اخبار عمومی سبقت کشورهای غربی در جذب استعداهای درخشان ایرانی

سبقت کشورهای غربی در جذب استعداهای درخشان ایرانی

چهارشنبه ، 22 خرداد 1398
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: کشورهای غربی در جذب استعداهای درخشان ایرانی از یکدیگر سبقت می گیرند.
سبقت کشورهای غربی در جذب استعداهای درخشان ایرانی

محمد مهدی طهرانچی امروز در مراسم سی و هفتمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد ضمن اشاره به اینکه دانشگاه آزاد مولود انقلاب اسلامی است و اگر انقلاب گام اول را طی کرده و به گام دوم رسیده دانشگاه آزاد هم گام اول را طی کرده و به گام دوم وارد خواهد شد، افزود: گام دوم انقلاب دکترین انقلاب اسلامی ما است و باید بسیار به آن پرداخته شود. در بیانیه ۷ بندی که به برکات انقلاب اسلامی اشاره شده، در بند دوم به موتور پیشران کشور اشاره شده که در عرصه علم و فناوری نقش مهمی دارد.

وی در ادامه دانشگاه آزاد اسلامی را برکت حاصل از انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: چله اول انقلاب اسلامی نقصانی دارد که باید در چله دوم حل شود. طی این مدت ایران در بین ۱۰ کشور جهان جز پیشقراولان رشد علمی بوده و این مسیری است که دنیا انتخاب کرده. امروزه نام جمهوری اسلامی در رشد آموزش عالی کشور جزء ۵ کشور اول دنیا مطرح شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تاکید بر اینکه دسترسی به آموزش عالی رکن رکین اقتصاد دانش بنیان به شمار می‌رود، بیان کرد: دسترسی گسترده به آموزش عالی در کشور باید مورد توجه قرار گیرد. ولی امروزه با کاهش جمعیت آموزش عالی مواجه شده ایم؛ به طوری که از ۴۸ درصد میزان ورودی دانشجو به ۴۳ درصد و به مرور به پایین ۴۰ درصد خواهیم رسید.

طهرانچی به سبقت کشورهای غربی در جذب استعداهای درخشان کشور ما از یکدیگر اشاره کرد و گفت: این در حالی است که امروز در کشور بیان می شود که جذب دانشجو باید کاهش پیدا کند.

وی ضمن بیان این مطلب که در آغاز راه گام دوم انقلاب هستیم و باید سرعت حرکت را افزایش دهیم که این امر با جهاد علمی میسر می شود، خاطرنشان کرد: در دانشگاه باید به خود سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی که در گام دوم انقلاب مورد توجه قرار گرفته، توجه شود.

طهرانچی بیان کرد: در گام دوم انقلاب باید به درک تحولات اقتصادی اجتماعی و علمی توجه کنیم. دانشگاه آزاد در افق۱۴۰۰ دانشگاه انتخاب اول دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌ها خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تنظیم رابطه تحصیل و اشتغال، معنویت و نیاز سنجی علمی و سرعت پیشرفت علمی و حرکت در جهت تمدن سازی چارچوب طرح تحول دانشگاه آزاد دانست و اضافه کرد: نیازمند بازمهندسی آموزش خود هستیم. کسب درآمد از رشته با هدف ایجاد درآمد در دانشگاه آزاد ممنوع است.آموزش هوشمند منطقه ای را باید هدف خود قرار داده و در این راستا هر شهری را به منظور ارتقای اقتصاد تحلیل کرده ایم.

طهرانچی با بیان اینکه سابقا تحقیق را بدون ساماندهی رها کرده بودیم و دانشگاه صرفاً سازمان آموزشی بود و فعالیت پژوهشی نداشت، تاکید کرد: باید پژوهش را مثل آموزش مورد توجه قرار دهیم. پژوهش در کشور ما تاکنون رها بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: برنامه ای طراحی شده تا استاد و دانشجو علاوه بر برنامه آموزشی، برنامه پژوهشی و فرهنگی هم داشته باشند؛ البته ما در دانشگاه آزاد، پژوهش و فرهنگ را فوق برنامه نمی‌دانیم و جز برنامه‌های اصلی ما به شمار می‌رود.

وی با اعلام اینکه دانشگاه آزاد سالانه ۸۰ هزار دانشجوی ارشد و ۱۰ هزار دانشجوی دکترا می پذیرد که آمار قابل توجهی است، گفت: دانشگاه آزاد سالی ۸۰ هزار پایان نامه ارائه می‌دهد و بنا داریم برنامه ها و اقدامات در دانشگاه آزاد، پژوهش محور باشد.

69 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
0914 972 4522
pub.sina@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.