سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

انتشار 20 آذر 1397
مطالعه 10 دقیقه

انجام پایان نامه در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری، مهمترین بخش از دوران تحصیلی محسوب می شود که بدون آن امکان فارغ التحصیلی و اخذ مدرک تحصیلی وجود ندارد

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

روال کار انجام پایان نامه در تمامی رشته های دانشگاهی ( گروه انسانی، فنی، علوم پایه و ...) یکسان می باشد و تنها از لحاظ نوع مطالعه و نوع روش تحقیق با یکدیگر متفاوت هستند. مثلا در رشته هایی چون زیست شناسی، ژنتیک، بیوشیمی، شیمی، فیزیک و ... اصلی ترین کار پایان نامه مربوط به کارهای آزمایشگاهی می باشد. اما در رشته های انسانی مثل مشاوره، روانشناسی، بیشتر حالت طرح پرسشنامه و تحلیل و آنالیز داده های خام جمع آوری شده می باشد. در رشته های کشاورزی بیشتر به سراغ مزارع و باغات می روند. در واقع هر رشته متناسب با موضوع خود ، روش های تحقیق خاص خود را می طلبد. 
برای شروع انجام پایان نامه ، بایستی مراحل مختلف کار در یک برگه نوشته شود و بر مبنای آن برنامه ریزی درستی انجام داد تا بتوان در موعد مقرر کار پایان نامه را به اتمام رساند. در ادامه به مراحل مختلف کار انجام پایان نامه اشاره کرده و توضیحات لازم را برای راهنمایی شما عزیزان ارائه می دهیم.

مراحل انجام پایان نامه

 1. انتخاب موضوع پایان نامهتصویر

پایان نامه به منظور بررسی یک موضوع خاص در حوزه تحصیلی دانشجو و بر اساس نیازهای جامعه و با هدف رفع یک مشکل یا یافتن پاسخ یک سوال انجام میگیرد. بنابراین انتخاب موضوع اولین قدم از پروسه انجام پایان نامه می باشد. تعریف موضوع به شیوه ای صحیح و دقیق راه گشای مراحل بعدی انجام پایان نامه خواهد بود. راه های مختلفی برای انتخاب یک موضوع خوب برای انجام پایان نامه وجود دارد:

 • استفاده از پیشنهادات و راهنمایی های اساتید دانشگاهی،  استاد راهنما و دانشجویان مقطع دکتری
 • مطالعه مقالات چاپ شده در 2 سال اخیر در حوزه موضوعات مورد علاقه شما. اینکه بدانید در حال حاضر محققین در سراسر دنیا بر روی چه موضوعاتی کار می کنند و این موضوعات تا چه اندازه در کشور شما مطرح شده است.
 • مطالعه پایان نامه های دانشجویان فارغ التخصیل در رشته خودتان و الهام گرفتن از موضوعات آنها و استفاده از بخش پیشنهادات پایان نامه ها
 • مراجعه به پایگاه های اسنادی معتبر  همچون الزیویر و اسپرینگر و ...
 • جمع اوری اطلاعاتی در خصوص مشکلات جامعه که مرتبط با رشته تحصیلی شما می باشند. هر چقدر موضوع انتخابی شما متناسب با نیاز جامعه باشد، علاقمندان زیادی را به خود جذب خواهد کرد. این نیاز می تواند در پیوند با بنیان های علمی و نظری بروز کند و یا معطوف به عمل و مشکل گشایی در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و صنعتی باشد.
 1. جمع آوری اطلاعات اولیه در خصوص موضوع انتخابی و اخذ تاییدیه از ایرانداک

بعد از انتخاب موضوع پایان نامه لازم است تا از تکراری نبودن آن مطمئن شوید. برای این منظور بایستی به سایت ایرانداک مراجعه کرده و بعد از عضویت در آن، موضوع خود را در آن جستجو نمایید. اگر موضوع شما قبلا در ایران کار شده باشد و در این سامانه به ثبت رسیده باشد، برای شما نمایش داده خواهد شد. تکراری بودن موضوع پایان نامه از سوی دانشگاه محل تحصیل مورد پذیرش قرار نمیگیرد. بنابراین بایستی تائیدیه ای از ایرانداک در خصوص ناب بودن موضوع پایان نامه خود به دانشگاه ارائه دهید.

تصویر

 

بعد از تائید موضوع پایان نامه از سوی دانشگاه، به سراغ جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص موضوع انتخابی رفته و کار نگارش پروپوزال را آغاز می کنید. از جمله منابعی که می توانید برای جمع آوری اطلاعات لازم استفاده نمایید، مقالات چاپ شده در مجلات و پایگاه های معتبری چون IEEE ، Elsevier ، Wiley-Blackwell، Springer است. بیشتر این پایگاه ها در تمامی زمیه ها دارای مجلات و نشریات معتبر بوده که مقالات علمی خوبی را به چاپ رسانده اند. با مراجعه به هرکدام از این پایگاه ها و سرچ موضوع خود می توانید به مقالات مشابه زیادی دسترسی داشته باشید. تعداد مقالاتی که از این طریق می توانید پیدا کنید بستگی به پیشینه تحقیقی موضوع شما دارد. اگر موضوعی که انتخاب کرده اید، دارای پیشینه قوی باشد، به مقالات زیادی در این خصوص دست خواهید یافت . اما اگر موضوع شما خیلی جدید و ناب باشد که مطالعات کمتری بر روی آن انجام گرفته است، مسلما مقالات زیادی در آن خصوص پیدا نخواهید کرد.
همانطور که در قسمت انتخاب موضوع پایان نامه نیز گفتیم، یکی از راه های یافتن اطلاعات در خصوص یک موضوع خاص، مطالعه پایان نامه های سال های قبل می باشد. این پایان نامه ها در کتابخانه دانشگاه ها موجود است و می توانید آنها را گرفته و مطالعه نمایید و از مطالب مفید آنها خلاصه برداری نمایید ( البته با ذکر منبع درست آن). 
کتاب ها نیز منابع خوبی برای مطالعه در خصوص موضوع پایان نامه هستند. مطالعه کتب مرجع به شما در درک اولیه موضوع پایان نامه کمک زیادی می کند و حتی می توانید از مطالب آنها برای نوشتن مقدمه مقاله خود استفاده نمایید.
اگر در کنفرانس ها یا همایش هایی که در زمینه موضوع پایان نامه شما می باشد، شرکت کرده اید، می توانید از مطالب مطرح شده در آن و همچنین مقالات ارائه شده در آن استفاده نمایید.
نکته مهمی که در اینجا لازم است به آن اشاره نماییم این است که برای تمامی مطالبی استفاده شده از منابع مختلف، رفرنس دهیم. هیچ مطلبی را بدون رفرنس در پایان نامه ننویسید. مطالبی که بدون رفرنس باشند فاقد ارزش و اعتبار علمی می باشند. 

 1. انجام پروپوزال

بعد از جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص موضوع انتخابی پایان نامه، بایستی طرح اولیه کار پژوهشی خود را پیاده کنیم. به این طرح اولیه اصطلاحا پروپوزال گفته می شود. پروپوزال با هدف ارائه یک گزارش اولیه از کار پژوهشی به دانشگاه نوشته می شود تا در صورت پذیرش آن از سوی دانشگاه، بتوان کار انجام پایان نامه را آغاز کرد. پروپوزال دارای بخش های مختلفی می باشد که بایستی بطور کامل و دقیق تکمیل گردد. فرم پروپوزال در سایت دانشگاه  و در بخش پایان نامه و پروفایل شخصی هر فرد قرار داده شده است. دسترسی به این فایل تنها زمانی امکان پذیر است که موضوع پایان نامه شما از سوی دانشگاه پذیرفته شود. 
در واقع پروپوزال مانند یک نقشه عمل کرده و ساختار و ارکان اصلی پایان نامه کارشناسی ارشد و یا رساله دکتری در آن مشخص می شود. ساختار اصلی پروپوزال پایان نامه شامل:
تصویر

 • عنوان پایان نامه
 • اطلاعات شخصی دانشجو و استاد راهنما
 • بیان مسئله
 • پیشینه تحقیق
 • اهداف اصلی و فرعی تحقیق
 • فرضیه تحقیق
 • اهمیت و ضرورت انجام موضوع
 • روش تحقیق
 • متغییرهای تحقیق
 • روش های جمع آوری اطلاعات
 • رفرنس ها

بی دقتی در نوشتن یک پروپوزال در شروع  انجام پایان نامه یکی از دلایل اصلی نتایج نامطلوب پایان نامه  می باشد. بنابراین لازم است تا تکمیل فرم پروپوزال خود را با استاد راهنما یا مشاور خود انجام دهید که تجربه زیادی در این زمینه دارند. زیرا کوچکترین اشتباه در هر بخش از پروپوزال باعث رد شدن آن از سوی شورای پژوهشی دانشگاه خواهد شد. و این امر باعث هدر رفتن زمان شما می شود.

 1.  شروع بخش پیاده سازی و انجام پایان نامه 

بعد از تائید پروپوزال توسط شورای پژوهشی دانشگاه، وقت آن رسیده است که کار انجام پایان نامه را شروع کنید. همانطور که می دانید یک پایان نامه از 5 فصل تشکیل شده است. الته این فصل بندی در رشته ها و دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. اما در کل در بیشتر رشته همین 5 فصل می باشد که شامل:

 •  کلیات تحقیق
 • مرور ادبیات و پیشینه تحقیق
 • روش شناسی پژوهش
 • یافته های پژوهش
 • بحث و نتیجه گیری

فصل اول پایان نامه در واقع همان اطلاعات پروپوزال می باشد که عینا در پایان نامه درج می شود. فصل دوم از دو بخش مرور ادبیات ( شامل توضیحات مفصل از موضوع پایان نامه و ارائه اطلاعات کامل و جامع برای آشنایی خواننده با موضوع می باشد) و پیشینه تحقیق ( در بر گیرنده اطلاعات مربوط به مطالعات قبلی مرتبط با موضوع پایان نامه می باشد) تشکیل شده است.لازمه بررسی پیشینه پایان نامه آشنایی با پایگاه های اطلاعاتی و علمی معتبر و مرتبط با موضوع پایان نامه است، همچنین فراگیری اصول روش تحقیق و تسلط بر انواع روشهای کمی و کیفی مورد نیاز در پایان نامه و استفاده از نرم افزارهای آماری و زبان های برنامه نویسی و شبیه سازها مستلزم داشتن مهارت و دانش اندوخته پیشینی فراوانی است که متاسفانه این کمبود به نحو چشم گیری در سیستم آموزشی اکثر دانشگاه های کشور مشاهده می شود. این فصل طولانی ترین فصل پایان نامه می باشد که بین 20 تا 50 صفحه می تواند نوشته شود. در واقع زمانی که شما در حال مطالعه و جمع آوری اطلاعات اولیه برای نگارش پروپوزال خود هستید می توانید نگارش این بخش از پایان نامه خود را شروع نمایید. زیرا این بخش از پایان نامه هیچ ارتباطی با روش کار و نتایج شما ندارد. برای بهتر دیده شدن این فصل از پایان نامه از تصاویر و نمودار و جداول استفاده نمایید تا از یکنواختی خارج شود.تصویر
فصل سوم و چهارم پایان نامه مهم ترین بخش از پروسه انجام پایان نامه است. زیرا تمامی این مقدمه چینی ها و مطالعات برای رسیدن به نتایج مطلوب است.  در واقع ابتکار و نوآوری تحقیق و سهم محقق در فصل سوم و چهارم پایان نامه مشخص می شود. در فصل سوم پایان نامه، بایستی تمامی مواد و لوازم و ابزاری که برای انجام پایان نامه بکار برده اید را دقیقا ذکر نمایید. همچنین تمامی مراحل انجام کار نیز بایستی به ترتیب و با ذکر جزئیات دقیق انجام گیرد. دقت در ذکر اعداد و ارقام و فرمول های ریاضی و شیمی بسیار مهم است. سپس در فصل چهارم به سراغ نتایجی که گرفته اید بروید. نتایج کار پایان نامه مهم ترین بخشی است که داوران به آن توجه می کنند و بیشترین سوالات در جلسه دفاع نیز از این بخش پرسیده می شود. این بخش از پایان نامه بیشتر در قالب نمودار و جداول ارائه می شود و توضیحات کمتری دارد. سعی نمایید تسلط زیادی به نتایج کار خود داشته باشید تا هر نوع سوالی که از شما در خصوص نتایج پرسیده شد، بتوانید به راحتی به آنها پاسخ دهید.
فصل پنجم که آخرین فصل از پایان نامه می باشد، به تحلیل نتایج کار و مقایسه آنها با نتایج پژوهش های قبلی می پردازد. شما در این بخش می بایست ابتدا با یک مقدمه کوچک به سراغ تحلیل نتایج خود بروید و با اطلاعاتی که دربخش پیشینه تحقیق پایان نامه خود دارید، به مقایسه نتایج بپردازید. این بخش از مقاله بسته به کار پژوهشی شما دارد  و می تواند بین 4 تا 20 صفحه متغییر باشد. سعی کتید در این بخش تنها نتایجی از پژوهش های قبلی را ذکر نمایید که نزدیکی بیشتری با موضوع شما دارند. 
در آخر یک نتیجه گیری کلی در حد یک پاراگراف ارائه داده و آینده نگری کار خود را بیان کنید؛ اینکه در آینده این یافته های شما در چه زمینه ای می تواند کاربرد داشته باشد.

مواردی که در خصوص انجام پایان نامه ذکر شد، خلاصه ای از یک پروسه نسبتا طولانی انجام پایان نامه می باشد که می تواند بین 6 ماه تا یک سال بطول انجامد. اما شما با داشتن یک برنامه ریزی خوب و پشتکار عالی، مطمئنا خواهید توانست این بازه زمانی را کوتاه تر کرده و در نهایت یک پایان نامه خوب را ارائه دهید و حتی نتایج کار خود را در قالب یک مقاله خوب به چاپ برسانید. 
موسسه سینا با سال ها تجربه در امر نگارش مطالب آموزشی در زمینه نگارش پایان نامه، نوشتن پروپوزال، نحوه ساخت رزومه تحصیلی، نگارش مقاله و ... همچنین ارائه خدماتی چون استخراج مقاله از پایان نامه، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر isi, isc, scopus, pubmed و مجلات علمی پژوهشی داخلی، ویراستاری و چاپ کتاب در کمتر از یک ماه، ترجمه تمامی متون دانشگاهی و فایل های صوتی و تصویری بصورت تخصصی و فوق تخصصی، واریز حوالجات دلاری به اقسی نقاط جهان و... شما دانشجویان و اساتید گرانقدر را یاری می رساند. کافیست از طریق یکی از راه های ارتباطی با مشاورین و کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کرده و پاسخگوی تمامی سوالات شما باشند. افتخار موسسه سینا چاپ صدها مقاله در معتبرترین مجلات برای اساتید بزرگوار در کشورهای مختلف است. ما بصورت شبانه روزی از طریق ایمیل و چت آنلاین در خدمت تمامی پژوهشگران در جای جای کشور عزیزمان ایران و دیگر کشورها هستیم.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده

تیم پشتیبانی
در پاسخ به:
مقاله وتز دکترا
سلام و عرض ادب احتراما برای استخراج مقاله از تز دکتری در خدمت هستیم. با تشکر
7 ماه پیش
بازدیدکننده

شهرام کرم پور
مقاله وتز دکترا
7 ماه پیش

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام