سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

فرمت بندی و اجزای پایان نامه

انتشار : 11 تیر 1399
مطالعه : 10 دقیقه

برای اینکه یک پایان نامه مورد تایید دانشگاه مربوطه نگارش نمایید باید پایان نامه خود را طبق فرمت دانشگاه مریوطه تنظیم نمایید. زیرا هر دانشگاهی فرمت خاصی برای نگارش پایان نامه دارد که در ادامه به مواردی که در فرمت بندی پایان نامه باید مد نظر باشد اشاره خواهد شد.

فرمت بندی پایان نامه

فرمت بندی پایان نامه چیست؟

فرمت بندی پایان نامه در واقع به معنای ویرایش ساختاری و مفهومی پایان نامه به منظور مورد تایید بودن دانشکاه مربوطه انجام می شود هر دانشگاه برای پذیرش پایان نامه مرحله داوری دارد که پایان نامه هایی که خارج از فرمت دانشگاه باشد را پذیرش نمی کند. اگر می خواهید پایان نامه شما مورد پذیرش دانشگاه مربوطه شود باید برخی موارد که در تمپلت دانشگاه ذکر شده است رعایت فرمایید. از این رو برای اینکه برای شما دوباره کاری نشود بهتر است از ابتدا پایان نامه را طبق فرمت نگارش نمایید.

انواع فرمت بندی پایان نامه

فرمت بندی پایان نامه به دو شکل انجام می گیرد که در ذیل به هر یک از این مراحل اشاره شده است

فرمت بندی محتوایی

ترتیب ساختار ارایه مطالب پایان نامه و محتوی فصول پایان نامه در جاهای مختلف پایان نامه مانند فصل اول مقدمه پایان نامه، ضرورت انجام تحقیق، سوالات پایان نامه، فرضیات پژوهش، نوآوری های مدنظر تحقیق، فصل دوم مرور ادبیات و ارایه مدل مفهومی، فصل سوم چارچوب پژوهش و روش شناسی تحقیق، جامعه و نمونه آماری، مدل ریاضی تحقیق، ابزارهای تحقیق، طراحی پرسشنامه، فصل چهارم یافته های تحقیق، فصل پنجم نتیجه گیری و پیشنهادات آتی. و در آخر مراجع و رفرنس های پایان نامه و ضمایم ارایه خواهد شد. این نوع فرمت باید توسط نویسنده هنگام نگارش مقاله انجام گرفته شود معمولاً همایش‌های علمی، کنفرانس‌ها و یا مجلات علمی، فرمت مشخصی برای نوشتن مقاله به نویسندگان مقالات علمی ارائه می‌دهند که این فرمت‌ها ممکن است کمی باهم فرق داشته باشند ولی فرمت و چارچوب استانداردی وجود دارد که تقریباً مورد تایید همه دانشگاه ها می‌باشد. که در زیر به این چارچوب کلی اشاره شده است:

ف

صفحه «به نام خدا»
صفحه عنوان
صفحه تصویب نامه توسط هیأت داوران
صفحه اهدا یا تقدیم
پیش گفتار
صفحه تقدیر و تشکر
چکیده فارسی
فهرست مطالب، حاوی عناوین اصلی و فرعی هر فصل، فهرست مراجع و عناوین پیوست ها
فهرست جداول
فهرست اشکال
فهرست علایم و اختصارات
متن اصلی
منابع و مأخذ
واژه نامه
پیوست ها
چکیده انگلیسی به همراه کلیدواژگان
صفحه عنوان انگلیسی

فرمت بندی ساختاری

فرمت‌بندی ساختاری معمولا توسط کارشناسان متخصص و حرفه‌ای در این زمینه و مسلط بر فرمت تمام دانشگاه ها انجام می‌شود. در حالت کلی پایان نامه ساختار تعریف شده و استانداردی دارند مواردی که در این نوع فرمت بندی باید مد نظر گرفته شود شامل حاشیه بندی صفحات، فاصله گذاری کلمات، فصل بندی، بخش بندی، صفحه بندی، پاراگراف بندی،تنظیم فونت متن، کنترل اندازه و قلم تیترها ، فونت متن انگلیسی و فارسی پایان نامه ،فهرست نویسی دقیق و ایجاد فهرست خودکار مطالب، اتوماتیک کردن فهرست شکل ها، لیست جدول ها و نمودارها، شماره گذاری صفحات، ویرایش و تنظیم صفحات ابتدایی فصل ها و صفحات پایانی پایان نامه، ویرایش پانویس، زیرنویس و پاورقی فارسی و لاتین ،شماره بندی خودکار عناوین تیترهای اصلی و فرعی، فرمول ها، روابط ریاضی، زیرنویس تصاویر، اشکال، جداول و نمودارها و به طور کلی هر آنچه در فایل شیوه نامه نگارش پایان نامه باشد می باشد. که در ادامه به توضیبح برخی از این موارد اشاره شده است.

نگارش کلمات لاتین در متن پایان نامه و رساله

حتی الامکان از کلمات لاتین در شکل و جداول پرهیز نمایید. باید از معادل کلمات لاتین در متن بهره برد و با استفاده از زیر نویس (فوت نت) در زیرنویس صفحه از خود کلمه لاتین استفاده کرد. در طراحی بخش footnote پانویس صفحه می توان آن را به دو بخش راست و چپ تقسیم نمود.

معادلات و نوشته ها در پایان نامه

بین معادلات و نوشته های متن پایان نامه معمولا یک سطر خالی گذاشته می شود. شماره معادله در سمت راست معادله نوشته می شود.

شماره گذاری صفحات پایان نامه

شماره گذاری صفحات پایان نامه ها و رساله معمولا در دو بخش مجزا انجام می شود. در بخش اول شماره گذاری از صفحه چکیده تا آخر بخش فهرست جداول و اشکال به صورت الف، ب، پ، ت انجام می شود. در بخش دوم شماره گذاری صفحات پایان نامه از صفحه فصل اول تا انتهای پایان نامه انجام می شود. دقت نمایید روی صفحه عنوان پایان نامه شماره گذاری انجام نشود. همچنین عنوان هر فصل پایان نامه شماره گذاری انجام نمی شود ولی در صفحه ها محاسبه می شود

نوشتن متن اصلی پایان نامه در فرمت بندی پایان نامه

در نگارش متن اصلی پایان نامه، عناوین اصلی و یا سرتیترها با فونت درشت تر از عناوین فرعی نوشته می شود. قبل از هر عنوان اصلی دو سطر و قبل از هر عنوان فرعی یک سطر جا خالی گذاشته می شود و متن اصلی پایان نامه و پاراگراف ها بلافاصله از عنوان اصلی و زیر عنوان ها شروع می شود.

جداول، تصاویر و یا اشکال در پایان نامه

جداول، تصاویر و یا اشکال در پایان نامه باید دارای شماره باشند و در متن پایان نامه به این جداول و اشکال اشاره شود. زیرنویس شکل در قسمت پایین شکل و بالانویس جدول در بالای جدول نوشته می شود. شماره جداول و شکل های پایان نامه به ترتیب در بالا و پایین بصورت XX-YY نوشته می شود. XX شماره فصل و YY شماره جدول و یا شکل می باشد. هر یک از جداول و اشکال در پایان نامه دارای شماره های مستقل از یکدیگر بوده و به ترتیب در متن پایان نامه اشاره شده و تا انتهای پایان نامه این ترتیب ادامه می یابد. دقت نمایید اگر تعداد اشکال، جداول در متن پایان نامه بیش از حد باشد تلاش نمایید آنها را در پیوست قرار دهید.

منحنی ها و نمودارها در پایان نامه و رساله

در منحنی ها و نمودارهایی که در پایان نامه آورده می شود تلاش کنید هر یک از محورهای مختصات را تعریف کنید. کیفیت تصاویر این نمودارها بسیار مهم است می توانید از نرم افزارهای اکسل Excel، Visio و یا فتوشاپ بهره بگیرید

نکاتی که در فرمت بندی پایان نامه باید به آن ها توجه شود

همانطور که می دانید باید به یک سری نکات در تنظیم پایان نامه توجه شود که در زیر به برخی از این موارد که در ارتباط با ابعاد کاغذ پایان نامه، تنظیم و کادربندی صفحات پایان می باشد اشاره شده است:

در پرینت و نگارش پایان نامه باید از کاغذ مرغوب و A4 استفاده نمود. در برخی از موارد که جداول بزرگتر است می تواند از landscape نرم افزار word استفاده نمود و یا از استانداردهای رده A و تا کردن آنها در صحافی پایان نامه بهره برد.
در نگارش متن پایان نامه، معادلات ریاضی و جداول و نمودارها و تصاویر و شکل ها می توان از نرم افزارهای موجود بهره برد.
اندازه حرف های متن و کلمات پایان نامه باید به صورت سایز 12pt تا 14pt، با فونت B Lotus Bzar B Nazanin، بسته به آیین نامه و شیوه نامه نگارش و تایپ پایان نامه دانشگاه ها استفاده نمود.
کیفیت تصاویر پایان نامه و رساله دکتری باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد در مواردی که کیفیت پایین است از نرم افزار فتوشاپ استفاده نمود.
حاشیه های صفحات پایان نامه معمولا به صورت 5/2 و 5/2 سانتی متر از بالا و پایین و از سمت راست و چپ به ترتیب 3 و 2 سانتی متر است. صفحات نیز به صورت 18 سطری و یا 24 سطری تایپ می شوند.
قواعد دستور پایان نامه نویسی مطابق با دستور زبان فارسی، جملات کوتاه و بصورت مجهول نوشته شوند.

فرمت بندی پایان نامه

چرا فرمت بندی پایان نامه خود را به موسسات بسپاریم؟

حساسیت فرمت بندی یک پایان نامه برای دفاع به حدی مهم و ضروری می باشد که اگرپایان نامه ای دارای وزن علمی بسیار بالایی باشد و تمامی موارد مربوط به شیوه نامه نگارش و گرامر و دستور زبان در آن رعایت شده باشد ولی در قالب و فرمت دانشگاه تنظیم نشده باشد پایان نامه به دلیل نقص در فرمت بندی به نویسنده اجازه دفاع داده نمی شود. فرمت بندی صحیح و اصولی بر اساس قواعد نگارشی دانشگاه کار بسیار تخصصی می باشد که می بایست توسط افرادی که تجربه لازم در این زمینه را دارا می باشند انجام گیرد. کارشناسان متخصص و متبحر موسسات به دلیل آشنایی با فرمت اکثر دانشگاه ها و با رعایت نکات و اصول فرمت بندی روند دفاع از پایان نامه شما را تسریع می نمایند.

چرا سینا ترجمه را برای فرمت بندی انتخاب کنیم؟

زیرا سینا ترجمه علاوه بر اینکه تمامی ویژگی‌های بهترین موسسه را دارد بلکه می‌تواند طبق مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره‌شده است بهترین گزینه برای فرمت بندی مقالات تخصصی شما باشد. همچنین سینا ترجمه به صورت کاملا حرفه ای علاوه بر فرمت بندی فرمت بندی پایان‌نامه، فرمت بندی مقاله، کتاب و انواع متون را در تمامی تخصص‌ها و زبان‌ها با بالاترین کیفیت انجام می دهد.

کیفیت و زمانبندی مطابق با نیاز شما

در ثبت سفارش فرمت بندی با توجه به نیاز خود می‌توانید از بین کیفیت‌های طلایی , طلایی پلاس و از بین زمان‌بندی‌های عادی , فشرده و فشرده پلاس انتخاب کنید.

کنترل کیفیت فرمت بندی توسط بازرس

بعد از اتمام کار فرمت بندی توسط متخصصان ما برای اینکه ایرادات احتمالی به صفر برسد بازرس کنترل کیفی فایل فرمت بندی شده را بررسی می‌کند.

ارسال پیامک لحظه ای از مراحل پروژه

برای اینکه مشتری از فرآیند فرمت بندی آگاهی داشته باشد ما در سینا ترجمه سیستم ارسال پیامک از فرآیند سفارش را ایجاد کرده ایم.

تحویل پروژه ها در سریع ترین زمان

در سینا ترجمه مشتری در هنگام ثبت سفارش فرمت بندی زمان بندی مورد نظر خود را بر اساس عادی , فشرده و فشرده پلاس انتخاب می نماید.

راهکار های ویژه برای شرکت ها

ما در سینا ترجمه برای شرکت ها و موسسات و مشتریانی که پروژه های فرمت بندی زیادی دارند یا به صورت مداوم به فرمت بندی نیاز دارند راهکارهایی ویژه در نظر گرفته ایم فقط کافی ایست با ما در ارتباط باشید.

دارای نماد های اعتماد الکترونیکی

سینا ترجمه دارای نماد اعتماد الکترونیکی بوده تا شما مشتریان عزیز با خیال راحت و بدون هر گونه دغدغه سفارشات فرمت بندی خود را ثبت نمایید و در اسرع وقت فایل خود را تحویل بگیرید.

حفظ محرمانگی اسناد و فایل ها

فایل ارسالی توسط شما عزیزان فقط جهت بررسی قیمت و فرمت بندی می باشد و به جز این موارد هیچ کسی دسترسی به فایل ندارد و مشتری از بابت امنیت و محرمانگی فایل آپلودی می تواند مطمئن باشد

پشتیبانی 24 ساعته و 7 روز هفته

ما در سینا ترجمه 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته از پل های ارتباطی مختلف از جمله: تماس ، ایمیل ، سایت و شبکه های مجازی آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما در زمبنه فرمت بندی هستیم

مراحل فرمت بندی پایان نامه در سینا ترجمه

یک فرمت بندی خوب ارزش پایان نامه شما را افزایش می دهد، بنابراین باید پایان نامه خود را در یک موسسه فرمت بندی با سابقه درخشان ثبت سفارش نمایید. مراحل و روش فرمت بندی یکی از مهمترین اصول ارائه سرویس دهی به کاربران می باشد. این اصل باید به شکلی سریع و راحت انجام گیرد که مشتری بدون هیچ مشکلی بتواند سفارش مد نظر خود را ثبت کند. به طور کلی مراحل اولیه تا پایان فرمت بندی در سینا ترجمه به شکل زیر می باشد:

ثبت سفارش

ثبت سفارش و ارسال فایل و مشخصات

فرمت بندی توسط متخصص

فرمت بندی فایل توسط متخصص

بررسی و تحویل به شما

بررسی توسط بازرس و تحویل به شما

ثبت سفارش فرمت بندی مقاله

ثبت سفارش فرمت بندی پایان نامه در سینا ترجمه

موسسه سینا ترجمه با گرآوری متخصصان باتجربه و کار بلد در زمینه فرمت بندی آماده ارائه بهترین خدمات فرمت بندی پایان نامه در تمامی زبان‌ها و تخصص‌ها با بالاترین کیفیت می باشد شما مشتریان عزیز برای انجام فرمت بندی پایان نامه کافی است پس از نگارش فایل خود را به همراه فایل راهنمای نگارش که از وبسایت دانشگاه دانلود کرده اید، برای ما ارسال کنید. تا فایل شما توسط ویراستاران متخصص در قالب و فرمت مورد نظر قرار گرفته و در کمترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت تقدیم شما شود.

جهت اطلاعات بیشتر برای فرمت بندی پایان نامه می توانید با کارشناسان ما از طریق تماس یا پست الکترونیکی موسسه و همچنین از طریق شبکه های مجازی (واتساپ، اینستاگرام و تلگرام) در ارتباط باشید و یا از طریق لینک های زیر می توانید هزینه فرمت بندی هر یک از متون خود را برآورد کرده و سفارش خود را ثبت نمایید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:


سوالات متداول

در سینا ترجمه مشتری در هنگام ثبت سفارش فرمت بندی زمان بندی مورد نظر خود را بر اساس عادی , فشرده و فشرده پلاس انتخاب می نماید.

بله، پایان نامه شما توسط کارشناسان حرفه ای و متبحر ما در سینا ترجمه با رعایت اصول صحیح به صورت تخصصی با بالاترین کیفیت فرمت بندی می شود. همچنین کارشناسان ارزیابی ما کیفیت پروژه را بررسی و کنترل کرده و پس از تایید کیفیت مطلوب فایل نهایی به مشتری ارسال می شود.تا بررسی نماید. و اگر هر گونه ایرادی در فرمت بندی بود اطلاع داه تا به صورت رایگان اصلاح شود.

سینا ترجمه دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد و نماد اعتماد الکترونیکی از اینماد است. بنابراین هیچگونه استفاده غیر قانونی از فایل های ارسالی انجام نمی شود. یکی از مهم ترین اصول سینا ترجمه حفظ محرمانگی اطلاعات و فایل های ارسالی مشتریان عزیز می باشد و تمامی ارکان این مجموعه ملزم به رعایت اصول محرمانگی و حفظ حریم خصوصی مشتریان عزیز هستند.در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی