سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

اصول ویرایش ویراستاری مقاله

انتشار : 7 بهمن 1399
مطالعه : 5 دقیقه

چگونه مقاله ISI یا هر مقاله علمی پژوهشی را ویراستاری کنیم؟ ویرایش مقاله شامل چه مواردی می شود؟ آیا ویرایش مقاله شانس پذیرش مقاله از مجلات معتبر را افزایش می دهد؟

اصول ویرایش ویراستاری مقاله

نحوه ویرایش مقاله ISI و مقاله علمی پژوهشی

هر مقاله علمی پژوهشی حاصل تلاش بی وقفه پژوهشگران است و هدف از اخذ پذیرش و چاپ آن نشر علم و دانش است. اما این اهداف هنگامی به ثمر می رسند که محتوای مقاله شیوا و رسا باشد. به عبارت دیگر، اگر متن مقاله به درستی نگارش نشده باشد و چینش واژگان و ترکیب نحوی و گرامری آن اشتباه باشد، باعث می­شود یک مقاله باکیفیت به اندازه ای که باید، مورد توجه قرار نمیگیرد و بر ذهنیت خوانندگان تاثیر منفی بگذارد. ویراستاری برای مقالات ISI اهمیت بیشتری دارد، چراکه ارزیابی دقیق و استانداردهای سختی برای قبول این نوع مقالات وجود دارد، به­ طوری که چنانچه مقاله ساختاری قوی و قابل فهم و صحیحی نداشته باشد،داوران و ادیتور مجله آن را رد یا ریجکت خواهند کرد. از این­رو لازم است نویسندگان و پژوهشگران ،ویرایش مقاله علمی پژوهشی را به عنوان یک اصل مهم و بسیار ضروری تلقی کرده و پیش از ارسال مقاله خود به مجلات داخلی یا خارجی معتبر و اقدام برای اخذ پذیرش و چاپ مقاله ISI از نگارش صحیح محتوای آن و ویرایش مقاله مطمئن شوند.

البته برخی از نویسندگان و محققان به اصول و قواعد ویرایش مقاله واقف­ هستند و آن­ها را رعایت می­کنند، اما بسیاری از پژوهشگران تبحر خاصی در ویرایش مقاله ندارند و مقاله ­شان نیاز به ویرایش تخصصی دارد. گفتنی است گاهی برخی مقالات تخصصی به بیش از یک بار ویرایش نیازمندند و حتی ممکن است به درخواست سردبیر مجلات دوباره ویرایش شوند. ویرایش مقاله برای مقالات به هر دو زبان فارسی و انگلیسی مورد نیاز می باشد.

ویرایش مقاله چیست؟

تعریف ویرایش عبارت است از «تصحیح متن به لحاظ رسم ­الخط، جمله­ بندی، محتوا و مانند آن». واژه ویرایش در زبان فارسی امروز برابر نهاده Editing انگلیسی است که در اصطلاح، به مجموعه فعالیت های علمی و هنری گفته می شود که در نتیجه آن، متن کتاب یا مقاله یا گزارش و به طور کلی هر پیام و خبری برای مخاطب، ساده، روان، قابل درک و پذیرفتنی تر شود. ویرایش مهارت و تخصصی است که می توان آن را آموخت. ویرایش اعمال مجموعه ای قواعد و قوانین زبانی، نشانه گذاری و ساختاربندی متن است.»

با توجه به تعاریف فوق، برای ویرایش مقاله ISI و ویرایش مقاله علمی پژوهشی باید متن را با دقت مطالعه و بررسی کرد . سپس اصلاحات لازم را به دقت روی آن اعمال کرد.

مراحل ویرایش

ویرایش مقاله ISI و ویرایش مقاله علمی پژوهشی مراحل مختلفی دارد که عبارت ­اند از:

  • ویرایش فنی یا صوری
  • ویرایش زبانی و ساختاری
  • ویرایش علمی و تخصصی

ویرایش فنی یا صوری شامل یکدست کردن متن می باشد که به منظور ایجاد انسجام و نظم محتوا، پاراگراف­ بندی، اصلاح رسم­ الخط، اصلاح غلط­ های املایی، نشانه ­گذاری درست و متناسب، اصلاح فاصله و نیم­ فاصله ­های کلمات با توجه به قواعد جدانویسی و... انجام میگیرد.

ویرایش زبانی و ساختاری در واقع اصلاح جملات برای فهم آسان­تر و سریع­تر متن است. ویراستار در این مرحله باید با بررسی ساختاری جملات اشکالات دستوری آن­ها را برطرف کند. ویراستار موظف است با ویرایش گرامری، انتخاب واژه­ های بهتر، ساده کردن متن، کوتاه کردن جملات طویل و پیچیده، حذف زوائد و حشوها و برطرف کردن ابهام ­های احتمالی به کیفیت ساختار زبانی مقاله کمک کند.

در ویرایش علمی و تخصصی کار ویراستار حساس­تر و سخت­تر است. ویراستار باید درباره موضوع مقاله اطلاعات کافی داشته باشد و تا حدی بر آن حوزه تسلط داشته باشد تا بتواند با اصلاح جملات به انتقال مفاهیم تخصصی متن و کاربرد صحیح اصطلاحات علمی آن کمک نماید.

ویرایش مقاله ISI

اغلب مقالات ISI به زبان انگلیسی نوشته می­شوند، چالشی که پژوهشگران در نگارش مقاله دارند ، نداشتن تسلط کافی بر قواعد نگارشی و دستوری زبان انگلیسی است، به همین جهت ویرایش مقاله ISI به زبان انگلیسی بسیار ضروری است. ویراستاران زبان انگلیسی با داشتن دانش و تجربه و تسلط بر دستور زبان انگلیسی و اصول نگارشی به ­راحتی می­توانند این دغدغه مهم را برطرف کنند. ویرایش تخصصی مقالات انگلیسی نیاز به مهارت و دقت بالایی دارند، بنابراین بهتر است اگر در این کار تخصص و سابقه­ ای ندارید، مقاله ­تان را به دست کارشناسان و متخصص ویراستاری بسپارید تا از اتلاف وقت و احتمالا پذیرفته نشدن مقاله خود در مجلات ISI پیشگیری کنید. یکی از مطمئن­ترین مراکزی که با داشتن تیم متخصص ویراستاری، کار ویرایش مقاله ISI و ویرایش مقاله علمی پژوهشی شما را به صورت تخصصی انجام میدهد، موسسه سینا می باشد.

ویرایش مقاله در موسسه سینا

اصول نگارشی مجموعه­ ای از قواعد و قوانین دستوری زبان است که برای انواع متون در رشته های تخصصی یکسان است، اما بیشتر نویسندگان و پژوهشگران با داشتن تخصص در زمینه تخصصی خود ، فاقد تبحر لازم برای ویرایش مقاله هستند.

موسسه سینا با داشتن متخصصان حرفه ­ای در زمینه ویرایش انواع متون علمی، فنی و تخصصی خدمات ویراستاری و ویرایش مقاله را با بهترین کیفیت، مناسب­ترین قیمت و در سریع­ترین زمان با گارانتی کیفی ارائه می­دهد. شما می­توانید با اطمینان از نتیجه کار، مقالات فارسی یا انگلیسی خود را برای ویرایش و ویراستاری تخصصی به موسسه سینا بسپارید. موسسه سینا علاوه بر ویرایش مقاله به صورت تخصصی در زمینه ترجمه مقالات به صورت تخصصی با گارانتی کیفی هم خدمت رسانی دارد.

هزینه ویرایش مقاله

برای ویرایش مقاله ISI و ویرایش مقاله علمی پژوهشی خود تها کافی هست درخواست­تان را در سایتموسسه سینا ثبت کنید یا مستقیما به آدرس ایمیل موسسه سینا sina.pub@gmail.com تا کارشناسان ما در اسرع وقت شما را راهنمایی نمایند. گفتنی است مدت زمان و هزینه انجام ویرایش هر مقاله بسته به رشته و موضوع تخصصی و تعداد کلمات براورد هزینه و زمان میشود.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی