خدمات ما چاپ مقاله نحوه رفرنس دهی به مقاله

نحوه رفرنس دهی به مقاله

یکشنبه ، 28 اردیبهشت 1399
برای شروع نگارش یک مقاله علمی، مطالعه و بررسی مقالات پیشین و استفاده از یک یا چند مورد از آنها بعنوان مقاله بیس، گام اول در آغاز مطالعات است. هرچند که منابع مختلف دیگری از جمله کتاب، وبسایت یا مجله نیز در انجام تحقیقات ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.
نحوه رفرنس دهی به مقاله

برای شروع نگارش یک مقاله علمی، مطالعه و بررسی مقالات پیشین و استفاده از یک یا چند مورد از آنها بعنوان مقاله بیس، گام اول در آغاز مطالعات است. هرچند که منابع مختلف دیگری از جمله کتاب، وبسایت یا مجله نیز در انجام تحقیقات ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. شیوه درست و مطابق با اصول رفرنس نویسی برای اشاره به هریک از این منابع در مقالات علاوه بر تضمین تصدیق آنها از سوی مراجع آکادمیک، نگارنده یا محقق را نیز از سرقت علمی یا پلاجیاریسم نیز مبری میکند. مبحثی که حساسیت بالایی در خصوص آن در مجلات و ژورنالهای معتبر  وجود دارد. لذا محقق در روند نگارش اثر پژوهشی خود بایستی بر اساس یکی از سبکهای استاندارد رفرنس نویسی که مورد تایید ژورنال مورد نظر نیز باشد، به استناددهی در متن مقاله و نیز ذکر مبسوط منبع در بخش فهرست منابع بپردازد. همانطور که اشاره شد یکی از منابع مورد استفاده، مقالات سایر محققین خواهد بود که در این گفتار به بررسی چگونگی اشاره به مقاله در رفرنس نویسی میپردازیم.

نحوه رفرنس دهی به مقالات

از آنجاییکه سبک APA در استناددهی بیشترین فراوانی را دارد ما برای توضیح نحوه رفرنس دهی به مقاله در نگارش مقالات، این سبک را معیار قرار داده‌ و به مراحل آن اشاره میکنیم:

۱- با نام خانوادگی مولف شروع کنید. در سبک APA ابتدا نام خانوادگی مولف و سپس نام او نوشته میشود. بعد از نام خانوادگی یک کاما بگذارید سپس حرف اول نام را وارد نمایید. در صورتی که بیش از یک نام وجود داشته باشد، بلافاصله بعد از نام، کاما گذاشته و بعد از آن از علامت & استفاده کنید. سپس نام خانوادگی نویسنده دوم، کاما، حرف اول نام مولف. دقیقاً به شکل زیر:

Kringle, K., & Frost, J

۲- تاریخ انتشار مقاله را وارد کنید. سال انتشار را در داخل پارانتز بعد از نام مولف وارد کنید:

(Kringle, K., & Frost, J. (2012

۳- عنوان مقاله را بعد از پارانتز وارد کنید. اگر رفرنس انگلیسی است حرف اول را با حروف بزرگ بنویسید:

Kringle, K., & Frost, J. (2012). Red noses, warm hearts: The glowing phenomenon among North Pole reindeer

۴- اطلاعاتی از قبیل اینکه این رفرنس در کجا چاپ شده است را وارد کنید. اگر مقاله‌ای که استفاده کرده‌اید در یک مجله علمی چاپ شده است نام دقیق مجله را وارد کنید. نام مجله باید دقیق و به صورت ایتالیک نوشته شود.

Kringle, K., & Frost, J. (2012). Red noses, warm hearts: The glowing phenomenon among North Pole reindeer. Journal of Literary Criticism

۵- شماره و دوره را وارد کنید. معمولاً ژورنالهای علمی، عددی برای شماره و دوره ذکر می‌کنند. یک فاصله بعد از اسم مجله بدهید و شماره و دوره را وارد کنید. عدد دوره در اول و عدد شماره در داخل پارانتز وارد می‌شود.

(Doe, J. (2010, June). Thoughts on Victorian literature. Journal of Literary Criticism, 9(5

۶- شماره صفحاتی که این مقاله در مجله مورد نظر چاپ شده است را وارد کنید. معمولاً مجلات شماره صفحاتی را برای مقاله خود در نظر می‌گیرند و آن را در بالا یا پایین مقاله درج می‌کنند. در این صورت به آنها نگاه کرده و شماره صفحات را بدین شکل وارد کنید.

Doe, J. (2010, June). Thoughts on Victorian literature. Journal of Literary Criticism, 9(5), 18-23

اگر مقاله را از یک رزونامه انتخاب کرده‌اید در این صورت قبل از شماره صفحات pp در انگلیسی و در فارسی به صورت صص وارد کنید. مانند زیر:

Hoffman, D. & Rowell, S. (2009, April 27). State of the economy. Fort Wayne News, pp. A1, A10

کمالی، ع. (۱۳۹۸). بررسی چالش‌های انتخاباتی در استانها. روزنامه اطلاعات. صص. ۲۱-۲۲

۷- شماره DOI یا آدرس URL را وارد کنید. بسیاری از ژورنالهای معتبر برای مقالات خود یک شماره شناسه DOI اختصاص می‌دهند. در بخش آخر رفرنس می‌بایست این شناسه را به صورت کامل وارد کنید. اگر این شناسه در دسترس نباشد، می‌توانید آدرس اینترنتی آن را وارد کنید.

Brownlie, D. (2007). Toward effective poster presentations: An annotated bibliography. European Journal of Marketing, 41, 1245-1283. doi:10.1108/03090560710821161

Kenneth, I. A. (2000). A Buddhist response to the nature of human rights. Journal of Buddhist Ethics, 8. Retrieved from http://www.cac.psu.edu/jbe/twocont.html

برای دریافت هر گونه مشاوره در خصوص رفرنس نویسی مقالات می‌توانید از کادر مجرب موسسه سینا کمک بگیرید. همچنین برای استفاده از خدمات موسسه در بروزرسانی رفرنس ها و  پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی کافی است از طریق یکی از راههای ارتباطی ما، درخواست خود را مطرح کنید.

بیشتر بخوانید:

رفرنس نویسی مقاله به سبک درخواستی مجله

DOI چیست و نحوه ارجاع دهی به آن در مقاله

مزایای به روز رسانی رفرنس مقاله

نحوه رفرنس نویسی کتاب

ثبت سفارش
17 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.