سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش
خدمات ما / وبلاگ / استخراج مقاله از پایان نامه / آیا نکات طلایی و اصولی در نوشتن مقاله از پایان نامه را می دانید؟

آیا نکات طلایی و اصولی در نوشتن مقاله از پایان نامه را می دانید؟

انتشار : 11 مهر 1400
مطالعه : 10 دقیقه

نوشتن مقاله از پایان نامه، یکی از راه های تقویت رزومه تحصیلی یا شغلی برای دانشجویان می باشد .بنابراین در این مطلب سعی کردیم تا نکات طلایی و اصولی نوشتن مقاله از پایان نامه را برای این عزیزان بیان کنیم .

آیا نکات طلایی و اصولی در نوشتن مقاله از پایان نامه را می دانید؟

تفاوت مقاله با پایان نامه

به عنوان گام اول شما ابتدا باید مسیری را که تفاوت مقاله و پایان نامه را مشخص می سازد، به طور دقیق بشناسید. مقالات علمی یا پایان نامه ها اغلب در موارد زیر با یکدیگر متفاوت هستند

 • هدف

اهداف مقالات و پایان نامه ها با توجه به مخاطبان آنها با یکدیگر متفاوت است. هدف پایان نامه گرفتن مدرک تحصیلی و سنجش و ارزیابی میزان سواد شما است که اساتید بدانند در زمینه مشخص شده برای تحقیق، شما دارای چه میزان دانش و اطلاعات هستید. در مورد مقاله هدف پیشرفت و بهبود سطح سواد عمومی در رشته تخصصی محقق و افزودن اعتبار و مشارکت افراد در رشته مد نظر است و مخاطب هرگز قصد سنجش سواد محقق یا نویسنده را ندارد

 • مخاطبان احتمالی

مخاطبان پایان نامه افراد متخصص و اغلب اساتید دانشگاه ها هستند که قصد دارند سواد شما را در زمینه تحقیقاتی ارزیابی کنند و نمره متناسب با میزان اطلاعاتتان را به شما اختصاص دهند. در حالی که مخاطبان مقالات اغلب دانشمندان و محققان دیگری هستند که به دنبال کشف ایده های آزمایش شده با اسناد و مدارک کافی هستند

 • طول نوشتار

تفاوت مقاله و پایان نامه در طول نوشتار قابل توجه است؛ به این ترتیب که طول متن پایان نامه معمولا طولانی است و ممکن است تا ۵۰ صفحه برسد و حدود ۲۰۰۰۰ کلمه را در خود بگنجاند، در حالی که طول نوشتار مقالات کوتاه تر است و اغلب تعداد کلمات آن کمتر از ۶۰۰۰ تاست ولی در حالت کلی طول نوشتار هر مقاله بستگی به مجله مد نظر جهت چاپ مقاله دارد.

 • چکیده

چکیده نیز همچون خود متن، در مورد پایان نامه طولانی تر از مقالات است. چکیده پایان نامه اغلب حدود ۳۵۰ کلمه و چکیده مقاله حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه را در خود جای می دهد

 • مقدمه

مقدمه پایان نامه دارای جزئیات بیشتری است و باید میزان آشنایی محقق با موضوع مد نظر را به طور کامل توضیح دهد و پیش زمینه تحقیق را به تفصیل به نمایش بگذارد. این در حالی است که مقدمه مقاله باید تنها شامل مطالب ضروری باشد و اطلاعاتی از علت انجام تحقیقات حاضر در اختیار مخاطب قرار دهد

 • روش تحقیق

روش تحقیق پایان نامه به طور کامل روش های به کار گرفته شده برای تمام تحقیقات را ارائه می دهد؛ در حالی که روش تحقیق مقاله تنها روش تحقیق اصلی و آزمایشات را به نمایش می گذارد.

 • بحث و نتیجه گیری

این بخش در پایان نامه درک کاملی از اطلاعات و داده ها و پیشنهادات برای پژوهش های آتی را ارائه می کند ولی در مقاله تنها به ارائه نتایج کلی و اهداف پژوهش بسنده می کند.

 • منابع

در منابع پایان نامه گاهی اوقات به شرح بیوگرافی نیز می پردازند ولی در معرفی منابع مقاله تنها به کارهایی که مستقیما به آنها استناد شده است اشاره می شود.

 • پیوست

ارائه پیوست و ضمیمه در پایان نامه با توجه به نیاز به مدارک کافی برای مراجعه، ضروری است. در مورد مقاله وجود پیوست اختیاری است و برخی اوقات ممکن است وجود این قسمت در مقالات منع شده باشد.

نکات طلایی و اصولی در نوشتن مقاله از پایان نامه

علاوه برتفاوت ذکر شده، در ادامه چند نکته جهت بهبود کیفیت مقالات نوشته شده از پایان نامه، جهت ارسال به یک مجله معتبر و تقویت رزومه پژوهشی محققین عزیز آورده شده است:

1. عنوانی مناسب برای مقاله خود انتخاب کنید.

برای راحتی می توان همان عنوان پایان نامه را در نظر گرفت، اما در صورتی که امکان نوشتن چندین مقاله از پایان نامه وجود دارد، می توان پایان نامه را در بخش هایی تقسیم کرده و عنوان مربوط به موضوع هر بخش را به عنوان یک مقاله مجزا منظور کرد. عنوان مقاله بایستی تا حد امکان کوتاه، واضح، بدون ابهام، غیرتکراری و در بر دارنده مفهوم و موضوع اصلی مقاله باشد.

2. یک مجله معتبر برای ارسال مقاله خود برگزینید.

حتی اگر مقاله شما محتوای علمی بسیار غنی داشته باشد، در صورتی که در فرمت و شکل مجله موردنظر نوشته نشده باشد، مجله ایراد گرفته و از چاپ مقاله اجتناب خواهد ورزید. بنابراین از همان ابتدای کار مجله را انتخاب کرده و در مورد مخاطبان آن و قالب و شکل کلی و فرمت مقالات ارسالی که معمولا در وب سایت مجله موجود می باشد، تحقیقات لازم را انجام دهید. بدین ترتیب با اصول نشریه از نظر رعایت استانداردهای نگارش مقاله و انتخاب نویسنده مسئول آشنا شده و از هرگونه دوباره کاری جلوگیری به عمل خواهید آورد. هرچند که ظاهر مقاله در این بحث مورد نظر است و محتوا هیچ تغییری نخواهد کرد.همچنین نکته دیگر در مورد هزینه چاپ مقالات در مجلات لاتین می باشد، که جهت پیشگیری از مشکلات احتمالی از همان ابتدای کار بایستی مدنظر قرار گیرد.

3. تعداد صفحات مقاله را مشخص کنید.

اگر از همان ابتدا مجله ای که برای ارسال مقاله انتخاب کرده ایم مشخص باشد، مسلما علاوه بر شکل و فرمت مقالات خود یک محدودیت هم در مورد تعداد صفحات و حجم مطالب خواهد داشت. بنابراین اگر از میزان حجم مورد نظر مقاله خود آگاهی داشته باشیم، بهتر می توانیم تعیین کنید چه مطالبی را قرار است در مقاله خود بگنجانیم.

4. بین بخش های مختلف مقاله انسجام ایجاد کنید.

بخش های مختلف یک مقاله با یکدیگر در ارتباط بوده و تحت تاثیر یکدیگر قرار دارند. این ارتباط نه تنها در کل کار، بلکه در هر بند مقاله مشاهده می گردد. در واقع در هر بند مقاله می بایست به یک نکته اصلی و محوری پرداخت.

5. با ترتیب مراحل نوشتن مقاله آشنا باشید.

با تقسیم یک کار بزرگ به بخش های کوچک تر، همواره می توان با اقدامات قدم به قدم از نقاط ضعف و قوت هر بخش به صورت جداگانه آگاهی یافت. در این حالت اصلاح و بهبود شکل کلی هم آسان تر خواهد بود. بنابراین در زیر به هر یک از مراحل نوشتن مقاله از پایان نامه اشاره شده و توضیحات لازم در مورد هر کدام داده خواهد شد

مراحل نوشتن مقاله از پایان نامه

نوشتن مقاله از پایان نامه یک فرآیند حرفه ای و دقیق است اما درصورت داشتن اطلاعات کافی انجام دادن آن زیاد دشوار به نظر نمی رسد، با این حال اگر با مراحل اصولی نوشتن مقاله از پایان نامه آشنا نباشید نمیتوانید مجوز سابمیت مقالات در مجلات را بگیرید. پس با ما همراه باشید تا با مراحل تهیه یک مقاله با کیفیت از پایان نامه آشنا شوید.

آیا نکات طلایی و اصولی در نوشتن مقاله از پایان نامه را می دانید؟
 • نوشتن عنوان مقاله

به صورت دقيق مشخص نماييد كه درباره چه چيزي مي‏خواهيد بنويسيد. عنوان مقاله‏ ي من چه حوزه ‏ها و زمينه ‏هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، سياسي، تاريخي، جغرافيايي و غيره را مي‏تواند شامل شود این بخش باید با وسواس خاصی از سوی نویسنده مد نظر قرار گیرد.عنوان رسا و مشخص می تواند مجلات را به پذیرش یک مقاله ترغیب کند. همچنین جذابیت و جدید بودن عنوان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

 • نوشتن چکیده مقاله

در چکیده مقاله می توانید از چکیده پایان نامه استفاده کنید اما این در شرایطی می باشد که شما فقط قصد استخراج یک مقاله از پایان نامه را دارید.در شرایطی که بخواهید از پایان نامه دو یا چند مقاله استخراج کنید باید موارد غیر مرتبط به مقاله استخراجی را حذف کنید.

 • نوشتن کلمات کلیدی مقاله

برای انتخاب کلمات کلیدی باید کلماتی را انتخاب کنید که بیشترین رابطه معنایی را با مقاله مربوطه داشته باشد. معمولا تعداد کلمات کلیدی 3-6 کلمه در نظر گرفته می باشد

 • نوشتن مقدمه مقاله

نقش مقدمه در مقالات تحقیقی بسیار مهم است. این بخش از هر مقاله به شما می گوید که علت انتخاب موضوع مقاله تان برای تحقیق چه بوده است. چرا چنین موضوعی حائز اهمیت است، دلیل استفاده روشی خاص برای تحقیق تان چه بوده است و … .در این قسمت از تحقیقات پیشین در راستای موضوع تحقیق تان هم صحبت کنید، مقدمه را با بیان اهداف تحقیقاتی تان به پایان برسانید و اهمیت موضوع مقاله و تحقیق خود را شرح بدهید.

 • نوشتن پیشینه تحقیق مقاله

این بخش جز اصلی مقاله می باشد و حتما یک یا چند نظریه که در گذشته در مورد متغیر ها بیان شده است را ذکر کنید. معمولا از بین نظریه های فصل دوم پایان نامه جدید ترین و مرتبط ترین نظریه ها انتخاب شده و در مقاله مورد نظر به صورت مختصر بیان می شود

 • نوشتن پیشینه پژوهشی مقاله

در این قسمت باید به پژوهش های قبلی انجام شده در ارتباط با موضوع تان اشاره کنید. تا حد امکان از پیشینه های قدیمی استفاده نفرمایید. زیرا هر چقدر از پژوهش های جدید استفاده کنید بر اعتبار مقاله شما افزوده می شود.

 • نوشتن فرضیه ها و سوالات پژوهشی در مقاله

بعد از اتمام پیشینه پژوهشی بلافاصله اهداف و فرضیه های مقاله را مطرح کنید. این قسمت در فصل اول پایان نامه و یا در فصل سوم نوشته می شود

 • نوشتن تحلیل داده ها در مقاله

این بخش نیز عموما در فصل سوم پایان نامه موجود است. در این بخش بر کیفی و کمی بودن تحقیق ، مقطعی یا طولی بودن تحقیق و نوع نرم افزار و همچنین نوع آزمون شبیه سازی و یا طرح آزمایشی خود اشاره کنید.

 • نوشتن یافته های پژوهشی مقاله

دقت کنید که اگر قصد دارید بیش از یک مقاله از پایان نامه استخراج کنید، صرفا نتایج مربوط به فرضیه پژوهش را بنویسید. در مقاله از نوشتن یافته های اضافی و آوردن جداول جانبی خودداری کنید و فقط جداولی را بیاورید که دقیقا مربوط به سوال پژوهشی شما می باشد.

 • نوشتن جمع بندی و بحث و نتیجه گیری مقاله

این بخش نیز یکی از بخش های مهم مقاله می باشد و بیشتر به هنر نویسندگی پژوهشگر مرتبط است.برای این کار به فصل پنجم یا بخش نتیجه گیری مراجعه کنید و به صورت خلاصه به شرح نتیجه گیری کار بپردازید. ابتدا به یافته های مربوط به هرسوال و فرضیه پرداخته و به تبیین آن یعنی چگونگی و چرایی یافته بدست آمده بپردازید تا خواننده متوجه شود این یافته شما چه معنایی دارد. این بخش را به طور متوسط با یک تا سه صفحه منسجم به پایان برسانید.

 • نوشتن منابع مقاله

در نوشتن منابع یا رفرنس حتما به سبک های رفرنس نویسی در مجله ای که قصد دارید مقاله خود را در آن چاپ کنید، توجه داشته باشید. چون نحوه ی ارجاع منابع و رفرنس دهی در مجله های مختلف با هم متفاوت است.

خدمات نوشتن مقاله از پایان نامه فارسی، انگلیسی، فرانسه و سایر زبان ها

یکی از بزرگترین موسسات فعال در زمینه کارهای پژوهشی، موسسه پژوهشی سینا می باشد. این موسسه با بهره گیری از نخبگان بزرگ مراکز آموزشی کشور، توانسته است در انواع خدمات پژوهشی حرف اول را بزند که از جمله خدمات می توان به نوشتن مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد و تهیه مقاله از رساله دکتری اشاره کرد. در حقیقت موسسه سینا با بهره گیری از پژوهشگران و مترجمین نیتیو آمده استخراج مقاله از پایان نامه هایی است که به زبان های مختلف نوشته شده است. اگر پایان نامه شما به زبانی فارسی یا غیرفارسی است و درخواست استخراج مقاله را دارید یا میخواهید مقاله خود را به زبانی غیر از زبان فارسی، بصورت تخصصی و با کیفیت بالا ترجمه کنید، این نوید را به شما میدهیم که موسسه سینا میتواند بهترین گزینه برای شما باشد.

سایر خدمات موسسه سینا:

سابمیت و چاپ مقاله در مجلات معتبر

چاپ کتاب در تیراژ دلخواه، با دریافت تمام مجوزات، به صورت سریع و تحویل فوری

تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ آن در تیراژ دلخواه، با دریافت تمام مجوزات، با تحویل 25 روزه

ترجمه تخصصی انواع متون علمی به همراه گارانتی

معرفی کتاب جدید النشر برای ترجمه

ارائه گزارش میزان پلاجیاریسم مقالات علمی و پایین آوردن درصد مشابهت آن

ویرایش گرامری و ادبی مقالات فارسی و انگلیسی

فرمت بندی مقالات طبق فرمت مجله درخواستی شما

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده در سایت و همچنین از شبکه های مجازی ( واتساپ ، اینستاگرام و تلگرام ) با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید. و یا از طریق فرم ارسال سفارش که در پایین همین صفحه آمده است سفارش خود را ثبت نمایید

آیا نکات طلایی و اصولی در نوشتن مقاله از پایان نامه را می دانید؟


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب سردبیر
مطالب پیشنهاد شده
مطالب محبوب
مطالب ویژه
جدیدترین مطالب

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام