سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

به روز رسانی رفرنس ها چرا مهم است؟

انتشار 14 اردیبهشت 1398
مطالعه 3 دقیقه

اصولی ترین شیوه در استفاده از منابع دیگر این است که نام نویسنده و نام کتاب را مشخص نماییم و بنویسیم که کدام بخش با استناد به یک اثر دیگر نوشته شده است اگر شما در بخش منابع مقاله یا پایاننامه خود هیچ اشاره ای به نام نویسنده و کتاب نکنید این کار خلاف اصول اخلاقی به حساب خواهد آمد و یک سرقت علمی محسوب خواهد شد.

به روز رسانی رفرنس ها چرا مهم است؟

همان طور که مطلع هستید استفاده از منابع و مراجع دیگر بدون اشاره به نام نویسنده و کتاب یک سرقت علمی به حساب خواهد آمد شما حتما باید در پایان مقاله یا پایاننامه خود یک بخش را در نظر بگیرید و در آن بخش منابعی که از آنها استفاده کرده اید را بنویسید و نوشتن منابع و رفرنس ها در پایاننامه و مقاله اصول و قواعد خاصی دارد که باید سبک ها و شیوه های آنرا رعایت فرمایید.رفرنس مقالات هر چه به روز تر و جدید تر باشد باعث میشود که تعداد استناد هایی که به مقاله شما میشود بیشتر شود در نتیجه اعتبار مقاله افزایش میابد و علاوه بر آن هر چه منابع به روز تر باشند و رفرنس ها به سالهای اخیر نزدیک تر باشد باعث میشود که در مرحله داوری نیز قابل توجه تر باشد.

برای رفرنس نویسی در مقالات علمی و پایاننامه ها 16 روش مختلف وجود دارد که هر یک مناسب برای رشته های خاصی میباشد و در واقع کاربرد خاصی دارد.

نوع ارجاع دهی

تخصص و موضوع

روش ارجاع دهی

APA

علوم اجتماعی

نویسنده-تاریخ

هاروارد

اقتصاد

نویسنده-تاریخ

ونکوور

علوم پزشکی

عددی

شیکاگو A

علوم انسانی

نشانه­ گذاری

شیکاگو B

علوم انسانی

نویسنده-تاریخ

OSCOLA

حقوق

نشانه ­گذاری

MLA

علوم انسانی(تخصص زبان شناسی)

نویسنده-عدد صفحه

IEEE

علوم سخت( همانند IT)

عددی

Turabian

علوم انسانی (تخصص زبان شناسی)

نشانه ­گذاری

Turabian

علم اجتماعی

نویسنده-تاریخ

AMA

علوم پزشکی

عددی

ACS

شیمی

عددی، نویسنده-عدد صفحه و نشانه­ گذاری

NLM

علوم پزشکی

عددی

AAA

مطالعات اجتماعی

عددی

APSA

علوم سیاسی

نویسنده-تاریخ

ABNT

علوم فنی

عددی، نویسنده-تاریخ

که از بین این 16 مورد فقط 8 مورد از شیوه های رفرنس نویسی بسیار رایج میباشد و کاربرد زیادی دارد.

  • شیوه APA

    APA یکی از محبوب­ ترین روش­ های استناد دهی درنوشته­ های علمی است. روش رفرنس نویسی به سبک APA توسط انجمن روانشناسی آمریکا (American Psychological Association) ایجاد شد و بیشتر در علوم اجتماعی و روان شناسی مورد استفاده قرار می ­گیرد.

  • شیوه MLA

سبک MLA توسط انجمن زبان مدرن (Modern Language Association) ارائه شده است و اختصاصا در مطالعات زبان شناسی مورد استفاده قرار می­ گیرد. MLA از سیستم نویسنده-شماره صفحه پیروی می­ کند.

  • شیوه AMA

از سبک AMA اغلب در علوم پزشکی استفاده می­شود و از سیستم عددی پیروی می­کند. اعداد در متن به صورت بالانوشت و شماره صفحه داخل پرانتز قرار می­ گیرند.

  • شیوه Chicago

روش شیکاگو توسط راهنمای سبک شیکاگو (The Chicago Manual of Style) منتشر می­ شود و در علوم انسانی مورد استفاده قرار می­ گیرد. این سبک دو نوع مختلف دارد:

  • شیوه The Turabian Style

این روش ارجاع دهی که به آن سبک مکینتاش نیز گفته می شود با روش CMS از نظر موارد استفاده مشابه می باشد؛ با این تفاوت که سبک رفرنس نویسی CMS برای نوشته ‌هایی که قرار است منتشر شوند، سازماندهی گشته است ولی مکینتاش استاندارد انتشار نمی باشد.

  • شیوه IEEE Documentation Style

سبک IEEE، استانداردی برای تمامی ژورنال ‌ها و مجلات انجمن  IEEEمی‌ گردد. این سبک رفرنس نویسی بیشتر برای مقالات در زمینه‌ی مهندسی و علوم کامپیوتر، استفاده می‌ گردد. در این روش هم، مانند سبک ارجاع دهی شیکاگو در متن از اعداد استفاده می نماییم و در انتها فهرست منابع را لحاظ می نماییم.

  • شیوه Iso ۶۹۰

این روش رفرنس نویسی یک استاندارد ایزو می باشد که برای ارجاع دهی متون، با هر موضوعی مورد استفاده است.

  • روش Harvard

روش رفرنس نگاری ‌Harvard سبکی است که در درجه اول توسط دانشجویان استفاده می‌ گردد.

از هر یک از روش های فوق در رفرنس نویسی مقالات و پایاننامه های خود میتوانید استفاده کنید.که این روش ها بسیار رایج نیز میباشد.

از مزیت های اصلی به روز رسانی رفرنس ها میتوانیم به این نکته که داوران مجلات مقالاتی که رفرنس های آنها به روز تر میباشد را بیشتر مورد توجه قرار میدهند.مقالاتی که رفرنس های آنها جدید تر و به روز تر باشد تعداد استنادهای زیادی به آنها میشود.و از این که داوران احساس کنند که در متن مقاله شما سرقت ادبی وجود دارد پیشگیری میشود.

راه های ارتباطی با موسسه سینا

تلفن ثابت: ⌕               تلفن همراه : ۰۹۱۴۹۷۲۴۵۲۲

ایمیل: pub.sina@gmail.com

ثبت سفارش آنلاین

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام