سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش
وبلاگ / آموزش / کار با نرم افزار / رفرنس دهی با اندنوت در ورد

رفرنس دهی با اندنوت در ورد

انتشار : 24 فروردین 1400
مطالعه : 4 دقیقه

دانشجویان و محققانی که برای نوشتن مقاله و پایان نامه خود از برنامه ورد استفاده میکنند حتما این سوال برایشان پیش آمده است که آیا رفرنس‌دهی در ورد (Word) امکان‌پذیر است؟ و آیا برنامه مایکروسافت ورد قابلیت این را دارد که به طور خودکار از منابعی که برای نوشتن مقاله استفاده کرده اید رفرنس ایجاد کند؟

رفرنس دهی با اندنوت در ورد

نرم افزار اندنونت آسان ترین شیوه ای هست که این اجازه را به ما می دهد تا به صورت خودکار از منابعی که برای نوشتن مقاله استفاده کردیم در برنامه ورد (Word) رفرنس دهیم. هر بار که در برنامه اندنوت یک استناد جدید ایجاد کنید برنامه ورد به صورت خودکار این منابع را براساس فرمت MLA ،APA و غیره بنا به انتخاب شما نمایش می دهد. هر فرمت انتخاب شده شیوه خاصی برای نوشتن منبع دارد. به طور مثال فرمت APA، در متن نام نویسنده و بعد تاریخ انتشار مقاله یا کتاب را نشان می دهد و فرمت Harvard، ابتدا نام و بعد سال انتشار کتاب یا مقاله را نشان میدهد.

در زیر ابتدا به رفرنس دهی منابع از طریق فایل ورد می پردازیم و سپس رفرنس دهی با برنامه اندنوت توضیح داده می شود.

رفرنس دهی در ورد

در این مقاله ۲ روش رفرنس نویسی در برنامه word را به صورت مرحله به مرحله آموزش می دهیم. پس با ما همراه باشید!

روش اول نوشتن رفرنس و درج منابع در ورد

برای رفرنس دهی در برنامه ورد باید ابتدا از قسمت سربرگ ، گزینه References را انتاب کنیم، سپس طبق تصویر زیر در گروه Citations & Bibliography روی گزینه ابزار Style کلیک کنید.

تصویر
اکنون حالت استایلی که میخواهید برای اسناد و منابع استفاده کنید را انتخاب نمایید. سپس داخل متن در انتهای جمله یا عبارتی که می خواهید نقل قول باشد کلیک کنید. و از قسمت References گزینه Insert Citation را انتخاب و بعد Add New Source را انتخاب کنید. در پنجره Create Source باید اطلاعات مقاله یا کتابی که میخواهید به عنوان منبع درج شود را وارد می نمایید. و در قسمت Type of Source باید نوع منبع خود را مشخص کنید که منبع شما کتاب است یا مقاله است یا گزارش یا غیره.

تصویر

اگر گزینه Show All Bibliography Fields پنجره زیر نمایش داده خواهد شد.
تصویر
باید تمام فیلد های ستاره دار را پر کنید به عنوان مثال، عنوان، نام ژورنال، سال انتشار، صفحه، محل انتشار، نام نویسنده و … . بعد روی دکمه OK کلیک کنید. بعد از انجام این مراحل اگر گزینه Insert Citation را انتخاب کنید نقل قول به لیست شما اضافه شده است. حالا هر وقت خواستید به این رفرنس در قسمت منابع اشاره کنید کافییست به انتهای متن مورد نظر بروید و روی نقل قولی که ایجاد کرده اید کلیک کنید.

نحوه ایجاد رفرنس منابع در انتهای سند ورد

اگر می خواهید منابع خود را به صورت یکجا در انتهای سند بیاورید،کافی است در انتهای سند و در یک صفحه خالی کلیک کنید و بعد به سربرگ References بروید و سپس در گروه Citations & Bibliography group ابزار Bibliography را انتخاب نمایید و از منوی ظاهر شده، گزینه Insert Bibliography را انتخاب کنید. اکنون مانند فهرست محتوای، لیست رفرنس ها به آخر سند ورد شما اضافه می گردند.

تصویر

روش دوم آموزش نحوه رفرنس دهی در ورد با ENDNOTE

علاوه بر روش بالا که توضیح داده شد، شما می توانید از برنامه EndNote نیز برای رفرنس دهی در ورد (word) استفاده نمایید. برنامه اندنوت توسط شرکت تامسون روترز ساخته شده است ، زمانی که شما این برنامه را در سیستم خود نصب می کنید یک سربرگ در برنامه وردتان و همچنین آیکن برنامه به صفحه دسکتاپ شما اضافه می شود.

برای کار با برنامه اندنوت ابتدا نیاز به ایجاد کتابخانه در این برنامه هست. اگر قبلا کتابخانه ای ساخته اید برای باز کردن آن باید Open an Existing Library را انتخاب نمایید. در غیراین صورت برای اقدام به ساخت یک کتابخانه جدید باید گزینه دوم یعنی Create a new Literary را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه صفحه ای نمایش داده می شود که باید نام و محل ذخیره سازی کتابخانه خود را مشخص کنید و روی گزینه Save کلیک کنید.

در این مرحبه پنجره دیگری برای شما باز خواهد شد که باید یا از کلید های میانبر Ctrl+N استفاده کنید و یا روی آیکن New Reference که به شکل یک علامت به علاوه سبز رنگ است کلیک کنید تا بتوانید وارد صفحه ای شوید که رفرنس ها را در آن اضافه کنید.

در این مرحله باید مانند روش ۱ که توضیح داده شد اطلاعات کتاب، مقاله، ژورنال و… را به صورت دقیق وارد نمایید.

حالا در برنامه ورد در قسمتی که میخواهید رفرنس دهید کلیک کنید تا مکان نما به حالت چشمک زن ظاهر شود، سپس به سربرگ EndNote بروید و از گروه Citations ابزار Go To EndNote را انتخاب کنید. با کلیک ابزار Go To EndNote وارد برنامه اندنت می شوید و میتوانید استایل رفرنس نویسی خود را مشخص کنید.

تصویر
و رفرنس خود را انتخاب نمایید. مجددا به برنامه ورد برگردید و سربرگ EndNote را انتخاب کنید و بعد روی ابزار Insert Citation کلیک کنید و از منوی ظاهر شده گزینه Insert Selected Citation را انتخاب نمایید تا رفرنس به انتهای فایل ورد اضافه شود.
تصویر
برنامه اندنت دارای قابلیت های بسیار زیاد دیگری نیز هست ، به طور مثال شما می توانید کتاب شناسی را از اینترنت دانلود و داخل برنامه ایمپورت نمایید یا به صورت آنلاین برای رفرنس های مورد نظر خود جستجو کنید و اطلاعات را وارد اندنت کنید.

موسسه سینا

انجام کار رفرنس دهی پایان نامه ، مقاله و یا کتاب خود را میتوانید به موسسه سینا بسپارید. کارشناسان موسسه سینا با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان ممکن میتواند منابع شما را بر اساس فرمت مورد نظر شما رفرنس نویسی کنند.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب سردبیر
مطالب پیشنهاد شده
مطالب محبوب
مطالب ویژه
جدیدترین مطالب

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام