سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

مجلات معتبر ISI

انتشار : 2 اردیبهشت 1398
مطالعه : 4 دقیقه

مجلات isi یکی از شناخته شده ترین مجلات معتبر برای چاپ مقاله می باشند که از مزایا و اعتبار بسیار زیادی هم در داخل کشور و هم در خارج کشور برخوردارند و چاپ مقاله در این مجلات به دلیل وجود فیلترهای ارزیابی سختگیرانه کمی دشوار می باشد.

مجلات معتبر ISI

موسسه اطلاعات علمی Institute for Scientific Information یکی از موسسات معتبر برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشر شده در دنیا می باشد که از استاندارهای بالای علمی و ارزیابی برخوردار است و درحال حاضر درجایگاه نخست جهانی قرارگرفته است. معیارهای ارزیابی در این موسسه از سوی تمامی مراکز پژوهشی و علمی در سراسر دنیا پذیرفته شده است فرایند ارزیابی و انتخاب درISI  فرایندی مستمر، کامل و همه جانبه است و مجلاتی که در این موسسه پذیرفته می شوند با فیلترهای مختلفی مورد ارزیابی قرار می گیرند. بنابراین مجلات و ژورنال هایی که خواهان دریافت استاندارد علمی هستند می بایست تمامی فاکتورهای سنجشی این موسسه را دارا باشند به همین دلیل یک مجله ممکن است در یک زمان از مجلات ISI محسوب شود اما به دلیل کاهش بار علمی از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود.

ISI  دسته بندی مجلات و سرویس های پژوهشی در حوزه های مختلف علمی را با ارائه لیست موضوعی فراهم می آورد و در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد.

از جمله عوامل مورد ارزیابی عبارتند از:

 • رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI 
 • کمیته علمی منتخب مجله، و ارزیابی اعضاء هیئت تحریریه
 • تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن
 • نشر به موقع مجله و جایگاه نشر آن
 • شاخص فاکتور اثر Impact Factor
 • شاخص فوری Immediacy Index
 • نیمه عمر استناد
تصویر
 

بنابراین فعالیت های موسسه ISI به شرح زیر خلاصه می شود:

 • آنالیز و دسته بندی مقالات و سرویس های پژوهشی
 • انتشار فهرست مجلات علمی چاپ شده به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران
 • انتشار ژورنال سالانه و مشخص نمودن ضریب تاثیر مجلات
 • برگزاری سمینارهائی در رابطه با علوم مختلف در سراسر دنیا
 • نقش داشتن تدوین سیاست های آموزشی دانشگاه های معتبر آمریکا و مراکز آموزشی و پژوهشی کشورهای عضو اتحادیه اروپا

نمایه سازی مجلات علمی نمایه‌های (Web Of Science)

 وب‌آف‌ساینس (Web Of Science: WOS) بخشی از موسسه ISI و زیرمجموعه‌ای از آن محسوب می‌شود که شامل چندین پایگاه‌ داده و یا نمایه بزرگ است حدود ۴۵ زبان مختلف و بیش از ۱۲ هزار مجله را پوشش می‌دهد. امروزه بخشی علمی شرکت تامسون با عنوان Clarivate Analytics  به ارائه لیست تمامی مجلات تحت پوشش این موسسه می‌پردازد. 

مجموعه وب‌آف‌ساینس شامل چهار نمایه اصلی زیر می‌باشد و مجلات موجود در این چهار نمایه اعتبار علمی بیشتری دارند:

 • نمایه استنادی علوم (Science Citation Index: SCI) یا  (Science Citation Index Expanded: SCID) که زمینه‌های فنی، مهندسی، پزشکی و کشاورزی را شامل می‌شود.
 • نمایه استنادی علوم اجتماعی ( Social Science Citation Index: SSCI) که حدود ۱۱۸۰ مجله در زمینه علوم اجتماعی را پوشش می‌دهد.
 • نمایه استنادی هنر و علوم انسانی ( Art & Humanities Citation Index: AHCI) که حدود ۱۱۳۰ عنوان مجله در حیطه هنر و علوم انسانی را شامل می‌شود.
 • نمایه استنادی علوم نوپدید بهCitation Index: ESCI)  (Emerging Sources که این نمایه به تازگی به لیست نمایه‌های این وب‌سایت اضافه شده است و علوم و مجله‌های با موضوعات نوپدید را شامل می‌شود.

تا زمانی که مجله‌ای در لیست یکی از این چهار نمایه قرار نگیرد، ضریب تأثیر یا ایمپکت فاکتور یا IF به آن تعلق نمی‌گیرد. به عبارتی دیگر، یک مجله می‌تواند توسط موسسه تامسون رویترز (موسسه ISI) نمایه شده باشد و در این وب‌سایت موجود باشد اما تا زمانی که در چهار نمایه اصلی موجود نباشد، ضریب تأثیر به آن مجله تعلق نمی‌گیرد. اگر مجله‌ای ضریب تأثیر دریافت کند، در لیست مجلات پایگاه گزارش استنادی مجلات یا همان JCR نیز قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که ضریب تاثیر به مجله تعلق می گیرد نه مقاله یل نویسنده .

تصویر
ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor چیست؟

ارزش یک مقاله بر مبنای میزان تاثیر آن مقاله بر مقالات بعدی تعیین می شود. براساس تحقیقات انجام شده، هرچه مقالات که در حوزه تخصصی خود موثرتر باشند به دفعات بیشتری مورد استناد قرار می گیرند. عامل ضریب تاثیر حاصل نسبت تعداد استنادها به تعداد مقالات چاپ شده در 2 سال قبل است که در واقع میزان مراجعه و استناد به مقاله در سال های بعد را نشان می دهد. این عامل همه ساله توسط موسسه ISI محاسبه و در ژورنال Journal Citation Reports یا به اختصار JCR منتشر می شود.

ISI بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟

بهترین راه، مراجعه به سایت هایی نظیر (http://science.thomsonreuters.com/mjl/) است. زیرا همانطور که اشاره شد هم تعداد مجلات زیاد است و هم ISI محسوب شدن یک مجله ممکن است همیشگی نباشد.

برای پذیرش و چاپ تضمینی مقاله خود در مجلات معتبر ISI می توانید از کارشناسان موسسه سینا کمک بگیرید این موسسه با سابقه چندین ساله در زمینه پذیرش و چاپ مقالات ISI در سریع ترین زمان و به صورت کاملا تضمینی اکسپت مقاله شما را از مجلات معتبر خواهد گرفت و مقاله را چاپ خواهد کرد.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی