تفاوت های ژورنال اوپن اکسس (open access) و کلوز اکسس (close access)

تفاوت های ژورنال اوپن اکسس (open access) و کلوز اکسس (close access)

مجلات یکی از روشهای معمول و رایج برای انتشار اطلاعات علمی هستند و در درون خود نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از معیارهای طبقه‌بندی مجلات به طبقه مجلات اوپن اکسس (open access) و کلوز اکسس (close access) می‌باشد.

تفاوت های ژورنال اوپن اکسس (open access) و کلوز اکسس (close access) کدامند؟

مجلات علمی را میتوان به دو دسته دسته بندی کرد  اوپن اکسس (open access) و کلوز اکسس (close access) هر کدام را برای شما معرفی میکنیم و راه های دسترسی به هر کدام را خواهیم گفت:

مجلات close access:

مجلات کلور اکسس به مجلاتی گفته میشود که دسترسی به مقالات آنها به صورت رایگان امکان پذیر نیست و تمامی خوانندگان و کتابخانه ها حق آبونمان مجلات را میپردازند تا بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند.همچنین، در این مجلات بین مولف و مجله قرار داد کپی رایت امضا می‌گردد و مجله حقوق اشتراک گذاری و تکثیر محتوای مقاله را به عهده می‌گیرد.به این مجلات مجلات پولی نیز گفته میشود.

مجلات open access:

ولی مجلات opon access بر خلاف مجلات close access محتوای مقاله را به صورت آنلاین بر روی وب سایت مجله قرار میدهند و خوانندگان و کتابخانه ها برای خواندن آن هیچگونه محدودیت مالی یا موانع دیگری ندارند.مولفین این نشریات هزینه چاپ و انتشار مقاله را پرداخت میکنند تا خوانندگان بتوانند به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنند و از آنها استفاده کنند.البته این مجلات رایگان هم نیستند فقط هزینه انتشار را نویسنده میپردازد نه خواننده.

تصویر

مجلات opoen access به دو دسته تقسیم میشوند:
اولین نوع مجلات همان تعریف اولیه خود را دارند یعنی مجلاتی هستند که مولف هزینه چاپ و انتشار آنرا پرداخت میکند تا خوانندگان بتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند.
نوع دوم این مجلات مجلاتی هستند که مولف هزینه ای برای چاپ و انتشار آنها پرداخت نمیکند و خوانندگان میتوانند به صورت رایگان به آنها دسترسی داشته باشند و از آنها استفاده کنند.
 

 تفاوت مجلات open access و close access

مقایسه مجلات open access و close access بر اساس معیارهای متفاوتی صورت میگیرد :

 • مجلات اوپن اکسس معمولاً هزینه های پایینی برای چاپ مقالات در مقایسه با مجلات کلوز اکسس دارند.
 • مجلات کلوز اکسس معروف‌تر و بین مجامع علمی و آکادمیک شهرت و اعتبار بیشتری دارند زیرا بسیاری از آنها دارای ایمپکت فاکتور هستند.
 • اما مجلات اوپن اکسس مجلاتی جدید هستند و ضریب تاثیر معمولاً ندارند.
 • نداشتن ضریب تاثیر نمی‌تواند تنها ملاک انتخاب یا عدم انتخاب یک مجله باشد و می‌باییست به فاکتورهای دیگر هم نگاه کرد.
 • مجلات اوپن اکسس مدت زمان کمتری را برای چاپ و پذیرش مجلات تخصیص می‌دهند و معمولاً فرآیند پاسخ‌دهی آنها به مولفین کوتاه است.
 • اما این فرآیند در مجلات کلوز اکسس معمولاً طولانی است مگر این که برای داوری سریع هزینه بالایی دریافت کنند و مقاله شما را داوری نمایند.

  تلگرام   اینستاگرام   لینکدین
سفارش آنلاین چاپ مقاله

دیدگاه ها

 • نویسنده
  نویسنده 15:19 , 27 آذر 1397

  پرسش یا پیشنهاد خود را می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید.
  در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد.

بیان دیدگاه

غیر ضروری (نمایش داده نمی شود)

🎁🎁 تخفیف شگفت انگیز زمستانه 97 در خدمات دانشگاهی 🎁🎁