سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

رفرنس دهی در کتاب

انتشار 23 اردیبهشت 1399
مطالعه 4 دقیقه

هر مطلبی که به قصد نشر در سطح گسترده به نگارش در می آید، فارغ از حجم محتوا، موضوع و نوع آن، چنانچه حتی کوچکترین استفاده ای از منابع و ماخذ دیگر انجام گرفته، بایستی هم در متن و هم در پایان آن به شیوه صحیحی به آنها اشاره شود تا بدین ترتیب حقوق مادی و معنوی مولفین منابع استفاده شده در نگارش یا گردآوری مطلب یا نوشته حفظ گردد.

رفرنس دهی در کتاب

هر مطلبی که به قصد نشر در سطح گسترده به نگارش در می آید، فارغ از حجم محتوا، موضوع و نوع آن، چنانچه حتی کوچکترین استفاده ای از منابع و ماخذ دیگر انجام گرفته، بایستی هم در متن و هم در پایان آن به شیوه صحیحی به آنها اشاره شود تا بدین ترتیب حقوق مادی و معنوی مولفین منابع استفاده شده در نگارش یا گردآوری مطلب یا نوشته حفظ گردد. در نوشتن کتب علمی، مقالات و متون سنگین پژوهشی، کمک گرفتن از سایر منابع برای بالابردن صحت و سقم مطلب، امری بدیهی می باشد. اما آنچه مهم است، رعایت اخلاق حرفه ای برای بیان نام منابعی است که از آنها در نوشتن متن خود استفاده کرده ایم. روش های ارجاعی دهی یا رفرنس دهی متنوعی در دنیا وجود دارد که برخی از آنها در بین محققین حوزه های مختلف علمی بصوت استاندارد پذیرفته شده و در رفرنس دهی مقالات یا کتب علمی مختلف معمولا به کار برده میشوند. 

دو مشخصه اصلی برای انواع سبک های ارجاع دهی وجود دارد: مورد اول مربوط به این است که چطور یک منبع در صفحه فهرست منابع یا “آثار مورد استناد” نوشته می­ شود. مشخصه دوم روش استناد به منبع درون متن است. به سه روش مختلف می­ توان درون متن به منبع اشاره کرد:

روش نویسنده-تاریخ: در این روش، شما مستقیما در جایی از متن که به منبع اشاره می­ کنید، نام نویسنده و سال انتشار کار او را ذکر می­ کنید. به استثنای روش MLA، که از سیستم نویسنده-شماره صفحه استفاده می­ کند.

روش عددی: در این روش، شما عدد مربوط به هر منبع را در لیست مرجع می ­نویسید و هرجایی در متن که خواستید به آن منبع خاص اشاره کنید فقط عدد مربوط به آن را ذکر می­ کنید.

روش نشانه­ گذاری: شما منبع را (به شکل اختصاری) در پاورقی یا ته­ نوشت می ­نویسید.

در ادامه به اختصار به بررسی برخی از سبکهای ارجاع دهی که بیش از همه مورد استفاده قرار میگیرند ، میپردازیم:

روش ارجاع دهی به سبک APA

APA یکی از محبوب­ ترین روش­ های استناددهی درنوشته­ های علمی است. روش رفرنس نویسی به سبک APA توسط انجمن روانشناسی آمریکا (American Psychological Association) ایجاد شد و بیشتر در علوم اجتماعی و روان شناسی مورد استفاده قرار می ­گیرد. امروزه بسیاری از تخصص ­های دیگر نیز از این روش برای استناد به منبع استفاده می­ کنند. روش APA از سیستم نویسنده-تاریخ پیروی می کند، روشی که در آن به شکل اختصاری و درون متن به منبع اشاره می کنید و در فهرست منابع تمام مرجع ­ها را به طول کامل لیست می­کنید. برای مثال:

رفرنس دهی درون متنی به روش APA:

این کتاب از داستان­ های موفقیت آمیز و تجربیات شخصی نویسنده ­ها برای ایجاد یک انقلاب خلاقانه در دنیای تجارت استفاده می­ کند (استوارت و سیمونس، ۲۰۱۰، صفحه۲۲).

رفرنس دهی در فهرست منابع به روش APA: 

Stewart,D. & Simmons,M. (2010). زمین بازی تجارت: جایی که خلاقیت و تجارت با هم برخورد می­ کنند. Berkeley، USA: مجله خبری نیو رایدرز (New Riders Press).

ارجاع دهی به سبک MLA

سبک MLA توسط انجمن زبان مدرن (Modern Language Association) ارائه شده است و اختصاصا در مطالعات زبان شناسی مورد استفاده قرار می­ گیرد. MLA از سیستم نویسنده-شماره صفحه پیروی می­ کند. برای مثال:

رفرنس دهی درون متنی به روش MLA:

این کتاب از داستان­ های موفقیت آمیز و تجربیات شخصی نویسنده ­ها برای ایجاد یک انقلاب خلاقانه در دنیای تجارت استفاده می­کند (استوارت و سیمونس ۲۲).

رفرنس دهی در فهرست منابع به روش MLA:

استوارت، دیو و مارک سیمونس. زمین بازی تجارت: جایی که خلاقیت و تجارت با هم برخورد می­ کنند. برکلی: نیورایدر پرس چاپ ۲۰۱۰٫

روش ارجاع دهی به سبک ونکور (Vancouver)

سبک ونکوور توسط کمیته بین المللی ویراستاران مجله پزشکی (ICMJE) ارائه شد و بیشتر در دنیای پزشکی مورد استفاده قرار می­ گیرد. به جای استفاده از سیستم نویسنده-تاریخ، در سبک ونکوور از سیستم عددی استفاده می­ شود. در نوشته، منبع با یک شماره مشخص می­ گردد در حالیکه جزییات منبع در یک لیست کامل در فهرست منابع قرار می­ گیرد. مثال:

رفرنس دهی درون متنی در روش ونکور:

این کتاب از داستان ­های موفقیت آمیز و تجربیات شخصی نویسنده­ ها برای ایجاد یک انقلاب خلاقانه در دنیای تجارت استفاده می­کند.(۱)

رفرنس دهی در فهرست منابع به روش ونکور:

۱٫Stewart D,Simmons M. زمین بازی تجارت: جایی که خلاقیت و تجارت با هم برخورد می­ کنند. برکلی: نیو رایدرز پرس(New Riders Press) :2010.

اگر در زمینه های مختلف علمی کتاب یا مقاله ای آماده چاپ دارید اما برای رفرنس نویسی آن نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، پیشنهاد ما به شما تماس با کارشناسان موسسه سیناست. همچنین اگر در صدد چاپ مقالات خود در مجلات معتبر یا به چاپ رساندن کتب ارزشمند خود هستید، به تخصص مجموعه سینا اعتماد کنید تا این امور با بهترین کیفیت و در اسرع وقت برای شما انجام گیرد. 

بیشتر بخوانید:

رفرنس نویسی مقاله به سبک درخواستی مجله

رفرنس نویسی در پروپوزال چگونه است؟

شیوه رفرنس نویسی در پایان نامه

به روز رسانی رفرنس ها چرا مهم است؟

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام