سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

صیانت و ارتقای جایگاه ایران در تولید علم، نیاز به حمایت‌های بودجه‌ای دارد

انتشار : 25 آذر 1400

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: برای صیانت از جایگاه ایران در تولید علم دنیا و ارتقای آن و همچنین ایجاد نظام یکپارچه علم و فناوری؛ به حمایت‌های بودجه‌ای به‌ویژه برای تجهیز و به‌روزرسانی امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی؛ حداقل در حد پیش‌بینی برنامه ششم توسعه نیاز است.

صیانت و ارتقای جایگاه ایران در تولید علم، نیاز به حمایت‌های بودجه‌ای دارد

به گزارش گروه دانشگاه از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، محمدعلی زلفی گل در اختتامیه جشنواره معرفی پژوهشگران و فناوران برتر کشور با اشاره به حمایت‌ها و قدردانی رهبر معظم انقلاب از جایگاه ایران در تولید علم دنیا، گفت: نظام دانشگاهی کشور با تولیدات علمی و انتشار و مقالات پژوهشی به این افتخار نائل شده است که در منطقه با اختلاف بسیار از کشور ترکیه در جایگاه نخست و از طرف رهبر معظم انقلاب مورد تحسین قرار گیرد. بنابراین انتشار مقالات علمی یک هدف درست است و باید موردحمایت و تأکید واقع شود.

وی با انتقاد از افرادی که تولید مقالات علمی را بسیار کم‌ارزش جلوه می‌دهند گفت: در علوم ما سه نوع تحقیقات داریم که شامل تحقیقات از نوع بنیادی، کاربردی و توسعه می‌شود و بیشترین سهم انتشار مقاله حتماً از تحقیقات بنیادی که در علوم پایه صورت می‌گیرد، حاصل شده است.

وی افزود: تحقیقات بنیادی برای فتح مرزهای دانش و پایه‌گذاری پیشرفت‌های آینده در علم و فناوری ضروری است و چه بسا تحقیقات کنونی چند دهه دیگر به پیشرفت‌های شگرفی در زمینه فناوری منجر شود.

زلفی‌گل با تأکید بر اهمیت کاربردی کردن پژوهش‌ها و استفاده از ظرفیت‌های علمی برای رفع نیازهای کشور گفت: وزارت علوم به این امر اهتمام جدی دارد و در همین راستا نظام نیازها و ایده‌ها با عنوان "نان" را طرح‌ریزی کرده است و با حمایت هیئت دولت به صندوق پژوهش و فناوری زیرمجموعه شورای عتف که سال‌ها پیش تصویب شده بود توسط ریس جمهور ابلاغ شد و در لایحه بودجه نیز برای آن اعتبار پیش‌بینی شد. اما توجه به نیاز به تحقیقات کاربردی نباید ما را از ارزش و اهمیت و ضرورت تحقیقات بنیادی غافل کند.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مسئولان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: رسانه‌ها و به‌ویژه صداوسیما که مخاطب فراگیر دارد و جمعیت کثیری با سطح سوادهای مختلف مخاطبان این رسانه هستند، باید زمینه حضور دانشمندان و پژوهشگران برتر ما را در ویژه برنامه‌های خود فراهم کند تا آنان بتوانند دستاورد خود را به عموم مردم معرفی کنند و این اتفاق مهم می‌تواند از برگزیده‌ای آیین امروز که پژوهشگران برتر کشور هستند، آغاز شود.

وزیر علوم تأکید کرد: دانشمندان ما که در سطح دنیا برتر هستند و در فهرست دانشمندان یک درصد و دو درصد دنیا قرار می‌گیرند در مسیر مرجعیت علمی ایران گام برمی‌دارند و می‌توانند هویت ملی کشور را تقویت کنند و برای جوانان یک الگو باشند. لذا حمایت پررنگ صداوسیما از نخبگان علمی یک ضرورت است و در کنار اهالی هنر و ورزش باید اهالی علم نیز جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌های صداوسیما داشته باشند.

زلفی‌گل اظهار کرد: امروز دانشمندان و اعضای هیئت علمی داریم که مقالات، مجلات و کتاب‌های آن‌ها توسط انتشارات بین‌المللی در دنیا چاپ، منتشر و مورد استناد دانشمندان دنیا قرار می‌گیرد. یا اعضای هیئت علمی داریم که مقالات آن‌ها تا 100 هزار مورد ارجاع و استناد قرار گرفته است و تبلیغ و نشان دادن این چهره‌های علمی در برنامه‌های صداوسیما و ساختن مستند از زندگی و فعالیت علمی آن‌ها یک ضرورت و یک کار با ارزش فرهنگی است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: اگر دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های وزارت علوم با هم تجمیع شوند و جایگاه‌های بالاتری در سطح دنیا کسب کنیم، قطعاً دانشجویان بین‌المللی بیشتری راغب به تحصیل در کشور ایران می‌شوند و تعداد دانشجویان بین‌المللی از تعداد 100 هزار دانشجوی فعلی بسیار فراتر خواهد رفت.

زلفی‌گل خطاب به برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری سال 1400 گفت: نخبگان برتری که امروز از آن‌ها تجلیل می‌شود بدانند که موفقیت آن‌ها حاصل پشتیبانی مسئولان استانی و مسئولان دانشگاهی، مدیران، اعضای هیئت علمی و دیگر کارکنان دانشگاه‌ها و حتی اعضای خانواده آن‌ها است و و این نخبگان برگزیده با الگودهی به جوانان، حمایت از آنان، حمایت از اعضای هیئت علمی جوان و انجام کارهای تیمی، نقش مهم خود را در ترویج فرهنگ علم و فناوری در کشور ایفا می‌کنند.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:
در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی