سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

هر مقاله چند رفرنس باید داشته باشد؟

انتشار : 7 مهر 1400
مطالعه : 11 دقیقه

در هر مقاله علمی و پژوهشی بخش رفرنس ها و منابع اطلاعات جمع آوری شده از بخش های مهم و انکار ناپذیری است. به این دلیل که از طریق رفرنس ها میتوان متوجه شد که صحت اطلاعات چه میزان است و نشان می دهد که اطلاعات خود را از چه منابعی بدست آورده اید، به بیان دیگر می توان گفت که اعتبار مقاله علمی شما به طور انکار ناپذیری به مراجع آن بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد رفرنس دهی و عواملی که بر تعداد رفرنس های مقاله تاثیر گذار است با ادامه مطالب با ما همراه باشید.

رفرنس دهی چیست؟

منظور از رفرنس دهی یا رفرنس نویسی که در کتاب های دیگر ممکن است با نام های ارجاع دهی و یا استناد کردن از آن ها استفاده شود آن است که نویسنده چگونگی استفاده از اندیشه های دیگران را به خواننده معرفی نماید. به عبارت دیگر زمانی که نویسنده از مطالب دیگر نویسندگان و محققان استفاده می کند باید به آن منبع رفرنس یا ارجاع دهد تا خواننده بداند که آن مطلب توسط چه کسی و از کجا بیان شده است. اخلاق در پژوهش حکم می کند که نوشتن منابع همواره اصولی و کامل انجام شود تا حق نویسندگان دیگر ضایع نگردد.

رفرنس دهی

رفرنس دهی در پژوهش چه اهمیتی دارد؟

شما حتما باید وقتی که از ایده، فرآیند، داده ها، شکل ها یا جداول متون گذشته استفاده می کنید، به آن ها رفرنس دهید و یا یک مطالعه علمی معتبر حتما باید با استناد به ادبیات گذشته موضوع نوشته شود. به نظرتان دلیل این استناد و یا رفرنس دهی چیست؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

ارجاع درست سبب می­شود تا خوانندگان بدانند مطالب شما از کجا آمده ­است. ارجاع درست به خوانندگان کمک می­کند که دانش خود را درباره آن موضوع افزایش دهند. یکی از موثرترین استراتژی­ هایی که به کار شما اعتبار می­دهد، بیان یادداشت ­ها یا ارجاع به منابع مشهور است.

می­توانید از ایده ­های محققان دیگر بهره گرفته و توضیح دهید که چرا به رویکردهای دیگری نیاز داریم. اگر شما با ایده ­های محققی موافق نباشید یا بر این باور باشید که شکافی در درک مسئله تحقیقاتی وجود دارد، ارجاعات شما، منابعی هستند که به کمک آنها نشان می­دهید که باید اقدامات متفاوتی صورت گیرد یا دیدگاه دیگری در نظر گرفته شود.ودر واقع بیان می کتنید که نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد.

ارجاع به ایده ­ها و سخنان دیگران نشان می دهد که شما مرور کاملی بر روی مقالات این حوزه تحقیقاتی داشته اید. و در نتیجه، تحقیقات خود را با یک دیدگاه نقادانه و آگاهانه انجام داده ­اید. فهرست منابعی که به کار برده ­اید، اعتبار شما را به عنوان نویسنده کار افزایش می­دهد.

همانگونه که دیدگاه محققان دیگر می­توان مباحث شما را تقویت کند، اگر تحقیقات آنها دچار چالش باشد، می­تواند بر اعتبار کار شما تاثیر منفی داشته باشداگر به مقاله مناسبی ارجاع ندهید، در صورتی که حقایق یا ایده ­های ارجاع داده شده نادرست از آب دربیاید، شهرت شما به خطر می­افتد. همچنین اگر به مقالات مناسب ارجاع بدهید، خوانندگان دیگر فکر نمی­کنند که شما یافته ­های دیگران را در نظر نگرفته­ اید یا به آن اهمیت نداده ­اید.

می­توان از ایده­ های محققان دیگر برای تقویت مباحث خود استفاده کرد. در بسیاری از موارد، مباحثی که محققان دیگر مطرح می­کنند، پیش ­زمینه خوبی است که می­توانید بر اساس آن، بر اهمیت کار خود تاکید کنید و شواهدی برای پاسخ به سوال «خوب که چی» ارائه کنید.

ایده ­ها، تحت مالکیت معنوی هستند و اگر بیان نکنید که ایده­ مورد استفاده را از کجا بدست آورده ­اید، ممکن است تحت پیگرد جدی قرار بگیریددر جهان دانشگاهی و حرفه­ ای، عدم ارجاع به مالکیت معنوی دیگران، حرفه و شهرت شما را تخریب می­کند و ممکن است منجر به اعمال قانون شود. وقتی به عنوان یک دانشجو به منابع ارجاع می­دهید، در واقع عادت می­کنید که منبع کارهای دیگران را ذکر کرده و آنها را به درستی ارجاع دهید

نکات کلیدی در رفرنس دهی

از آنجا که نوشتن رفرنس های استنادشده اصلی ترین مسئولیت نویسندگان مقاله می باشد.نویسندگان باید یکسری نکات را در نوشتن آن ها رعایت نماییند که در زیر به یک سری از این نکات اشاره شده است.


نکات کلیدی

ببینید کدام یک از مقالات گذشته از همه بیشتر مربوط به کار شماست و خیلی سراغ موارد غیرمرتبط نروید.

سوگیری نسبت به یک دیدگاه خاص نداشته باشید و منابع را به صورتی متعادل یعنی هم آن هایی که ساپورت کننده کار شما و هم آن هایی که ضد آن هستند را بیاورید.

رفرنس ها را باید طبق دستورالعمل ژورنال بنویسید.زیرا بعضی ادیتورها و داوران خیلی نسبت به اشتباهات رفرنس جدی و سختگیر هستند.

لیست رفرنس ها را باید بعد از خواندن مقاله اصلی آماده کنید و نه این که از یک متن ثالث بخواهید به آن رفرنس دهید (cross-referencing). این کار شانس خطا را خیلی پایین می آورد.

اگر تصمیم گرفتید مقاله ریجکت شده تان را به ژورنال دیگری بفرستید، رفرنس ها باید طبق دستورالعمل ژورنال جدید تغییر کنند. خیلی اوقات همین فراموشی نگرش منفی ای در ادیتور یا داوران ایجاد می کند.

نرم افزارهای آنلاین مختلفی وجود دارند که به نویسندگان در تهیه لیست رفرنس ها کمک می کنند. رایج ترین آن ها: EndNote و Reference Manager تهیه شده توسط Thomson Reuters و Mendeley توسط Elsevier است. البته حتما خروجی آن ها را با دستورالعمل ژورنال چک کنید.

توجه ویژه ای باید به اسم نویسندگان داشته باشید. بعضی اسم ها خصوصا شرق آسیا یا هند کمی برای ما غریب است. پس حتما به سراغ مقاله اصلی بروید و طبق آن استناد را انجام دهید. اگر نشد به سراغ پایگاه های داده ای مثل PubMed، Scopus غیره بروید.

شیوه هایی رفرنس دهی به چه شکلی می باشد؟

شیوه های رفرنس دهی به دو روش درون متنی و برون متنی تقسیم بندی می شوند حال منظور از این دو نوع رفرنس دهی چیست در ادامه با مثال به اختصار توضیح داده خواهد شد.

رفرنس دهی درون متنی:

پس از ذکر مطلب در داخل متن ، مشخصات مختصری از مآخذ ارائه می گردد.که در زیر به نمونه های این نوع از رفرنس دهی اشاره شده است.

نمونه 1

کارکردهای اجرایی به عنوان یک مجموعه از توانایی های سطح بالا که در پرداختن و نظارت و تنظیم رفتارهای هدفمند دخالت دارد، تعریف شده است (مورینو لوپز و همکاران، 2012 )

Moreno-López, L., Stamatis, E. A., FernándezSerrano. J., Gómez-Río, M., Rodríguez Fernández, A., Pérez-García, M., & VerdejoGarcía, A. (2012). Neural correlates of hot and cold executive functions polysubstance addiction: association between neuropsychological performance and resting brainmetabolism as measured by positron emission tomography. Psychiatry Research: Neuroimaging,203(2), 214-221

نمونه2

کارکردهای اجرایی دو نقش برجسته در رفتار دارند: یکی شامل استفاده از مهارت های فکری خاص برای انتخاب و دستیابی به اهداف است و نقش دیگر کمک به پیشرفت در حل مسائل است این کارکردها کمک میکند تا یک تصویر از هدف، مسیر حرکت به سمت هدف و منابع مورد نیاز در طول رسیدن به هدف شناسایی گردند(کگل ، 2010 )

Kegel, N. E. (2010).Executive functioning in Asperger’s disorder and nonverbal learning disabilities: a comparison of developmental and behavioral characteristics(Doctoral dissertation, Duquesne University)

رفرنس دهی برون متنی:

مطلب مورد ارجاع در مکانی خارج از متن اصلی ( پایین صفحه ، پایان فصل یا در انتهای متن ) درج می گردد و در متن تنها یک نشانه ( معمولا عدد ) از آن مطلب آورده می شود.

نمونه 1

محتـوای ذهـن انسـان در هـر لحظـه از زمـان، تحـت کنتـرل کامــل محــرکات محیطــی اطــراف نیســت، بلکــه بخشــی از اطلاعات ادراکــی در دســترس از محیــط را به منظــور پـردازش دقیق تـر بـر می گزینـد و بـه سـایر اطلاعات اجـازۀ ورود بــه ســامانۀ پردازشــی را نمیدهــد؛ بــه ایــن فراینــد فعــال انتخــاب ادراکــی، توجــه گوینــد(1).

1 .Javadipour S, Assayer H, Kamali M, Akbar Fahimi M, Aliabadi F. Study of visual selective attention effect on quality of handwriting in 18-22 yearsold students of rehabilitation sciences school of iran medical sciences university. Middle Eastern Journal of Disability Studies. 2012; 1(2): 52-7

نمونه 2

توجــه یکــی از مهمتریــن عملکردهــای اساســی در مغــز انســان اســت کــه مؤلفه هــای آن پایــه ای بــرای فرایندهــای شــناختی دیگــر اسـت(2).

2.Penner I-K, Kappos L. Retraining attention in MS. J Neurol Sci. 2006; 245(1): 147-51.

برای هر مقاله چه تعداد رفرنس باید ذکر شود؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و در حالت عادی میتوانید هر تعداد رفرنس که میخواهید برای مقاله استفاده نمایید اما برخی مجلات و نشریه ها برای تعداد رفرنس ها محدودیت هایی در نظر میگیرند. در واقع می توان گفت تعداد رفرنس را تا جای ممکن منطقی و زیر حد مجاز ژورنال نگه دارید. به طور کل عواملی که در تعداد رفرنس دهی تاثیر گذار می باشد را در زیر بررسی خواهیم کرد.

تعداد رفرنس ها

عوامل تاثیر گذار در تعداد رفرنس دهی

تعداد رفرنس های معتبر جهت نگارش مقاله به عوامل مختلفی چون حیطه مورد بررسی و یا همان هدف مقاله، میزان چالش‌های موجود در آن حیطه و قدمت ایده و همچنین شرایط و ضوابطی که مجلات برای شما تعیین می‌کنند دارد که در زیر به اختصار به هر یک از عوامل تاثیر گذار خواهیم پرداخت.

مقاله

تاثیر هدف مقاله در تعداد رفرنس ها

موضوع مقاله و تعداد رفرنس های آن به طور مستقیم باهم ارتباط دارند، به عنوان مثال اگر در حال تدوین یک مقاله مروری هستید باید از مراجع زیادی استفاده کنید، به این دلیل که پژوهشگر در حین نگارش این نوع مقالات باید حتما کتاب ها و مقالات دیگری را مطالعه و بررسی کند و اطلاعاتی که در آنها آورده شده است را استفاده نماید. برای همین زمانی که فردی این مقالات را مطالعه میکند حتما به فهرست منابع هم مراجعه خواهد کرد تا از صحت اطلاعات ذکر شده اطمینان کسب کند.

تاثیر قدمت ایده در تعداد رفرنس ها

اگر روی مقاله ای کار میکنید که یک ایده کاملا جدید را بررسی میکند کسی از شما انتظار ندارد تعداد مراجع زیادی را در مقاله خود ذکر نمایید و کاملا طبیعی است که نتوانید مقالات پژوهشی و کتاب های معتبری در این زمینه پیدا کنید.

ایده

رفرنس دهی

تاثیر محدودیت های مجله در تعداد رفرنس ها

  • گفتیم که برای رفرنس دهی محدودیتی وجود ندارد اما برخی مجلات هستند که بر اساس تعداد کلمات مقالات برای آن محدودیت رفرنس در نظر گرفته اند به عنوان مثال برای مقاله 3000 کلمه نمیتوان بیش از 60 مرجع استفاده نمود.

  • پس پیش از سابمیت مقاله بررسی کنید که نشریه ای که انتخاب کرده اید محدودیتی برای ذکر کردن تعداد رفرنس ها مشخص کرده یا نه.

  • اگر حتی بیش از تعداد مشخص شده کتاب یا مقاله مطالعه کرده اید تنها مقالاتی را که بیشتر مرتبط با مقاله شما است را انتخاب کنید . این موضوع شانس شما را به برای پذیرش مقاله به شدت افزایش خواهد داد.

  • توصیه ما این است که به طور معمول برای هر نکته مهمی که در مقاله استفاده میکنید 3 رفرنس را بیان کنید البته شاید لازم باشد که برای نکته ای خاص از تعداد بیشتری رفرنس استفاده نمایید.

  • تنها متن نیست که نیاز به رفرنس دهی دارد، حتی اگر از عکس یا نموداری در مقاله استفاده کرده اید حتما منبع آن را در مقاله ذکر نمایید. تا به عنوان سرقت علمی محسوب نشود.

خطاهای رفرنس دهی در مقالات علمی

معمولا خطاهای رفرنس دهی مقالات به دو شکل زیر قابل رویت می باشد

خطاهای رفرنس دهی

خطاهای صوری

این خطا ها معمولا به صورت اتقاقی و بعضا عمدی اتفاق می افتد. خطاهایی مانند وارد کردن اشتباه شماره مطلب در روش برون متنی ، استفاده نادرست از علائم نگارشی در فهرست منابع ، ایرادات ترتیب مدارک در فهرست منابع ، اشتباهات در وارد کردن اطلاعات توصیفی مانند عنوان ، نام نویسنده و ...

خطاهای محتوایی

خطاهای محتوایی

عدم درج منابع استفاده شده ، استناد مستقیم به منابع اصلی و عدم استناد به منابع واسطه ، ارجاع ناقص و کور به افراد نامعتبر، ارجاع ناقص منابع و عدم تلسط کافی به متن و ... .

خدمات فرمت بندی رفرنس و ویرایش منابع در سینا ترجمه

نوشتن و انتشار یک اثر علمی مانند مقاله، کتاب، یا پایان نامه زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که تمامی اجزای آن به درستی و با کیفیت مناسب تهیه شده باشند.منابع (References) هر مقاله یا اثر علمی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده آن هستند. تهیه فهرست منابع استاندارد با توجه به جزئیات بسیاری که دارد معمولا کاری زمان بر است. با توجه به نیاز مشتریان خدمات فرمت بندی، ساخت فهرست منابع، رفرنس دهی و ویرایش کامل فهرست منابع و ارجاعات داخل متن بر اساس سبک رفرنس‌دهی مورد نظر مشتریان (شامل مقالات، کتاب‌ها، پایان نامه و غیره) و همچنین طراحی استایل استاندارد برای مجلات و دانشگاه ها در سینا ترجمه با بهترین کیفیتقابل انجام می باشد.

سایر خدمات سینا ترجمه:

  • چاپ کتاب در تیراژ دلخواه، با دریافت تمام مجوزات، به صورت سریع و تحویل فوری

  • ارائه گزارش میزان پلاجیاریسم مقالات علمی و پایین آوردن درصد مشابهت آن

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده در سایت و همچنین از شبکه های مجازی (واتساپ ،اینستاگرام و تلگرام) با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید. و یا از طریق لینک زیر سفارش فرمت بندی متون و منابع خود را ثبت نمایید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:
سوالات متداول

رفرنس دهی به روش های مختلفی انجام می گیرد که در زیر به چند نمونه اشاره میشود رفرنس دهی به روش APA رفرنس دهی به روش EndNote رفرنس دهی به روش MLA رفرنس دهی به روش IEEE رفرنس دهی به روش Mendeley رفرنس دهی به روش هاروارد رفرنس دهی به روش شیکاگو رفرنس دهی به روش وونکوور

برای پاسخ به این سوال می توان گفت هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و در حالت عادی میتوانید هر تعداد رفرنس که میخواهید برای مقاله استفاده نمایید اما برخی مجلات و نشریه ها برای تعداد رفرنس ها محدودیت هایی در نظر میگیرند. در واقع می توان گفت تعداد رفرنس را تا جای ممکن منطقی و زیر حد مجاز ژورنال نگه دارید

تعداد رفرنس های معتبر جهت نگارش مقاله به عوامل مختلفی چون حیطه مورد بررسی و یا همان هدف مقاله، میزان چالش‌های موجود در آن حیطه و قدمت ایده و همچنین شرایط و ضوابطی که مجلات برای شما تعیین می‌کنند دارد

کارشناسان و متخصصان سینا ترجمه فرمت بندی و ویرایش منابع را به روش های APA ،EndNote و... با بالاترین کیفیت انجام می دهند.در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی