سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

رتبه بندی مجلات آی اس آی ISI

انتشار : 11 تیر 1399
مطالعه : 3 دقیقه

موسسه اطلاعات علمی Isi موسوم به نام Clarivate در سال 1960 توسط یوجین گارفیلد برای انتشار واعتبار سنجی سطح علمی مجلات راه اندازی شد. پایگاه  Web Of Science رتبه بندی مجلات را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات یا Jcr ، اواخر هر سال به اطلاع عموم می رساند.

رتبه بندی مجلات آی اس آی ISI

رتبه بندی مجلات آی اس آی ISI

موسسه اطلاعات علمی IsI موسوم به نام Clarivate در سال 1960 توسط یوجین گارفیلد برای انتشار واعتبار سنجی سطح علمی مجلات راه اندازی شد. پایگاه web of Science رتبه بندی مجلات را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات یا jcr ، اواخر هر سال به اطلاع عموم می رساند.
توجه : مجلات isI دونوع می باشند، مجلات isi ایمپکت دار(IF)که به jcr معروف اند، مجلات isI بدون ایمپکت دار(isI listed).

JCR برا اساس چند شاخص مجلات isI را مورد ارزیابی قرار می دهد:

  1. ضریب تأثیر(Impact Factor, IF) یا ضریب تأثیر ژورنال(Journal Impact Factor, JIF)
  2. شاخص فوری (Immediately Factor)
  3. نیمه عمر استناد(Cited Half-Life)
  4. شاخص JRK رتبه بندی مجلات

Impact Factor

این شاخص برای اولین بار توسط خود بنیانگذار موسسه isi یوجین گارفیلد برای سنجش اعتبار علمی مجلات نمایه شده در این پایگاه تعریف شد. که مهمترین و اصلی ترین شاخص اندازه گیری رتبه ی مجلات در نمایه های سه گانه isiمی باشد. این شاخص نشان دهنده میانگین تعداد سالانه، استنادهایی است که مقالات منتشر شده در دو سال گذشته در یک ژورنال معین دریافت کرده است.به عبارت ساده تر، ایمپکت فاکتور بیانگر آن است که یک مقاله به طور متوسط چند بار مورد ارجاع قرار گرفته است.

Immediately Factor

شاخص آنی یا ضریب فوریت یکی دیگر از شاخص های تعریف شده توسط jcr است که تعداد ارجاعات به مقالات یک مجله در همان سال مثلا2020 را نشان می دهد.

Cited Half-Life

نیمه عمر استناد،تعداد سال هایی است که باید به عقب برگردیم تا بتواینم نیمی از استنادات را به دست آوریم،به طور مثال اگر نیمه عمر مجله ای در سال2020عدد 4.6 ذکر شود یعنی 4 سال و 6 ماه به عقب برگردیدکه سال 2015 میشود یعنی نیمی از ارجاعات به قبل از این سال ونیمی دیگر به بعد از این سال مربوط میشود.هر چه عدد نیمه عمر بالاتر باشد بهتر است ،این بدان معنی می باشد که ماقلات مجله دارای عمر استاد بالا می باشند. و تنها به مقالات جدید مجله ارجاع داده نمیشود.

شاخص دیگری به نام JRK

این شاخص در انتهای هر سال برای مجلات با موضوع یکسان از طریق شاخص JIF محاسبه می شود.جدولی که براساس JIF مرتب شده است با نماد n نشان داده می شود و N تعداد مجلات موجود در یک رشته می باشد. عدد JRKعددی بین 0تا 1 می باشد اگر ژورنالی عدد 1 را داشته باشد بدین معنی است که هیچ مجله ای در ان رشته وجود ندارد که عدد ان بر مبنای JIF بالاتر از مجله مورد نظر باشد واگر 65درصد بیان شود یعنی 35درصد مجلات در آن رشته بالاتر از مجله مذکور می باشند.

چگونه از ایمپکت دار بودن مجله مورد نظر خود اطمینان حاصل کنیم؟

برای اینکه بدانیم مجله مورد نظر ما ایمپکت دار است یا نه بهترین شیوه مراجعه به سایت تامسون رویترز یا https://mjl.clarivate.com/home می باشد، MASTER با وارد کردن نام مجله یا ISSN مجله در قسمت جستجو ، اگر حاصل جستجو عبارت های زیر باشند مجله شما ایمپکت دار می باشد.

(Arts & Humanities Citation Index (Web of Science

(Science Citation Index Expanded (Web of Science

(Social Sciences Citation Index (Web of Science

دسته دوم مجلات ISI مجلات بدون ایمپکت به نام مجلات ISI LISTED می باشند، این نوع مجلات اعتبار کمتری نسبت به مجلات JCR یا همان ایمپکت دار دارند. وجود کلمات biosis یا zoological Record نشانه ی این نوع مجلات می باشد.

موسسه سینا

کارشناسان ما در موسسه سینا آماده ارائه خدمات در جهت اخذ پذیرش مقالات شما در مجلات ISI وسایر مجلات بین المللی داخلی وخارجی می باشند، استخراج مقاله از پایان نامه ارشد و رساله ی دکتری ،چاپ کتاب، ترجمه تخصصی ضمانت دار،ویرایش، پلاجریسم، و....
جهت اخذ اطلاعات بیشتر می تواند با پل های ارتباطی زیر با ما ارتباط برقرار نمائید.

جهت تماس با موسسه سینا به ایمیل زیر مراجعه نمایید:

[email protected]

تلفن ثابت:

04133250787

تلفن همراه

09149724522لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام