سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

دستگیری یکی از مهمترین سرشبکه های تقلب در کنکور

انتشار 29 دی 1401

رئیس سازمان سنجش بااشاره به آخرین اقدامات درباره تامین امنیت کنکور 1402 از دستیگری یکی از مهمترین سرشبکه های تقلب در کنکور خبرداد و گفت: شبکه های تقلب در پی قطعی اینترنت اظهار ناامیدی کردند.

دستگیری یکی از مهمترین سرشبکه های تقلب در کنکور

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالرسول پورعباس در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی نوبت اول کنکور 1402 در دانشگاه صنعتی شریف در جمع خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده و گزارش‌های ارائه شده امنیت آزمون سراسری گفت: گزارش‌های فنی امنیتی نشان می‌دهد که تاکنون اتفاق خاصی نیافتاده است و اینترنت شبکه تلفن همراه هر دو اپراتور اصلی قطع است.

وی افزود: تا این لحظه دفترچه‌های شماره یک و دو در آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی توزیع شده است و گزارش‌هایی که از نهادهای مختلف دریافت شده است خوشبختانه شبکه‌های تقلب هیچگونه توفیقی حاصل نکردند. خبر داده اند که در شبکه‌های خودشان هم اظهار ناامیدی کردند و راهی برای ارسال و دریافت عکس پیدا نکردند.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: دیشب سه دستگیری مهم داشتیم. یکی از آنها یکی آدم بسیار حرفه‌ای کلید زن بوده که در سال‌های متمادی سر جلسه شرکت می کرده و در حد قبولی در رشته پزشکی به تنهایی تست می‌زند. این فرد تحت رصد بود. گروهی در گرگان دستگیر شدند که البته محل اختفای آنها گرگان بوده است و کل کشور را با تجهیزاتی که می‌فروختند پوشش می‌دادند.

وی افزود: پلیس فتا 54 نفر که مدیریت 837 شبکه و کانال مجازی را برعهده داشتند و از مردم پول می‌گرفتند و به دروغ می‌گفتند که سوال را در اختیار دارند، نیز دستگیر کرده است. دستگیری‌ها خیلی خوب بوده است و فعالیت‌ها به شدت تحت الشعاع قرار گرفت.

پورعباس اظهار داشت: بسیاری از اقدامات را انجام دادیم که اعلام نمی‌کنیم باعث شد که این شبکه‌های تقلب خلع سلاح شوند و امیدواریم این مسیر را برای دوره‌های بعد هم دنبال کنیم. این آزمون با حساسیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: خیلی به سازمان سنجش هجمه وارد شد و فشار وارد می‌کردند که این تقلب‌ها گسترده است و در واقع هدف شأن زدن سازمان سنجش بود به این معنی توانمندی که گفته می‌شود وجود ندارد که خداروشکر تاکنون مشکلی نبوده است.

رئیس سازمان سنجش اظهار داشت: به طور طبیعی 10 تا 20 درصد در آزمون‌های سراسری غایب هستند که این آزمون هم همینطور است. آزمون اول حساس‌ترین آزمون بود و به شکل ملی برگزار شد و تمام دستگاه‌ها پای کار بودند. جا دارد از دولت جمهوری اسلامی تشکر کنم.

وی گفت: سیل در سیستان و بلوچستان امروز پیش آمد که تمام 25 داوطلبی که پشت سیل گیر کرده بودند با هماهنگی استانداری و فرمانداری و ارتش به آزمون رسیدند. در خوی حدود 2 هزار نفر داوطلب داشتیم که با استاندار و فرماندار صحبت شد که می‌خواستند جابجایی صورت بگیرد که با بررسی فنی که صورت گرفت محل‌های آزمون‌های مشکلی نداشت. در حین آزمون 4 ریشتر زلزله داشتیم در آنجا که کمی اضطراب ایجاد شد که اعلام شد که به داوطلبان وقت کافی داده شود.

پورعباس درباره سهمیه مناطق بلایای طبیعی یادآور شد: این موضوع در اختیار سازمان سنجش نیست بلکه بسته به میزان خسارت‌های وارد شده شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه تصمیم می‌گیرد.

وی درباره ظرفیت پذیرش در کنکور 1402 گفت: ظرفیت پذیرش تا زمان انتخاب رشته در مردادماه 1402 مشخص می‌شود و آنچه اکنون قطعی شده است این است که 20 درصد به ظرفیت پزشکی اضافه می‌شود.

رئیس سازمان سنجش درباره راه‌های جایگزین امنیت آزمون به جای قطعی اینترنت در حوزه‌های کنکور سراسری گفت: راه‌های جایگزین تا قبل از شروع آزمون کارایی دارد. وقتی آزمون شروع می‌شود مکانیزم عکس گرفتن از سرجلسه امتحان شروع می‌شود و عکس را در بستر اینترنت ارسال می‌کنند، وسایل عکس گرفتن هم در حد و اندازه یک دکمه پیراهن است. این دستگاه‌ها با دستگاه‌های ایکس ری هم قابل کشف شدن نیست.

وی افزود: امروز صبح تاکنون علیرغم تلاش زیادی که صورت گرفته، هیچ عکسی ارسال نشده است.

پورعباس خاطرنشان کرد: جمر یا مسدود کننده موبایل جوابگو نیست. چون سیستم‌ها و دوربین‌های پیشرفته فوق جاسوسی هستند که با فرکانس‌های مخصوص کار می‌کنند. 2800 دستگاه آشکار ساز داریم اما همین سیگنال یاب هم با چند ثانیه ارتباط نمی‌تواند کشف کند و سیگنال‌هایی که دوام چند دقیقه‌ای دارند را شناسایی می‌کنند. این دستگاه‌های شبه جاسوسی به دلیل اینکه تمام اتوماتیک و هوشمند است و زدن دکمه مساوی است با ارسال عکس.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام