سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

راه تشخیص مجلات جعلی و فیک

انتشار : 12 اسفند 1399
مطالعه : 3 دقیقه

یکی از بزرگترین چالش ها برای افرادی که نیاز به چاپ مقالات علمی دارند، راه های تشخیص مجلات جعلی و فیک است. در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

راه تشخیص مجلات جعلی و فیک

چاپ مقالات امروزه بدلیل اهمیت بالای علمی برای دانشجویان، محققان و اساتید دانشگاه هابسیار مهم می باشد. داوطلبان مصاحبه دکتری و محققانی که نیاز به تقویت رزومه دارند ، دانشجویانی که برای دفاع و فارغ التحصیلی اماده می شوند و دانشجویانی که ازدانشگاه های خارج از کشور بورسیه میگیرند، و اساتیدی که برای تغییر وضعیت و ارتقای علمی خود به مقاله نیاز دارند و یا محققانی که میخواهند یافته های جدید خود را بنام خود ثبت نمایند، نیاز دارند تا مقالات خود را در مجلات معتبر دنیا به چاپ برسانند. متاسفانه امروزه شاهد سو استفاده برخی افراد از این موضوع هستیم به طوری که بعضی اشخاص با به راه انداختن سایت های جعلی، محققان را با مشکل مواجه ساخته اند، در این مطلب در مورد راه های تشخیص مجلات جعلی و فیک صحبت کنیم تا دانشجویان و محققان قبل از چاپ مقاله خود از جعلی نبودن آن اطمینان پیدا کنند.

مجلات جعلی یا سایت های جعلی

باید بدانیم که هر مجله کد ISSN منحصر به فردی دارد ، از این رو امکان جعل ISSN مجله وجود ندارد و سودجویان تنها میتوانند سایت یک مجله را جعل نموده و محققان را دچار مشکل سازند.

دلیل شکل گیری مجلات جعلی

همانطور که مطلع هستید، هر چیزی که مورد توجه بسیاری قرار بگیرد، مستعد سود استفاده و سود جویی مالی غیر قانونی، توسط افرا فرصت طلب می باشد. افراد سودجو بخوبی از اهمیت موضوع چاپ مقالات آگاه هستند و با تاسیس یک سایت فیک و جعلی بنام مجلات معتبر دنیا، محققان را به اشتباه میندازند. این سایت های فیک جعلی حتی ممکن است به نویسنده ها نامه پذیرش فیک و جعلی هم ارسال نمایند، از این رو محققان دچار اشتباه شده و هزینه های درخواستی را به حساب این افراد واریز میکنند.

چاپ مقاله در مجلات جعلی چه مشکلاتی به همراه دارد؟

علاوه بر زیان های مالی که این مجلات میتوانند به نویسنده ها برساند، این مجلات میتوانند باعث تخریب شدید وجه محققان شوند و متاسفانه دانشگاه ها در این مورد خاص هیچ عذری نمی پذیرند و امتیازات منفی برای نوینسده ها به همراه خواهد داشت.

راه تشخیص مجلات جعلی و فیک

برای تشخیص مجلات فیک میتوانید به روش زیر عمل نمایید :

ابتدا اسم و عنوان مجله را به طور کامل در گوگل جستجو نمایید.

اگر اسم ادیتور مجله را می دانید، اسم ادیتور را نیز در گوگل جستجو نمایید.

وبسایت مجلات جعلی و فیک معمولا خیلی شبیه به مجلات اصلی طراحی می شوند و فقط ممکن است در یک حرف متفاوت از هم باشند، پس وبسایت این گونه مجلات را با دقت زیاد بررسی کنید تا دچار اشتباه نشوید.

مجلات جعلی معمولا در بخش آرشیو خود، ئتعداد زیادی مقالات چاپ شده را قرار میدند تا به نوعی اثبات نمایند که جزو مجلات جعلی نیستند؛ شما میتوانید تنها با یک روش ساده از این موضوع مطلع شوید. تنها کافی هست عنوان یکی از مقالات را جستجو نموده و مطمئن شوید که قبلا در مجله ای به چاپ رسیده است یا نه. این موضوع نشان می دهد که مجلات فیک و حعلی حتی مقالات را نیز می توانند از ژورنال های معتبر کپی کرده و یا به بیان بهتر سرقت نموده و تلاش کنند که سایت خود را به نحوی معتبر جلوه دهند.

روش دیگر تشخیص مجلات فیک از مجلات اصلی معتبر بررسی قدمت تاسیس وب سایت مجله هست. تاریخ تاسیس وب سایت مجلات جعلی یا تقلبی معمولا به کم تر از چند سال گذشته برمیگردد.

روش دیگر برای اطمینان از جعلی نبودن مجله این هست که مقاله را بسته به نمایه خود در یکی از نشانه های اینترنتی زیر جستجو نموده و از این طریق وارد سایت اصلی و معتبر مجله شوید.

ISI: http://ip-science.thomsonreuters.com

ISC: http://www.isc.gov.ir

Scopus: http://www.scimagojr.com

Pubmed: https://www.nlm.nih.gov/bsd/serfile_addedinfo.html

موسسه سینا

موسسه سینا در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. موسسه سینا مفتخر هست که در طول سالها تجربه کاری خود ، توانسته است با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی بالا ببرد و مدت زمان داوری و چاپ مقاله را کوتاه نماید. برای ثبت سفارش خود با کارشناسان موسسه سینا تماس بگیرید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی