خدمات ما چاپ مقاله تعریف مقاله ISI چیست

تعریف مقاله ISI چیست

سه شنبه ، 15 مهر 1399
ISI معیاری برای بررسی اعتبار یک مقاله علمی است. همان طور که متر یکی از واحدهای اندازه گیری طول است، ISI یکی از معیارهای سنجش مقاله در سطح جهانی است.
تعریف مقاله ISI چیست

تاریخچه ISI

مؤسسه اطلاعات علمی یا ISI ‏(Institute for Scientific Information)، موسسه ای با تمرکز بر علم سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه در سال 1992 توسط مؤسسه علمی تامسون خریداری و به عنوان Thomson ISI شناخته شد که اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته می شود که بخشی از شرکت Thomson Reuters است.

ISI چیست ؟

ای اس ای نام موسسه و سازمانی هست برای اعتبار سنجی مقالات علمی. و باتوجه به این که این مجموعه به صورت تخصصی روی این موضوع کار می کند ، به همین دلیل آی اس ای معیاری شده است برای بررسی اعتبار یک مقاله علمی ، همان طور که وزن را با کیلوگرم اندازه گیزی می کنند و کیلوگرم یک واحد سنجش برای وزن است ، مقالات هم واحد های اندازه گیری و اعتبار سنجی برای خودشان دارند که آی اس آی یکی از معیارهای سنجش مقاله در سطح جهانی است .

مؤسسه ISI خدمات مربوط به پایگاه های داده، فهرست کتاب ها و مقالات را ارائه می دهد. به طور اختصاصی این خدمات نمایه سازی نقل قول ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه گذاری شده است، این خدمات شامل نگهداری داده ها و نقل قول های مقالات هزاران نشریه دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهISI's Web of Knowledge در دسترس است، این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می دهد که بداند کدام مقاله ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل قول کرده اند.

ISI سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی را که به JCR جِی سی آر (Journal Citation Reports)‏ معروف است ارائه می کند که در آن مجلات نمایه شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه بندی می کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می شود.

مجلات ای اس ای به طور کلی بر اساس داشتن ایمپکت فاکتور به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. مجلات دارای ضریب تاثیر گذاری یا ایمپکت فاکتور که در بالا توضیح داده شد و به اصطلاح JCR خوانده می شوند.
  2. مجلات بدون ضریب تاثیر که به اطلاح ISI Listed خوانده می شوند.

جی سی آر نشریه ای است که به صورت سالانه ارایه می شود و در آن مجلاتی که در آی اس آی نمایه شده اند و دارای ایمپکت فکتور هستند لیست شده اند. می توان گفت مجلات JCR معتبرترین ژورنال های علمی هستند و در نتیجه داوران مجلات JCR در بررسی مقالات بسیار سخت گیرانه عمل می کنند. همچنین فرآیند داوری مقالات ارسال شده با این مجلات ممکن است چندین ماه طول بکشد.

البته اعتبار مجلات ISI Listed نیز کمتر از جی سی آر نیست، اما نسبت به مجلات JCR سخت گیر نسیتند و مراحل داوری راحتری دارند. مقالات ISI listed نیز از فیلترهای علمی معتبری عبور می کنند لذا دارای اعتبار بالایی هستند و دانشمندان و محققان به آسانی و با اطمینان بالا می توانند از نتایج آنها در تحقیقات خود استفاده کنند.

ISI بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟

لیست مجلات ISI که به مجلات معتبر تامسون رویترز نیز مشهور است هر ساله توسط موسسه تامسون رویترز به اطلاع دانشمندان و محققان سرتاسر جهان می رسد و این لیست نقش بسیار عمده ای در برنامه ریزی کشورها و دانشگاه ها دارد.

در سایت تامسون رویترز قسمتی مخصوص به سرچ است که میتوانید با وارد کردن ISSN (کد 8 رقمی مجله) و یا اسم مجله به ISI بودن مجله و کاورج مربوطه پی ببرید. ( قسمت جستجو در شکل زیر هایلایت شده است)

تصویر

ISSN مجله را از وب سایت مجله می توانید بیابید. با کمی بررسی و جستجو در هر مجله و ژورنالی می توانید ISSN آن را بیابید.

توجه نمایید اگر جستجو نتیجه ای در بر نداشت بدین معنی است که مجله ایندکس ISI ندارد . البته مجله می تواند ایندکس های دیگری غیر از ISI برای مثال اسکوپوس داشته باشد.

چاپ مقالات ISI در ایران

مقالات ISI نقش بسیار مهمی در فعالیت های علمی پژوهشگران داخل کشور ایفا می کند. در ایران بالاترین امتیاز به پژوهشگرانی تعلق می گیرد که بتوانند مقالات خود را در مجله ISI چاپ نمایند. طبق بخش نامه وزارت علوم نتیجه فعالیت های پژوهشی که به صورت مقاله های علمی چاپ می شوند بر اساس WOS (یا JCR) بودن یا ISI Listed بودن یا ISC بودن دارای امتیازات جداگانه هستند. به عنوان مثال اگر هزینه طرح پژوهشی از ۵ میلیون تومان بیشتر شود، مجری طرح باید دو مقاله مستخرج از طرح را در یک مجله WOS (یا JCR) چاپ نماید. اگر از ۱۰ میلیون تومان بیشتر شد ۳ مقاله و اگر موفق به چاپ مقاله نشد جریمه می شود.

دانشگاه ها برای دفاع از رساله دکتری و ارشد، هم چنین برای مصاحبه دکتری، امتیازات خاصی را برای چاپ مقاله مستخرج از پایان نامه در نظر گرفته اند. همچنین دانشجویان خارج از کشور برای به تأیید رساندن مدرک خود در وزارت علوم باید یک مقاله مستخرج از رساله دکتری در مجلات WOS چاپ نمایند.

در ایران دسترسی به مقالات isi به دلیل تحریم های علمی وجود ندارد. در این میان سایت هایی وجود دارند که دسترسی به این مقالات را برای محققین ایرانی فراهم کرده اند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبان ها برای چاپ مقاله انجام می شود، اما مقالات ارسال شده به مجلات ISI باید به زبان انگلیسی باشد.

چاپ مقاله iSI فوری

برای چاپ مقاله iSI خود به صورت اورژانسی میتوانید در خواست خود را به کارشناسان موسسه سینا از طریق ثبت سفارش در پایین همین صفحه و یا فرستادن پیام در ایمیل ارسال نمایید تا بهترین و سریع ترین راهنمایی ها را دریافت نمایید. همچنین برای استخراج مقاله خود از پایان نامه و ترجمه تخصصی آن میتوانید از تیم تحقیقاتی متخصص موسسه سینا کمک بگیرید.

44 بازدید | 0 دیدگاه
اشتراک گذاری
« فرم ارسال سفارش »
« فرم ارسال سفارش »
خدمات مورد نیازتان را انتخاب کنید
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
041 3325 0787
0914 972 4522
sina.pub@gmail.com
  • فایل پیوست ضروری نیست.
  • فقط فایل های PDF، ورد، فشرده و فرمت های رایج عکس قابل ارسال هستند.
ارسال سفارش