سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

پارافریز و بازنویسی مقاله و متون

انتشار : 1 دی 1400
مطالعه : 16 دقیقه

پارافریز یک کلمه‌ی تخصصی است که معنای آن بازنویسی قید شده است که برای رفع سرقت ادبی مقالات و پایان نامه ها کاربرد زیادی دارد. اما قبل از این‌که بپردازیم به این که پارافریز دقیقا چیست، باید بدانیم سرقت ادبی به چه چیز گفته می‌شود.

سرقت ادبی چیست؟

واژۀ Plagiarism از کلمۀ لاتین plagiarius گرفته شده است؛ این کلمه به معنی آدم‌رباست! فرهنگ لغت Merriam Webster دزدی ادبی را به شکل زیر تعریف می‌کند:

to steal and pass off (the ideas or words of another) as one’s own : use (another’s production) without crediting the source.

دزدیدن و استفاده کردن از ایده‌ها یا کلمات شخص دیگر به‌عنوان ایده‌ها و کلمات خود و به صورت کلی استفاده از تولید فرد دیگر بدون ارجاع به منبع را پلاجیریسم می‌گوییم.

سرقت ادبی عبارت است از «سرقت (ایده‌ها و گفتار دیگران) و منتصب کردن آن به خود» یا «جدید معرفی کردن ایده یا مطلب گرفته‌شده از منبعی موجود».

سرقت ادبی چیست؟

سرقت ادبی

آیا استفاده از ایده‌های شخص دیگر نیز سرقت علمی محسوب می‌شود؟

بله! استفاده بدون اجازه از هر چیزی که مالک آن نباشید و منبع آن را ذکر نکنید سرقت محسوب می‌شود.

پلاجیاریسم نه تنها در متن نوشته بلکه در نمودارها و تصاویر هم صدق می‌کند.

انواع Plagiarism یا سرقت علمی

پلاجیاریسم دارای انواع مختلفی است که دانستن آن کمک می‌کند تا ناخواسته مرتکب سرقت ادبی نشوید.در ادامه انواع پلاجیاریسم را بررسی می‌کنیم.

سرقت ادبی مستقیم:

در این نوع سرقت ادبی، نویسنده مستقیما نوشته شخص دیگری را بدون ذکر منبع بیان می‌کند.

سرقت ادبی موزاییکی:

در این نوع از سرقت ادبی، نویسنده از چند متن استفاده می‌کند و تکه‌های مختلف را در کنار هم میگذارد؛ دقیقاً مانند موزاییک!

سرقت ادبی سهوی:

بدون آن که متوجه شوید مرتکب پلاجیاریسم می‌شوید مثلا با ذکر نادرست منبع و یا نقل قول از آثار خود

سرقت ادبی چارچوبی:

استفاده از قالب مقالۀ شخص دیگر نیز پلاجیاریسم محسوب می‌شود. این نوع سرقت ادبی را می‌توان در قالب‌های شعری نیز مشاهده کرد.

سرقت علمی از خود:

اگر در مقاله‌تان از گفته‌های خودتان بدون اشاره به منبع استفاده کنید، سرقت ادبی محسوب می‌شود.

نقل‌قول

اگر از منبع و یا شخصی نقل قول کنید بدون آنکه رفرنس‌دهی انجام دهید مرتکب سرقت ادبی شده‌اید.

سرقت علمی در همکاری:

اگر شخصی دستاوردهای پروژه‌ای که حاصل همکاری چند نفر می‌باشد را تنها به نام خود ثبت نماید مرتکب دزدی علمی می‌شود.

سرقت علمی با پرداخت هزینه یا تبانی:

اگر شخص دیگری پایان نامه و یا مقاله را از شخص دیگری خریداری کند و یا تبانی کند دروقع سرقت علمی انجام داده است.

مجازات سرقت ادبی

همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم سرقت ادبی جرم شناخته می‌شود، بنابراین مانند تمام جرایم دیگر مجازات مخصوص به خود را دارد:

هر نوشته‌ای در حوزۀ ادبیات یا دیگر حوزه‌های علمی و هنری تحت حمایت قانون است؛ از جمله مقرراتی که در ایران برای مبارزه با سرقت ادبی وضع شده قانون حمایت از حقوق مؤلفان و هنرمندان و قانون مطبوعات است. فرد خاطی به زندان، پرداخت جریمه و یا منع فعالیت محکوم خواهد شد.

اما در دیگر کشورها، نه‌تنها دولت‌ها بلکه دانشگاه‌ها هم قوانین سختی برای جلوگیری از سرقت ادبی دارند و بسته به شرایط موجود، مجازات سرقت ادبی از کسر امتیاز شروع شده و به اخراج از دانشگاه ختم می‌شود.

ادیتور مجلات و مسئولان دانشگاه‌ها عمل «سرقت فکری» را جرم سنگینی درنظر می‌گیرند و آن را نقض صداقت نویسنده قلمداد می‌کنند. سرقت ادبی پیامدهای شدیدی دارد و منجر به رد شدن مقاله از مجلات می‌شود.

مجازات سرقت ادبی

پارافریز چیست

پارافریز چیست؟

پارافریز به معنای بازنویسی و تغییر واژه‌ و عبارات یک متن می‌باشد. می‌توان پارافریز را از مهم‌ترین مهارت‌های نویسندگی برشمرد. عمل پارافریز برای تمام نوشته‌ها از جمله مقاله، متون ادبی و حتی تولید محتوا مهم می‌باشد و به طورکلی پیش از ارائه متون و یا مقاله خود باید آن را از نظر تشابه ادبی بررسی کنید در غیر این صورت نوشته شده تنها کپی و تکراری از مقالات دیگر می‌باش که هیچ ارزش علمی نخواهد داشت.

برای پارافریز یک متن باید نویسنده درک کامل از محتوای متن داشته باشد و بتواند مطالب را به زبان خود بازنویسی کند به طوری که در پیام و معنای واقعی محتوا تغییری ایجاد نشود.

پارافریز به معنای خارج کردن کلمات از متن و جایگزنی آن با کلمه‌ای دیگر نیست بلکه پارافریز به اینمعنی است که چیزی که از متن متوجه شده‌اید را بیان کنید. یک پارافریز صحیح الزاما نباید همان ساختار نوشته و یا پاراگراف‌بندی متن اصلی را داشته باشد. بلکه در پارافریز متن اصلی را کنار می‌گذاریم و چیزی که از آن به یاد داریم را می‌نویسیم.

اهمیت پارافریز

پارافریز کردن مقالات و متون دارای اهمیت بسیار بالایی می‌باشد. چراکه اگر مشخص شود نوشته و یا مقاله شما کپی از منبعی است که از آن نامی نبرده‌اید، متهم به سرقت ادبی و کپی‌برداری خواهید شد.

پارافریز متون این امکان را به شما می‌دهد تا از اظهارات فرد دیگر به شیوه‌ای خلاقانه استفاده کنید که نه تنها متهم به سرقت ادبی نشوید بلکه به هدف و مقصود نهایی خود نیز برسید.

لذا پارافریز مقالات جایگاه ویژه‌ای بین نویسندگان و محققان دارد. می‌دانید که مجلات به دنبال مقالات ناب و جدید می‌باشند نه مقاله کپی شده از منابع دیگر! پس قبل از این‌که مقاله خود را برای مجله سابمیت کنید حتما مطمئن شوید که مقاله بدون سرقت ادبی می‌باشد چراکه بعد از آن نمی‌توانید ثابت کنید که سرقت علمی به صورت عمدی نبوده است.

اهمیت پارافریز

موارد استفاده از پارافریز و کاربرد آن

موارد استفاده از پارافریز و کاربرد آن

پارافریز کارد وسیعی در دنیای نویسندگی دارد. پارافریز و بازنویسی مقاله علمی در دنیای آکادمیک بسیار رایج می‌باشد. زمانی که نویسنده قصد استفاده از متن مقالات دیگر را بدون ذکر آن منبع دارد باید از پارافریز برای بازنویسی جملات استفاده کند.

البته پارافریز کردن محدود به مقالات علمی نمی‌باشد بلکه در گفتگوهای روزمره نیز ما دائما از پارافریز کردن جملات استفاده می‌کنیم مثلا زمانی که می‌خواهید جمله شخصی را به شخص دیگر بازگو کینم هم از پارافریز استفاده می‌کنیم.

پارافریز و یا بازنویسی در نوشتن تمام متون ار جمله برای روزنامه‌ها‌ ، گزارش اخبار، و ... نیز استفاده می‌شود. به طور کلی زمانی که می‌خواهیم یک بینیه و یا جمله‌ای را بازگو کینم بدون اینکه مستقیم به همان جمله اشاره کنیم از پارافریز استفاده می‌‌کنیم.

از دیگر کاربردهای پارافریز میتوان به دو مورد زیر اشاره کرد:

بازنویسی و پارافریز در ادبیات

پارافریز در انواع منابع خبری از جمله روزنامه یا فیلم­‌های مستند و همچنین منابع ادبی یافت می‌­شود.

بازنویسی و پارافریز در فرهنگ معاصر

بازنویسی اغلب در فرهنگ معاصر ، زمانی استفاده می‌شود­ که می­خواهیم یک نوشته، شعر یا داستان قدیمی را به زبانی ساده‌تر بیان کنیم. از نمونه‌های آن می­‌توان به کارهای شکسپیر اشاره کرد.

انواع پارافریز متون و مقالات

پارافریز دارای انواع مختلفی می‌باشد که برای انجام پارافریز باید با انها آشنا باشید. در ادامه به شرح انواع پارافریز می‌پردازیم:

تبدیل افعال مثبت به منفی (یا بالعکس)

جمله بازنویسی شده

Historians cannot say anything about these persons or events. (Encyclopedia Britannica, 2020)

جمله اصلی

Historians can say nothing about these persons or events.

تبدیل افعال معلوم به مجهول و یا برعکس

جمله بازنویسی شده

Intercultural competence could be improved by interaction between local and international students. (Law, Hafiz, Kwong & Wong, 2019)

جمله اصلی

Interaction between local and international students could improve their intercultural competence.

استفاده از مترادف‌ها

جمله بازنویسی شده

The research tried to find reasons for this phenomenon.

جمله اصلی

The research attempted to discover reasons for this phenomenon.

تغییر فرم‌های کلمه

انواع فرم‌های کلمات شامل افعال، صفت، قید و ... می‌باشد برای پارافریز به این روش کافی هست اقسام کلمات را به هم تبدیل کنید برای مثال فعل را به اسم و یا اسم را به صفت و یا صفت را به قید تبدیل نمایید.

· restrict (verb) → restriction (noun)

· success (noun) → successful (adjective)

· effective (adjective) → effectively (adverb)

جمله بازنویسی شده

The teacher helped the students complete the registration process for the course.

جمله اصلی

The teacher helped the students register for the course.

توجه: تغییر فرم کلمه مستلزم تغییرات بیشتری در جمله است.

ساختار جمله را تغییر دهید

می توانید بند ها و عبارات را در جمله جابجا کنید (ترتیب کلمات)

جمله بازنویسی شده

NMR is the most recently developed technique of the spectroscopic methods discussed here.(Thomas, 1991)

جمله اصلی

Of the spectroscopic methods discussed here, NMR is the most recently developed technique.

یا یک جمله را به دو جمله کوتاهتر تقسیم کنید. این ممکن است شامل استفاده از ابزارهای پیوند دهنده مختلف، گرامر و علائم نگارشی به متن منبع باشد.

جمله بازنویسی شده

Both groups made valuable contributions to the development of NMR and Purcell and Block were jointly awarded the Nobel prize in 1952. However, Block’s group recognised the potential applications of NMR (40).(Thomas, 1991)

جمله اصلی

Although both groups made valuable contributions to the development of NMR, for which both Purcell and Block were jointly awarded the Nobel prize in 1952, Block’s group recognised the potential applications of NMR (40).

ترتیب اطلاعات در یک پاراگراف را تغییر دهید

ترتیب اطلاعات در یک پاراگراف را تغییر دهید.

هنگام بازنویسی یک پاراگراف کامل، ترتیب نقاط در متن مبدأ را تغییر دهید. به عنوان مثال، نقطه 1 در یک پاراگراف می تواند نقطه 2 در نقل قول باشد. علاوه بر این، می توانید نقاط را متفاوت از متن اصلی گروه بندی کنید (در صورت عدم تغییر معنی).

مراحل انجام پارافریز

تا این‌جا روش‌های انجام پارافریز را به خوبی آموخته‌اید. اکنون قصد داریم مراحل انجام پارافریز را برایتان شرح دهیم. برای انجام پارافریز باید مراحل زیر طی شود:

زمانی که میخواهید متنی را پارافریز کنید باید چندین و چند بار آن متن را بخوانید و به محتوای آن اشراف کامل پیدا کنید و درک درستی از متن داشته باشید.

برای حصول نتیجه بهتر پیشنهاد می‌شود متن اصلی را به بخش‌های کوچکی تقسیم کنید و به پارافریز متن به صورت بخش‌بخش بپردازید.

زمانی که چندین بار متن را مطالعه کرده‌اید و می‌خواهید آن را پارافریز کنید دیگر نباید به متن اصلی مجدد رجوع کنید. چرا که این کار باعث ایجاد تشابه بین دو متن می‌شود. در بازنویسی فقط از درک خودتان از متن و حافظه‌تان کمک بگیرید.

درزمان پارافریز متن دقت کنید که مترادف‌هایی که برای کلمات انتخاب می‌کنید با متن هم‌خوانی داشته باشند.

فراموش نکنید که باید به منبع اصلی خود که از روی آن بازنویسی انجام داده‌اید اشاره کنید.

بعد از آماده‌سازی متن نهایی‌تان آن را فرمت بندی کنید. برای مثال اگر مقاله‌ای را پارافریز کرده‌اید باید آن را به فرمت و ساختار مجله درآورید.

بعد از اتمام بازنویسی ، متن خود را با متن اصلی تطابقت دهید تا اگر جایی از متن دارای تشابه می‌باشد آن را تغییر دهید.

توجه نمایید که شباهت میان متن اصلی و متن بازنویسی شده توسط شما باید اندک باشد. در غیر این‌صورت متن شما دارای سرقت ادبی خواهد شد.

چالش

برای این‌که مطمئن شوید پارافریز را به درستی آموخته‌اید به سوالات زیر پاسخ دهید:

آیا عبارت زیر به درستی پارافریز شده است؟

Source text (Bertron 2014, p.1787):

Infrastructures and buildings are exposed to microorganisms in a variety of contexts. In every situation where building materials can be in contact with water or moisture, an indispensable condition for life to develop, they can be subject to the action of microorganisms.

Paraphrase:

Bertron (2014, p.1787) argues that foundations and structures are presented to microorganisms in an assortment of settings. In each circumstance where building materials can be in contact with water or dampness, an imperative condition for life to create, they can be dependent upon the activity of microorganisms.

خیر. چراکه فقط چند کلمه تغییر پیدا کرده و متن حفظ شده است. درحالی‌که در پارافریز باید جمله اصلی خوانده شده و درک مطلب از آن با بیان خود نوشته شود.

Source text (Bertron 2014, p.1787):

Infrastructures and buildings are exposed to microorganisms in a variety of contexts. In every situation where building materials can be in contact with water or moisture, an indispensable condition for life to develop, they can be subject to the action of microorganisms.

Paraphrase:

Bertron (2014, p.1787) argues that foundations and structures are presented to microorganisms in an assortment of settings. In each circumstance where building materials can be in contact with water or dampness, an imperative condition for life to create, they can be dependent upon the activity of microorganisms.

این عبارت به درستی پارافریز نشده است زیرا:

گزینه اول) متن دارای ایرادات کلمه‌‌ای زیادی است.

گزینه دوم) تنها از یک تکنیک (یعنی استفاده از مترادف ها) استفاده شده است.

گزینه سوم) پارافریز به اندازه کافی انجام نشده و نیاز به تغییرات بیشتری دارد.

جواب صحیح گزینه یک می باشد.

تفاوت پارافریز با خلاصه‌نویسی و بازنویسی در چیست؟

تفاوت پارافریز با خلاصه‌نویسی و نقل قول در چیست؟

تا اینجا که پارافریز را یاد گرفته‌اید شاید برایتان سوال پیش بیارد که آیا پارافریز همان خلاصه نویسی نیست؟ چه تفاوتی میان پارافریز یک متن با خلاصه نویسی و نقل قول وجود دارد؟

در خلاصه‌نویسی تنها خلاصه نوشتن متن به صورت گزینشی می‌باشد و فقط نکات مهم متن به صورت نسخه‌ی کوتاهی از متن اصلی نوشته می‌شود.

در نقل‌قول متن اصلی بدون اضافه کردن و یا کاستن بیان می‌شود.

در پارافریز همان نوشته اصلی به شکلی جدید بازنویسی می‌شود.

متن بازنویسی شده

At the party we drank some punch, ate a handful of appetizers, and had a cookout. The park allowed us to enjoy a number of enjoyable activities from volleyball to swimming to sunbathing.

نوشته اصلی

At the party we had delicious red punch, a bunch of different appetizers, and a cookout. Since it was at the park, we played volleyball, went swimming, and sunbathed for fun.

متن خلاصه نویسی شده

At the party we enjoyed food and drink and various outdoor activities.

Here, the summary purposefully shortens the original statement while covering its major points.

آیا پارافریز همان نقل قول کردن است؟

نقل قول کردن به اوردن جمله فردی دیگر در نوشته خود گفته می‌شود. نقل قول کردن بدون هیچ گونه تغییر در محتوا و دستکاری کردن واژگان و عبارات انجام می‌شود. بازنویسی یک نقل قول نشان می‌دهد که نویسنده به درک عمیقی از متن منبع رسیده است:

پارافریز یک متن نشان دهنده درک نویسنده از متن اصلی می‌باشد

زمانی که نقل قولی را پارافریز می‌کنید متن شما دارای ساختاری یکپارچه و یکدست می‌شود.

توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع نقل قول‌ها باعث به هم خوردن یکدست بودن متن شما می‌شود. پس پارافریز را دست کم نگیرید.

نقل‌قول‌ها هم در نوشته‌ها مهم هستند اما بیشتر در موارد زیر استفاده می‌شوند:

o زمانی که نقل‌کردن حرف دقیق یک نفر با جزئیاتش بسیار حائز اهمیت است.

o زمانی که قرار است به لحن و سبک نویسنده اصلی اشاره کنید، باید از کلام خودش هم وام بگیرید.

o زمانی که قرار است، یک نوشته را نقد کنید باید اصل آن را مطرح نمایید.

o زمانی که قرار است از یک نوشته دفاع کنید باید اصل آن را مطرح نمایید.

نکات مهم پارافریز

انجام پارافریز نیز مانند تمام کارهای دیگر نکاتی دارد که برای حصول نتیجه بهتر باید به آن عمل کنید. نکته مهمی که در پارافریز متون و مقالات باید توجه داشته باشید این است که شما اجازه ندارید متن و یا کلمه‌ای خارج از متن از اصلی به مطلب پارافریز شده اضافه کنید. تنها از طریق روش‌هایی که در بالا ذکر شد مجاز به تغییر کلمه و یا بازنویسی عبارات متن اصلی هستید. برای این‌که بتوانید متنی را به سادگی پارافریز کنید چندین بار آن را مطالعه کنید و زمانی که مطمئن شدید پیام آن را به درستی متوجه شدید اقدام به بازنویسی آن نمایید. تمام نکات اصلی را در متن پارافریز شده بنویسید.

گاهی وقت‌ها با اینکه تمام نکات گفته شده برای پارافریز را انجام می‌دهید ولی باز هم ممکن است متن شما دارای سرقت ادبی باشد. برای این‌که خیالتان راحت باشد راه دیگری نیز وجود دارد: استفاده از سامانه مشابه یاب سمیم نور برای متون فارسی و یا استفاده از نرم‌افزارهای iThenticate یا plagiarism checker برای متون به زبانهای دیگر.

نکات مهم پارافریز

بررسی میزان سرقت ادبی متن و مقاله

گاهی وقت‌ها با اینکه تمام نکات گفته شده برای پارافریز را انجام می‌دهید ولی باز هم ممکن است متن شما دارای سرقت ادبی باشد. برای این‌که خیالتان راحت باشد راه دیگری نیز وجود دارد: استفاده از سامانه مشابه یاب سمیم نور برای متون فارسی و یا استفاده از نرم‌افزارهای iThenticate یا plagiarism checker برای متون به زبانهای دیگر.

سامانه مشابه یاب سمیم نور

سامانه مشابه یاب سمیم نور

سامانه مشابه‌یاب متون (سمیم) نور پایگاهی است که می‌تواند مقالات ارائه شده از جانب کاربران را با حجم انبوه اطلاعات خود مطابقت داده و عبارات مشابه را بازیابی و مقایسه نماید.

✔ نکات مثبت:

  • نمایش درصد مشابهت متون به صورت کلی و به تفکیک مقالات

  • عدم گزارش موارد کوتاه و پرتکرار

  • مقاوم در برابر دست‌کاری‌ها یا تغییرهای صورت‌گرفته در متن (چنانچه کاربر اقدام به تغییر دادن قسمتی از متن نموده باشد، باز هم قابلیت شناسایی مشابهت‌ها وجود دارد)

  • نمایش محل دقیق مشابهت بین دو مقاله و مقایسۀ آن‌ها

iThenticate

نرم افزار iTheticate یکی از دقیق ترین نرم‌افزارهای بررسی سرقت ادبی می‌باشد. این نرم‌افزار متصل به پایگاه عطیمی از داده‌ها می‌باشد و برای افرادی که قصد دارند مقاله خودرا به مجلات ارسال کنند کاربرد دارد. زمانی که مقاله‌ای به این نرم‌افزار سپرده می‌شود با تمام مقالاتی که در پایگاه این نرم‌افزار وجود دارد مقایسه می‌شود. بعداز اتمام پروسه قسمت‌هایی از متن که دارای تشابه با مقالات دیگر هستند برای شما مشخص هستند که به راحتی می‌توانید اقدام به رفع تشابه نمایید.

✔ نکات مثبت:

  • برای ارسال فایل با حجم بالا محدودیتی ندارید.

  • این ابزار پایگاه دادۀ بسیار وسیعی دارد.

  • فرمت‌های مختلف را پذیرفته و بررسی می‌کند.

iThenticate

Plagiarism checker

Plagiarism checker

نرم‌افزار Plagiarism checker این قابلیت را به شما می‌دهد که متن اصلی را با متن پارافریز شده تطابقت دهید تا اگر قسمتی از متن با تشابهت بالایی حفظ شده ان را شناسایی و بازنویسی کنید.

✔ نکات مثبت:

  • ارسال ایمیل هشدار در صورت سرقت ادبی از محتوای منتشر شده توسط شما

  • ارائه افزونه گوگل کروم

اگر این نرم‌افزارها در دسترس شما نیستند و یا تخصص کافی از انجام آن را ندارید می‌توانید از موسسات خبره‌ای مانند موسسه سیناترجمه کمک بگیرید. موسسه سینا ترجمه که یابقه درخشانی در ترجمه و ویرایش متون و مقالات دارد می‌تواند خدمات پارافریز مقاله شما را به نحوی شایسته انجام دهد.

بعد از ثبت سفارش خود در موسسه سینا ترجمه ابتدا با بهره‌گیری از نرم‌افزارهایی مانند آی‌تنتیکیت از قسمت‌های متن که دارای مشابهت است مطلع می‌شویدو سپس با پارافریز این قسمت‌ها مقاله شما عاری از هرگونه سرقت ادبی می ‌شود.

آی‌تنتیکیت

موسسه سینا

در آخر

پارافریز از ابزارهای مهمی است که هر نویسنده‌ای به ان نیاز دارد. فرقی ندارد ک شما یک مقاله علمی نوشته‌اید و قذ ارسال ان به مجله معتبری را دارید و یا گزارش و اخبار تهیه کرده‌اید و خواهان انتشار آن هستید، شما به پارافریز متن اصلی نیاز دارید.

پارافریز متن این امکان را به نویسنده می‌دهد تا متن اصلی را به شکلی خلاقانه‌ای بیان کنید و یا در نوشته‌های خود از آن استفاده کنید. پارافریز کردن متن بهتر از نقل‌قول مستقیم است. به این دلیل که نویسنده با پارافریز متن نشان می‌دهد که مفهوم متن اصلی را به طور کامل درک کرده است، همچنین پارافریز کردن متنی یکدست به شما می‌دهد که با نقل‌قول کردن این یکدستی متن از بین می‌رود.

پارافریز از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه در صورت مشاهده تشابه در مقاله و متن خود متهم به سرقت ادبی خواهید شد. همان‌طور که اشاره شد بعد از نوشتن مقاله خود می‌توانید از خدمات شناسایی و رفع سرقت ادبی موسسات معتبر مانند سیناترجمه بهره‌مند شوید.

تمام خدمات موسسه سیناترجمه در بستر آنلایت و از طریق سایت انجام می‌گیرد، در این موسسه از نرم‌افزارهای معتبر مانند iThenticate و Plagiarism checker استفاده می‌شود تا هر گونه تشابهی در متن باشد شناسایی شده و نسبت به رفع آن اقدام شود.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:


سوالات متداول

خیر- به هیچ وجه استفاده از نرم افزار برای رفع سرقت ادبی متن پیشنهاد نمی‌شود. چرا که برای پارافریز باید درکی از متن داشته باشید و بتوانید متن اصلی را با کلمات خود بیان کنید که نرم افزارهای ماشینی از این قابلیت بهره‌ای ندارند.

بهترین میزان تشابه زیر 10 درصد می‌باشد. ولی اغلب مجلات تا 20 درصد را هم تایید می‌کنند.

بلی- تمام متون و مقالات به تمامی زبان‌ها باید از نظر سرقت ادب بررسی شوند و در صورت نیاز پارافریز شوند.

در حال حاضر معتبرترین نرم‌افزار بررسی میزان تشابه مقالات iThenticate می‌باشد.

بلی- در موسسه سینا ترجمه پارافریز مقالات و متون فارسی قابل انجام می‌باشد.

بلی - استفاده از هر متن، نمودار و تصویری بدون ذکر منبع و یا اخذ اجازه از صاحب اثر سرقت علمی محسوب می‌شود.در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده

تیم پشتیبانی
در پاسخ به:
باسلام من میخوام یه فصل از پایان نامه ام رو براتون ارسال کنم
با سلام و عرض ادب احتراما کمال تشکر را داریم که سینا ترجمه را برای همکاری انتخاب فرمودید. استدعا می شود فایل را از طریق واتساپ و یا ایمیل ارسال بفرمایید تا هر خدماتی که مد نظرتان می باشد را به بهترین شکل ارائه دهیم.
5 ماه پیش
بازدیدکننده

Ali Irannezhad Ajirlou
باسلام من میخوام یه فصل از پایان نامه ام رو براتون ارسال کنم
5 ماه پیش

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی