سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

پرداخت هزینه مقالات ISI

انتشار : 2 اردیبهشت 1398
مطالعه : 3 دقیقه

برخی از مجلات معتبر خارجی از جمله ISI از نویسندگان مقالات برای فرمت بندی، داوری سریع، چاپ مقاله و امکان دسترسی رایگان، هزینه دریافت می کند که این هزینه باید از طریق یکی از کارت های بین المللی به آن مجله پرداخت شود.

پرداخت هزینه مقالات ISI

موسسه تامسون رویترز یکی از مهم ترین پایگاه های حاوی مجلات علمی است و مجلات دارای استاندارهای مشخص در این پایگاه ایندکس می شوند که همه ساله مورد بازبینی قرار گرفته و در صورتی که از استاندارهای مجله کاسته شده باشد از لیست این پایگاه خارج می شود.

انواع مجلات ISI

مجلات ISI به دو دسته تقسیم می شوند:

  • مجلات ایمپکت دار یا JCR

 مجلات ایمپکت دار معمولا مجلاتی هستند که داوری سختگیرانه دارند و در رتبه بندی مجلات بین المللی در درجه A قرار دارند. این مجلات از نظر هزینه ی اکسپت Close Access هستند که برای پذیرش و چاپ مقاله از نویسندگان هزینه ای دریافت نمی کنند و دسترسی آزاد به مقاله را غیرممکن می کنند. این مجلات هزینه ی خود را از خوانندگان مجلات دریافت می کنند. در واقع کسانی که می خواهند از این مقالات استفاده کنند، باید برای دانلود مقالات، هزینه ای را به عنوان اشتراک به مجله پرداخت نمایند.

این مجلات به دلیل اعتبار علمی بالایی که دارند برای دفاع پایان نامه و فارغ التحصیلی و همچنین ارتقای درجه علمی مورد توجه دانشجویان و اساتید قرار می گیرند.

  • مجلات بدون ایمپکت یا ISI Listed

مجلات بدون ایمپکت دارای داوری راحت تری نسبت به مجلات ایمپکت دار هستند و در درجه B رتبه بندی مجلات بین المللی قرار دارند. این مجلات از نظر هزینه اکسپت Open Access هستند که تمام هزینه های پذیرش و چاپ مقالات را از نویسندگان دریافت می کنند و امکان دسترسی آزاد به مقاله را فراهم می آورند. این مقالات پس از چاپ در سایت مجلات نمایه شده و افراد می توانند کل مقاله را رایگان دانلود کنند. لازم به ذکر است که Open access بودن مقاله، شانس ارجاعات (Citation) آن را افزایش می دهد.

این مجلات معمولا بیشتر مورد توجه داوطلبین مصاحبه دکتری و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشدی که می خواهند دو نمره پایان نامه را دریافت کنند قرار دارد.

 
تصویر

هزینه هایی که مجلات از نویسندگان دریافت می کنند:

  • هزینه فرمت بندی مقاله  Processing Fee
  • هزینه دسترسی رایگان Open Access
  • هزینه داوری سریع برای اینکه داوری در بازه کوتاه تری انجام شود
  • هزینه چاپ مقاله، برخی از مجلات بدون در نظر گرفتن حالت دسترسی آزاد بابت چاپ مقاله هزینه جداگانه ای دریافت می کند. به این نوع مجلات در اصطلاح مجلات پولی گفته می شود.