سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

نحوه نوشتن یک انگیزه نامه SOP بصورت گام به گام + ثبت سفارش

انتشار : 1 دی 1400
مطالعه : 26 دقیقه

اگر شما هم جز کسانی هستید که می خواهید در خارج از ایران تحصیل کنید.حتما با مدرکی به نام sop مواجه خواهید شد. اما ممکن است ندانید این مدرک چیست. از همین رو در این مطلب به چیستی انگیزه نامه و نحوه نوشتن آن خواهیم پرداخت تا مسیر موفقیت شما را هموار نماییم.

نحوه نوشتن یک انگیزه نامه SOP بصورت گام به گام + ثبت سفارش

گسترش تقاضا برای ادامه تحصیلات آکادمیک در مقاطع مختلف به‌خصوص آموزش عالی در دانشگاه‌های خارج از کشور، رقابت را در بین دانشجویان متقاضی افزایش داده است. پذیرش درخواست هر فرد نیازمند ارائه اسناد و مدارک مختلفی از طرف دانشجو به دانشگاه یا مرکز فعالیت موردنظر است. یکی از این متون مکتوب که از جانب بسیاری از مراکز آموزشی در سطح جهان از فرد متقاضی تحصیل تقاضا می‌شود، انگیزه نامه (Personal Statement) است.

انگیزه نامه (sop) چیست؟

sop مخفف شده عبارت انگلیسی Statement Of Purpose است که در ایران به انگیزه نامه و یا نام‌های دیگری همچون بیانیه هدف یا بیانیه شخصی نیز شناخته می‌شود. این نوشته، همان‌طور که از نام آن پیداست، به‌طور حرفه‌ای به بیان شخصیت، اهداف و برنامه‌ریزی آینده یک فرد برای تحصیل در دانشگاه می‌پردازد که توسط متقاضی پذیرش در یک دانشگاه و یا برای فرصت شغلی نگارش شده و در آن سعی می‌شود که هیئت پذیرش بر اساس نوشته‌های موجود در آن، تحت تأثیر قرارگرفته و متقاعد شود که نویسنده انگیزه نامه، فردی مناسب برای آن موقعیت تحصیلی یا کاری می‌باشد. درواقع می‌توان گفت مطمئناً شما نخواهید توانست تاریخچه تحصیلی، پژوهشی و کاری خود برای دریافت پذیرش تغییر و بهبود دهید، اما شما با یک انگیزه نامه قوی می‌توانید شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها به‌صورت چشمگیری افزایش دهید.

انگیزه نامه

اهمیت نگارش

اهمیت نگارش انگیزه نامه(sop) چیست؟

نوشتن یک انگیزه نامه تحصیلی خوب بهترین و تنهاترین راه برای معرفی توانایی‌ها و برنامه‌های خود به دانشگاه مقصد می‌باشد. زیرا شما قبل از این‌که در دانشگاه موردنظر خود قبول شوید امکان مصاحبه حضوری نخواهید داشت و فقط از طریق انگیزه نامه می‌توانید با دانشگاه در ارتباط باشید. ازاین‌رو جای تردیدی وجود ندارد که انگیزه نامه یکی از مهم‌ترین بخش‌های اپلای شما قلمداد می‌شود. به‌خصوص اگر خواهان بورسیه تحصیلی بوده و یا سعی در اخذ فلوشیب یا گرنت داشته باشید، انگیزه نامه اهمیت مضاعفی پیدا خواهد کرد. به‌طورکلی یک SOP خوب به‌سادگی نقاط ضعف شمارا پوشش می‌دهد و یک SOP ساده و معمولی و بدون رعایت نکات لازم یک رزومه فوق‌العاده و خوب را بی‌تأثیر می‌کند.

در نوشتن انگیزه نامه باید به چه نکاتی توجه شود؟

انگیزه نامه راه ارتباطی مستقیم هیئت انتخاب و گزینش دانشگاه موردتقاضا می‌باشد. یادتان باشد که کلیه مدارکی که ارائه می‌دهید در رابطه با داشته‌ها و دست آورده‌ای گذشته شماست و تنها از طریق انگیزه نامه است که شما آینده کاری و تحصیلی خود را برای داوران ترسیم می‌کنید. آن‌ها تنها از طریق این مدرک است که با علایق و هدف اصلی شما از ادامه تحصیل آشنا می‌شوند و از طریق انگیزه نامه است که شما می‌توانید هیئت‌داوران دانشگاه مقصد را مجاب کنید که گزینه خوبی برای انتخاب شدن هستید. بدین دلایل طبیعی است که نوشتن انگیزه نامه‌ای تأثیرگذار درروند قبولی و گزینش شما تأثیر بالایی داشته باشد. به علت اهمیت نوشتن صحیح انگیزه نامه در پذیرش در دانشگاه‌های معتبر خارجی در زیر به نحوه نوشتن انگیزه نامه(sop) اشاره‌شده است.

واقعیت ها را به صورت داستان بنویسید

سعی کنید انگیزه‌های خود را در قالب یک داستان جذاب بیان کنید. داستانی که هر مخاطبی را به خود جذب می‌کند. شما با این کار به‌خوبی می‌توانید خود را معرفی کرده و تصویری واضح از خودتان در ذهن مسئولان ایجاد کنید در گوشه‌ای از ذهن آن‌ها باقی بمانید. این مورد را در نظر بگیرید که اگر به شما حق انتخاب داده شود تا یک رمان بخوانید و یا یک روزنامه کدام را انتخاب می‌کنید؟ در پاسخ به سؤال می‌توان بیان کرد که بی‌تردید اکثر افراد رمان را انتخاب می‌کنند زیرا یک روزنامه یک سری از خبرها را به شما اطلاع می‌دهد و جذابیت خاصی ندارد ولی رمان یک داستان را برایتان نقل می‌کند و می‌تواند یک قطعه مکتوب ادبی زیبا را به شما انتقال داده و شمارا ازلحاظ عاطفی تحت تأثیر قرار دهد و احساسات انسانی را در شما بیدار کند. از همین رو ما داستان‌ها را خیلی راحت‌تر از اظهارات افراد به خاطر می‌آوریم. چراکه ما با داستان ارتباط برقرار می‌کنیم برای مثال به دو جمله توجه کنید:

«من قبلاً در یک شرکت کامپیوتری کد نویسی می‌کردم و هرروز مجبور بودم یک کار تکراری را انجام دهم و در محل کارم چیزی جدید برای یادگیری نداشتم و هیچ پیشرفتی با این کار نصیب من نمی‌شد ازاین‌رو رفتن به محل کار برایم سخت بود و اصلاً هیجان نداشت. یک روزبه این نتیجه رسیدم که باید آنجا را ترک کنم، بنابراین برای ورود به کالج درخواست دادم تا بتوانم در مقاطع بالاتر درس بخوانم و شغل بهتری پیدا کنم.».

آیا داستان بالا شبیه داستان هایی نیست که همیشه به گوش مان می رسد؟

در مقابل، چطور است این را بگوییم: «یکشنبه شب، در حالی که هوا تاریک شده بود، خودم را توی یک دفتر کار خالی یافتم. جریان خونم پر از کافئین بود و بیرون از دفتر کار، یک زندگی تهی داشتم، متوجه ‌شدم که رایانه‌ها شروع کرده‌اند به کد نویسی مغزم و کنترل زندگی‌ام را بدست گرفته‌اند. دیگر نمی‌خواستم زندگی‌ام فدای کاری کنم که پیشرفتی در آن نیست پس فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که کالج تنها راه نجات من است»

هر دو داستان حدوداً چهار خط هستند. اما به نظر شما کدام داستان باعث می‌شود که کمیته پذیرش به خواندن ادامه دهد؟ به نظر شما آن‌ها کدام داستان را حتی بعد از خواندن 5000 درخواست به یاد خواهند داشت؟

اگر با مورد دوم موافق هستید پس بنشینید به این فکر کنید که چرا می‌خواهید در رشته مورد نظرتان تحصیل کنید. آیا دلیل قدرتمندی دارید؟ این دلیل، عاطفی، اقتصادی یا ازهر دلیل دیگر می تواند باشد . خوب فکر کنید تا علت و ارتباط آن را با نظرتان پیدا کنید. وقتی این دلیل نیرومند را پیدا کردید آن را به شکل یک داستان نقل کنید.


کمیت را به داستان خود اضافه کنید

بهتر است کمیت را به داستان خود اضافه کنید تا قابلیت شما بر داوران پوشیده نماند درواقع داستان شما باید حاوی کمیت‌های قابل‌سنجش باشد نه صرفاً یک سری روایت؛ تا اینکه خواننده قادر باشد عمق آن را درک کند. برای مثال، اگر به‌عنوان معلم فیزیک در یک سازمان محلی غیردولتی کارکرده‌اید، می‌توانید بگویید:«در طول دوره مهندسی‌ام، تحت عنوان معلم فیزیک، به یک سازمان محلی غیردولتی کمک می‌کردم؛ در آنجا مفاهیم پایه فیزیک را به دانش آموزان مدرسه‌ای آموزش می‌دادم» این داستان اگرچه خیلی خوب به نظر می‌رسد اما تمامی تصویر را به خوانندگان نشان نمی‌دهد و آن‌ها قطعاً نمی‌دانند که شما چقدر بر آن دانش آموزان تأثیر گذاشتید. بنابراین، شما می‌توانید آن متن را، به این شکل، قدری تغییر بدهید: «در طول سال دوم مهندسی‌ام، به مؤسسه «فیزیک سرا»، که یک سازمان محلی غیردولتی است پیوستم، و در آنجا عضو تیم آموزش فیزیک شدم. به مدت 12 ماه، مفاهیم پایه فیزیک را به بیش از 60دانش‌آموز پایه‌های دهم و یازدم درس می‌دادم. و آن سال تک‌تک دانش‌آموزانم در فیزیک نمره A گرفتند.

کمیت


به مشکلات تان اشاره کنید

مثلاً اگر نمرات پایینی در یک‌ترم تحصیلی آورده‌اید حتماً دلایل آن‌ها ذکر کنید که این دلایل می‌توانند هرگونه بیماری، از دست دادن کسی یا چیزی، علاوه بر درس خواندن مسئولیت‌های خانوادگی و یا هر دلیل دیگری باشد می‌توانید آن را در انگیزه نامه‌تان ذکر کنید؛ اما حتماً باید نشان دهید که از آن زمان تاکنون نمراتتان مرتباً در حال بهتر شدن بوده و میانگین نمرات دروس تخصصی‌تان در حد قابل قبولی افزایش داشته است. با این کار شما در نزد کمیته پذیرش به‌عنوان یک دانشجوی بلوغ‌یافته که می‌تواند چالش‌های اضافی را بپذیرد و با آن‌ها کنار بیاید شناخته خواهد شد.


کپی نکنید

باید خاطرنشان کنیم که شما برای رسیدن به این مرحله از زندگی تلاش و هزینه‌ی زیادی کرده‌اید. جمع‌آوری مدارک، پر کردن اپلیکیشن، شرکت در آزمون‌های بین‌المللی و … همگی دارای هزینه‌ و زمان‌بر می‌باشد. پس چرا برای نوشتن یک انگیزه نامه‌ی جذاب، خلاقیت به خرج ندهید؟ بنابراین به‌هیچ‌وجه از نمونه‌های از پیش آماده‌شده استفاده و یا کپی‌برداری نکنید. کمیته بررسی با همه این نمونه‌ها آشنایی کامل رادارند و استفاده از این نمونه‌ها شانس شمارا برای استفاده از موقعیت تحصیلی به‌طور کامل بر باد می‌دهد. پس سعی کنید نمونه کامل اختصاصی خود را ایجاد کنید. زیرا این انگیزه نامه، برند و نشان‌دهنده‌ی شخصیت شما خواهد بود.


انگیزه نامه sop

انگیزه نامه خود ر ا با دانشگاه هدف مطابقت دهید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در نگارش انگیزه نامه تغییر ندادن محتوای انگیزه نامه و ارسال آن به چندین دانشگاه می‌باشد. شاید به نظر شما تفاوتی بین چندین دانشگاهی که برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید وجود نداشته باشد اما هر یک از دانشگاه‌ها تفاوت عمده‌ و ویژگی‌های مجزایی دارند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. که ازجمله تفاوت‌ها می‌توان به فرهنگ‌ها، متد آموزشی ،چشم‌اندازها و نقاط ضعف و قوت اشاره کرد. این تغییرات و تفاوت‌ها حتی از رنک دانشگاه‌ها و رزومه اساتید نیز مهم‌تر می‌باشند.پس شما نیاز دارید که این تفاوت‌ها را دریابید و sop خود را مطابق با این تفاوت‌ها بنویسید. درواقع باید جوری Sop خود را بنویسید که کمیته Addmison احساس کند که شما تطابق کامل با فاکتورهای آن دانشگاه دارید . هر دانشگاه شبیه یک خانواده است و اگر بافرهنگ خانواده آشنا نباشید شاید به‌راحتی شمارا به فرزندی قبول نکنند.


صداقت را اساس کار خود قرار دهید

برای نوشتن انگیزه نامه باید حقایق را بیان کنید. مثلاً اگر واقعاً درون‌گرا هستید، بهتر است خودتان را یک فرد برون‌گرا نشان ندهید. قرار نیست خودتان را شبیه کسی نشان دهید که چند ماه پیش از دانشگاه پذیرش گرفته است. شما باید خودتان باشید. اگر به چیزی علاقه دارید (که به رشته‌ی شما مربوط است) حتماً راجع به آن صحبت کنید. ولی اغراق نکنید. درواقع هرچه صداقت متن شما بیشتر باشد،‌ نظر اساتید و هیئت‌علمی مثبت‌تر خواهد بود. پس صداقت را سیاست خود قرار دهید.


خاص باشید

هر آنچه در sop خود مطرح می‌کنید به خاص بودن آن نیز توجه کنید. فقط چیزی را نگویید که به نظر کمیته تأثیرگذار است و به بیان بهتر امضای خود را داشته باشد. مثلاً نگویید من این رشته را انتخاب کردم چون آن را دوست داشتم. این از خاص بودن sop شما کم می‌کند. شما باید بیان کنید که چرا این رشته را دوست دارید و خواندن این رشته چگونه شمارا کامل می‌کند. چگونه می‌توانید با خواندن آن به آرمان‌ها و چشم‌اندازهای خود دست‌یابید.

در نگارش انگیزه نامه (SOP) به چه سوالاتی باید پاسخ دهیم؟

همانطور که پیش تر هم بیان شد انگیزه نامه شما برای هر دانشگاه منحصر به فرد و جداگانه بر اساس خواسته های آن دانشگاه نوشته می‌شود اما برای نوشتن یک انگیزه نامه sop خوب شما حتما باید به یکسری سوالات که در زیر هم به آن ها اشاره شده است پاسخ دهید. اگرچه به هر یک از سوال ها نمی توان یک پاراگراف را اختصاص داد ولی به طور غیر مستقیم باید به سوالات پاسخ داده شود.

قصد خواندن چه رشته‌ را در دانشگاه انتخابی دارید؟

چرا این رشته را در این دانشگاه انتخاب کرده‌اید؟

چرا تحصیل کردن در این دانشگاه برای شما جذاب است؟

چرا ترجیح می دهید در این کشور تحصیل کنید؟

در کنار تحصیل در این رشته قصد دارید چه مهارت ها و توانایی های دیگری را کسب نمایید؟

آیا سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی ای که انتخاب کرده اید را دارید؟

چرا دانشگاه باید شما را برای تحصیل در این رشته انتخاب کند؟شما چه مزیت هایی برای دانشگاه خواهید داشت؟

برای آینده و پس از فارغ التحصیلی چه برنامه ای دارید؟

توقع شما از دانشگاه و رشته‌ای که در دانشگاه ارائه می‌شود چیست؟

علایق، سرگرمی‌ها و ویژگی های شخصیتی خود را توضیح دهید.( به دلیل اینکه ذات انگیزه نامه آکادمیک است میتوانید خیلی روی این سوال مانور ندهید.)

چقدر قابلیت تطبیق با فرهنگ کشور مقصد را دارید؟

این سؤالات تمامی آن چیزی است که از شما توقع می‌رود که پاسخ دهید و داستان زیبایی بسازید که کمیته از آن لذت ببرد. توجه داشته باشید که شما مصاحبه‌ای با دانشگاه به‌صورت شخصی ندارید. پس هر آنچه دارید همین sop است که شما باید هر کاری از دستتان برمی‌آید انجام دهید. نوشتن یک sop مناسب نه‌تنها کار شمارا برای پذیرش ساده می‌کند بلکه امکان گرفتن scholarship یا کمک‌هزینه تحصیلی برای شما فراهم می‌شود.

ساختار انگیزه نامه (sop)

مهم‌ترین بخش هر نامه‌ای بدنه آن است که اصل مطلب در آن بیان می‌شود در یک انگیزه نامه استاندارد، بدنه بایستی به ترتیب از قسمت‌های زیر تشکیل‌شده باشد:

مقدمه

ازآنجاکه انگیزه نامه شما در کنار تعداد زیادی انگیزه نامه در اختیار چند تن از اساتید قسمت مربوطه قرار می‌گیرد، باید تلاش کنید مطلب خود را با بیشترین گیرایی آغاز نمایید. بهتر است در این قسمت به هر آنچه که باعث افزایش انگیزه شما جهت تحصیل در دانشگاه موردنظر شده است اشاره نمایید. مثلاً می‌توانید مطلب خود را با استفاده از ضرب‌المثل‌ و یا سخنان الهام‌بخش (ترجیحاً درزمینهٔ تحصیلی موردنظر) پربارتر نمایید اما فراموش نکنید مهم‌ترین نکته نشان دادن علایق واقعی شما است پس سعی کنید از انگیزه‌های خود در کودکی و شور و علاقه محسوس خود به دانشگاه صحبت فرمایید یا اینکه راجع به چیزهایی که اخیراً به وجود آمده‌اند، صحبت نمایید چراکه دانشگاه مشتاق است با دستاوردها یا تحقیقات اخیر شما بیشتر آشنا شود.

ذکر سوابق تحصیلی

در این قسمت از انگیزه نامه سعی کنید توجه کمیته‌ پذیرش را به سمت سابقه‌ تحصیلی خود معطوف کنید. به آن‌ها این اعتماد را بدهید که دانشجوی برتر و موفقی خواهید بود. درصورتی‌که در آزمون‌هایی مطرح نمره خوبی کسب کرده‌اید و یا جزو 5 دانشجوی برتر دانشگاه بودید، حتماً آن را ذکر نمایید؛ و همان‌طور که پیشتر گفته‌شده اگر نمره‌های ضعیفی در کارنامه دارید، دلیل خود را برای کارکرد ضعیفتان در آن مقطع ارائه دهید و درصورتی‌که رشته موردنظر شما با رشته‌ی گذرانده شده متفاوت باشد، از تأثیرات مثبت آموزشی آن بر روی رشته انتخابی خود بگویید.

ذکر سوابق تحصیلی

تجربه حرفه ای

این پاراگراف را در صورت داشتن تجربه حرفه‌ای به نام سازمان فعلی و با جزئیات تاریخ عضویت، مکان، تعیین نام و شرح مختصری از مشخصات و یا مسئولیت‌های شغلی خود شروع کنید. در صورت امکان با تمرکز روی نقش خاص خود به پروژه اصلی که در آن شرکت کرده‌اید، اشاره نمایید.

علل انتخاب مقصد تحصیلی و دوره تحصیلی؟

علت‌های انتخاب دانشگاه و کشور مقصد را بیان نمایید و برخی از ویژگی‌های خاص دانشگاه را که متناسب با شرایط شما می‌باشد را نام‌برده و به برخی از امکانات دانشگاه اشاره‌کنید که این مورد می‌تواند درنتیجه درخواست شما اثربخش باشد؛ و همچنین می‌توانید اسامی دانشکده‌ها و حوزه‌های تحقیقاتی آن‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و یا اسامی 1 یا 2 استاد که موردعلاقه شماست را ذکر نمایید. درواقع می‌توانید پاسخ سؤال‌های زیر را در این قسمت از انگیزه نام بگنجانید.

این دوره چگونه می تواند در رسیدن به اهداف شما تاثیرگذار باشد؟

قصد دارید از طریق این دوره چه مهارت یا دانشی را ارتقا دهید؟

شما بعد از اتمام دوره تحصیلی قصد دارید چه کاری انجام دهید؟

شما در آینده، خودتان را در چه جایگاهی می بینید؟

علل انتخاب مقصد تحصیلی

اهداف جمله

نوشتن این قسمت مهم‌ترین قسمت SOP شماست. چراکه دانشگاه توجه زیادی به این بند دارد؛ زیرا این قسمت نشان می‌دهد که شما در حرفه خود متمرکز هستید و هر مرحله را به‌طور کامل برنامه‌ریزی کرده‌اید. لطفاً توجه داشته باشید که این بند باید به دو بخش اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم شود که در ادامه جزئیات آن بیان‌شده است.

اهداف کوتاه مدت

اهداف کوتاه مدت (از 0-5 سال پس از اتمام دوره)

در این قسمت شما باید جزئیات مربوطه به برنامه‌های خود را که بلافاصله بعد از اتمام مقطع موردنظر آغاز می‌کنید، شرح دهید. شما باید مشخصات شغلی که به آن علاقه دارید، همراه با شرکت‌ها و دپارتمانی که می‌خواهید در آن کارکنید را توصیف نمایید.

اهداف بلند مدت (10-15 سال بعد از اتمام دوره)

این بند باید برنامه‌های شمارا پس از اتمام دوره در مدت‌زمان 15 تا 10 ساله مشخص کند. لطفاً ذکر نمایید که چگونه هدف کوتاه‌مدت در چند سال آینده منجر به هدف بلندمدت شما خواهد شد. توجه داشته باشید که در صورت نداشتن برنامه تحقیقاتی، به جزئیات به انجام رساندن آن مانند مکان اجرای پروژه و تحقیقات پیشین که در رابطه با این موضوع انجام‌گرفته شده، اشاره‌کنید.

نتیجه گیری

به‌عنوان نتیجه‌گیری در چند خط درباره مناسب بودن خود برای تحصیل در رشته و دانشگاه موردنظر و تناسب موقعیت تحصیلی باشخصیت خود توضیح بدهید و در پایان می‌توانید بابت وقتی‌که برای خواندن انگیزه نامه شما گذاشته‌شده است تشکر قدردانی نمایید.

ترجمه انگیزه نامه sop

یک انگیزه نامه موفق نیز مانند تمامی اسناد دیگر برای ارائه به مراکز موردنظر می‌بایست به زبان مقصد و یا زبان بین‌المللی که انگلیسی است ترجمه شود؛ که ترجمه انجام‌گرفته شده هرچقدر صحیح بوده و اصولی متناسب با چارچوب‌های زبانی مدنظر، داشته باشد می‌تواند منظور شمارا بهتر به هیئت پذیرش انتقال دهد ازاین‌رو توصیه می‌شود اگر قصد مهاجرت تحصیلی به استرالیا، کانادا و یا دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان رادارید از زبان انگلیسی آکادمیک برای نگارش انگیزه نامه خود استفاده کنید. البته منظورمان این نیست که از کلمات سنگین و نامفهوم استفاده کنید. ولی اینکه هر کالوکیشن و همایند را به‌درستی به‌کاربرده و از حالت ابتدایی و ساده خارج کنید دارای اهمیت می‌باشد.

ترجمه انگیزه نامه

قالب نوشتن انگیزه نامه SOP چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، به تحریر درآوردن هر مقاله مطابق با چارچوب خاصی صورت می‌پذیرد. قالب کلی نوشتن انگیزه نامه نیز مانند سایر مقاله های علمی می‌باشد که برای نوشتن آن باید یک سری موارد که در زیر به آن‌ها اشاره‌شده است را رعایت نمایید:

قالب نوشتن انگیزه نامه

عنوان Statement of Purpose, Motivation Letter, Personal Statement یا هر عنوان دیگری که برای بیانیه هدف یا انگیزه نامه از سوی دانشگاه مشخص‌شده را با قلم Bold در وسط و بالای صفحه اول Sop خود درج کنید. سپس متن انگیزه نامه را از 1 یا 2 سطر پایین‌تر شروع کنید.

اندازه قلم 12 و فونت Times New Roman

در نظر گرفتن حاشیه های یک اینچی از هر اطراف

فاصله بین خطوط 1.5

استفاده از این قالب باعث می‌شود که خوانایی متن شما بهتر شود اما متأسفانه امتیاز ویژه‌ای به سبب استفاده از این فرم به داوطلب تعلق نخواهد گرفت. نکته مثبت رعایت نکات مذکور این است که تمرکز خواننده بر محتوای نوشته بیشتر می‌شود، درنتیجه وجود نظم و چارچوبی مشخص در نگارش به سود شما خواهد بود

مقدار صفحات انگیزه نامه sop چقدر باید باشد؟

اگر در شرایط اعلام‌شده از طرف دانشگاه محدودیت خاصی برای SOP اعلام‌نشده باشد، انگیزه نامه 500 تا 1000 کلمه‌ای 2 تا 3 صفحه A4 می‌تواند استاندارد در نظر گرفته شود. که دلیل وجود این قانون این است که دپارتمان پذیرش دانشگاه، روزانه ده‌ها درخواست پذیرش را دریافت می‌کنند و وقت گذاشتن برای خواندن متن‌های انگیزه نامه طولانی برای آن‌ها خسته‌کننده است؛ و همچنین نوشتن انگیزه نامه‌های تحصیلی طولانی نشان‌دهنده عدم تمرکز نویسنده در اهداف تحصیلی می‌باشد؛ بنابراین بهتر است sop خود را به‌صورت شفاف و خلاصه بنویسید تا شانس پذیرش خود را بالا ببرید.

مدت زمان نوشتن انگیزه نامه چقدر است؟

مدت‌زمان نوشتن انگیزه نامه به مهارت فرد بستگی دارد؛ اما در کل با توجه به حساسیت این مدرک، توصیه به‌صرف زمان کافی جهت نگارش آن می‌شود. این مدت‌زمان حدود سی روز است؛ که موسسه سینا ترجمه، قادر به نوشتن انگیزه نامه در حداکثر 5 روز کاری می‌باشد.

با توجه به اهمیت انگیزه نامه در اخذ پذیرش توصیه میکنیم قبل از ددلاین ها اقدام به نوشتن آن نمایید.

مدت زمان نگارش

انگیزه نامه توسط چه کسانی بررسی میشود؟

انگیزه نامه توسط اساتید و کمیته پذیرش هر دانشگاه به‌دقت بررسی می‌شود. زمانی که شما پرونده‌ی پذیرش خود را برای دانشگاه ارسال می‌کنید، ابتدا پرسنل دانشگاه در قسمت پذیرش، مدارک شمارا ازلحاظ تطابق با فرمت دانشگاه و کامل بودن مدارک بررسی می‌کنند. درصورتی‌که مدارک شما تائید شود، پرونده شما جهت بررسی تخصصی تیم پذیرش که شامل اساتید دانشگاه و رئیس کمیته پذیرش می‌باشد ازلحاظ محتوا بررسی خواهد شد.

بایدها و نباید ها در نگارش انگیزه نامه

ازآنجاکه انگیزه نامه تنها مدرکی است که کاملاً در دستان شماست توصیه می‌شود در نگارش آن یک سری مسائل را انجام داده و از برخی از آن‌ها پرهیز کنیم که در زیر به این مسائل تحت عنوان بایدها و نبایدها اشاره‌شده است:

به املای کلمات، گرامر جملات و آئین نگارش ازجمله نقطه‌گذاری دقت کنید. اشتباه در این موارد می‌تواند نشان‌دهنده ضعف شما در زبان انگلیسی باشد.

سعی کنید افعال خود را به‌صورت معلوم به کار ببرید. این شما هستید که قرار است آینده خود را بسازید پس فاعل جمله مشخص است و نیازی به استفاده از افعال مجهول نیست.

انگیزه نامه را نباید بیشتر یا کمتر از حد موردنیاز نگارش کرد زیرا نگارش بیشتر موجب می‌شود حوصله هیئت پذیرش سر رود و با نگارش کمتر نمی‌توانید تمامی مواردی که باید به آن‌ها اشاره‌کنید را بیان کنید.

نیازی به واردکردن اطلاعات شخصی خود مانند نام و یا اطلاعات تماس در انگیزه نامه نمی‌باشد. این اطلاعات در رزومه شما موجود است که بی‌شک در اختیار هیئت تصمیم‌گیرنده قرارگرفته است.

زیاد در مورد رویا های کودکی تان صحبت نکنید.

حتماً برای نگارش انگیزه نامه وقت کافی بگذارید زیرا تمامی مدارک مربوط به گذشته شما می‌باشد ولی انگیزه نامه تنها مدرکی است که در حال حاضر در دستان شما می‌باشد و شما می‌توانید با نگارش باکیفیت نظر هیئت پذیرش را به خود جلب نمایید.

نامی از موسسه و یا شرکتی که در آینده قصد دارید در آنجا مشغول به کار شوید نیاورید. فقط به تحصیل و آینده شغلی به‌صورت کلی اشاره‌ کنید.

با دلایل شفاف و قانع‌کننده حتما توضیح بدهید که بعد از اتمام تحصیلات قصد بازگشت به وطن را دارید.

نباید زیادتر از حد معمول از اصطلاحات و عبارات تکنیکی استفاده نمایید.

نحوه ارتباط رشته منتخب خود با تحصیلات و یا تجربه پیشین خود را ذکر کنید. درصورتی‌که هیچ‌گونه ارتباطی وجود ندارد، دلیل تغییر رشته و درنتیجه تغییر شغل و حرفه خود را کامل توضیح دهید.

نوشتن انگیزه نامه

نوشتن انگیزه نامه برای پذیرش در دوره کارشناسی

در این قسمت به نکاتی اشاره می کنیم که در نگارش صحیح انگیزه نامه برای دوره کارشناسی برای شما کمک کننده می باشد.

لیستی از دست آورد های مهم در طول 12 سال تحصیلی را تهیه کرده و به آن ها اشاره نمایید.

در نگارش انگیزه نامه برای دوره کارشناسی، نظرخواهی از دوستان، خانواده و معلمان می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که چه مواردی را حذف یا اضافه کنید.

قبل از ارسال انگیزه نامه خود چند بار آن را نوشته و بررسی کرده و سعی کنید درمورد هدفتان بسیار روشن باشید.

نوشته خود را ویرایش کنید، و اشتباهات گرامری و نوشتاری را برطرف نمایید.

برای درک بهتر موارد ذکر شده، توصیه می کنیم نمونه کامل از انگیزه نامه کارشناسی را مطالعه کنید. درنهایت، با یک جمع‌بندی نوشته خود را تمام کنید.

نوشتن انگیزه نامه برای کارشناسی ارشد

مبنای نوشتن انگیزه نامه یا SOP برای دوره‌های کارشناسی ارشد‌، همانند سایر دوره‌ها است؛ اما به طور جزئی تر در زیر به یک سری نکاتی که می‌توانید در انگیزه نامه دوره‌های کارشناسی ارشد ذکر کنید اشاره‌شده است:

نوآوری‌های اجتماعی که شما بخشی از آن بوده‌اید

سمینارهایی که در آن شرکت کرده اید

مقالات منتشر شده

تجربیات کاری یا کارآموزی

سابقه مالی

نگارش

دوره دکتری

نوشتن انگیزه نامه تحصیلی برای دوره دکتری

برای نوشتن انگیزه نامه در مقطع دکتری همانند مقاطع دیگر باید به نکاتی اشاره نماییم که در زیر بیان‌شده است:

روی مهارت ها و استعدادهای خود تایید کنید.

به مقاله هایی که به نام شما چاپ شده اشاره کنید.

به ورک شاپ هایی که در آن ها شرکت کرده اید اشاره کنید.

برنامه و هدف‌هایتان از دکترا را شفاف و دقیق بنویسید. مثلا قصد دارید مدرک پست داک بگیرید، استاد دانشگاه بشوید و یا….

از الگوها استفاده کنید اما کپی نکنید. همانطور که پیشتر بیان کردیم یک SOP باید منحصر به فرد باشد.

انگیزه نامه تحصیلی برای اخذ پذیرش از کانادا

هر سال به تعداد متقاضیان تحصیل در کانادا افزوده می‌شود. دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آنها نگارش انگیزه نامه تحصیلی قوی و تأثیرگذار است.

به عبارتی می‌توان گفت که برای دانشگاه‌های کانادا، علاوه بر معدل و ریزنمرات متقاضی، SOP یا انگیزه نامه دارای اهمیت می باشد.

از این رو می توان نتیجه گرفت که انگیزه نامه، مهم‌ترین بخش از مدارک ارسالی به دانشگاه است. که شما می توانید با نگارش صحیح شانس پذیرش خود را افزایش دهید.

انگیزه نامه تحصیلی برای اخذ پذیرش

استرالیا

انگیزه نامه تحصیلی برای مهاجرت به استرالیا

یکی از راه‌های دریافت اقامت استرالیا، تحصیل در این کشور است. درست است که فاکتورهایی از قبیل توان مالی، سوابق تحصیلی و کاری، تأهل، گپ تحصیلی، شغل و… در اخذ پذیرش تحصیلی مؤثر هستند اما دراین‌بین، انگیزه نامه تحصیلی را هم نباید نادیده گرفت.

SOP یکی از مدارک است که نقش مهمی در دریافت پذیرش تحصیلی استرالیا دارد.

فرمت انگیزه نامه استرالیا همانند انگیزه نامه کانادا و یا کشورهای دیگر است و باید برخی نکات مهم ازجمله؛ مقدمه، فهرست یا لیست بدنی مطالب، رعایت آیین نگارش و املای صحیح کلمات، ساختار متن، طول محتوا و نتیجه‌گیری رعایت شود.

انگیزه نامه تحصیلی برای مهاجرت به آلمان

امروز آلمان یکی از مهم‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی از جمله اهالی خاورمیانه و ‌آفریقای شمالی است. آمارهای WES نشان می‌دهد تنها در سال 2018، 7527 نفر دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیلات خود وارد کشور آلمان شدند. از این رو نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند، امری بدیهی است. دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان را دارند باید ابتدا اقدام به تهیه انگیزه نامه تحصیلی نموده و آن را به دانشگاه مقصد خود در کشور آلمان ارائه کنند. حال شاید برای شما سوال باشد انگیزه نامه خود را کجا می توانیم تهیه کنیم؟ پاسخ ما برای شما سینا ترجمه می باشد.

انگیزه نامه تحصیلی برای مهاجرت به المان

از دلایلی که سینا ترجمه می تواند در زمینه انگیزه نامه بهترین گزینه باشد؟

اکثر دانشگاه‌ ها و مدارس آموزش عالی از متقاضیان درخواست یک نوشتار با عنوان بیانیه هدف (Sop) یا انگیزه نامه شخصی یا بیانیه شخصی (Personal Statement یا Motivation Letter) می‌نمایند. از این رو، انگیزه نامه شخصی (Sop) مهم ‌ترین بخش یا عنصر درخواست پذیرش (Application شما) به شمار می‌آید. شما به عنوان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌ های خارج از کشور، بسته به کیفیت و اثربخشی Sop خود، قادر به کسب امتیاز تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان خواهید بود. از این رو، توصیه ما این است که تهیه و ترجمه انگیزه نامه خود را به کارشناسانی خبره و کارآزموده سینا ترجمه بسپارید زیرا این موسسه با دلایلی که در زیر به آن اشاره شده است می تواند این اطمینان را به شما بدهد که انگیزه نامه کاملا حرفه ای برای شما عزیزان تحویل دهد.

نوشتن تعاملی

برای بهتر نوشته شدن انگیزه نامه علاوه بر اینکه فرمی در اختیار شما قرار داده می‌شود، حتما با شما در طی نگارش در تماس خواهیم بود.

تضمین عودت وجه

ملاک کیفیت کار فقط نظر شماست، در صورتی که از نتیجه راضی نباشید، وجه پرداختی شما برای شما بازگشت داده می‌شود.

انگیزه نامه خاص شما

انگیزه نامه به صورت انحصاری و تخصصی با توجه به شرایط و خواسته شما تهیه خواهد شد تا مورد مورد تایید هیئت پذیرش قرار گیرد.

نگارش در 4 روز

انگیزه نامه‌ی شما نهایتا تا 4 روز بعد از ثبت سفارش آماده و در سریع ترین زمان با بالاترین کیفیت به شما تحویل داده می شود.

ادبیات انگلیسی آکادمیک

نگارنده‌های انگیزه نامه در سینا ترجمه ،دارای مدرک دکتری ادبیات انگلیسی از بهترین دانشگاه‌ها در کشور و یا خارج از کشور هستند، و سابقه‌ی زیادی در تهیه انگیزه نامه دارند.

هزینه کم و کیفیت بالا

مطمئن باشید که وجهی که شما برای تهیه انگیزه نامه برای موسسه سینا ترجمه پرداخت می کنید در مقابل کاری که تحویل می‌گیرید هیچ است. یعنی با کمترین هزینه بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد.

بدون هر گونه کپی

کپی برداری یکی از دلایل ریجکت می باشد از این رو سینا ترجمه برای این موضوع حساست زیادی به خرج داده و انگیزه نامه های خود را بدون هر گونه کپی برداری تهیه می کند.

امکان ویرایش

هرچند که ما مدارک را کاملا به صورت حرفه‌ای تهیه می کنیم، ولی باز هم بعد از نگارش در صورت که مشتری درخواست ویرایش و یا اضافه کردن مطلبی را نمایید حتما انجام داده می شود.

ترجمه انگیزه نامه در سینا ترجمه

با توجه به اهمیت تهیه انگیزه نامه بهتر است که نگارش انگیزه نامه خود را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید ولی اگر شما تصمیم گرفته‌اید که انگیزه نامه خود را نگارش کنید پس از نگارش می‌توانید جهت ویرایش و یا ترجمه آن را به مترجمان و ویراستاران باتجربه سینا ترجمه بسپارید زیرا ترجمه متنی طولانی با رعایت اصول زبان انگلیسی آکادمیک، کار ساده‌ای نیست و حتماً نیاز به یک مترجم متخصص دارد. پس شما در صورت درخواست می‌توانید تهیه انگیزه نامه، ترجمه تخصصی انگیزه نامه و ویرایش انگیزه نامه خود را به افراد باتجربه و کاردان سینا ترجمه بسپارید و شانس پذیرش خود را بالا ببرید زیرا مترجمان ما باسابقه بالا در ترجمه انواع انگیزه نامه‌ها و متونی مشابه، دستیابی به بهترین‌ها را برای شما تضمین خواهند کرد.

مراحل تهیه انگیزه نامه (sop) در سینا ترجمه

این نکته را به خاطر داشته باشید که یک SOP خاص و کپی نشده شما را از بقیه رقیبان متمایز می‌کند. پس اگر می خواهید انگیزه نامه کاملا حرفه ای را در یکی از موسسات معتبر در این زمینه انجام دهید می توانید سینا ترجمه را انتخاب کرده و طبق مراحلی که در زیر به آن اشاره شده است سفارش خود را ثبت کرده و روند کار را پیگیری نمایید.

ثبت سفارش

ثبت سفارش از سایت و یا تماس با کارشناسان و دریافت فرم پرسشنامه

دریافت اطاعات

تماس کارشناسان سینا ترجمه با شما جهت دریافت اطلاعات تکمیلی

پیش نمایش

ارسال پیش نویس فایل انگیزه نامه برای بررسی و انجام تغییرات قبل از قالب بندی

نسخه نهایی

تحویل نسخه نهایی فایل انگیزه نامه به صورت تایپ شده (Word و PDF)

خدمات سینا ترجمه

خدمات سینا ترجمه در تهیه و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی (SOP)

موفقیت و کسب مدارج و مقامات ممتاز شغلی و تحصیلی تصادفی نیست. نوشتن انگیزه نامه حرفه ای نشان دهنده انگیزه، آینده و اهداف بلند مدت شماست. خدمات تهیه انگیزه نامه وهمچنین ترجمه آن را به حرفه ای ها بسپارید تا شانس پذیرش خود را افزایش دهید. تدوین انگیزه نامه توسط متخصصان سینا ترجمه به صورت اختصاصی و متناسب با کشور و دانشگاه مورد نظر شما می‌باشد که براساس ویژگی‌های شخصیتی و آکادمیک شما در کمترین زمان ممکن و با کیفیت عالی تهیه شده و تقدیم شما می شود. فرصت را از دست ندهید و اگر قصد اپلای به هر یک از دانشگاه های جهان را دارید و میخواهید با انگیزه نامه خود نظر هیئت پذیرش آن دانشگاه را جلب کنید با ما در ارتباط باشید و سفارش خود را ثبت نمایید این آغاز راه پیشرفت تخصصی و موفقیت بیشتر است.

سایر خدمات ارائه شده در سینا ترجمه

تهیه CV و رزومه

تهیه توصیه نامه

تهیه کاورلتر

بررسی انگیزه نامه تهیه شده برای متقاصی و اعلام ایرادات آن

تصحیح انگیزه نامه نگارش شده توسط شما

ترجمه انگیزه نامه شما

چاپ کتاب در تیراژ دلخواه، با دریافت تمام مجوزات، به صورت سریع و تحویل فوری

پارافریز مقاله و انواع متون

ترجمه تخصصی انواع متون علمی به همراه گارانتی

معرفی کتاب جدید النشر برای ترجمه

ارائه گزارش میزان پلاجیاریسم مقالات علمی و پایین آوردن درصد مشابهت آن

ویرایش گرامری و ادبی مقالات فارسی و انگلیسی

فرمت بندی مقالات طبق فرمت مجله درخواستی شما

سابمیت و چاپ مقاله در مجلات معتبر

تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ آن در تیراژ دلخواه، با دریافت تمام مجوزات، با تحویل 25 روزه

برای ثبت سفارش تهیه یا ویرایش انگیزه نامه (SOP) و یا هر یک از خدمات اشاره شده می توانید با کارشناسان ما از طریق تماس ، پست الکترونیکی موسسه و یا از طریق شبکه های مجازی ( واتساپ ، اینستاگرام و تلگرام ) در ارتباط باشید و همچنین می توانید سفارش هر یک از خدماتی که در بالا به آن ها اشاره شده را در سایت سینا ترجمه ثبت نمایید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:


سوالات متداول

به انگیزه نامه به عنوان بخش جالب و جذاب فرآیند اپلای نگاه کنید. این بخش از اپلیکیشن شما جایی است که کمیته پذیرش نسبت به شخصیت شما و چیزی فراتر از کارنامه و ریز نمرات، نتایج آزمون ها و رزومه شما شناخت پیدا می کند

بله زیرا انگیزه نامه شما وجوه مشترک زیادی با همان رشته در دانشگاه دیگر دارد. هر دانشگاه ممکن است دستورالعمل مخصوص خود را برای نگارش SoP داشته باشد. چنانچه همان SoP را برای دانشگاه دیگر بفرستید، ممکن است دستورالعمل را نقض کنید (تفاوت حجم، تعداد کلمات، و غیره).

بله، لازم است. عنوان Statement of Purpose, Motivation Letter, Personal Statement یا هر عنوان دیگری که برای بیانیه هدف یا انگیزه نامه از سوی دانشگاه مشخص شده را با قلم Bold در وسط و بالای صفحه اول SoP خود درج کنید. سپس متن انگیزه نامه را از 1 یا 2 سطر پایین تر شروع کنید.

کمیته های پذیرش عمدتاً به دنبال دو چیز هستند: 1) شما کیستی: آیا این متقاضی دوست داشتنی است و شخص جالبی برای اضافه شدن به اجتماع دانشجویان دانشگاه است؟ آیا این متقاضی انسان اندیشمند و آینده نگری است؟ آیا اساتید و هم کلاسی های این متقاضی از تعامل و مشارکت با ایشان لذت خواهند برد؟ 2) توانایی نوشتن و برقراری ارتباط: آیا متقاضی قادر به انتقال موثر افکار خود است؟ آیا متقاضی می تواند اطلاعات را به شیوه ای روشن، سازماندهی شده و مختصر و مفید ارائه نماید؟

زیرا هر دانشگاه یا دپارتمان در حوزه خاصی تخصص دارد. به عنوان مثال، دپارتمان مهندسی برق دانشگاه MIT در حوزه های خاصی پژوهش نموده و در آنها زبانزد است، در حالیکه دانشگاه هاراورد ممکن است در حوزه های دیگری فعالیت پژوهشی چشمگیر داشته باشد. اگر همان SoP که برای دانشگاه MIT نوشته اید را برای دانشگاه هاروارد ارسال کنید، عملاً شانسی برای پذیرش در دانشگاه هاروارد نخواهید داشت. انگیزه نامه شما باید به خوبی دلایل علاقمندی شما به تحصیل در آن دانشگاه را بیان کند. بدیهی است نگارش SoP جنرال یا عمومی و تجویز یک نسخه انگیزه نامه برای همه دانشگاه ها طبیعتاً نتیجه بخش نخواهد بود و شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه های بعدی می سوزاند. برای همین، برای هر دانشگاه یک SoP بنویسید. لزومی ندارد این SoP کاملاً متفاوت باشد، اما باید در برگیرنده اطلاعاتی باشد که هر دانشگاه از شما انتظار دارد. توجه داشته باشید که مخاطب شما روزانه صدها SoP دریافت می کند. پس منطقی فکر کنید: درج اطلاعات عمومی، نامربوط یا کلیشه ای وقت ایشان را تلف کرده و موجب می شود اصلاً انگیزه نامه شما را مطالعه نکنند.این نکته را خیلی جدی بگیرید.در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی