سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

سرقت علمی مجازات

انتشار : 27 فروردین 1399
مطالعه : 4 دقیقه

چاپ مقاله علمی فرایندی است که با مباحث مختلفی عجین شده است. یکی از این مباحث که بیشتر بواسطه گسترش رویکرد مدرک گرایی در عرصه های مختلف ایجاد شده، مبحث سرقت علمی میباشد که به نوعی عرصه را برای افراد سودجو نیز فراخ تر کرده است.

سرقت علمی مجازات

نگارش و چاپ مقاله علمی فرایندی است که با مباحث مختلفی عجین شده است. یکی از این مباحث که بیشتر بواسطه گسترش رویکرد مدرک گرایی در عرصه های مختلف ایجاد شده، مبحث سرقت علمی میباشد که به نوعی عرصه را برای افراد سودجو نیز فراخ تر کرده است. سرقت علمی علاوه بر مخدوش کردن وجهه‌ی آکادمیک شخص، می‌تواند عواقب جدی و تاسف‌باری را برای فرد خاطی به دنبال داشته باشد. علاوه بر تنبیهاتی که ممکن است دانشگاه برای فرد در نظر بگیرد، مطابق قانون اساسی نیز ممکن است فرد بسته به نوع تخلف خود مورد مجازات قرار گیرد. بنابراین لازم است با مبحث سرقت علمی آشنایی داشته و بدانیم که این کار، چه عواقبی در پی دارد.

سرقت علمی یک واژه وسیع و دارای دامنه ای زیاد است. حالت خفیف سرقت علمی، به استفاده از جملات مقالات دیگران در مقاله و پایان نامه خود، بدون ارجاع خواننده به منبع آن گفته می شود. دیتاسازی (آمارسازی) نیز نوعی از سرقت علمی شدید است. یعنی اینکه افراد بدون اینکه تحقیقی انجام داده باشند، برای آن نتیجه درست کنند. اغلب دانشجویان ناخواسته مرتکب سرقت ادبی می شوند که مجازات آن به شدت تخلف بستگی دارد؛ جدی ترین نتیجه اش می تواند اخراج شما از دانشگاه باشد. و اگر در حرفه ای مشغول به کار هستید، سرقت ادبی می تواند نقطه پایان کارتان باشد.

مجازات سرقت علمی برای دانشجویان

به عنوان یک دانشجو و یا دانش آموز از شما انتظار می رود که فعالیتهای پژوهشی شما از اصالت اثر برخوردار باشد که در واقع نشان دهنده درک شما از آموخته های خود خواهد بود. یادگیری از تحقیقات سایر افراد بخش مهمی از این موضوع است و بسیار حائز اهمیت است که حتما منابع اطلاعات خود را استناد کنید. اگر ناخواسته مرتکب سرقت علمی شده باشید و سابقه تخلف قبلی نداشته باشید، اکثر دانشگاه ها یا نمره شما را کم می کنند و یا واحد درسی مربوطه را مردود اعلام می کنند. یعنی اگر با قصد قبلی مرتکب سرقت علمی شده باشید، برای مثال متن را کپی پیست کرده باشید و یا تاویل بدون ذکر منبع داشته باشید، علاوه بر مردود اعلام کردن واحد درسی، محاکمه انضباطیتان خواهند کرد و در وجه التزامی تعلیق قرار خواهید گرفت. بعضی از دانشگاه ها حتی اگر پس از فارغ التحصیلی شما در رساله یا پایان نامه تان متوجه سرقت علمی شوند، مدرکتان را باطل میکنند.

پیامدهای سرقت علمی برای محققان و شاغلین

در حرفه های دانشگاهی و مبتنی بر تحقیق، سرقت علمی یک خط قرمز برای کارهای پژوهشی محسوب میشود. در چنین موقعیتی، سرقت علمی می تواند به شدت به اعتبارتان آسیب برساند. علاوه بر این، ممکن است منجر به محروم شدن شما از تسهیلات تحقیقاتی و موقعیت شغلیتان شود. بنابراین اگر دانشگاهی یا محققی هستید که مرتکب سرقت علمی شده است، احتمالا در یافتن موقعیت های شغلی دیگر به مشکل بر خواهید خورد. علاوه بر این، در پیدا کردن مجلاتی که حاضر به انتشار و سرمایه گذاری بر روی مقاله های شما باشند نیز با مشکل مواجه خواهید شد. اگر در حرفه ای شاغل هستید، بخاطر سرقت علمی اکثر شرکت ها یا اخراجتان خواهند کرد و یا از شما تقاضای استعفا می کنند و یا به احتمال زیاد امکان هر گونه افزایش حقوق، ارتقاء شغلی  یا حتی پیشنهادهای خوب کاری را از دست خواهید داد.

مجازات حقوقی و نقض قانون کپی رایت

علاوه بر عواقب ذکر شده، سارقین علمی ممکن است با عواقب قانونی جدی مواجه شوند، چه از قشر دانشجو باشند و چه از کارشناسان حرفه ای. مهم ترین مسئله، نقض حق نسخه برداری و یا کپی رایت است. اگر مرتکب سرقت علمی شوید، ممکن است نویسنده متن اصلی زمینه های قانونی برای پیگرد شما ایجاد کند و اگر در این راه موفق شود، شما مجبور به جبران خسارت های نقدی خواهید شد، به علاوه ی هزینه های حقوقی که ممکن است در طول این فرآیند مجبور به پرداختش باشید.

رفع موارد سرقت علمی مقالات در موسسه سینا

معمولا به علت محدودیت و هزینه های بالا، استفاده از نرم افزار های تشخیص سرقت علمی برای نویسندگان و پژوهشگران ما فراهم نیست و یا بسیار گران است. موسسه سینا، با داشتن مترجمین و ویراستاران با تجربه در امر ترجمه و ویرایش مقالات، این امکان را برای شما فراهم آورده تا علاوه بر اطلاع از میزان مشابهت محتوای مقالات خود با آثار علمی دیگر، موارد احتمالی سرقت علمی را نیز برطرف نمایید. اینکار با پارافریز مقالات توسط کارشناسان متخصص در این زمینه انجام میگیرد.

بیشتر بخوانید:

بررسی سرقت علمی مقاله isi

راههای تشخیص سرقت علمی و رفع آن

آموزش رفع سرقت علمی

پارافریز مقالات تخصصی

 

 لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:
در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده

علی
اگر یکی از اساتید دانشگاه اقدام به سرقت ادبی از ترجمه کتابی شود و کتاب را پس از انجام پارافرایز کردن آن به چاپ برساند ، چه مجازاتی دارد. این موضوع مربوط به کتاب اینجانب است که توسط یکی از اساتید محترم سرقت شده است.
2 سال پیش

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی