صفحه اصلی آموزش نگارش کتاب نکاتی که باید در طراحی روی جلد کتاب رعایت شود.

نکاتی که باید در طراحی روی جلد کتاب رعایت شود.

سه شنبه ، 22 خرداد 1397
باتوجه به اینکه بیشتر افراد کتاب را براساس جلد آن قضاوت می کنند، طراحی روی جلد آن مستلزم تخصص و دانش کافی است.همچنین جلد کتاب به عنوان اولین راه ارتباط نویسنده با خواننده است از همین رو باید به طراحی روی جلد کتاب اهمیت داده شود.
نکاتی که باید در طراحی روی جلد کتاب رعایت شود.

بعد از آماده سازی کتاب و مشخص شدن سایز کتاب، ادیت نهایی، رنگ کاغذها و تعداد صفحات در مرحله ی آخر نوبت به طراحی روی جلد کتاب می رسد. برای جذب خواننده باید در طراحی روی جلد کتاب برخی نکات مانند رده ی سنی خواننده، فرهنگ وجنسیت، زیبایی، مرتبط بودن با محتوای کتاب و در نهایت مخاطبان آن کتاب در نظر گرفته شود. قبل از طراحی جلد کتاب می توانید جلد چندین کتاب را از لحاظ رنگ بندی، نوع و اندازه فونت ها و نوع تصاویر به کار رفته در همان موضوع را بررسی کنید.

اولین قسمت کتاب که خواننده با آن در ارتباط است، جلد روی کتاب است.این قسمت باید شامل نام نویسنده ، عنوان کتاب و موضوع از لحاظ دسته بندی باشد و تصاویر و فونت انتخاب شده باید بهترین کیفیت را داشته باشند و در سریع ترین زمان با مخاطب شما ارتباط برقرار کنند.

در طراحی پشت جلد کتاب بهتر است کتاب خود را به صورت خلاصه شرح دهید و حتی می توانید خود نویسنده را نیز به صورت خلاصه معرفی کنید. سعی کنید در خلاصه نویسی پشت کتاب جملات به نحوی نوشته شود که تمامی سوالات یا اطلاعات مورد نیاز در مورد کتاب را به مخاطب برساند.می توان برای کتاب های آموزشی و علمی نویسنده کتاب در صورت داشتن مدرک تحصیلی یا … آن را به صورت خلاصه در پشت جلد استفاده کند و یا در صورت استفاده از منابع  معتبر ذکر نام ها جهت جلب اعتماد مخاطب شما تاثیر گذار خواهد بود.

برخی از نکاتی که در طراحی روی جلد در نظر گرفته می شود عبارتند از :

  • قبل از طراحی روی جلد کتاب ابتدا باید عنوان مناسب بخصوص برای کتاب های غیرداستانی انتخاب شود.
  • رنگ بندی روی کتاب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که رنگ انتخاب شده طوری باشد تا عنوان کتاب بیشتر به چشم بیاید.
  • خوشبختانه برای نحوه ی قرارگیری متن، تصاویر یا فضای خالی استاندارد خاصی وجود ندارد و نیازمند طراحی هوشمندانه ی طراح برای درنظر گرفتن مکان قرارگیری مناسب هرکدام است.
  • در طراحی روی جلد کتاب می توان از روش اسرارآمیز بودن استفاده کنید.اسرار آمیر بودن طرح روی جلد به این معنی است که ذهن بیننده ی کتاب را مشغول و مشتاق به خواندن کتاب کند.
  • برای طراحی روی جلد کتاب سادگی باید درنظر گرفته شود و بیش از اندازه پیچیدگی در آن خرج نشود.

طراحی جلد کتاب شما، ممکن است، بسیار زیبا به نظر برسد، اما اگر هیچ اثری از آنچه که درون کتاب نوشته شده است،  در آن نباشد، این کتاب به ئفروش نخواهد رفت. یا به معنای دیگر، کتاب به خوانندگان اشتباهی فروش خواهد رفت. بنابراین سعی کنید از محتوای کتاب دیدگاهی کلی بر روی جلد آن پدیدار شود تا خواننده کتاب با نگاه انداختن به جلد آن، درباره ی موضوع کتاب، اطلاعات دریافت کند. برای این کار، می توانید کاراکتر خاصی از کتاب و یا صحنه ی  حساسی از آن را بر روی جلد کار کنید. توجه کنید که حتی نوع فونت انتخابی و یا تم رنگی بکار رفته در روی جلد اهمیت فراوانی دارد.

در طراحی روی جلد کتاب علاوه بر تصویر روی جلد، متن و فونت انتخابی آن تاثیر بسزایی دارد.در انتخاب فونت متن روی جلدکتاب بهتر است فونت های جدید، خوانا و مرتب به کار برده شوند و از به کار بردن فونت های فانتزی پرهیز شود.همچنین اگر نویسنده ی کتاب خیلی مشهور نیست، نباید تمرکز زیادی بر نام نویسنده روی جلد کتاب شود.همچنین بهتر است بیش از دو نوع فونت بر روی جلد کتاب استفاده نشود.

1546 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش