سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

نرم افزار LATEX

انتشار : 24 اسفند 1399
مطالعه : 4 دقیقه

نرم افزار لاتک (LATEX) با استفاده از بسته زی پرشین برای ایجاد مستندات انگلیسی و فارسی و ریاضی به طور هم زمان، به همراه فرمول های پیچیده فراوان مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزار LATEX

بیشتر مجلات علمی پژوهشی از نویسندگان درخواست دارند مقاله خود را با لاتک تهیه کنند. معمولا بیشتر افرادی که برای اولین بار از لاتک استفاده می کنند، در میانه کار می گویند: که دیگر از این نرم افزار استفاده نخواهند کرد. اما بعد از اتمام کار به خود می گویند دیگر به هیچ عنوان به سراغ نرم افزار های دیگر مانند word نخواهم رفت. دلیل این کار کاملا واضح است، چرا که لاتک برای هر منظور، فرمانی دارد که باید این فرمان ها را بدانید تا بتوانید از آن به طور بهینه استفاده نمایید. اگر در ابتدا زمان کافی برای یادگیری این فرمان ها صرف نکنید، در آینده چندین برابر این زمان را برای رفع مشکلات نوشتار خود باید صرف نمایید.

tEX چیست؟

تک یک برنامۀ کامپیوتری است که توسط دونالد کنوث ساخته شده است. هدف آن حروف چینی متن عادی و ریاضی می باشد.

LATEX چیست؟

LATEX بسته ای از ماکروها است، که به نویسندگان امکان حروف چینی و چاپ مستندات را با بهترین کیفیت با استفاده از تعدادی طرح حرفه ای ارائه می دهد. LATEX توسط لزلی لمپورت نوشته شده، و از TEX به عنوان موتور حروف چینی استفاده می نماید. LATEX برای تولید نوشتار با کیفیت عالی علمی و ریاضی بسیار مناسب است. این سیستم همچنین برای تولید انواع نوشتار، از یک نامه ساده تا کتاب های کامل مناسب است.

این مقاله به صورت جامع و مختصر به معرفی لاتک می پردازد، و برای بسیاری از کاربردهای آن کافی است. برای آموزش کامل نرم افزار لاتک میتوانید پیشنهاد می شود فایل pdf زیر را دانلود نماییدد.

از LATEX می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • حروف چینی کتاب
 • حروف چینی مقالات
 • حروف چینی گزارش ها
 • تهیه اسلاید

همچنین برای موارد دیگری که نیاز به حروف چینی پیشرفته داشته باشیم، می توان مورد استفاده قرار بگیرد. در متن های ریاضی، مهندسی، فیزیک و متن هایی که در آن به تعداد زیاد فرمول های پیچیده وجود دارد، استفاده از LATEX توصیه می شود. از این رو LATEX بیشتر در میان دانشگاهیان و خصوصا رشته های علوم پایه و مهندسی محبوبیت بیشتری دارد.

برای بیشتر افراد این سوال پیش می آید، که با وجود نرم افزارهای Microsoft Office و Open Office و liber Office چرا LATEX توصیه می شود؟

 1. کپی رایت نرم افزار LATEX رایگان است و حق انتشار آن انحصاری نیست.
 2. اسناد تولید شده با LATEX ثبات دارند.
 3. کیفیت بسیار بالا در حروف چینی متون دارای فرمول های ریاضی
 4. برای حروف چینی کتاب یا مقاله تنها نیاز به تعداد کمی از دستورات برای تعریف ساختار متن است و نیازی به دانستن چگونگی طراحی کتاب یا مقاله نیست.
 5. فایل هایی که در لاتک تولید می شوند، مستقل از سیستم عامل است. یعنی به سیستم عامل خاصی وابستگی ندارد و در ویندوز، لینوکس و حتی در سیستم عامل های کمپانی اپل نیز خروجی درستی می دهد. در صورتیکه فایل های Microsoft Office روی سیستم عامل های لینوکس و اپل به خوبی اجرا نمی شوند.
 6. در LATEX متعلقات نوشتارهای علمی به صورت خودکار تولید می شوند:
 • مراجع
 • نمایه
 • ارجاع ها
 • فهرست مطالب، فهرست اشکال، فهرست جداول و ...

نصب و راه اندازی نرم افزار LATEX

برای شروع کار نیاز به نرم افزاری دارید که بتوان به کمک آن فایل های نوشته شده توسط LATEX را کامپایل کرده و خروجی به فرمت pdf را تولید کرد.

ابتدا باید یکی از دو نرم افزار زیر را روی کامپیوتر خود نصب نمایید:

 • Texlive 2015
 • MikTEx

پیشنهاد می شود، که برای داشتن سازگاری بیشتر با بسته XePersian که برای تایپ متن های فارسی به ان نیاز داریم، Texlive را نصب کنید. همچنین نیاز به نصب یک ویرایشگر مناسب دارید، ویرایشگرهای زیادی وجو دارد که از میان آنها سه ویرایشگر زیر توصیه می شود:

 • TeXmaker
 • TeXworks
 • TeXStudio

اگر Texlive را نصب کنید، ویرایشگر TeXworks را به صورت پیش فرض خواهید داشت، اما پیشنهاد ما دانلود ویرایشگر TeXStudio از فایل سرور می باشد.

نسخه Texlive مورد نظر خود را تهیه کنید. اگر فایل iso است، آن را با استفاده از یک نرم افزار درایو مجازی مانند Gizmo یا Winmount و یا هر نرم افزار دیگری که در اختیار دایرد mount کنید. به پوشه texlive رفته و فایل install-tl-windows.bat را اجرا کنید، در پاسخ به تمامی درخواست ها ok بزنید و صبر کنید تا نصب به طور کامل انجام شود. حدود 20 تا 30 دقیقه برای نصب کامل زمان نیاز است پس شکیبا باشید.

برای سرعت بیشتر نصب توصیه می شود، که فایل iso را در درایو C کپی کنید و آنتی ویروس خود را به طور موقت غیرفعال کنید.

نرم افزار TeXStudio را دانلود و نصب کنید. صفحه کلید فارسی موجود خود را حذف کرده و از پوشه iranain standard persian keyboard فایل setup را اجرا کنید. تمامی فونت های مورد نظر خود را در پوشه فونت ویندوز کپی کنید. اکنون همه چیز آماده کار و تولید محتوا با لاتک است.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب سردبیر
مطالب پیشنهاد شده
مطالب محبوب
مطالب ویژه
جدیدترین مطالب

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام