سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

طرز نوشتن چکیده مبسوط

انتشار : 25 دی 1400
مطالعه : 10 دقیقه

گاهی پیش می‌آید که مجله در زمان دریافت مقاله برای داوری از نویسنده درخواست چکیده مبسوط می نماید. همان طور که هر مجله برای مقالات ارسالی فرمت خاصی را می طلبند، الگوی ساختاری چکیده مبسوط نیز بسته به مجله متفاوت می باشد. ما در ادامه به ساختار کلی چکیده مبسوط پرداخته ایم. امید است که مؤلفان محترم با استفاده از محتوای ارائه شده بیشترین استفاده را ببرند.

طرز نوشتن چکیده مبسوط

چکیده مبسوط چیست؟

چکیده مبسوط نوعی مینی مقاله است که میتوان با خواندن آن از موضوع مقاله آگاه شد. به عقیده یکی از اساتید دانشگاه مریلند، چکیده مبسوط ایده آل، چکیده ای هست که ظرف 5 دقیقه داور را جلب خود کند، او را ظرف 15 دقیقه هیجان زده کند و نهایتا ظرف 45 دقیقه حس رضایت در او ایجاد کند. اگر چکیده مقاله شما نتواند هر کدام از این موارد را برآورده کند، فارغ از کیفیت کار پژوهشی می باشد که ممکن هست توسط ادیتور ریجکت شود.

چکیده مبسوط

ساختار چکیده مبسوط

چکیده مبسوط همان ساختار مقاله را دارد با این تفاوت که تعداد کلماتی که در چکیده مبسوط خواسته می شود اغلب کمتر از تعداد کلمات خواسته شده درمقاله می باشد که به خواسته مجله می تواند از 700 تا 1000 کلمه متغیر باشد و همانطور که پیش تر هم اشاره شد هر مجله ساختار ویژه ای را برای خود ارائه می دهد بعضی از مجلات درخواست می کنند تا چکیده مبسوط نگارش شده از مقدمه شروع شود و برخی دیگر همان قالب مقاله را با تعداد کلمات کمتر برای چکیده مبسوط درخواست می نمایند. ما در ادامه به ساختار چکیده مبسوط مقالات به صورت جز به جز اشاره کرده ایم تا شما عزیزان با توجه به نوع درخواست مجله بتوانید از هر یک از قسمت ها به صورت مجزا بهرمند شوید.

عنوان

عنوان چکیده مبسوط باید مختصر و متناسب با هدف، محتوا و نتایج اصلی مقاله باشد. که در زیر به نکاتی که در نگارش عنوان باید رعایت نمایید اشاره شده است:

موجز و مختصر باشد.

طول عنوان حداکثر 10 تا 12 واژه باشد.

نباید از مخفف واژه ­ها و یا واژه­ های جدید استفاده شود.

عنوان حاوی متغیرهای اصلی پژوهش و روابط بین آنها باشد.

واژه ­ها و اصطلاحات به طور صحیح و بجا مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، در پژوهش­ های آزمایشی واژه­ های کارآمدی (efficacy)، اثربخشی (effectiveness) و کارایی (efficiency) خود جزء متغیرهای وابسته و پیامد مطالعه محسوب می­ شوند. از آوردن آنها همراه با حرف "بر" و با متغیرهای وابسته خودداری شود.

عنوان در چکیده مبسوط

مولفان و مشخصات

مؤلف/مؤلفان و مشخصات آن ها

ابتدا نام کوچک و سپس نام خانوادگی مؤلف ، هر دو به طور کامل، زیر عنوان ذکر شوند. از ذکر القابی نظیر، دکتر، مهندس، دکترا، پزشک، استاد، پرفسور، مدیر کل، مدیر عامل، رئیس و نظایر این جداً خودداری شود. همچنین مشخصات مولفان که در زیر به آنها اشاره شده است ذکر شود.

وابستگی سازمانی مؤلفان با شماره ­های جداگانه برای هر مؤلف مشخص شود

نمونه ­های رایج وابستگی سازمانی عبارتند از: برای اعضای هیأت علمی صرفاً ذکر نام گروه آموزشی و دانشگاه (برای مثال، گروه روانشناسی تربیتی، دانشگاه خوارزمی)، برای مؤلفانی که در مراکز یا مؤسسات علمی وابسته به دانشگاه کار می ­کنند ذکر مکان کار (برای مثال، پژوهشکده خانواده، دانشگاه شهید بهشتی)، برای مؤلفانی که در مراکز یا موسسات علمی مستقل از دانشگاه کار می­ کنند ذکر نام گروه آموزشی و موسسه (برای مثال، گروه مطالعات زنان، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی) و برای سایر افراد ذکر درجه علمی و دانشگاه محل تحصیل یا فارغ التحصیلی (برای مثال، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، دانشگاه شاهد) کفایت می­کند.

افیلیشن

مشخص کردن نویسنده مسئول

مشخص کردن نویسنده مسئول

مقالاتی که بیش از یک مؤلف دارند،‌ نام نویسنده مسئول با علامت * مشخص شود و اطلاعات بند 3 برای وی ذکر گردد. در صورت مشخص نشدن، نفر اول به عنوان نویسنده مسئول محسوب خواهد شود.

چکیده

چکیده مقاله خلاصه ای تک پاراگرافی، مختصر و در عین حال جامع و کامل از نکات اصلی مطالعه است که حداکثر 100 تا 120 واژه را شامل می ­شود این خلاصه ی تک پاراگرافی تورفتگی سطر اوّل را ندارد، امّا همه پارگراف از سمت راست و چپ نسبت به متن اصلی اندکی تورفتگی دارد. چکیده با اندازه­ ی قلم ریزتر نسبت به متن اصلی نوشته می ­شود و همه اعداد، به جز اعداد آغاز جمله، به صورت رقم تایپ می­ شوند.

چکیده

ساختار چکیده مقاله، به ترتیب، شامل عناصر زیر است:

زمینه مسأله (در یک جمله) که شواهدی را دال بر وجود مسأله با استناد به آمارها یا نظرات متخصصان ویا نتایج پژوهش­ ها مطرح می­ کند؛

هدف اصلی که قصد و منظور از انجام پژوهش را (در یک جمله) تعیین می­کند

روش که در آن اطلاعات مربوط به ویژگی­ های شرکت­ کنندگان، طرح، مداخله ­ها و ابزار (در دو جمله) ذکر می­ شود

یافته ­هاکه نتایج اصلی و مهم گزارش را (در دو جمله) شامل می­ شود

نتیجه­ گیری ­ها به ویژه این که آیا از فرضیه­ های پژوهش حمایت شده است و همچنین بیان تلویحات تئوریکی یا عملی یافته­ های مطالعه (در یک جمله) نوشته می­ شود.

کلید واژه­ ها چکیده مبسوط

کلید واژه های ارائه شده در چکیده مبسوط باید از واژه­ های اصلی که در بدنه اصلی مقاله موجود می باشد انتخاب شود.که در زیر به یک سری نکات در مورد کلید واژه ها اشاره شده است.

بین سه تا پنج واژه معمول است و باید از واژگان اصلی مقاله باشد.

کلمه کلید واژه­ ها به صورت بولد در زیر آخرین سطر چکیده نوشته شود و با علامت : دو نقطه از کلید واژه ­ها جدا شود (یعنی، کلید واژه: . . .).

کلید واژه ­ها با علامت نقطه ویرگول (؛) از هم جدا شوند و در یک خط نوشته شوند.

کلید واژه چکیده مبسوط

عنوان تا آخر قسمت چکیده که شامل کلید واژه ها هم می باشد باید تقریباٌ %10 از حجم کل چکیده مبسوط را به خود اختصاص دهد

مقدمه

قسمت مقدمه بخشی از چکیده مبسوط و یا مقاله خلاصه ای است که به خواننده فرصت می ­دهد تا دلایل انجام پژوهش، چگونه این پژوهش با کارهای قبلی مرتبط است و در مورد فرضیه­ هایی که پژوهشگران تدوین کرده ­اند و ماهیت کلی طرح پژوهش صحبت می شود. که در ادامه به نکاتی که باید در این قسمت رعایت شود اشاره شده است:

پیشینه تجربی پژوهش کوتاه باشد و صرفاً نتایج مطالعات کاملاً مرتبط و اصلی به گونه انتقادی بازنگری شود.

مبانی نظری و پیشینه تجربی به گونه ­ای بیان شود که منطقی برای گزاره­ های پژوهش فراهم آورد و در خلال آن متغیرهای مطالعه تعریف مفهومی شوند.

فرضیه ­های پژوهش باید به طور واضح بیان شوند، همچنین باید استدلال­ ها برای تمام فرضیه­ ها، یعنی پایه ­های منطقی شان، ارائه شود.

به طور کلی، در مقدمه سعی شود مسأله و گستره­ ی آن و هدف ­ها و منطق آنها به گونه بارز مطرح شود و بر مبنای ادبیات پژوهشی گزاره­ هایی برای حل این مسأله پیشنهاد شود.

در مقدمه از کلیات شروع و به سمت جزئیات حرکت کنید.

در ابتدای مقدمه سعی شود زمینه مسأله و سپس خود مسأله بیان شود.

زمینه مسأله باید شواهدی دال بر وجود مسأله را با استناد به آمار، نظرات متخصصان ویا نتایج پژوهش­ ها مطرح کند.

در بیان مسأله (هدف کلی) باید تمام متغیرهای مورد مطالعه شامل مستقل، وابسته، تعدیل­ کننده، واسطه ­ای و کنترل (در صورت وجود) همراه با جامعه هدف و بافت مطالعه گنجانده شود.

مقدار حجم مقدمه %20 از کل حجم چکیده مبسوط باشد

روش پژوهش

قسمت روش بخش مهمی از مقاله است که به طور مشروح توصیف می­ کند چه کاری و چگونه انجام شده است که تشریح دقیق این بخش نزدیک شدن به هدف اصلی علم و تکرار پذیر بودن مطالعه را نوید می ­دهد. پس، در گزارش دقیق و مفصل این بخش کوشا باشید.که این بخش برای سهولت خواندن و وضوح مطالعه شامل سه زیر مجموعه می باشد که در زیر به آن ها پرداخته شده است:

شرکت کنندگان

شرکت­ کنندگان

در بخش شرکت ­کنندگان هیچ گونه نتیجه­ ای را بیان نکنید.

ابتدا مشخصات شرکت­ کنندگان را ذکر کنید. این که چه کسانی و در کل چه تعدادی انتخاب شده ­اند و تا حد ممکن ویژگی­ های اصلی جمعیت­ شناختی شرکت­ کنندگان بیان شود. این اطلاعات کلی امکان می­ دهد که این مطالعه با سایر مطالعات مقایسه شود و تلاش ­ها­ برای تکرار پژوهش را ممکن می ­سازد.

شیوه­ های نمونه­ گیری استفاده شده باید توصیف شود، زیرا اعتبار و روایی­ این شیوه­ ها معرف بودن نمونه را مشخص می­ کند. و شرایط تعمیم پذیری نتایج را تعیین می­ کند.

ابزار ها (اندازه گیری)

این قسمت از روش پژوهش به ابزار جمع ­آوری داده­ ها و یا تکالیف انجام شده یا تجهیزات به کار برده شده در مطالعه اشاره می کند. که در زیر به مواردی که در نگارش این قسمت باید رعایت شود پرداخته شده است:

ابزار، وسایل و تجهیزات و مواد و مطالب استفاده شده در مطالعه باید توصیف شوند و دلایل انتخاب آنها توضیح داده شود.

به جای نام تجاری از اسم اصلی (generic) مواد استفاده کنید. وسایل و تجهیزات و آزمون ­های تخصصی نیز باید بر اساس نام شرکت سازنده، شماره مدل و آدرس مشخص شود.

ابزار استفاده شده معمول می­ توانند شامل پرسشنامه، مشاهده، مصاحبه، مقیاس ­های درجه­ بندی و آزمون­ها باشند. در گزارش ابزار استفاده شده ابتدا این ابزار توصیف شوند، سپس شیوه نمره­ گذاری آنها ذکر شود و در پایان ویژگی ­های روانسنجی (نظیر اعتبار و روایی) آنها نوشته شود.

 چکیده مبسوط

روش اجرا

روش اجرا

روش اجرای پژوهش باید به صورت سلسله مراتب و مرحله وار بیان شود. و طرح پژوهش استفاده شده در مطالعه باید به شیوه ­ای موجز مشخص شود. برای مثال: این مطالعه از یک طرح عاملی آمیخته 2 ×3× 2 با اندازه های مکرر روی آخرین عامل استفاده کرد. اگر طرح پیچیده است و توصیف آن طولانی است، در زیر قسمت جداگانه ­ای قرارگرفته و خلاصه وار بیان شود.

مقدار حجم مطالب نوشته شده در بخش روش پژوهش بین %25 تا %30 از کل حجم خلاصه مبسوط را تشکیل می­ دهد

نتایج

فقط نتایج را به صورت عینی گزارش کنید. یعنی، آنها را تبیین و تفسیر نکنید.حتی نتایج را می توانید به صورت خلاصه شده در یک جدول بیاورید زیرا جدول­ ها بهترین وسیله برای نشان دادن میانگین ­ها، انحراف استانداردها، و همبستگی ­ها؛ برای نمایش دادن اثرهای اصلی متغیرهای مستقل؛ و برای خلاصه کردن تحلیل­ های آماری استنباطی هستند.

این قسمت %15 درصد از حجم چکیده مبسوط را تشکیل می دهد

نتایج

بحث و نتیجه گیری

بحث و نتیجه گیری

قسمت بحث بخشی از چکیده مبسوط مقاله است که تفسیر و ارزشیابی نتایج را در بر می ­گیرد. باید این تفسیر و ارزشیابی­ ها با مسأله و فرضیه ­های پژوهشی ارائه شده در مقدمه مرتبط باشند. و در این قسمت مؤلفان اختیار به نسبه آزاد دارد تا بحث را به میل خود تدوین و سازماندهی کند، امّا به خاطر داشته باشید که تمرکز باید روی مهمترین یافته ­ها در خصوص مسأله و فرضیه ­های پژوهش باشد.

این قسمت بین %20 تا %25 از حجم خلاصه مبسوط را تشکیل دهد. اگر قسمت روش %30 حجم مطالب را شامل شد این قسمت %20 حجم را تشکیل خواهد داد

منابع

منابع ارائه شده با توجه به فرمت مجله متفاوت می باشد ولی به صورت معمول در متن خلاصه مبسوط سعی می شود حداکثر از 15 منبع استفاده شود. این منابع باید مرتبط­ ترین و تا حد امکان جدیدترین منابع در مورد موضوع مورد مطالعه شما باشد. و فقط این 15 منبع که در تدوین متن چکیده مبسوط از آنها استفاده شده است در فهرست منابع ذکر شود. گاهی پیش می آید. مؤلفان محترم در متن اصلی مقاله از منابع زیادی استفاده کرده­ اند و در انتها فقط 15 مورد از آنها را ذکر کرده ­اند. این خلاف رویه­ های علمی است. بهتر است و مؤلفان کوشش کنند در انتهای خلاصه مبسوط همین 15 مورد را گزارش کنند.

این قسمت همراه با عنوان و نام مؤلفان %5 از حجم کل مطالب را تشکیل دهد

منابع

مراحل ثبت سفارش چکیده مبسوط در سینا ترجمه

ما در مطلب بالا سعی کردیم تا به طور کامل تمامی مواردی را که برای نگارش چکیده مبسوط باید در نظر بگیرید را گر آوری نماییم تا شما عزیزان بتوانید از آن ها به بهترین شکل استفاده نمایید ولی پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که بهتر است برای اخذ پذیرش در کوتاه ترین زمان برای تهیه چکیده مبسوط از متخصان سینا ترجمه کمک بگیرید زیرا محققان ما ماهانه صدها چکیده مبسوط تهیه کرده و برای مجلات سابمیت می نمایند از این رو تبحر کافی در این زمینه دارند.پس بهتر است کار را به کاردان بسپارید تا طی مراحلی که در زیر به آن ها اشاره شده است بهترین چکیده مبسوط را در کمترین زمان دریافت نمایید

ثبت سفارش و ارسال فایل مقاله و فرمت مجله

بررسی فایل مقاله و فرمت مجله توسط کارشناسان

تهیه چکیده مبسوط توسط محققان متخصص

تایید نهایی مقالات توسط بازرسی و تحویل به شما

چکیده مبسوط

تهیه چکیده مبسوط در سینا ترجمه

از آنجاکه داوران بخاطر کمبود زمان اول چکیده مبسوط را مطالعه می کنند و اگر مورد تایید بود شروع به مطالعه مقاله می کنند نگارش این بخش برای پذیرش و چاپ از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.در همین راستا سینا ترجمه با بهره گیری از نخبگان بزرگ مراکز آموزشی کشور، می تواند تهیه چکیده مبسوط شما را به هر زبان و تخصصی باشد با بالاترین کیفیت انجام دهد و پذیرش و چاپ شما را تسریع نمایند .

جهت ثبت سفارش و اطلاعات بیشتر برای تهیه چکیده مبسوط می توانید با کارشناسان ما از طریق تماس یا پست الکترونیکی موسسه و همچنین از طریق شبکه های مجازی ( واتساپ، اینستاگرام و تلگرام ) در ارتباط باشید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:


سوالات متداول

بله چکیده مبسوط بسته به نوع مجله می تواند متفاوت باشد مثلا برخی از مجلات برای چکیده مبسوط ساختار زیر را در نظر می گیرند: هدف، مواد و روش­ها، بحث و نتیجه گیری چکیده فارسی باید حداقل 300 کلمه و حداکثر 400 کلمه باشد. بدین معنی که 20 % هدف، 20 % مواد و روش­ها و 60 % بحث و نتیجه گیری نوشته شود. و همچنین برای چکیده مبسوط انگلیسی به ترتیب زیر باشد: چکیده مبسوط انگلیسی ترجمه کامل چکیده مبسوط فارسی بوده و حداقل 300 کلمه و حداکثر 400 کلمه باشد. بخش­های مختلف چکیده مبسوط انگلیسی: Title, Objective, Materials and methods, Result and Discussion, Keywords, باشد.

در سینا ترجمه چکیده مبسوط برای تمامی زبان ها و تخصص ها قابل انجام می باشد.

در سینا ترجمه تهیه چکیده مبسوط توسط محققان مرتبط به تخصص شما به صورت کاملا حرفه ای قابل انجام می باشد.در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی