سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

قیمت صحافی کتاب

انتشار 22 شهریور 1402
مطالعه 12 دقیقه

شاید با گفتن صحافی کتاب یاد صحافی کتاب‌های دوران مدرسه خود بیفتید؛ قرار دادن کاغذهای خالی در بین صفحات یا سیمی کردن آن‌ها. اما صحافی کتاب چیزی فراتر از این‌ها است. برای کامل شدن اطلاعات خود مطالب این بخش را مطالعه بفرمایید.

قیمت صحافی کتاب

صحافی کتاب چیست؟

تاریخچه صحافی در ایران به دوره تیموریه برمی‌گردد که در دوره صفویه به دوران اوج خود رسید تا جایی که آثار آن در موزه‌ها هم نگهداری شده است. این آثار، نسخه‌هایی از شاهنامه، اشعار نظامی و جامی و نیز آثاری از هنرمندان بزرگی چون سلطان‌علی مشهدی (خوشنویس نستعلیق) و … را شامل می‌شود. یکی از مهم‌ترین مراحل تولید کتاب، کاتالوگ، مجله، بروشور و غیره بعد از چاپ، مراحل صحافی است. نویسندگان کتاب‌ها به دنبال این هستند که کتاب‌های خود را در بهترین جلد و در بهترین کیفیت نگهداری کنند تا نتیجه زحماتشان در بین مردم ماندگار باشد. صحافی یا جلد کردن کتاب یا مجله به عمل تا کردن (folding)، ترتیب (Gathering) به معنای قرار دادن فرم‌های تاشده در کنار هم، ته‌دوزی (Stitching)، جلد‌گذاری و در نهایت برش کتاب گفته می‌شود. درنتیجه صحافی کتاب، صفحات کتاب به‌صورت سازمان‌یافته‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند. روش‌های بکار برده شده در صحافی انواع کتاب تفاوت بسیاری باهم دارد و استفاده از این روش‌ها اغلب به حجم صفحات کتاب و میزان ابعاد آن بستگی دارد.

مراحل صحافی کتاب

برای صحافی و چاپ کتاب مراحل زیادی باید انجام شود تا یک کتاب در زیباترین شکل ممکن به دست خوانندگان برسد. مراحل صحافی از 5 مرحله اساسی تشکیل می‌شود که در زیر به بررسی هرکدام پرداخته‌ایم.

تا کردن

مرحله اول: تا کردن


در مرحله اول ورق‌های چاپ‌شده کتاب باید تا شوند. این کار بادست و یا ماشین‌های تاکن با ترتیب مشخصی انجام می‌شود. ورق‌های چاپی طوری تا می‌شوند که صفحات پشت سر هم قرار گیرند. این ورق تاخورده را یک فرم چاپچی می‌نامند و معمولاً مضربی از 4 است.

مرحله دوم: ترتیب بندی

دومین مرحله از صحافی کتاب ترتیب‌بندی یا ترکیب‌بندی است. همان‌طور که از نامش پیداست صفحات به ترتیب شماره صفحه کنار هم قرار می‌گیرند. البته برای این کار ابتدا باید ورق‌ها به‌طور دقیق توسط ماشین اوراق بزرگ تا شوند و بعد به‌طور دقیق پشت هم قرار گیرند. برحسب سلیقه اگر مشتری مایل به گذاشتن صفحات رنگی در لابه‌لای صفحات باشد این کار در این مرحله انجام می‌شود. به این کار لت‌گذاری میگویند. درنهایت با دوختن ته برگه‌های هر جلد این مرحله به پایان می‌رسد.

شماره گذاری صفحات

ته دوزی

گام سوم: ته دوزی


این مرحله بستگی به روش صحافی و سفارش مشتری دارد. البته برای تهیه کتاب‌های ارزان از کوک فنری استفاده می‌شود که ارزان‌تر است.

گام چهارم: شکل‌بندی


برگه های دوخته‌شده در این مرحله کوبیده می‌شوند برای اینکه تورم آن‌ها از بین برود. برای جلوگیری از شل شدن کوک‌ها در روش ته‌دوخت از چسب برای محکم شدن استفاده می‌شود. سپس لب‌های ناهموار کتاب یکدست می‌شود و بعد از گردسازی و پشت‌کوبی کتاب یکدستی به وجود می‌آید.

شکل بندی کتاب

جلدگذاری

گام پنجم: جلدگذاری


این مرحله کتاب را زیبا و مرتب خواهد کرد. جلد مورد نظر و انتخاب‌شده توسط مشتری در این مرحله استفاده می‌شود. انواع جلد نرم، شومیز، سخت و غیره می‌توان استفاده کرد. ابتدا باید جلدها به طول کتاب بریده شوند و بعد از لت‌گذاری بر روی جلد، مشخصات لازم بر روی آن نوشته شود. روش نوشتن مشخصات روی کتاب می‌تواند عادی یا طلاکوب باشد. بعد از جلدگذاری، کتاب‌ها باید چند ساعت زیر پرس قرار بگیرند و بعد از خشک شدن به مشتری ارسال شوند.

انواع صحافی کتاب

صحافی انواع مختلفی دارد که هر نویسنده باید نوع صحافی را با توجه به تعداد صفحات مجله و کتاب خود انتخاب کند. اگر کتاب شما در مرحله صحافی است حتماً سعی کنید از یک صحافی باکیفیت و ماندگاری بالا استفاده کنید. در این قسمت به معرفی انواع صحافی می‌پردازیم.

صحافی منگنه

در این روش از دو نوع منگنه لوپ و ساده استفاده می‌شود. منگنه ساده که همه ما آن را می‌شناسیم در انواع سایزها موجود است اما منگنه لوپ منگنه دایره‌ای است. به منگنه ساده مفتول صحافی نیز می‌گویند. استفاده از این روش صحافی بسیار ساده و مقرون‌به‌صرفه است.

ویژگی‌های بارز صحافی منگنه

برای کتاب‌ها و مجلات با تعداد صفحات کم کارایی دارد.

ازجمله صحافی‌های ارزان‌قیمت به شمار می‌آید.

می‌توان از این نوع صحافی برای تعداد تیراژ زیاد و کم استفاده کرد.

بیشتر برای دفترچه‌های راهنما، مجله‌ها و جزوه‌های با صفحات کم‌کاربرد دار

کتاب

کاربرد صحافی منگنه

از صحافی منگنه در تعداد ورقه‌های پایین‌تر استفاده می‌شود چراکه در تعداد بالا این مورد جواب نمی‌دهد. در کتاب‌های کودک، بروشورها، کاتالوگ‌ها و جزوه‌های کم‌حجم از این روش صحافی استفاده می‌کنند. بیشترین تعداد کاغذی که در این روش می‌توانیم استفاده کنیم 100 صفحه نازک است. برای تعداد بیشتر از صحافی منگنه یا چسب استفاده می‌کنند.

صحافی فنری

نام دیگر این صحافی سیمی است. امروزه اکثر دانش‌آموزان کتاب‌های خود را برای راحتی و مقاومت بیشتر در ابتدای تحصیل سیمی می‌کنند. در این روش ابتدا کتاب را پانچ می‌کنند سپس از بین سوراخ‌های آن‌ها سیم را به شکل فنر رد می‌کنند. جنس فنر می‌تواند بسته به سلیقه مشتری متفاوت باشد. انواع سیم‌های فنرهای پلاستیکی به رنگ‌های مختلف و فلزی وجود دارد. از مزایای این نوع صحافی می‌توان به هزینه پایین آن و نداشتن محدودیت نسبی در تعداد صفحات اشاره کرد. اما مشکلی که صحافی فنری یا سیمی دارد این است که فرایند نشر مجلد را غیرحرفه‌ای و شخصی جلوه می‌دهد.

کتاب سیمی

ویژگی‌های صحافی فنری

این نوع صحافی از سرعت بالایی برخوردار است. به عبارتی در زمان کم می‌توان تعداد بالایی را صحافی کرد.

با توجه به نوع و اندازه فنرها برخی فنرها نهایتاً 100 برگ و برخی دیگر تا 350 برگ هم قابلیت دارند.

این نوع صحافی را هم می‌توان در تیراژهای پایین و هم در تیراژهای بالا استفاده کرد.

در حالت فنری استفاده از کتاب بسیار راحت است چراکه صفحات راحت و کامل باز می‌شوند.

صحافی فنری برای استفاده‌های مداوم و درازمدت مناسب است.

صحافی فنری بیشتر برای جزوه‌های دانشگاهی کاربرد دارد.

صحافی جلد نرم

در صحافی جلد نرم که به آن جلد شومیز یا کاغذی هم می‌گویند، ابتدا برگه‌ها را با کمک چسب روی هم می‌چینند سپس یک جلد به آن اضافه می‌شود. چسب‌کاری این نوع صحافی هم به‌صورت دستی و هم با دستگاه‌های خاص انجام می‌شود. در صورت دستی از چسب سرد استفاده می‌شود و در حالت دستگاهی از دستگاه‌های حاوی چسب گرم با سرعت بالا انجام می‌شود. علت نام‌گذاری این نوع صحافی به خاطر جنس جلد است چرا که از جنس مقواهای نازک با انعطاف زیاد استفاده می‌شود و به همین دلیل به آن‌ها جلد نرم می‌گویند.

ویژگی‌های صحافی جلد نرم

برای آماده کردن کتاب‌ها از این نوع صحافی بیشتر استفاده می‌شود.

این نوع صحافی برای برگه‌های کم تعداد مناسب نیست به همین دلیل برای مجلات کاربردی ندارد.

تعداد برگه‌هایی که می‌توان به هم متصل کرد در این روش نامحدود است و تا قطر 7 سانتی‌متر می‌توان این کار را انجام داد.

در کتاب‌هایی که با تیراژ بالا هستند از دستگاه حاوی چسب گرم استفاده می‌شود.

کتاب

صحافی جلد سخت

در این نوع صحافی در مرحله اول به کمک چسب سرد یا دستگاه حاوی چسب گرم برگه‌ها را به هم متصل می‌کنند و جلد آن نیز به‌صورت جداگانه از جنس مقواهای ضخیم ساخته می‌شود. در نهایت برگه‌های به هم متصل شده را با استفاده از یک سری اتصالات به جلد اتصال می‌دهند. جلد سخت انواع مختلفی دارد که در زیر به انواع آن و کاربرد هرکدام به‌طور خلاصه اشاره‌کرده‌ایم.

جلدسخت سلفون: برای این نوع جلد ابتدا باید جلد به‌طور مجزا با مقواهای ضخیم چاپ شود و سپس با کمک سلفون روکش‌کاری شده و در نهایت به کتاب متصل شود.

جلد سخت چرمی: جنس این نوع جلدها از چرم است و در طرح‌های مختلف به‌صورت حکاکی و طلاکوب روی آن انجام می‌شود؛ و در آخر به کتاب متصل می‌شود. برای کتاب‌های نفیس و ارزشمند قرآن، حافظ و از این قبیل موارد استفاده می‌شود.

جلد سخت گالینگور: در این نوع جلدها از چرم مصنوعی استفاده می‌شود و طرح و نوشته به کمک ماشین طلاکوب روی آن هک می‌شود. برای پایان‌نامه‌ها و پروژه‌ها این روش بیشتر استفاده می‌شود. سنگینی کتاب و هزینه بالای این نوع صحافی دو مورد از معایب این صحافی است.

کتاب

ویژگی‌های صحافی جلد سخت

از ویژگی‌های بارز این نوع جلدها قیمت بالای آن‌ها نسبت به دیگر جنس جلدها است.

مدت زمان زیادی برای تولید نیاز دارند.

از این سبک برای کتاب‌های یا تیراژ بالا و پایین استفاده می‌شود.

کاربردهای جلد سخت

صحافی جلد سخت در بین دانشجویان کاربرد زیادی دارد. از این نوع جلد برای جزوه‌های مهم و پایان‌نامه‌ها استفاده می‌کنند. همچنین اولویت چاپ هر کتاب در تعداد کم با جلد سخت به چاپ می‌رسد. کاربرد دیگر جلد سخت در کتاب‌های کودک است چون کودکان نیاز به کتاب‌های با جلد مقاوم و محکم دارند.

صحافی ته چسب یا صحافی کامل

صحافی ته چسب یا صحافی کامل به روشی گفته می‌شود که در آن لایه نازکی از چسب را به‌منظور جلد کردن به عطف فرم‌ها (کتاب، مجله یا بروشور) تزریق و سپس جلد گذاری می‌کنند. جلد در این نوع صحافی مقوایی یا شومیز است.

مزایا و معایب صحافی ته چسب یا کامل

این نوع صحافی به دلیل حذف هزینه‌های ته دوزی و جلدسازی مقرون‌به‌صرفه است (از منظر تولید و حمل‌ونقل). اما از طرفی به علت چسباندن جلد به ستون فقرات بلوک کتاب، هنگام باز شدن، روی میز صاف نمی‌نشینند؛ همچنین دوام کمتری نسبت به گالینگور دارد. جلد گذاری در صحافی ته چسب به چند روش صورت می‌گیرد:

  • جلد با چسب عطف

  • جلد با چسب عطف و بغل

  • جلد ته چسب به‌علاوه آستر

صحافی کتاب

قیمت صحافی کتاب

صحافی کتاب

قیمت صحافی کتاب به عواملی بستگی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره‌کرده‌ایم.

جنس جلد و کاغذ: اگر قصد دارید برای صحافی هزینه کمتری نمایید باید به سراغ جنس‌های مقوایی بروید. جنس‌های مقوایی هم نوع ضخیم دارد هم نازک دارد. استفاده از این نوع جنس برای صحافی بسیار ارزان است. استفاده از جنس سلفونی از روش‌های جدید در صحافی است. با استفاده از یک لایه نازک پلاستیک بر روی جلد کتاب با دستگاه دوام بیشتری دارد. جلدهای گالینگور که به جلد سخت مشهور هستند. در این جلدها از پلاستیک‌های بسیار مقاوم با طرح‌های رنگی و گاه برجسته برای کتاب استفاده می‌شود. روکش‌های پلیمری در این جنس‌ها به آن زیبایی صدچندان می‌بخشد.

تعداد صفحات و تعداد کتاب: یکی دیگر از مواردی که در تعیین قیمت صحافی کتاب نقش دارد تعداد صفحات کتاب و تیراژ کتاب است.

خدمات چاپ کتاب در موسسات

مؤسسه سینا ترجمه یکی از بهترین مؤسسات در زمینه انواع خدمات مربوط به چاپ کتاب است. در زیر این خدمات به صورت مختصر برای شما ارائه گردیده است.

ویراستاری کتاب


هر کتابی برای هر رده سنی که بنویسید باید حتما آن را ویرایش کنید چرا که بدون ویرایش متن کتاب شما دارای ایراداتی خواهد بود که باعث می‌شود خواننده از خواندن آن لذت نبرد. در سینا ترجمه انواع ویرایش کتاب از جمله ویرایش فنی، زبانی و ساختاری، ادبی ، گرامری، تطبیقی و نیتیو با توجه به زبان متن شما و تألیفی و ترجمه شده بودن کتاب شما انجام می‌شود. ویراستاری تخصصی کتاب در سینا ترجمه توسط ویراستاران متخصص و با تجربه انجام می‌شود.

ویراستاری

صفحه‌آرایی کتاب


صفحه‌آرایی کتاب همان هنر و استعداد به‌کارگیری و انتخاب فونت، فاصله‌ی خطوط، اندازه‌ی کلمه‌ها، فاصله کلمات از حاشیه‌ها، طراحی گرافیکی صفحات، جایگزینی مناسب عکس‌ها، انتخاب رنگ مناسب برای چاپ باکیفیت، دید خلاقانه و طراحی قوی و… می‌باشد. صفحه‌آرایی یکی دیگر از خدمات پیش از چاپ می‌باشد و هدف اصلی آن زیبایی ظاهری متن و راحتی خواننده برای خواندن کتاب است.

صفحه ارایی

تبدیل پایان‌نامه به کتاب


برای تبدیل پایان‌نامه به کتاب باید ابتدا باید فرمت پایان‌نامه به فرمت کتاب نوشته شود و بعد از ویرایش مراحل چاپ کتاب شامل صفحه‌آرایی، طراحی جلد، اخذ مجوزات فیپا و شابک و ... انجام و کتاب‌ها چاپ و در منزل تحویل داده شود.

تبدیل پایان نامه به کتاب

طراحی جلد کتاب


طراحی جلد کتاب مرحله بسیار حساسی است که می‌تواند در تعداد فروش کتاب اثر مستقیم بگذارد. اکثر افراد با طراحی جلد کتاب در مورد محتوای آن کتاب قضاوت می‌کنند، بنابراین برای فروش خوب باید به طراحی جلد کتاب توجه ویژه نمایید. در سیناترجمه هم می‌توانید از طرح‌های پیشنهادی خودتان استفاده کنید هم از ایده‌پردازان تیم گرافیکی سینا ترجمه کمک بگیرید.

طراحی جلد

تهیه فایل صوتی کتاب


امروزه فایل‌های صوتی کتاب‌ها طرفداران زیادی دارند چرا افراد که به‌دلیل مشغله‌های زیاد و همچنین ساعات زیادی که پشت ترافیک می‌مانند مایل به تهیه فایل صوتی کتاب‌ها هستند. مردم ترجیح می‌دهند هم‌زمان با سایر کارهایی که انجام می‌دهند فایل صوتی گوش دهند تا در زمان و هزینه چاپ کتاب صرفه‌جویی کنند. شما می‌توانید هم‌زمان با چاپ کتاب در سینا ترجمه فایل صوتی کتاب خود را نیز دریافت کنید.

فایل صوتی

چرا موسسات را برای چاپ کتاب انتخاب کنیم؟

زمانی که یک نویسنده مطالبی را با استفاده از مطالعه و آموخته‌های خود بر روی کتاب زیبایش می‌بیند از آن نهایت لذت را می‌برد و تمام خستگی‌ها‌ی این راه را فراموش می‌کند. ما در سینا ترجمه در تلاش هستیم که رسیدن به این لذت را برای شما هموار و سریع کنیم. شما با تحویل فایل کتاب خود با خیالی راحت منتظر نتیجه عالی آن و دریافت کتاب خود خواهید بود.

اطلاع از تمام مراحل پروژه


هر لحظه می‌توانید از مراحل پروژه اطلاع داشته باشید. سینا ترجمه شما را از روند کارتان مطلع خواهد کرد.

پشتیبانی 24 ساعته


همکاران ما در سینما ترجمه به صورت 24 ساعته و تمام 7 روز هفته آماده پاسخگویی به تمام سؤالات مشتریان عزیز هستند.

تحویل سریع


سینا ترجمه کتاب شما را در سریع‌ترین زمان ممکن به شما تحویل خواهد داد.

کیفیت مواد اولیه مطابق با نیاز شما


هر مشتری می‌تواند در هنگام ثبت سفارش چاپ کتاب ای بین کیفیت‌های مختلف مواد اولیه از جمله کاغذ، جلد و بسته‌بندی و ... آیتم مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دارای نماد الکترونیکی


همه ما نگران سایت‌های تقلبی هستیم. اما سینا ترجمه با دارا بودن نماد الکترونیکی خیال شما را از این بابت راحت کرده است.

حفظ محرمانگی اسناد و فایل‌های کتاب


مطمئن باشید ما حافظ فایل‌ها و اسناد ارسالی مشتری‌های عزیزمان هستیم. فایل کتابی که برای ما ارسال می‌کنید فقط جهت بررسی توسط پشتیبان و چاپ استفاده می‌شود و هیچ کس دیگری به این فایل‌ها دسترسی ندارد.

مراحل ثبت سفارش چاپ کتاب

سینا ترجمه به صورت آنلاین سفارش چاپ کتاب شما را ثبت و در سریع‌ترین زمان و با کیفیت عالی تمام مراحل چاپ کتاب را انجام می‌دهد و در زمان گفته شده به شما تحویل می‌دهد. همه هزینه‌ها برای تمامی خدمات در موسسه سینا ترجمه، تا حداقل ممکن کاهش داده شده است. سفارش شما بعد از طی مراحل زیر به دست شما می‌رسد. شما می‌توانید برای رسیدن به جواب سوالات خود را با کارشناسان مؤسسه در ارتباط باشید.

اراسل فایل

فایل کتاب را ارسال کنید تا سفارش شما ثبت و هزینه نهایی اعلام شود.

چاپ کتاب

طبق درخواست سفارش آماده و مجوز های مورد نیاز اخذ می شود.

مجوز

پس از طی تمامی مراحل فایل کتاب به تعداد درخواست شما چاپ می شود.

تحویل به مشتری

کتاب ها بسته بندی شده و درب منزل خدمت شما تقدیم می شود.

ثبت سفارش چاپ کتاب

خدمات چاپ کتاب در سینا ترجمه

برای سفارش چاپ کتاب خود در تعداد تیراژ مورد نظر می‌توانید فایل ورد کتاب خود را به کارشناسان سینا ارسال نمایید. تمام خدمات صفحه آرایی، طرح جلد ، اخذ شابک، فیپا، مجوزهای چاپ و پست درب منزل بر عهده موسسه است. شما رد هر نوعی که بخواهید کتاب شما را با بهترین کیفیت و در کمترین زمان به چاپ می‌رسانیم.

برای ثبت سفارش چاپ کتاب و یا هر گونه سوال و راهنمایی در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا از طریق لینک زیر سفارش خود را ثبت نمایید.


راه های ارتباطی

راه‌های ارتباطی با ما

09149724522

04133250787

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:سوالات متداول

رایج‌ترین تکنیک صحافی کتاب به سه دسته صحافی با جلد سخت و محکم، صحافی چسب گرم، صحافی به کمک پانچ تقسیم بندی می‌گردد.

بله شما می‌توانید به صورت آنلاین، از طریق سایت ثبت سفارش کنید.

بله می‌توانید جهت دریافت مجوزات چاپ کتاب و چاپ و ارسال آن اقدام نمایید .

شما می‌توانید از طریق را های ارتباطی ایمیل، واتساپ و تلگرام با ما در ارتباط باشید.

در سینا ترجمه صحافی و چاپ کتاب به صورت کامل و با دریافت مجوزهای فیپا و شاپک انجام می‌شود.در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام