سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش
خدمات ما / وبلاگ / چاپ مقاله / نکات کلیدی چاپ مقاله برای دفاع دکتری

نکات کلیدی چاپ مقاله برای دفاع دکتری

انتشار : 27 شهریور 1400
مطالعه : 5 دقیقه

جلسه دفاع از پایان‌نامه دکتری یکی از جلسات بسیار مهم و حساس در دوره تحصیلی دکتری می باشد. دانشجویان دکتری تمام تلاش خود را میکنند تا بالاترین امتیاز را در این جلسه کسب نمایند.در این مطلب با ما همراه باشید تا تمام نکاتی که برای چاپ مقاله تان باید بدانید را شرح دهیم.

نکات کلیدی چاپ مقاله برای دفاع دکتری

قبل از هر چیز بباید بدانید که امتیاز مقاله در دفاع دکتری چقدر است و چگونه امتیاز دهی می شود. شما به عنوان یک محقق و دانشجو باید با رزومه ای پر در جلسه دفاع دکتری حضور یابید که توجه داوران را بتوانید جلب نمایید. داشتن امتیازات پژوهشی در رزومه باعث می شود بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرید و و پایان نامه شما اعتبار بیشتری از دید داوران داشته باشد زیرا با این کار آنها مطلع می شوند که شما قبلا هم سابقه تحقیقاتی داشته اید و توانسته اید مقالاتی را با مطالب علمی قدرتمند در مجلات علمی معتبر به چاپ رسانید.

توجه داشته باشید که برای اینکه بتوانید مجوز دفاع از رساله خود را دریافت کنید ملزم به ارائه حداقل دو مقاله، یکی بابت پیش دفاع و دیگری برای فارغ التحصیلی می باشید. معمولا دانشگاه های ایران بسیار سلیقه ای هستند و مجلاتی که مورد تایید دانشگاه ها قرار دارد، ممکن است متفاوت باشند. به همین دلیل، بهتر است دانشجو، قبل از اینکه اقدامی در رابطه با ارسال مقالات به مجلات انجام دهد، مجله موردنظر را برای تایید، به پژوهش دانشگاه ارائه داده و پس از تایید برای ژورنال اقدام نماید.

مجلات مورد تایید دانشگاه ها

تمام دانشگاه های کشور یا خودشان لیست مورد تاییدی دارند یا از وزارت علوم یا دانشگاه آزاد تبعیت می کنند، اما به طورکلی اگر مجله ای، در بلک لیست ارائه شده آن دانشگاه نباشد، مورد تایید خواهد بود. معمولا دانشجویان می توانند با چاپ مقاله در مجلات داخلی، مجلات JCR، مجلات iSI Listed، مجلات iSC و اسکوپوس، مجوز دفاع یا مجوز فارغ التحصیلی خود را دریافت کنند. این ژورنالها کاملا مورد تایید دانشگاههای معتبر ایران هستند و با انتشار مقاله در هر یک از این مجلات امتیاز کافی برای شرکت در جلسه دفاع را به دست خواهید آورد. اگر موفق به انتشار حداقل دو مقاله در این مجلات معتبر شوید می توانید دفاع کنید. در واقع یک مقاله برای کسب امتیاز در جلسه دفاع ضروریو دیگری برای فارغ التحصیل شدن مورد نیاز می باشد.

شیوه ارزشیابی 2 نمره مقاله پایان­ نامه دانشجویان مقطع دکتری

پذیرش و چاپ مقاله در مجلات

ردیف

نوع مجله

حداکثر امتیاز

1

پذیرش یا چاپ مقاله در مجلات ISI دارای ضریب تأثیر

2

2

پذیرش یا چاپ مقاله در مجلات ISI فاقد ضریب تأثیر

1.8

3

پذیرش یا چاپ مقاله در مجلات نمایه شده در پایگاه SCOPUS

1.7

4

پذیرش یا چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی و وزارتین

1.5

5

پذیرش یا چاپ مقالات در مجلات انگلیسی زبان یا خارجی یا ISC انتشار یافته در ایران

1

6

پذیرش یا چاپ مجله علمی ترویجی مصوب*

0.5

7

اختراع، اکتشاف، نظریه علمی، مسابقات و جشنواره های ملی و بین المللی، چاپ کتب مرتبط ، اثر بدیع هنری

2

چاپ مقاله در مجموعه مقالات همایش ها

ردیف

نوع همایش

حداکثر امتیاز

1

چاپ مقاله کامل در مجموعه مقالات همایش بین المللی خارج از کشور

1

2

چاپ چکیده مقاله در مجموع مقالات همایش بین المللی خارج از کشور

0.75

3

چاپ مقاله در مجموع مقالات همایش بین المللی داخلی

0.5

4

چاپ مقاله در مجموع مقالات همایش ملی

0.5

مراحل چاپ مقاله علمی پژوهشی

تصویر
چاپ مقاله علمی پژوهشی در ژورنالهای معتبر داخلی و خارجی به ترتیب زیر می باشد:
  • ترجمه تخصصی: اگر قصد سابمیت مقاله خود به مجلات خارجی را دارید، باید مقاله را ترجمه کنید. ترجمه تخصصی مقالات در تمامی حوزه ها باید به متخصص همان رشته واگذار شود زیرا داوران حساسیت بسیار زیادی در کیفیت ترجمه تخصصی مقالات دارند. بهتر است مقاله ترجمه شده کیفیت بالایی داشته باشد تا در این ژورنالها پذیرفته شود.
  • رفع سرقت ادبی مقاله: بهتر است مقاله خود را قبل از ارسال به مجله از نظر سرقت ادبی بررسی کنید. مقالاتی که در آنها به صورت عمدی یا سهوی سرقت ادبی مشاهده شود حتما ریجکت خواهند شد.
  • اعتبار سنجی و انتخاب ژورنال مناسب: مجلات فقط مقالاتی را پذیرش می کنند که در اسکوپ مجله باشد. همچنین هر مجله از لحاظ سطح اعتبار با مجلات دیگر متفاوت است و باید مقاله را اعتبار سنجی کنید و مناسبترین مقاله را معرفی کنید.
  • فرمت بندی مقاله: ژورنالها مقالات را فقط در فرمت مشخصی پذیرش می کنند و اگر مقاله ای خارج از این حوزه و چهارچوب نوشته شود حتما ریجکت می شود. پس به دقت مقاله خود را طبق دستورالعمل مجله، فرمت بندی نمایید.
  • سابمیت مقاله: مقاله باید بعد از طی مراحل فوق به ژورنال مورد نظر سابمیت شود تا به بخش های داوری ارسال شود. نحوه سابمیت مقاله به مجلات متفاوت است و اصولا در قسمت راهنمای هر مجله نوشته می شود. برای سابمیت مقالات به مجله مورد نظرتان می توانید از مشاورین و کارشناسان متخصص کمک بگیرید.
  • داوری مقاله: شدت سختگیری و مدت زمان داوری مجلات کاملا بستگی به کیفیت مجله ای که انتخاب کرده اید دارد. برخی از ژورنالها داوری بسیار سختگیرانه ای دارند. اما برخی دیگر از ژورنالها هم داوری کوتاه تری دارند و هم شدت سختگیری داوران بسیار پایین است.

چه مجلاتی داوری سریع دارند؟

زمان داوی، پذیرش و چاپ هر مجله ای متفاوت می باشد. پروسه داوری هرچقدر طولانی تر باشد واضح است که مقاله مدت زمان بیشتری در انتظار خواهد بود. اما اگر نتیجه داوری سریعتر مشخص شود مقاله در سریعترین زمان نیز پذیرش و چاپ می شود. پذیرش مقاله بستگی به کیفیت مجله دارد. برخی از ژورنالها مقاله را به صورت سریع داوری میکنند. برخی از ژورنالهایی که دارای ایمپکت فکتور بالایی هستند به هیچ عنوان داوری سریع ندارند.

برای اینکه روند پذیرش مقاله خود را سریعتر پیش ببرید می توانید از موسسات علمی مربوطه که در زمینه چاپ مقاله سابقه موفقی دارند کمک بگیرید البته با توجه به شرایط پیش امده انتخاب یک موسسه علمی معتبر کمی دشوار می باشد. سعی کنید موسسه ای انتخاب کنید که قبل از اقدام به سابمیت مقاله کلیه روال و چهارچوب کار را به شما معرفی کنند و شما را از کلیه روال کار آگاه سازند. ارائه لیست مجلات معتبر قبل از انتشار مقاله نیز یکی از موارد ضروری است.

موسسه سینا با سابقه بالغ بر 6 سال در زمینه چاپ مقاله درخدمت دانشجویان و پژوهشگران می باشد تا بتوانند هر چه سریعتر نتیجه پذیرش مقاله خود را دریافت نمایند.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب سردبیر
مطالب پیشنهاد شده
مطالب محبوب
مطالب ویژه
جدیدترین مطالب

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام