سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش
خدمات ما / وبلاگ / پارافریز مقالات / چگونه مقالات خود را به بهترین شکل پارافریز کنیم؟

چگونه مقالات خود را به بهترین شکل پارافریز کنیم؟

انتشار : 1 مهر 1400
مطالعه : 13 دقیقه

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که برای تکمیل مقاله خود از آثار علمی دیگران استفاده کنید. برای آنکه مطالب مورد استفاده همانند مطالب منابع نباشد و سرقت ادبی محسوب نشود،باید متن پارافریز شود. شاید برایتان این سوال پیش آید پارافریز مقاله به چه معناست ، سرقت ادبی چیست و نحوه پارافریز مقالات به چه شکلی می باشد؟ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

چگونه مقالات خود را به بهترین شکل پارافریز کنیم؟

بازنویسی یا پارافریز به چه معناست؟

واژه پارافریز که در فارسی از آن به بازنویسی، خلاصه نویسی، نقل قول غیرمستقیم، مشابه نویسی، سایه نویسی، نقل به مضمون و شبیه به این ها یاد شده است، حفظ معنی و مفهوم جمله ولی تغییر در ساختار و ترکیب کلمات و استفاده از کلمات هم معنی و هم خانواده است در واقع کسی که با کلمات جایگزین معنی جمله را حفظ کرده باشد پارافریز (Paraphrasing) انجام داده است. ولی وقتی نویسنده بیان و ساختار جمله را تغییر ندهد و مطالب را بدون ذکر منبع استفاده کند سرقت ادبی انجام داده است بنابراین باید مطالب و تفکرات دیگران را با عبوردادن از کانال ذهنی شخصی تان و با زبان خودتان بازنویسی کنید تا هیچ گونه تقلب و تخلفی از شما سرنزند.

ضرورت انجام پارافریز؟

مقاله نویسی از جمله کارهایی می باشد که دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای ارتقاء رزمه خود و یا گرفتن نمره خوب در پایان نامه با آن سر و کار دارند . البته فقط دانشجویان نیستند که باید به ابعاد مختلف نگارش مقاله واقف باشند بلکه اساتید هم باید آن را خوب بدانند و با بازنویسی صحیح آثار علمی خود از سرقت علمی مقالات خود که شانس ارتقای درجه علمی شان را از دست می دهند جلوگیری کنند . مجلات معتبر علمی، معمولاً با نرم افزاری گران قیمت که به مجموعه های بزرگی از مقالات منتشر شده متصل هستند، شباهت مقالات ارسالی با مقالات دیگر از سایر نویسندگان را بررسی می کنند و در صورت بالاتر بودن شباهت از یک حد مشخص، به علت سرقت ادبی مقاله را رد کرده و از چاپ آن خودداری می کنند. به همین دلیل، استفاده از خدمات پارافریز برای مقابله با این مسئله پیشنهاد می شود.

نکاتی برای پارافریز اصولی و صحیح

  • همانگونه که قبلاً نیز گفته شد، هنگامی که فردی بخواهد نوشته یا ایده فرد دیگر را در نوشته خود با کلماتی بیان کند، برای جلوگیری از هر نوع سرقت ادبی و همچنین انتقال معنی و مفهوم متن اصلی بدون کپی کردن متن نویسنده اصلی، متن اصلی را پارافریز یا بازنویسی می کند. که در زیر به یک سری از نکات اشاره شده است
  • هنگامی که متنی را می خوانید، به جای آنکه مرتب مکث کنید تا ایده ها یا عبارات خاص را بنویسید، ابتدا سعی کنید کل متن را درک کنید.
  • انتخاب گر باشید. اگر وظیفه انجام پارافریز رسمی یا «تحت اللفظی» را ندارید، معمولاً نیازی به پارافریز کل متن نیست؛ در عوض، مطلبی را انتخاب و خلاصه کنید که در اثبات نکته ای در مقاله تان به شما کمک می کند.
  • به این فکر کنید که چطور مطلبی از منبعی اصلی را برای افرادی که با موضوع شما آگاهی ندارند (مادر، برادر، دوست) «با زبان خودتان» بیان کنید؟
  • فراموش نکنید که در پارافریز نیز می توانید از نقل قول های مستقیم عبارات موجود در متن اصلی استفاده کنید و نیازی به تغییر یا قرار دادن علامت کوتیشن در اطراف زبان مشترک (Shared Language) نیست.

چگونه مقالات خود را پارافریز کنیم؟

وقتی شما شروع به نوشتن یک مقاله می کنید اولین چیزی که باید به آن توجه کنید مخاطبی است که مقاله شما را برای مطالعه انتخاب میکند و در پی کشف و دست یافتن به موضوعات جدید است وقتی که خواننده با مطالعه مقاله متوجه شود که بیشتر حجم محتوای آن ناب نیست و قبلا در یک مقاله دیگر آنها را مطالعه کرده است از ادامه مطالعه آن منصرف می شود و مقاله شما یک مقاله بی اعتبار تلقی میشود. بنابر این برای جلوگیری از این مشکل یک سری از تکنیک هایی و جود دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است.

پارافریز مقاله فارسی و انگلیسی

خواندن چندین باره متن

هنگامی که متنی را می خوانید، به جای آنکه مرتب مکث کنید تا ایده ها یا عبارات خاص را بنویسید، ابتدا سعی کنید کل متن را چند بار بخوانید و محتوای آن را درک کنید. در اغلب موارد، اکثر افراد تنها با یک بار خواندن متن و مقاله اصلی دست به کار شده و پارافریز می کنند، در حالی که یک بار خواندن متن، برای انجام عمل پارافریز مناسب نبوده و باعث می شود تا نویسنده مفهوم و معنی متن را به خوبی درک نکرده باشد. فرد باید قبل از بازنویسی متنی، متن اصلی آن را کامل خوانده و پس از درک آن بازنویسی را شروع کند. بنابراین پارافریز نشان دهنده این است که فرد نویسنده به طور کامل متن نوشته اصلی را متوجه شده است.

انتخاب گر بودن

اگر وظیفه انجام پارافریز رسمی یا «تحت اللفظی» را ندارید، معمولاً نیازی به پارافریز کل متن نیست؛ در عوض، مطلبی را انتخاب و خلاصه کنید که در اثبات نکته ای در مقاله تان به شما کمک می کند.

گرامر جمله را تغییر دهید

این تغییرات شامل ایجاد تغییر و جابجایی در افعال، اسامی، صفات و قیود می باشد. برای مثال جمله «در هر روز حدود دو میلیون متر مکعب آب با سرعت بسیار بالا وارد مخزن می شود.» به جمله «ورودی روزانه آب مخزن (که سرعت بالایی دارد) نزدیک به دو میلیون متر معکب تخمین زده می شود.» این کار جهت روان تر شدن فهم متن صورت می گیرد.

طول جملات را کاهش دهید

سعی کنیم از جملات کوتاه استفاده کنیم زیرا هرچقدر طول یک جمله بیشتر باشد، درک آن نیز سخت تر می شود. که کوتاه و روان تر کردن متن مقاله با پارافریز کردن قابل انجام می باشد این جمله را در نظر بگیرید «نتایج مطالعه با استفاده از بکارگیری رویکردهای تجربی و اجتماعی حاکی از اهمیت بالای نقش تربیتی والدین در رشد مغزی و فکری کودکان 10 تا 14 ساله ای است که از مدرسه اخراج شده اند.» همانطور که شما هم می بینید، این جمله طولانی شده و تا حدودی نامفهوم است. بنابراین باید نسبت به پارافریز آن اقدام کرد. حالا این جمله را بنگرید «رویکردهای تجربی و اجتماعی جهت به دست آوردن نتایج استفاده شدند. نتایج نشان می دهد رشد مغزی و فکری کودکان 10 تا 14 ساله (که از مدرسه اخراج شده اند) تحت تأثیر روش های تربیتی والدین است.

تغییر در ساختار جملات

مرسوم ترین تغییری که در ساختار جملات صورت می گیرد تبدیل جملات غیرمجهول با مجهول یا بالعکس می باشد. تغییر در ساختار دلایل متعددی دارد. برای مثال، این تغییر ممکن است به این دلیل صورت گیرد که تمامی جملات یک پاراگراف با فاعل شروع نشوند. علاوه بر آن، با مجهول کردن جملات مفاهیم در قالب عام و غیرشخصی تری منتقل می شوند. برای مثال جمله «محققان انگلیسی به این نتیجه رسیدند که جهش ژنتیکی در بروز سرطان نقش دارد.» به جمله «مشخص شده است که جهش ژنتیکی در بروز سرطان نقش دارد.» تبدیل می شود. همانطور که اشاره کردیم، برعکس این مورد نیز ممکن است.

استفاده از کلمات هم معنی

گاهی نیاز است کلمات جایگزین عبارات هم معنی شوند تا وزن کلی نوشته تغییر یابد. برای مثال ممکن است بخواهید متن حالت رسمی تر یا دوستانه تر پیدا کند. این جمله «یکی از مصاحبه شوندگان که مردی چاق و پیر بود در میان مصاحبه انصراف داد و رفت.» خب! شاید نیاز باشد این متن رسمی تر نوشته شود، بنابراین از کلمات و عبارت هم معنی استفاده می کنیم. این جمله را ببینید «یکی از مصاحبه شوندگان که مردی با اضافه وزن و پا به سن گذاشته بود با اعلام انصراف محل مصاحبه را ترک کرد.»

مرور و مقایسه با متن اصلی

پس از نوشتن متن مقاله، آن را با متن مقاله اصلی که آن متن را از روی آن نوشته اید مقایسه کنید.اگر احساس کردید شباهت ها زیاد است با اتکا به روش هایی که در بالا گفته ایم متن را پارافریز کنید. در نهایت از یک مخاطب بخواهید تا درک خود را از متن شما بازگو کند. اگر درک این فرد همان چیزی است که شما تلاش داشته اید منتقل کنید، بدانید که کارتان را درست انجام داده اید. و همچنین ارجاع دادن به مقاله اصلی را فراموش نکنید.

تصویر

سرقت ادبی یا پلاجریسم به چه معنا می باشد؟

سرقت ادبی که معادل انگلیسی آن plagiarism است به استفاده از کلمات یا ایده های دیگران گفته می شود به طوری که آنها را به نام خود منتشر کنید. سرقت ادبی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، که از تقلب عمدی گرفته تا کپی کردن تصادفی از یک منبع مثلا برخی از دانشجویان یا محققین به طور ناخودآگاه دست به سرقت ادبی می زنند، برای آن که در این زمینه آگاهی کافی ندارند و نمی دانند که چه کاری می تواند مقاله آن ها را به سرقت ادبی بدل کند . در نتیجه، هر زمان که از کلمات یا ایده های شخص دیگری در کار خود استفاده کنید، باید تصدیق کنید که صاحب اصلی آن ها شخص دیگری بوده است وگرنه مرتکب سرقت ادبی می شوید.

چگونه در مقالات سرقت علمی را تشخیص دهیم؟

به عنوان عضوی از جامعه علمی، باید مسائل اخلاقی را در این جامعه رعایت کنیم اید ه ها و عبارت سایرین بخشی از دارایی عقلانی آن ها محسوب می شود و زمانی که کپی یا به اسم دیگری عرضه می شود دزدی علمی یا ادبی صورت گرفته است. که برای جلوگیری از این مشکل سرقت علمی روشهای ماشینی برای تشخیص سرقت علمی وجود دارد که وجود این نرم افزارهای تشخیص سرقت علمی، افراد خاطی را آگاه میسازد که در صورت تخلف از موارد اخلاقی و ارتکاب ســرقت علمی، سازوکارهایی برای تشخیص آن در منابع اطلاعاتی بکار برده شود که در نهایت از دید داوران و افراد مسئول پنهان نماند. در کل طراحی و توسعه نرم افزارهای تشخیص سرقت علمی میتواند کمک شایانی به داوران و ویراستاران در کنترل کیفیت و سرعت بخشی در کار آنها باشد. استفاده از ابزار تشخیص سرقت علمی در نشریات علمی باعث حفظ اعتبار آثار علمی منتشر شده می شود. حتما این اتفاق برایتان پیش آمده است و یا شنیده اید که مقاله ارسالی برای ژورنال به دلیل درصد بالای شباهت متنی رد شده است. مهمترین دلیلی که سر دبیران در مرحله اول بررسی و چک می کنند میزان درصد پلاجیاریسم مقاله است که به وسیله نرم افزارها چک می شود که در ادامه مطالب به توضیح دو نوع از این نرم افزارها می پردازیم.

نرم افزار iThenticate

نرم افزار iThenticate یکی از بهترین نرم افزارها در حوزه بررسی سرقت ادبی و همپوشانی مقالات است. این نرم افزار دارای پایگاه داده ای بسیار قوی است. پایگاه داده این نرم افزار تقریبا حاوی تمام مقالاتی است که از سوی ژورنال های علمی معتبر پذیرفته و در آنها چاپ شده اند.

برای همین، زمانی که مقاله تان را به این نرم افزار می سپارید، می تواند اثرتان را با حجم وسیعی از مقالات معتبر دیگر مقایسه کند. چنین امکانی تا حد زیادی شما را درباره تشابه مقاله تان مطمئن می کند.

تصویر

نرم افزار Plagiarism Checker X

همانطور که گفته شد Plagiarism Checker X یک نرم افزار تشخیص تشابه متن است که در حالت آفلاین درصد تشابه دو متن را می توان باهم اندازه گیری کرد و برای خود مبنابی مشخص دارد. مبنای پارافریز درصورت استفاده از این سرویس، بر اساس مقایسه متن اصلی و متن پارافریز شده خواهد بود و سایر مقالات و متونی که ممکن است در مجلات آنلاین موجود باشند، لحاظ نخواهند شد.

تصویر

نمونه ای از پارافریز مقاله
  • مثال 1

متن اصلی

The number of foreign and domestic tourists in the Netherlands rose above 42 million in 2017, an increase of 9% and the sharpest growth rate since 2006, the national statistics office CBS reported on Wednesday” (DutchNews.nl, 2018).

متن سرقت شده

The number of foreign and domestic tourists in the Netherlands rose above 42 million in 2017, an increase of 9% and the sharpest growth rate since 2006, the national statistics office CBS reported on Wednesday” (DutchNews.nl, 2018).

متن پارافریز شده

The national statistics office, CBS, stated that the Netherlands experienced dramatic growth in the number of tourists visiting in 2017. More than 42 million tourists travelled to the Netherlands that year, representing a 9% increase – the sharpest growth in 12 years (DutchNews.nl, 2018).

  • مثال 2

متن اصلی

But the hearing was about more than Facebook; it exposed a critical turning point as the power, sophistication and handle” (Roose & Kang, 2018, para. 11).potential exploitation of technology outpaces what users, regulators or even its creators expected or seem prepared to

متن سرقت شده

But the hearing was about more than Facebook; it exposed a critical turning point as the power, sophistication and handle” (Roose & Kang, 2018, para. 11).potential exploitation of technology outpaces what users, regulators or even its creators expected or seem prepared to

متن پارافریز شده

The hearing made it apparent that the expectations of creators, regulators and users have been rapidly eclipsed by technology in general, not only Facebook. Such technologies now extend beyond what these parties are able to manage, due to their immense influence, potential for exploitation and sophistication (Roose & Kang, 2018, para. 11).

مراحل و راهنمای سفارشات پارافریز در موسسه تحقیقاتی سینا

با توجه به مطالبی که بیان شد، ضرورت پارافریز برای مقالات آشکار شد. در این راستا دانشگاهیان می توانند برای آگاهی از سرقت ادبی مقاله خود را به مترجمان و ویراستاران زبده موسسه سینا سپرده تا آن ها با دانش زبانی خوب و دایره واژگان مناسب خود این کار را انجام دهند. موسسه تحقیقاتی سینا با طراحی مراحل ساده و آسان، امکان ثبت سفارش پارافریز را برای تمام کاربران فراهم نموده است که در 4 مرحله زیر انجام می شود:

ثبت سفارش پارافریز

1. ابتدا سفارش خود را ثبت کرده و فایل متن و سایر اطلاعات موردنیاز را ارسال می کنید.

2. انتخاب نوع پارافریز مدنظر

باز نویسی و پارافریز متون و مقالات در موسسه سینا به دو روش iThenticate و Plagiarism Checker X قابل اجرا است. در کل اگر نیازمند مقایسه آنلاین متن هستید باید گزینه iThenticate و اگر نیازمند بازنویسی متن بدون توجه به متون علمی آنلاین هستند گزینه Plagiarism Checker X را انتخاب می کنید.

3 .انجام پارافریز متن

پس از انتخاب مناسب ترین فرد متخصص، فرآیند پارافریز متن شما آغاز می شود.

4.تحویل متن پارافریز شده

متن پارافریز شده پس از طی مراحل کنترل و بازرسی، به شما تحویل داده می شود.

پارافریز متون خود را با موسسه تحقیقاتی سینا تجربه کنید

پارافریز یا بازنویسی یک تخصص ویژه و مهمی می باشد که معمولا برای کاهش سرقت ادبی (plagiarism) مورد استفاده قرار می گیرد. موسسه تحقیقاتی سینا با گروهی از مترجمان و ویراستاران متخصص، به شما کمک می کند تا مقالات خود را در چهار کیفیت برنزی، نقره ای، طلایی و طلایی پلاس و در زبان های فارسی ، انگلیسی، عربی و فرانسوی با قیمت مناسب پارافریز و بازنویسی کنید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب سردبیر
مطالب پیشنهاد شده
مطالب محبوب
مطالب ویژه
جدیدترین مطالب

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام