سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

تفاوت isi با scopus چیست

انتشار : 26 اسفند 1399
مطالعه : 3 دقیقه

اگر در مسیر نگارش و یا چاپ مقاله هستید، حتما این سوال برایتان پیش آمده که مجله ای اس ای بهتر هست یا اسکوپوس؟

تفاوت isi با scopus  چیست

بیاید برای پاسخ به این سوال از این زاویه به ماجرا نگاه کنیم:
معتبرترین تورنمنت هایی که فیفا برگزار می کند کدامست؟
جام جهانی؟ جام ملت های اروپا؟ جام کنفدراسیون ها؟ چمپیونزلیگ؟
جواب به این سوال این است که این ها هر کدام مسابقات پرطرفدار و رویدادهای بزرگ فوتبالی هستند اما به این سوال که کدامشان در واقع مهم ترین است نمی توان هیچ پاسخی داد.
اما آیا تمام تیم های حاضر در این تورنمنت ها از نظر اعتبار و قدرت با هم برابرند؟ به طور مثال اعتبار و شهرت تیم لیورپول انگلیس با قدرت تیم آپوئل قبرس برابر است؟ اعتبار لیورپول در حالی از بسیاری از تیم های حاضر در چمپیونزلیگ بیشتر است که می دانیم تمام 32 تیم حاضر در آن تورنمنت معتبرترین و بهترین تیم های جهان در آن سال هستند.

درباره مقالات isi و مقالات scopus هم همین طور می توان قضاوت کرد که این دو موسسه، با تمام تفاوت هایی که در تدوین استاندارد های چاپ یک مقاله با هم دارند هر دو بسیار معتبر و صاحب نام هستند و نمی توان درباره برتری کلی آنها نسبت به هم نظری داد.
اما یقینا اعتبار تمام ژورنال ها و نشریات خارجی که تحت نظر این دو موسسه منتشر می شوند با هم یکی نیستند و در زمینه های علمی مختلف، اسامی مجله های معدودی در طی سال ها به دلایل مختلفی از جمله ایمپکت فکتور بالاتر، بیشتر بر سر زبان ها بوده است. به همین ترتیب ممکن است چاپ مقاله در برخی از ژورنال های isi ساده تر از برخی از ژورنال های scopus باشد و بالعکس.

ایمپکت فکتور (impact factor) یا ضریب تاثیر ژورنال های isi چیست؟

موسسه تامسون رویترز هر ساله گزارشی را با عنوان گزارش استنادی مجلات علمی (Journal Citation Report) منتشر می کند که در آن ژورنال های تحت نظارت این موسسه بر مبنای تعداد ارجاعات به مقاله های آنها طبقه بندی و معرفی می شوند. ایمپکت فکتور یا IF معیار اعتبار سنجی مجله های isi است که نسبت تعداد ارجاعات انجام گرفته به مقالات یک ژورنال را به تعداد کل مقالات چاپ شده در همان ژورنال در طی دو سال گذشته نشان می دهد.
به طور مثال اگر تعداد ارجاعات به مقالات ژورنال A در سال های 2018 و 2019 جمعا 400 مرتبه و تعداد مقالات چاپ شده در این ژورنال در طی این دو سال برابر با 100 باشد، ایمپکت فکتور این مجله در سال 2020 عدد 4 خواهد بود.
این عدد در واقع به این معنی است که هر مقاله ای که در این ژورنال به چاپ رسیده به طور متوسط توسط 4 ژورنال دیگر مورد استناد قرار گرفته است.

چگونه از IF مجله مطلع شویم؟

این نکته را بگویم که موسسه تامسون رویترز از سال 2016 فعالیت های علمی خود را به شرکت Clarivate Analytics واگذار کرد و این وب سایت هر ساله گزارش JCR را منتشر می کند که ممکن است در آن نام بعضی مجلات که در لیست قبلی قرار داشته حذف شود و نام مجلات جدید به آن اضافه گردد. بنابراین اگر قصد چاپ مقاله دارید و از قضا تصمیم مقاله خود را برای یکی از مجله های isi سابمیت کنید، حتما نام آنرا در لیست JCR منتشره در وب سایت کلاریوِیت آنالیتیکس جستجو کنید تا مطمئن شوید در زمره مجلات دارای ایمپکت فکتور قرار داد.
اگرچه این لیست در وب سایت وزارت علوم کشور خودمان هم انعکاس داده می شود، در تصویر زیر هم نمایی از فضای وب سایت کلاریوِیت را مشاهده می کنید که می توانید با جستجو کردن کد 8 رقمی ISSN مجله (شناسه بین المللی مجله) و یا عنوان آن از ایمپکت فکتور (IF) آن مطلع شوید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی