آموزش پایان نامه نمونه پرسشنامه تحقیق

نمونه پرسشنامه تحقیق

دوشنبه ، 10 دی 1397
برای آشنایی بیشتر با نحوه تهیه پرسشنامه تحقیق در این بخش چند نمونه پرسشنامه آماده را برای شما گرد آوری کرده این تا آنها را مطالعه فرمایید و با نحوه تهیه آن آشنا شوید.
نمونه پرسشنامه تحقیق

پرسشنامه ها مجموعه ای از سوالات هستند که برای تکمیل کردن اطلاعات تحقیق پرسیده میشوند و باید طوری طراحی و تنظیم شوند که مطالب تحقیق را تکمیل کنند.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی و یک تعریف نسبتا دقیق از پرسشنامه ارائه دهیم لازم است ابتدا مروری کنیم بر تعاریفی که از پرسش نامه در منابع مختلف و دایرالمعارف های دیجیتال و سنتی ارائه شده است تا آنگاه با جمع بندی نهایی بتوانیم تعریف دقیق تری را ارائه کنیم. پرسشنامه  و فرم های ارزیابی یک ابزار تحقیقاتی و سنجش میباشند که در آنها از طرح سوالات مشخصی ارزیاب سعی در سنجش پارامتر های خاصی را دارد.

در این بخش چندین پرسشنامه از رشته های مختلف آماده کرده ایم که آنها را مطالعه فرمایید.با مطالعه این پرسشنامه ها میتوانید برای رشته خودتان یک پرسشنامه اساسی و تکمیل تنظیم کنید.

نمونه اول

پرسشنامه میزان استفاده از کتابخانه‌ های عمومی

چکیده: 

هدف: هدف پژوهش حاضر، شناسایی میزان استفاده جوانان و مهمترین عوامل بازدارنده در استفاده آنان از کتابخانه‌ های عمومی شهر مشهد است.

روش: پژوهش حاضر از نظر هدف، کاربردی است که با رویکردی توصیفی- تحلیلی و به روش پیمایشی انجام شد. جامعه آماری تحقیق حاضر از میان جوانان شاغل در اداره‌ های دولتی شهر مشهد انتخاب شدند که حداقل دارای مدرک کارشناسی‌ بودند. برای انتخاب ادارات مشهد، فهرستی از این ادارات تهیه شد و سپس از میان آن‌ ها، ۱۰ اداره به صورت تصادفی نظام‌مند انتخاب گردید. با توجه به حجم نمونه (۱۷۰ نفر)، تعداد ۱۷ پرسشنامه‌ به روش نمونه‌گیری ساده در بین کارمندان هر یک از ۱۰ اداره‌ توزیع شد و در تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گرفت. روایی صوری پرسشنامه توسط اساتید مورد بررسی و تأیید قرار گرفت. پایایی پرسشنامه با استفاده از نرم‌افزار SPSS اندازه‌‌گیری شد و مقدار آلفای کرونباخ ۷۸/۰ به دست آمد که بیانگر اعتبار خوبی است.

یافته‌ ها: یافته‌ های پژوهش نشان داد که جوانان تحصیلکرده در اداره‌ های شهر مشهد در دو جنس زن و مرد و در مقاطع تحصیلی مختلف در میزان استفاده از کتابخانه‌ های عمومی همگون بودند. در پژوهش حاضر درصد کمی (۹/۳۲%) از پاسخ‌گویان عضو کتابخانه عمومی بودند و تنها درصد کمی (۳۵/۳۶%) از آن‌ها از کتابخانه عمومی استفاده می‌کردند. جوانان مورد مطالعه به طور متوسط تمایل به استفاده از کتابخانه‌ های عمومی داشتند و استفاده از کتابخانه‌ های عمومی را در حد کم ضروری می‌دانستند. از میان عوامل بازدارنده در استفاده از کتابخانه‌ های عمومی، با روش کتابخانه‌ای، مهمترین عوامل بازدارنده در دسته سایر عوامل (۲۷/۲۸%) شناسایی گردیدند که عبارت بودند از: ضعف فرهنگ حاکم بر جامعه از لحاظ تأکید بر کتابخوانی، عدم تشویق رسانه‌ های گروهی به مطالعه، عدم تشویق خانواده (والدین) و دوستان به کتابخوانی و مسائل مالی و گرانی (مشکلات اقتصادی خانواده) و کمترین عامل بازدارنده، مربوط به کارکنان کتابخانه‌ ها (۸۶/۷%) بود. به طور کلی مهمترین عوامل بازدارنده استفاده از کتابخانه‌ های عمومی، عبارت از: حاکمیت رسانه‌ های دیداری و شنیداری، کسب اطلاعات از کانال‌ هایی به غیر از کتابخانه‌ ها، نبود زمان یا فرصت کافی برای مطالعه، باز نبودن کتابخانه‌‌ ها‌‌ در ساعات مورد نیاز، تبلیغات کم جهت جذب جوانان به مطالعه و کتابخانه‌ ها، دور بودن محل کتابخانه‌ ها از محل سکونت، کمبود تعداد کتابخانه‌ های عمومی سازمان‌ یافته در سطح شهر (کمبود کتابخانه‌ های عمومی در محل کار و زندگی)، به روز نبودن منابع کتابخانه، کمبود کتاب‌ های مورد نیاز، نداشتن نیروی انسانی متخصص، مجرب و کارآزموده برای راهنمایی افراد و عدم کارایی بعضی از کارکنان موجود، کمبود فضای عمومی کتابخانه و مشغله زیاد بودند.

نتیجه‌گیری: به دلیل حاکمیت رسانه‌ های دیداری و شنیداری، کسب اطلاعات از کانال‌ هایی به غیر از کتابخانه‌ ها، دور بودن محل کتابخانه‌ ها از محل سکونت، به روز نبودن منابع کتابخانه و نداشتن نیروی انسانی متخصص، مجرب و کارآزموده برای راهنمایی افراد، به عنوان مهمترین عوامل بازدارنده استفاده جوانان از کتابخانه‌ های عمومی، مواردی جهت رفع این مشکلات پیشنهاد می‌شود: قرارگیری متن کامل برخی منابع مورد نیاز مانند: کتاب‌ها و مقاله‌ ها در سایت کتابخانه، استفاده از امکانات فضای مجازی مانند: وایبر، لاین، تلگرام و… برای اطلاع‌ رسانی از اخبار و خدمات کتابخانه به افراد، افزایش کمی و کیفی منابع کتابخانه متناسب با نیاز افراد و خوش اخلاق بودن کتابداران و مسئولین کتابخانه و برخورد مناسب با مراجعان که می‌تواند به رفع مشکلات و استفاده بیشتر جوانان از کتابخانه‌ های عمومی کمک کند.

ارزش/ اصالت: با شناسایی عوامل بازدارنده بر سر راه استفاده جوانان از کتابخانه‌ های عمومی می‌توان به شناسایی و الویت‌ بندی مهمترین راهکارهای اجرایی و اتخاذ راه کار مناسب به مسئولین و دست‌ اندرکاران کمک کرد که می‌تواند نهایتا موجبات رشد و پیشرفت و سلامت جسمی و روحی جوانان را فراهم آورد.

دریافت فایل نمونه پرسشنامه استفاده نوجوانان از کتابخانه

همان طور که در عکس مشاهده میفرمایید در ابتدایی ترین بخش یک پرسشنامه باید ابتدا عنوان تحقیق را برای خوانندگان ذکر کنیم و سپس نحوه علامت گذاری را توضیح دهیم و سوالات دیگری قبل از سوالات اصلی طراحی کنیم مانند نام نام خانوادگی گروه سنی و رشته تحصیلی این سوالات هم برای تکمیل تحقیق لازم است چون ما اگر ندانیم که سوالات برای کدوم گروه میباشند مکن است تحقیق دچار مشکل شود.
 

تصویر

سوالات خود را دسته بندی کنید و به گروه های الف و ب و ج تقسیم کنید و و نسبت به ضرورت سوال ها شروع کنید.

تصویر

نمونه یک پرسشنامه را با جزئیات و فایل مشاهده کردید حال باتوجه به رشته تحصیلی خود ابتدا باید سوالات را طرح کنید و سپس طبق مثال آنها را مرتب کنید و به تعدادی که احساس میکنید کافی است آنها را بین افراد پخش کنید و پاسخ ها را جمع آوری کنید.
411 بازدید | 2 دیدگاه
اشتراک گذاری
دیدگاه ها
موسسه سینا
24 دی 1397 | 17:03
باسلام وعرض ادب ابتدا کمال تشکر راداریم که موسسه سینا رابرای همکاری انتخاب نموده اید وبه عرضتان میرسانیم که موسسه در زمینه های استخراج مقاله، ترجمه وپذیرش وچاپ وچاپ کتاب وترجمه کتاب های جدیدالنشر خارجی وثبت به نام شماوکنفرانسهای بین الملی فعالیت دارد ولی در زمینه نگارش مقاله ,پایان نامه و.. به علت غیر قانونی بودن فعالیتی نمیکندواگر دراین زمینه های که عرض کردیم خدمتی بفرمایید انجام وظیفه خواهیم کرد. باتشکر
میر شرفی
24 دی 1397 | 10:56
سلام و درود.من برای پایان نامه ی دوستم نیاز به جمع آوری داده ها دارم . ایشان معلول جسمی و حرکتی است و نمیتواند به گردآوری داده ها بپردازد. پانزده مصاحبه باید با محوریت دوسوال کلیدی تحقیق استخراج نماید . میخواستم بدانم شما میتوانید به ایشان کمک کنید. اگر پاسخ مثبت است هزینه را اعلام بفرمایید.
ثبت دیدگاه

بحث های داغ
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.