نکات کاربردی و مهم در نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

نکات کاربردی و مهم در نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه ها نقش اساسی در تولید علم دارند چرا که درصد بالایی از تحقیقات دانشگاهی در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکترا انجام و بسیاری از مقالات علمی، از همین پایان نامه ها و رساله ها استخراج می شوند.

پایان نامه ها نه تنها تمرین تحقیق و پژوهش برای دانشجویان می باشد بلکه خود یکی از مهمترین روش­ های تولید علم نیز به محسوب می شوند. به همین دلیل در نگارش پایان نامه باید به تمام جوانب آن، از جمله محتوا و شکل صحیح متن توجه ویژه نشان داد. یکی از علل تاکید بر این قضیه این است که ماحصل کار پایان نامه شما بایستی در قالب مقاله منتشر و به دست محققان در نقاط مختلف جهان برسد. هرچه پایان نامه شما پربارتر و با کیفیت تر نوشته شود، بالطبع مقاله خوبی نیز از آن استخراج خواهد شد و در مجلات خوبی نیز پذیرفته و به چاپ خواهد رسید.
در ادامه به یکسری نکات مهم و کاربردی که می تواند به شما در نگارش پایان نامه کمک نماید اشلره می کنیم.

نکات مهم در نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد عبارتند از:

 1. در ابتدا قبل از نوشتن پایان نامه، باید از سایت دانشگاه خود فرمت نگارش پایان نامه را دریافت کنید. این فایل حاوی اطلاعاتی مهمی از قبیل سایز و نوع فونت ­ها، فهرست بندی، صفحه بندی و... می باشد که در نگارش پایان نامه به آنها نیاز خواهید داشت.
 2. عنوان و موضوع پایان نامه را در صفحه نخست باید به صورت خوانا نوشت.
 3. نوشتن مقدمه و خلاصه ای از موضوع پایان نامه ضروری است.
 4. فصل اول شامل اطلاعاتی محتوایی از پروپوزال شما مانند اهداف، فرضیات و... می ­باشد.
 5. جدی گرفتن نقش استاد راهنما و مشاور از نکات مهم در انجام پایان نامه هاست. با مشورت از علم و تجربه آن­ها بهره بگیرید و با پیشرفت پایان نامه هر چند وقت یکبار آن را برای گرفتن نظر و اعلام صلاحیه ­ها برای استاد راهنما و مشاورتان بفرستید.
 6. قبل از شروع پایان نامه اقدام به یادگیری نرم افزارهای خاصی که انجام پایان نامه به آنها نیاز خواهید داشت، کنید. یادگیری چنین نرم افزارهایی علاوه بر کمک به انجام پایان نامه میتواند در آینده شغلی شما نیز بسیار تاثیر گذار باشد.
 7. شرایط کارگاهی و آزمایشگاهی خود را قبل از شروع پایان نامه مشخص کرده و در اولین فرصت اقدام به کسب مجوزها و تعیین وقت برای انجام کارهایتان کنید تا از زمان بندی پایان نامه عقب نمانید.
 8. اگر متن پایان نامه شامل کلمات یا اصطلاحات مخففی می­باشد باید معنی کامل آن­ها را در پاورقی بیاورید.
 9. فرمول­های مهمی که نتایج پایان نامه با آنها بدست آمده را در متن پایان نامه آورده و در صورت نیاز، اثبات و توضیح دهید.
 10. نوشتن چکیده به صورت فارسی و انگلیسی، نتیجه گیری، فهرست گذاری و ذکر دقیق منابع از ضروریات یک پایان نامه موفق می­باشد.
 11. سعی کنید بعد اتمام  و قبل از دفاع از پایان نامه، مقاله ای از تحقیقات خود استخراج و به مجلات و کنفرانس­های داخلی و بین المللی ارسال نمایید چرا که داشتن مقاله در زمان دفاع امتیاز مثبتی در نظر گرفته شده و تاثیر مستقیمی در بالاتر رفتن نمره قبولی شما خواهد داشت. 

  تلگرام   اینستاگرام   لینکدین
سفارش آنلاین چاپ مقاله

دیدگاه ها (2)

 • موسسه سینا 13:18 , 20 آبان 1397

  باسلام وعرض ادب
  احتراما خدمت شما عرض کنیم که مجلاتی که فرمودیدموسسه سینا با انها همکاری دارد وتمامی اکسپتهای دریافتی هم قابل استعلام از مجله میباشدواصلا مشکای در اکسپت درایفتی نخواهید داشت ولی در زمانی که فرمودیداحتمالا زمانبرخواهدبودولی موسسه تمامی تلاش خودرا برای دریافت پذیرش خواهد کرد وبرای اطلاعات بیشتر از نام مجلات میتوانیدبا ایمیل زیربا کارشناسان موسسه در ارتباط باشیدتا مجلات را باشرایطشان خدمتتان معرفی نمایند.
  باتشکر
  pub.sina@gmail.com

 • جلال مظفری 10:14 , 20 آبان 1397

  مظفری هستم دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه ازاد.جهت دفاع از رساله دکترا نیاز به پذیرش وچاپ مقاله اسکوپوس q1 و2 دارم.با این شرایط. الف اوریجنال یا چاپ ویژه نامه نباشد.ب.مورد قبول و قابل راست ازمایی باشد..فتوشاپ و جعلی نباشد.۴۵ روزه نیاز دارم.چراکه چندین موسسه را امتحان کرده ام.اکسپت های جعلی داده اند و موجب آبروریزی بنده شده اند.با تشکر .مظفری.۰۹۱۴۳۱۳۵۳۰۵

بیان دیدگاه

غیر ضروری (نمایش داده نمی شود)

🎁🎁 تخفیف شگفت انگیز زمستانه 97 در خدمات دانشگاهی 🎁🎁