آموزش نگارش مقاله نحوه فرمت بندی مقاله برای ارسال به مجله در کوتاه ترین زمان

نحوه فرمت بندی مقاله برای ارسال به مجله در کوتاه ترین زمان

چهارشنبه ، 23 مهر 1399
یکی از فاکتورهای اساسی برای چاپ مقاله تضمینی، فرمت بندی دقیق براساس فرمت مجله ای است که میخواهید مقاله خود را در آن مجله به چاپ برسانید.
نحوه فرمت بندی مقاله برای ارسال به مجله در کوتاه ترین زمان

تمامی مجلات ، سبک و فرمت خاصی برای تمامی مقالاتی که پذیرش میکنند، دارند. مقاله ای که توسط نویسنده نگارش می شود در واقع خام می باشد و هیچگونه تغییراتی به مقاله اعمال نشده است. مقاله در این حالت قابل سابمیت به هیچ نوع مجله ای نمی باشد و باید اقدامات تخصصی انجام شود تا مقاله قابل سابمیت به ژورنال شود. از جمله اقداماتی که به طور کلی قبل از سابمیت مقاله باید انجام شود ویرایش تخصصی و ادبی, فرمت بندی و پارافریز (در صورت نیاز) می باشد که در این مقاله به فرمت بندی مقالات و اهمیت و ضرورت آن می پردازیم.

همه مجلات در وب سایت رسمی خود بخشی دارند که دستور العمل سابمیت مقاله را برای نویسندگان مشخص می نماید که نویسندگان موظف هستند مقاله خود را طبق فرمت ارائه شده در این بخش تنظیم و سپس برای مجله ارسال کنند.

به طور کلی تمامی مقالات باید در چهارچوب استاندارد نوشته شوند و فرمت بندی تنها تغییر اندکی در این بخش ها خواهد بود. در زیر ترتیب بخش های مقاله استاندارد آورده شده است.

 • عنوان مقاله (Title page)
 • چکیده (Abstract)
 • مقدمه (Introduction)
 • مواد و روش ها (Materials and methodology)
 • نتایج (Results)
 • بحث (Discussion)
 • نتیجه گیری (Conclusion)
 • تقدیر و تشکر (Acknowledgements)
 • منابع (References)
 • ضمایم (Appendices)

بعد از نگارش مقاله در این چهارچوب، مجله بر اساس فرمت خود خواستار اعمال تغییراتی از جمله فونت و سایز قلم برای نگارش بخش های مختلف مقاله، تعداد صفحات یا تعداد کلمات مجاز محتوای مقاله، محدودیت های تعداد کلمات برای عنوان و چکیده مقاله، معرفی رویوور و محدودیت های خاص دیگر خواهد بود که نویسندگان موظف به انجام آن هستند.

ضرورت فرمت بندی مقاله

فرمت بندی مقالات موضوع بسیار مهم و ضروری می باشد و مجلات می خواهند تمامی مقالاتی که در مجله چاپ می کنند یک دست و یکپارچه و کاملا مرتب باشند، به همین دلیل یک چهارچوب و ساختار خاصی را مشخص می کنند که همه مقالات باید حتما در این چهارچوب مشخص باشد. داوران هر مجله به این فرمت و ساختار توجه ویژه ای دارند و مقاله ای که در چهارچوب مجله نباشد را ریجکت (رد) می کنند. البته می توان گفت فرمت بندی مقاله فرصتی برای سنجش دقت نویسنده از طرف مجله نیز می باشد.

فرمت یک مجله علمی را از کجا بیابیم؟

برای یافتن فرمت مقاله باید ابتدا عنوان یا ISSN ژورنال مد نظر خود را بدانید و آن را در گوگل جستجو کنید. بعد از اینکه وارد وب سایت رسمی مجله مد نظرتان شدید اطلاعات اولیه از قبیل نام ژورنال، توضیحات و ایمپکت فکتور (impact factor)، تعداد شماره ها و جلد های چاپ شده تا کنون و تعداد مقالات نشان داده می شوند. با کلیک روی گزینه About this journal باشید و یا راهنمای نویسندگان ، اطلاعات جزئی تر از جمله قالب و فرمت مقاله و ...برای شما نمایش داده خواهد شد که با مطالعه دقیق این بخش به راحتی می توانید مقاله را قالب بندی و آماده سابمیت کنید.حتما به نحوه استفاده جداول و شکل ها و ... هم توجه ویژه نمایید. همچنین با توجه به اینکه رفرنس ها در همه ژورنال ها متفاوت می باشد باید به نحوه رفرنس نویسی نیز توجه شود.

توجه داشته باشید که چون فرمت مقاله ویژگی طاهری و بارز مقاله می باشد اگه با دقت انجام نشود یقینا مقاله توسط سردبیر ریجکت خواهد شد و به بخش داوری نخواهد رسید.

موسسه سینا

اگر تصور می کنید زمان و یا تخصص کافی برای فرمت بندی مقاله تان را ندارید و با فرمت بندی ناقص و یا اشتباه باعث ریجکت مقاله تان خواهید شد، میتوانید از کارشناسان موسسه سینا در این زمینه راهنمایی بگیرید. کافی هست در زیر همین صفحه و یا از طریق ایمیل درخواست فرمت بندی مقاله خود را برای کارشناسان موسسه ارسال بفرمایید تا فرمت بندی مقاله تان بر اساس فرمت مجله مورد نظر شما انجام گیرد.

زمان فرمت دهی مقاله در موسسه سینا

به طور کلی زمان فرمت دهی مقاله برای ژورنال ها و مجلات نمایه ISI مجلات نمایه اسکوپوس Scopus، مجلات نمایه Pubmed، مجلات نمایه ISC، مجلات نمایه Medline، مجلات نمایه علمی و پژوهشی، و علمی ترویجی وزارت علوم، وزارت بهداشت و علوم پزشکی و پیام نور و دانشگاه آزاد به دو صورت عادی و فشرده در موسسه سینا انجام میگیرد تا کسانی که زمان اندکی دارند نیز بتوانند از خدمات موسسه بهره مند گردند.

 • زمان عادی: طی 3 تا 5 روز کاری
 • زمان فشرده: 24 ساعت

دیگر خدمات موسسه سینا

34 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
 • فایل پیوست ضروری نیست.
 • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش