررسی قرار گیرد.

نکات مهم در نوشتن نامه اداری:

  • متن اصلی نامه را با حدود یک سانتی متر داخل تر از شروع سطر آغاز کنید.
  • از مقدمه چینی های اضافی در نامه های اداری بپررهیزید و مستقیم به سراغ بحث اصلی بروید.
  • جملات خود را بصورت خواهشی بنویسید و هرگز از افعال دستوری و امری استفاده نکنید.
  • نام و مشخصات خود را در پایین نامه سمت چپ نوشته و حتما امضا نمایید.
127140 بازدید | 10 دیدگاه
اشتراک گذاری
دیدگاه ها
ح
12 آذر 1398 | 13:15
سلام ادب واحترام در نامه ها برای افراد خوب است.
افروز ساسان
3 شهریور 1399 | 17:34
سلام , برای یک نامه اداری برای معرفی مجموعه خود و امکانات داخل مجموعه چه اصولی مهمی نیاز هست ؟
موسسه سینا
14 آذر 1398 | 10:47
باسلام وعرض ادب بله نظرتون کاملا قابل احترام میباشد. باتشکر
موسسه سینا
31 شهریور 1399 | 15:12
باسلام وعرض ادب سپاس ازحسن توجه شما به موسسه سینا، وبرای خدمات موسسه درخدمتتان هستیم. موفق باشید
یسری
31 شهریور 1399 | 02:18
عالی ممنونم
موسسه سینا
14 مرداد 1400 | 07:36
باسلام وعرض ادب دوست عزیز خوشحالیم که موردرضاییتون واقع شده وانشالله برای خدمات موسسه امری باشد درخدمتتان هستیم. باتشکرازحسن توجه شما به موسسه سینا
محمد
13 مرداد 1400 | 07:00
بسیار عالی از سایتتون نهایت استفاده رو میشه برد
موسسه سینا
28 فروردین 1400 | 07:55
باسلام وقت بخیر احتراما پیش فرض تمامی نمونه نامه در سایت بارگذاری شده بقیه مواردرا باید براساس نامه وجایگان ان در کدام قسمت باشد نگارش شود موسسه در زمینه نگارش نمیتونه درخدمت باشد. باتشکر
علیرضا
26 فروردین 1400 | 14:46
سلام و درود میخواستم نامه ای در خصوص تداخل وظایف بنویسم لطفا راهنمایی بفرمائید
موسسه سینا
4 شهریور 1399 | 17:13
باسلام وعرض ادب دوست عزیزتمامی نمونه نامه ادارات در سایت نوشته شده میتوانید استفاده نمایید. باتشکرازحسن توجه شما
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
041 3325 0787
0914 972 4522
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش